Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jaka jest podstawowa rola świadectw energetycznych

W ślad za pojawiającymi się programami redukcji emisji zanieczyszczeń idą propozycje oszczędzania energii. To bardzo dobre połączenie, ponieważ tylko w taki sposób można zmienić efektywnie obecną sytuację. Zużycie wody czy energii elektrycznej dobrze widać po rachunkach, jakie trzeba płacić. Tutaj szybko się zauważ różnicę po rozpoczęciu oszczędzania zużycia tych właśnie mediów. Ale już to, jak bardzo energochłonne są ściany domu, trudno raczej wyznaczyć bez specjalistycznych pomiarów. Owszem, obecnie stawiane obiekty mają te parametry napisane w projekcie, lecz co mają zrobić posiadacze starszych nieruchomości. Posłużyć się można jakiś uśrednieniami dla naszej strefy klimatycznej, jednak nie zawsze będą to dokładne dane.

Na przykład domek w górach jest wystawiony na inne warunki atmosferyczne niż dom nad morzem, a co za tym idzie i energetyczne zapotrzebowanie będzie inne. Pomocne w określeniu zapotrzebowania danego obiektu na energię potrzebną do ogrzewania, chłodzenia czy wentylacji a także do przygotowania ciepłej wody jest certyfikat energetyczny. Warto się zainteresować tym dokumentem charakterystyki energetycznej budynku. Ogólny koszt jego przygotowania to jedynie kilkaset złotych a dokument jest ważny przez 10 lat. To niewielki wydatek, jeżeli otrzymuje się z zamian, które samodzielnie ciężko jest uzyskać.

Poza tym energetyczne świadectwo zawiera również informacje związane ze sposobem poprawy efektywności energetycznej budynku. Uwzględnienie tych wskazówek pomaga ograniczyć zużytą energię, a co za tym idzie obniżać koszty. Co istotne, od kwietnia 2023 roku lokale i budynki wystawiane na sprzedaż lub wynajem wręcz muszą takie zaświadczenie posiadać. Jeżeli nawet jakaś nieruchomość audytu nie będzie wymagała, to precyzyjne określenie parametrów pozwoli wyliczyć ogólne zapotrzebowanie energetyczne i poznać koszty jej zużycia.

Obecnie łatwo znaleźć firmę, która zajmie się wykonaniem obliczeń i wystawi dokument, wystarczy w wyszukiwarce wpisać Świadectwa energetyczne Gdańsk i przejrzeć zwrócone wyniki.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY