Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

W jakich sytuacjach używa się metody lutowania miękkiego i twardego

Metale można łączyć na wiele sposobów. W niejednym przypadku najkorzystniej jest użyć śrub albo nitów, bardzo popularne jest także spawanie. Spawanie daje wysoką jakość połączeń, ale będzie wymagało użycia specjalistycznego sprzętu, a oprócz tego ingeruje bardzo mocno w strukturę materiałów. W niejednej sytuacji korzysta się także z lutowania, a tak naprawdę z dwóch jego odmian. Pierwszy rodzaj to lutowanie miękkie, przede wszystkim używane do produkcji różnego rodzaju elektronicznych elementów. Poszczególne części, takie jak rezystory, kondensatory czy układy cyfrowe, mocowane są na powierzchni płytek za pomocą stopu cyny z miedzią albo ołowiem. Aktualnie z uwagi na konieczność wysokiej precyzji zajmują się tym nowoczesne maszyny, ale fachowców z ręcznymi lutownicami także można jeszcze spotkać.

W metodzie tej temperatura pracy nie przekracza czterystu stopni, ponieważ tyle maksymalnie będą potrzebować luty do tego, aby osiągnąć płynną formę. Z lutowania miękkiego niekiedy korzysta się także przy rozmaitych wodnych i grzewczych instalacjach, lecz jedynie wtedy gdy maksymalna temperatura cieczy w środku nie przekracza stu dziesięciu stopni. Drugą techniką lutowania, nieco mniej znaną i popularną, jest lutowanie twarde. Jeśli chodzi o nie robocza temperatura pracy będzie większa niż 450 stopniu, z tego też powodu wykorzystuje się całkiem odmienne rodzaje lutów, takie jak na przykład srebrne, fosforowe lub miedziane.

Zupełnie inny także będzie stosowany sprzęt, wykorzystuje się między innymi lampy lutownicze, lutownice indukcyjne oraz palniki zasilane gazami. Za pomocą twardego lutowania łączyć można wiele różnych rodzajów metali. Dobrze nadaje się do tego stal, miedź, brąz i mosiądz, lecz również różne metale szlachetne. Metoda ta daje mocne i wytrzymałe spoiwa, odporne na wysoką temperaturę i rozciąganie. Z tego też powodu często w ten sposób robi się rozmaite instalacje, które są później wytrzymałe i solidne. Przy takim lutowaniu mogą się wydzielać szkodliwe substancje, dlatego też niezwykle istotne jest żeby ewentualne prace wykonywać w wentylowanych pomieszczeniach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY