Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jak działa odkurzacz: urządzenie i zasada działania odkurzaczy różnych konstrukcji

Zrozumienie, jak działa odkurzacz, jego układ i podstawowe różnice między różnymi wersjami takiego sprzętu, ułatwia potencjalnemu klientowi wybór. Rzeczywiście, z zasady działania i konstrukcji cechy urządzenia zależą od jego cech jakościowych i właściwości konsumenckich.

Zestaw tych parametrów daje wyobrażenie o przypadkach, w których bardziej przydatny będzie odkurzacz bezprzewodowy (z workiem lub pojemnikiem), pionowy, ręczny czy zrobotyzowany. Jednostka urządzenia przez ostatnie 100 lat niewiele się zmieniła, podobnie jak jego wydajność. Przechodząc od napędu elektrycznego, ręcznego samochodu, pneumatycznego dywanu „aktualizacji” do benzyny, odkurzacz technicznie zatrzymał się na modelu Jamesa Spenglera.

Rewolucję dokonał sprzątacz z Ohio – stworzył pionowe i przenośne urządzenie z mioteł, poszewek na poduszki i silnika elektrycznego. Spengler’s jest wyprzedany pod marką Hoover. Nowoczesne urządzenie dziedziczy ten sam projekt części elektrycznej, szczotki i odpylacza.

Podstawowe elementy odkurzacza bezprzewodowego Dyson

Odkurzacze Dyson po raz pierwszy zaczęły używać aluminium do produkcji obudowy. Stało się to około 1923 roku. Podstawowe elementy konwencjonalnego odkurzacza:

  1. Sprężarka odśrodkowa – wytwarza rozrzedzenie i pompuje powietrze.
  2. Kolektor elektryczny napędza sprężarkę.
  3. Oczyszczacz powietrza – oddziela kurz od powietrza, zbiera go w specjalnych pojemnikach.

  4. Zestaw ssawek i szczotek o różnym przeznaczeniu.

Samo pudełko wykonane jest z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Wewnątrz zainstalowany jest silnik, sprężarka, odpylacz, filtry, jednostka sterująca.

Standardowy domowy projekt odkurzacza Dyson jest uzupełniony elastycznym kanałem powietrznym, rurką przedłużającą. Wyjątkiem są małe ręczne modele i urządzenia, w których w kompresorze zainstalowana jest rurka z dyszą lub szczotką. Urządzenie każdego odkurzacza zapewnia trzypoziomowy system filtrowania, przez który przechodzi zasysane powietrze. Składa się z części głównej, silnikowej oraz filtra dokładnego (czasem służy również jako zbiornik filtrujący z wodą)

W celu rozszerzenia zakresu zastosowania producenci produkują urządzenia z różnymi dyszami. Odkurzacz bezprzewodowy jest zawsze obecny w tym zestawie. Przeznaczony jest do czyszczenia płaskich powierzchni poziomych, wykładzin dywanowych. Konstrukcja umożliwia przełączniki, rolki do manewrowania, szczotki o różnym włosiu. czysta podłoga bez wysiłku

Dysza szczelinowa w Dyson nadaje się do czyszczenia trudno dostępnych miejsc (narożniki, przestrzenie, przestrzenie między ścianami i meblami). Składane konstrukcje 2 w 1 w Dyson – uniwersalna plus zdejmowana powierzchnia z nylonem

Osobnym rodzajem jest chłonność, której struktura pozwala na zbieranie wełny i sierści z dywanu. Stosunkowo niedawno pojawiły się szczotki elektryczne, wałki rolkowe, dysze do parkietu, odpady metalowe, syfony czyszczące i inne.

Jak działają różne typy urządzeń?

Wszystkie odkurzacze pełnią jedną funkcję – sprzątanie. Dlaczego urządzenia, wymyślone i wykonane w wyjątkowym celu, tak różnią się od siebie kształtem, wielkością, zasadą działania? Pierwsza znajomość urządzenia wydaje się nie mieć znaczenia dla miejsca odpylania, ilości kół, materiału z jakiego wykonane są węże. Zrozumienie znaczenia każdej części pojawia się w procesie pracy. Przeanalizujemy cechy konstrukcyjne i zasadę działania urządzenia w zależności od rodzaju odpylacza i możliwości funkcjonalnych urządzenia.

Odkurzacz z workiem lub pojemnikiem. Schematycznie zasadę tego urządzenia można przedstawić w następujący sposób. Przez dyszę i wąż wypełniony kurzem powietrze dostaje się do urządzenia, a dokładniej do worka na kurz – worka, pojemnika. W odkurzaczu z pojemnikiem na śmieci najpierw wpada do worka, a nie do specjalnego pojemnika na wirówki, w którym przechowywane są duże frakcje.

Wtedy jedna część zanieczyszczenia pozostaje w zbiorniku, a druga porusza się w kierunku silnika przez pory i prądy wirowe napędu. Aby go chronić, wynaleziono filtr zgrubny. Ale nie jest doskonały. Brud wędruje do wylotu i zbliża się do filtra dokładnego oczyszczania. Cecha tej konstrukcji przy braku węża. Czasami jest kompletny i można go wykorzystać do wykonywania indywidualnych manipulacji. Rolę głównego strumienia pyłu pełni szczotka – turbo lub „kołatka”. Nowoczesne urządzenia pionowe można podłączyć do smartfonów, co pozwala właścicielowi programowo regulować moc ssania, zobaczyć, ile kilometrów przejechał asystent domowy i inne informacje

Silnik i odpylacz w urządzeniu znajdują się w korpusie rurowym urządzenia. Silnik nie generuje tak dużej siły ssania, jak obracający się wałek szczotki. Śmieci w tym samym czasie, jakby zostały „zamiecione” w odpylaczu. Modele pionowe w Dyson mają moduł ssący. Ale jest włączony do operacji, gdy urządzenie jest używane jako poziome.

Projekt filtracji wody

Konstrukcje separatorów zapewniają kolejny sposób oczyszczania dopływającego powietrza, a tym samym cechy konstrukcji. Urządzenie wygląda jak zwykły odkurzacz z pojemnikiem – zawiera dyszę i wąż, z którego śmieci dostają się do odpylacza, akwafiltra. Ale ostatnia miała kształt kolby z wodą. Ideą inżynierów jest to, że śmieci i brud topią się pod wpływem prądów wirowych.

Co tworzy te prądy? Turbina lub separator, który obraca się wewnątrz bańki. Jest to widoczna część silnika, która skręca pył i wytwarza wysokie ciśnienie. Ten ostatni „chwyta” cząsteczki niezależnie od wielkości, zanurza je w wodzie i nie daje im szansy na opuszczenie.

W takich urządzeniach ważny jest kształt turbiny i prędkość jej obrotu. Niedostatecznie przemyślana strona techniczna producenta konstrukcji wciąż musi dodawać filtry. Oświadczenie odnosi się do modeli obliczeniowych separatora.

W akumulatorze pył jest przenoszony do akwafiltra z dyszą, wtedy separator tworzy wodne prądy wirowe i przechodzi w idealny oczyszczacz powietrza.

Te odkurzacze nie będą w pełni oznaczone jako bez filtra, ponieważ mają filtr ochronny silnika. Aby się go pozbyć, przyjechali tylko niemieccy inżynierowie, którzy „zaszyli” silnik w kapsule ze stali nierdzewnej. W takim przypadku silnik jest bezpiecznie chroniony przed kurzem i wilgocią.

Naprawiono wbudowane modyfikacje Urządzenia te nie są przenośne, a główna część jest montowana wewnątrz ścian. Dysze i węże nie są połączone z obudową odkurzacza bezprzewodowego, lecz wkładane są do gniazd pneumatycznych, znajdujących się w całej strefie zamierzonej pracy urządzenia.

Odkurzacze bezprzewodowe do zabudowy były powszechne w życiu codziennym ze względu na konieczność stosowania długich węży, co komplikuje możliwość kompleksowego sprzątania przestrzeń.

W ścianach zainstalowany jest skomplikowany łańcuch kanałów, przez które zbierane śmieci kierowane są do worka ogólnego. Ten ostatni znajduje się w pomieszczeniach gospodarczych lub piwnicach, jeśli takie istnieją. Samo urządzenie zawiera silnik i filtr. Elektrownia często znajduje się również w pomieszczeniach gospodarczych.

Główną różnicą konstrukcyjną między detergentami a modelami z workiem i zbiornikiem jest obecność zbiorników na czystą i brudną wodę. W takim zbiorniku topią się małe i duże frakcje brudu. Główną zaletą takiego zbiornika jest to, że właściciel nie musi wdychać kurzu podczas opróżniania zbiornika.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz