Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Bezpieczny komputer dla całej rodziny

Posiadanie osobnego konta przez każdego z użytkowników to gwarancja zachowania prywatności i bezpieczeństwa. Wówczas każdy może posiadać własne tło pulpitu, określony dostęp do plików i indywidualne ustawienia.

Domowy komputer, z którego korzysta kilka osób to bardzo praktyczne i wygodne rozwiązanie. Te zalety można docenić jednak dopiero wtedy, gdy będzie on bezpiecznie skonfigurowany. Ważne jest zwrócenie uwagi na zapewnienie odpowiedniej ochrony antywirusowej, skutecznej kontroli rodzicielskiej i takiego współdzielenia danych, by komputer był dostosowany do potrzeb każdego domownika.

Jak założyć osobne konto dla każdego domownika?

Zakładanie kont w systemie Windows jest bardzo proste. Wystarczy wejść do panelu sterowania, wybrać opcję „konta użytkowników”, a następnie „utwórz nowe konto”. W oknie, które się pojawi, wybieramy nazwę konta i określamy jego rodzaj – czy ma być to konto standardowe czy administratora. Po utworzeniu konta można konfigurować ustawienia kontroli rodzicielskiej, zmieniać typ konta czy nadać mu hasło.

Jak szyfrować pliki?

Inną, choć bardziej skomplikowaną formą zapewnienia prywatności każdemu z domowników jest szyfrowanie plików. W systemie Windows można użyć prostego narzędzia Bitlocker, które umożliwia szyfrowanie danych oraz zabezpieczanie ich hasłem. Można też zdecydować się na któryś z wielu dostępnych na rynku programów szyfrujących. Zapewniają one skuteczne szyfrowanie algorytmem AES-256, prostą obsługę i działanie na wielu platformach. Nierzadko dane można zapisywać na bezpiecznym wirtualnym dysku, na którym zostają automatycznie zaszyfrowane. Szyfrować można całe dyski, pojedyncze pliki lub foldery, a nawet załączniki poczty elektronicznej. Szyfrowanie plików lub przechowywanie danych w chmurze może eliminować zakładanie osobnych profili dla każdego członka rodziny. Łatwiejsze jest także wówczas udostępnianie zasobów potrzebnych innej osobie.

Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską?

Na szczęście coraz większa liczba rodziców zdaje sobie sprawę, że Internet to nie tylko doskonałe źródło informacji i rozrywki dla młodych użytkowników. Niesie ze sobą również sporo zagrożeń związanych z kontaktami z niebezpiecznymi ludźmi, zetknięciem się z niewłaściwymi treściami czy możliwością zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem. Dlatego tak ważne jest nie tylko rozmawianie z dziećmi, ale także właściwe zabezpieczenie komputera przez kontrolę rodzicielską.

Kontrola rodzicielska to często moduł, w jaki wyposażone są dobre programy antywirusowe – np. Bitdefender czy ESET. Można wówczas monitorować aktywność dziecka w Internecie, w tym na portalach społecznościowych. Bezproblemowe jest także blokowanie dostępu do określonych treści i stron, a filtry są wciąż rozwijane” – mówi nam Mateusz Dobrowolski ze sklepu omegasoft.pl.

Jak wybrać dobry program antywirusowy?

Wybór dobrego oprogramowania może stanowić poważny problem. Na początku zatem warto zadać sobie pytanie, czy program ma być płatny czy darmowy. Nieprawdą jest, że bezpłatne programy antywirusowe wykryją mniejszą liczbę wirusów. Co zatem przemawia za płatnym programem antywirusowym? Argumentem może okazać się fakt, że zapewni on ochronę przed spamem, phishingiem i zagrożeniami z zewnątrz. Krótko mówiąc, zapobiegnie wyciekowi i kradzieży danych oraz uchroni komputer przed działaniem szkodliwego oprogramowania często udostępnianego przez wiadomości spam. Płatny antywirus posiada także moduł chroniący transakcje bankowe, firewall, kontrolę rodzicielską oraz inne narzędzia chroniące komputer, zapisane na nim dane i samych użytkowników.

Przy wyborze programu antywirusowego warto kierować się nie tylko ceną licencji. Warto dokładnie przeczytać opis producenta i sprawdzić, jakie moduły ma konkretny program. Antywirus do domu powinien posiadać funkcjonalności tj.: skaner antywirusowy, kontrola rodzicielska, ochrona bankowości elektronicznej, firewall, antyspam, ochrona prywatności i ochrona przeglądarki. Przydatną funkcją może okazać się również menedżer haseł, który skutecznie ochroni nasze dane do logowania do różnych serwisów i sklepów oraz dane finansowe. Pod uwagę warto wziąć również testy oprogramowania antywirusowego oraz opinie, jakie o konkretnych programach umieszczają w Internecie ich użytkownicy. Recenzje zwykłych Internautów będą bowiem najbardziej obiektywne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz