Jump to content
Sign in to follow this  
Guest house

Router + USB czy Router + NAS

Recommended Posts

Guest vogre

To mój pierwszy post na forum także wypada się przywitać, a zatem - witam Panów i być może Panie ;)

Ale do rzeczy. Zwracam się do Was z prośbą o radę. Przy okazji remontu mieszkania planuję stworzyć sobie taką małą sieć multimedialną :12_slight_smile: Jednak wybór konkretnych rozwiązań nie jest już tak prosty jako, że na rynku istnieje co najmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań i produktów, a żaden z nich nie jest wyraźnie gorszy lub lepszy od pozostałych.

Co chcę zrobić? Z grubsza następującą rzecz:

• Zakupić dobry router obsługujący standard AC: tutaj mam wielki dylemat pomiędzy Netgearem R7000 a Asusem RT-AC68U;
  • Dostarczyć do sieci magazyn danych. Miałby służyć przechowywaniu multimediów (głównie filmy), przechowywaniu kopii zapasowych z komputerów znajdujących się w sieci, dostarczać powierzchni dyskowej pod serwer HTTP. Tutaj waham się pomiędzy dyskiem NAS a DAS;
  • Zakupić do laptopa kartę mini pci obsługującą standard AC. Co do tego jestem niemal zdecydowany na Dell™ Wireless 1550 WLAN/BT jako że posiadam laptopa Dell Inspiron 17r SE 7720, mam zaufanie do tej marki, mogę kupić tą kartę w Polsce (w przeciwieństwie do intelowskiej 7260AC która w dodatku jak pisał chyba @House może sprawiać wiele problemów).
  • Podłączyć do sieci Raspberry Pi i postawić na nim domowy serwer LAMP do pracy deweloperskiej i testów.

Wymagania jakie postawiłem przed tą siecią:

• Dobra, płynna obsługa DLNA;
  • Obsługa protokołu SAMBA oraz FTP;
  • Obsługa torrentów bez konieczności włączania komputera;
  • Możliwość utworzenia serwera VPN (na chwilę obecną zapewne nie wykorzystam go od razu, ale chcę mieć tą możliwość);
  • Bezpieczeństwo danych;
  • Niezawodność;
  • Rozsądna szybkość wystarczająca do streamowania multimediów wewnątrz podsieci po WIFI;
  • Skalowalność przestrzeni dyskowej;

I tu pojawiają się znaki zapytania których nie mogę rozstrzygnąć sam. Dlatego zwracam się do Was z następującymi pytaniami:

• Biorąc pod uwagę moje wymagania który z routerów będzie lepszy: Netgear R7000 czy Asus RT-AC68U? Niestety co test, również na tym forum, to inne wyniki i opinie…
  • Jak magazynować dane? Inwestycja w NAS wydaje mi się bezsensowna jako, że powyższe routery oferują właściwie wszystko czego potrzebuje, a NAS tylko duplikowałby te funkcje (po co płacić 2 razy za to samo?). Dlatego skłaniam się do zakupu RaidSonic IB-RD3640SU3 (http://www.raidsonic.de/data/products/icybox/IB-3640SU3/datasheet_ib-RD3640_serie_E.pdf) – połączenie USB 3.0, 4 kieszenie, gama RAID (w razie potrzeby) oraz ważny dla mnie tryb Single. Do środka poszłyby dyski WD Red. Tylko tu pojawia się kwestia wydajności USB 3.0, czy byłaby ona wystarczająca do moich zastosowań? Czytając testy na forum widzę, że często na płaszczyźnie WIFI-USB 3.0 pojawiają się problemy… Dodatkowo ponieważ na początku chcę zamontować jedynie 2 dyski które częściowo byłyby mirrorowane programowo pomiędzy sobą (nie chcę RAID ze względów i ekonomicznych i bezpieczeństwa – tak nie przesłyszeliście się – będą w trybie Single) to pojawia się kwestia czy routery będą poprawnie widziały te dyski jako oddzielne? Mogą się tu pojawić problemy?
  • Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della? Czy wiecie może jak z jej kompatybilnością z Dell Inspiron 7720?

Jako, że i tak rozpisałem się ponad miarę to już kończę i liczę na Waszą wiedzę i rady :12_slight_smile:

ps. Nie bardzo wiedziałem w którym dziale umieścić temat. Jeżeli wybrałem źle to przepraszam i proszę o przeniesienie.

house
W dniu 29.05.2014 o 14:51, vogre napisał:

Ja do tego używam AC68U i jestem bardzo zadowolony. Mam podpięty 2TB dysk USB3.0 i mam transfery niewele gorsze niż dedykowane NAS-y. Ale na pewno R7000 nie będzie w tej kwestii gorszy, bardziej kierował bym się wyglądem czy ilością miejsca do ustawienia rutera (są to zupełnie różne konstrukcje)

to pojawia się kwestia czy routery będą poprawnie widziały te dyski jako oddzielne?

jeżeli będą w trybie Single to niby jak miałbyś je  widzieć jako oddzielne dyski tym bardziej, że nie sądzę aby rutery miały sterowniki do takich wynalazków pozwalające rozpoznać kilka dysków podpiętych do jednego USB.

Pamiętaj, że to urządzenie to tzw JBOD czyli w wolnym tłumaczeniu spięcie różnych dysków w jeden. Zaletą jest możliwość podłączenia dysków o różnych pojemnościach, różnych producentów i zsumowanie ich pojemności, czego nie daje Raid ale wadą jest brak wzrostu wydajności czy zwiększenia bezpieczeństwa.

Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della?

Nie mam tej karty i nigdy nie testowałem ale z tego co się o niej mówi myślę, że to najlepszy wybór.

Podłączyć do sieci Raspberry Pi

Używam tego urządzenia jako powiedzmy HTPC choć to nie PC ;-) ale pamiętaj że LAN w nim to 100Mbits i wybór kart WiFi USB rozpoznawanych przez ten komputerek jest mocno ograniczona, licz się więc z pewnymi ograniczeniami jakie owe urządzenie posiada.

Pozdrawiam

[email protected]

house

Ja bym zaczął od pytania - ile chcesz przeznaczyć PLN na takie "środowisko" :1_grinning: sam zakup routera to około 680zł :///* jak wspominasz o tym cudzie jakim jest "RaidSonic" to koszt ok 600zł więc całość klaruje się na poziomie 1300zł bez dysków. Fakt - można użyć routera jako serwera plików a nie w momencie kiedy ma pobierać torrenty, serwować pliki po smb i do tego robić za serwer DLNA :12_slight_smile: - to nadal jest router - nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Przy szacunkowym koszcie jaki przytoczyłem wybrałbym Netgear R7000  a do tego serwer NAS również Netgear RN102 : http://cyfrowydom.netgear.pl/nasy/readynas-102-2-dyskowy-rn102

Cena mniej więcej podobna do tego RaidSonic'a - 550zł - do tego jest to pełnoprawny NAS z dobrym systemem ReadyOS na którym bez problemu uruchomisz wspomniane funkcjonalności. zobacz demo : https://rndemo.netgear.com/

Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della? Czy wiecie może jak z jej kompatybilnością z Dell Inspiron 7720?

DW1550 będzie z dużym prawdopodobieństwem (kolega @emer użytkuje podobną w takim laptopie) bezproblemowo współpracować. Cena tej karty jest korzysta w relacji do wydajności - za 165zł wraz z R7000 będziesz mógł wyciągnąć ok 65-70MB/s po WiFi w LAN. 

Niestety co test, również na tym forum, to inne wyniki i opinie…

:12_slight_smile: jeśli chcesz korzystać z dysku w routerze to Asus, jeśli nie - netgear - takie jest moje zdanie. asus będzie miał lepiej opracowane rozwiązania w samym FW, a netgear przy ograniczonej i mniej rozbudowanej funkcjonalności - większą wydajność :12_slight_smile:

moim zdaniem będą spełnione :1_grinning:

Pozdrawiam

[email protected]

Guest vogre
W dniu 29.05.2014 o 15:53, 'Idanit napisał:

jeżeli będą w trybie Single to niby jak miałbyś je widzieć jako oddzielne dyski tym bardziej, że nie sądzę aby rutery miały sterowniki do takich wynalazków pozwalające rozpoznać kilka dysków podpiętych do jednego USB.

Na tym jak rozumiem polega tryb Single (choć może się mylę). To co innego niż JBOD gdzie wiele woluminów fizycznych jest widziana w systemie jako jeden logiczny. Ale jeżeli router nie będzie w stanie rozpoznać wielu woluminów to cała moja koncepcja tworzenia lustrzanego odbicia pomiędzy dyskami nie ma racji bytu...

Pamiętaj, że to urządzenie to tzw JBOD czyli w wolnym tłumaczeniu spięcie różnych dysków w jeden.

Model IB-RD3640SU3 obsługuje: "RAID 0, 1, 3, 5, 10, Single", model niżej czyli IB-3640SU3 odsługuje JBOD. Ale jeżeli i tak router nie rozpozna wielu woluminów fizycznych po USB to ta dyskusja jest czysto akademicka bo i tak tego nie wykorzystam zgodnie z założeniami ;)

ale pamiętaj że LAN w nim to 100Mbits

Oj tak... Niestety to złącze Ethernet 10/100 Mbps jest koszmarną piętą achillesową tej konstrukcji. Rozważałem nawet inwestycje w Cubieboard 3 który oferuje fantastyczne parametry (w tym 1 Gbps) za akceptowalną jeszcze cenę (około 400 zł). Jednak chyba duża społeczność i literatura przeważa szalę korzyści na stronę Raspberry. Co o tym myślisz?

Natomiast problem WIFI w tym wypadku nie istnieje dla mnie bo połączenie będzie do routera po LAN (w wypadku serwera umiejscowienie nie ma właściwie żadnego znaczenia).

W dniu 29.05.2014 o 17:21, 'house napisał:

Ja bym zaczął od pytania - ile chcesz przeznaczyć PLN na takie "środowisko"

Zawsze przy zakupach wychodzę z założenia, że lepiej raz zapłacić więcej niż później pluć sobie w brodę, że nie kupiło się czegoś lepszego. Innymi słowy planuję wydać tyle, aby moje założenia zostały dokładnie spełnione. Bez zbędnej ekstrawagancji, ale również bez szkodliwych "cięć". Z drugiej strony nie lubię marnować pieniędzy na niepotrzebne wydatki - lubię gdy wszystko jest dobrze zaplanowane i przemyślane, a poniesione wydatki mają oparcie w faktycznych potrzebach, a nie opierają się na marketingu sprzedawców. Kosz podanego rozwiązania szacowałem i jestem w stanie go ponieść :12_slight_smile:

Netgear R7000 a do tego serwer NAS również Netgear RN102

Podoba mi się to połączenie. Może nawet jeszcze bardziej podoba mi się Netgear RN104 ;) Choć sens zakupu cztero-kieszeniowca znów rozbija się o to czy router będzie widział woluminy fizyczne jako oddzielne czy wszystko jako jeden logiczny. Macie jakieś przypuszczenia jak to będzie wyglądało? Jak patrzyłem na wersję demo podaną przez @Housa to niestety wydaje mi się, ale foldery jakie tworzymy nie mają możliwości podana "destynacji" fizycznej, a więc wygląda na to że wszystko jest wrzucane do jednego logicznego "wora"...

Ale nasuwa mi się przy takim połączeniu pytanie czy w takim razie Netgear R7000 nie jest nadmiarowy? Duplikujemy funkcje DLNA (o ile DLNA oferowane przez NAS będzie działało po WIFI - jak to będzie?), backupu, klienta torrent i pewnie jeszcze kilku innych. Dodatkowo USB 3.0 staje się niepotrzebne. Może w takim razie lepiej zmienić router na taki o wysokiej wydajności (oczywiście AC) ale bez tych funkcji? Jest taki?

netgear przy ograniczonej i mniej rozbudowanej funkcjonalności - większą wydajność

Chyba ta wydajność mnie przekonuje. Choć czy Netgear nie ma problemów we współpracy z kartą Della 1550? Czy niedomagania te dotyczą tylko połączenia dysk USB 3.0 + WIFI (odnoszę się do Twojego testu) czy można się spodziewać jakichś dodatkowych atrakcji?

ps. Dziękuje Wam Panowie za te posty :12_slight_smile:

house

Może w takim razie lepiej zmienić router na taki o wysokiej wydajności (oczywiście AC) ale bez tych funkcji? Jest taki?

oczywiście : 

http://www.asus.com/Networking/RTAC56U/

http://cyfrowydom.netgear.pl/routery/r6300-wifi-router-802-11ac-dual-band-gigabit

o ile DLNA oferowane przez NAS będzie działało po WIFI - jak to będzie?

będzie działać :)

Choć czy Netgear nie ma problemów we współpracy z kartą Della 1550?

:D absolutnie żadnych : http://openitforum.pl/topic/553-dell-dw1550-bcm4352-netgear-r7000/

Czy niedomagania te dotyczą tylko połączenia dysk USB 3.0 + WIFI (odnoszę się do Twojego testu) czy można się spodziewać jakichś dodatkowych atrakcji?

dokładnie tak - usb 3.0 + wifi. innych atrakcji nie zarejestrowałem przez ostatnie 2 tygodnie bawienia się r7000.

Pozdrawiam

[email protected]

house
W dniu 29.05.2014 o 20:10, vogre napisał:
Co o tym myślisz?

TYLKO I WYŁĄCZNIE RaspberyPi, nie daj się skusić 1GHz czy 1Gbits! Opracowane dodatki, rozwiązania systemowe, moduły, oprogramowanie, sterowniki... RPI jest w tej kwestii lata świetlne przed konkurencją.

W dniu 29.05.2014 o 20:10, vogre napisał:
Niestety to złącze Ethernet 10/100 Mbps jest koszmarną piętą achillesową tej konstrukcji.

nie taką koszmarną, ja też mam podłączone kabelkiem i nawet 30GB Remuxy filmów odtwarzają mi się beż żadnych przycięć z dysku USB podpiętego do AC68U właśnie, i ani dysk ani LAN ani nawet 700MHz procesorek nie są tu problemem.

W dniu 29.05.2014 o 20:24, house napisał:
oczywiście : 

Networking - RT-AC56U - ASUS

NETGEAR - R6300 WiFi Router 802.11ac Dual Band Gigabit

I ja jako wierny fan marki polecam oczywiście AC56U!!!!  :1_grinning:

Pozdrawiam

[email protected]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

• Similar Content

• Openitbot
      By Openitbot
      W kwietniu Qnap zaanonsował, że wraz z wydaniem nowej wersji swojego oprogramowania QTS pojawią się również nowe urządzenia. Minęło już trochę czasu więc postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej i zobaczyć co oferują ciekawego w segmencie 2 dyskowych serwerów NAS.

Nowymi modelami są TS-220 i TS-221. Obydwa urządzenia posiadają 2 zatoki na dyski twarde oraz zbudowane zostały na jedno rdzeniowych procesorach firmy Marvell. Różnią się nie tylko wyglądem ale szybkością procesora i ilością pamięci RAM. Dokładna specyfikacja w tabelce. Zarówno TS-220 jak i TS-221 są przeznaczone dla segmentu SOHO (do domu lub małego biura).
      Poniżej informacje przesłane przez dystrybutora :
      System QTS 4.0 opisywaliśmy bliżej kilkakrotnie. Jest to rozwiązanie wyposażone w pulpit z szybkim menu startowym, posiada możliwość personalizacji ułatwiając zarządzanie serwerem QNAP. Dodatkowo wielozadaniowość pozwala na prace na kilku oknach jednocześnie. Do wymienionych urządzeń dostępne jest najnowsze oprogramowanie QNAP QTS w wersji 4.0.2.
      Film producenta prezentujący jego wygląd i możliwości:
      Proces instalacji i konfiguracji jest bardzo prosty. Na dołączonym do serwera nośniku znajduje się oprogramowanie QNAP Qfinder które automatycznie znajdzie serwer w sieci i pozwoli na sprecyzowanie parametrów sieciowych, nazwy urządzenia w sieci, konfigurację dysków twardych itp. Ciekawostką jest fakt, że nowe Qnapy posiadają takową funkcjonalność poprzez własnego managera dostępnego bezpośrednio przez przeglądarkę - wystarczy wejść na adres IP serwera i wskazać pobrany plik z FW:

Po wstępnej konfiguracji serwer QNAP jest gotowy do działania:

Jak prezentuje się sam QTS pokazaliśmy wcześniej w naszej galerii:
      Dodatkowo musimy dodać, że Qnap zapewnia bardzo dobre aplikacje do mobilnego zarządzania swoimi produktami dla platform Android i iOS (galeria: QNAP Mobile). Możliwe jest zdalne słuchanie muzyki, zarządzanie pobieraniem plików czy odtwarzanie filmów. Dodatkowo możliwe jest przesyłanie zdjęć ze smartfonów bezpośrednio na NAS. Dane z NAS mogą być też bez problemu odtwarzane przez wszystkie dostępne na rynku odtwarzacze podłączane do sieci LAN. Wersja "live-demo" QTS dostępna jest pod adresem : http://qnapdemo.myqnapcloud.com:9090/ (konto : qnap hasło : qnap ).
      Wygląd

TS-220:

TS-221:

Urządzenia różnią się od siebie rozmiarem, kolorem i sposobem wykonania. TS-220 jest cały wykonany ze sztucznego tworzywa. Przewaga TS-221 w tej kwestii jest oczywista - aluminiowa obudowa i metalowe sanki na dyski. Każdy znajdzie za i przeciw takiemu rozwiązaniu. Znajdą się też użytkownicy dla których nie ma to większego znaczenia skoro NAS stoi gdzieś w niedostępnych "czeluściach" mieszkania czy firmy TS-220 jest naszym zdaniem ładniejszy i lepiej będzie się prezentował pod telewizorem czy też pasował do stylistyki urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka
      Więcej zdjęć w/w serwerów QNAP znajdziecie w naszej :
      Specyfikacja
        Qnap TS-220 Qnap TS-221 CPU Marvell 1.6GHz Marvell 2.0GHz Pamięć RAM 512MB DDR3 1GB DDR3 Pamięć Flash 16MB 16MB Rozbudowa pamięci RAM - - Maksymalna ilość dysków 2x 2.5" lub 3.5" SATA 3Gb/s 2x 2.5" lub 3.5" SATA 3Gb/s LAN 10/100/1000 Mbps 1 port LAN 1 port LAN Porty USB 1 x USB 2.0, 2x USB 3.0 1 x USB 2.0, 2x USB 3.0 Wymiary 168.5 x 102 x 225 150 x 102 x 216 Waga netto/brutto 1.28kg/ 2.32kg 1.74kg/ 2.7kg Zasilacz zewnętrzny, 60W zewnętrzny, 60W Pobór mocy (aktywny/uśpienie) 19W/7W 19W/7 Obsługa RAID Single Disk, JBOD, RAID 0/1 Single Disk, JBOD, RAID 0/1 Maksymalna liczba kont 2048 2048 Maksymalna ilość grup 256 256 Maksymalna ilość udziałów 256 256 Po więcej informacji odsyłamy Was na stronę QNAP : TS-220, TS-221. Bezpośrednie porównanie tych dwóch urządzeń dostępne na stronie producenta
      Testy
      Procedura testowa została przygotowana na komputerze DELL Optiplex 990SF wyposażonym w :
      procesor Intel Core I3-2120 3.3 GHz, 8GB RAM DDR3, 2 dyski WD BLUE 500 GB spięte w raid0 (stripe) Do testu użyliśmy :
      przykładowego folderu o rozmiarze 4,84 GB zawierającego 1120 zdjęć (pliki o rozmiarze 4-5 MB) pliku obrazu płyty ISO wersji ewaluacyjnej systemu Windows 8 o rozmiarze 3,25 GB (dostępnego publicznie na stronie Microsoft) przykładowo wygenerowanego pliku *.tmp o rozmiarze 10 GB  NAS Performance tester HD Tach 3.0.4.0. W serwerach zainstalowaliśmy po 2 dyski WD GREEN 1TB (WD10EZRX).
      Wyniki prezentują się następująco:
      QNAP TS-220 RAID 0
      iSCSI quick bench (8MB zones)
      iSCSI long bench (32MB zones)
      SMB/CIFS:
      QNAP TS-220 RAID 1
      SMB/CIFS:
      QNAP TS-220 Single disk
      SMB/CIFS:
      QNAP TS-221 RAID 0
      SMB/CIFS:
      QNAP TS-221 RAID 1
      SMB/CIFS:
      QNAP TS-221 Single Disk
      SMB/CIFS:
      Podsumowanie
      Wyniki testów poddajemy Waszej ocenie. Nie odbiegają one znacząco od produktów konkurencji, jakość wykonania jest na bardzo wysokim poziomie, nowe oprogramowanie QTS 4.0 wprowadza powiew świeżości i nową jakość w zarządzaniu serwerami Qnap. Co więc szczególnego jest w prezentowanych modelach? Nawiązują walkę w segmencie domowych rozwiązań z konkurencją Synology proponuje DS213j i DS213+ a Netgear ReadyNas 102 oraz ReadyNas 312. Qnap znalazł się dokładnie pomiędzy nimi w kwestii sprzętowej więc ewentualna decyzja kupujących będzie uzależniona od ceny i osobistych preferencji co do sposobu zarządzania NAS'em - QTS, Diskstation czy ReadyNas OS - każde z nich ma swoich zwolenników.
    • Openitbot
      By Openitbot
      Kupując nowego laptopa wybrałem model firmy Lenovo. Oczywiście znany był mi motyw blokowania kart sieci bezprzewodowej przez tego producenta za pomocą whitelist'y zaszytej w BIOS. Po kilku miesiącach użytkowania okazało się, że posiadając Intel® Centrino Wireless-N 2200 moje potrzeby względem posiadanego rozwiązania wzrosły i nadszedł czas na upgrade. Oczywiście mogłem wgrać do laptopa zmodyfikowany bios z usuniętą blokadą (i przy okazji podtaktowanymi zegarami karty Nvidia) ale nie jestem fanem takich rozwiązań (nawet nie "root'uję" telefonów) i bardzo cenię sobie ochronę producenta w postaci gwarancji W związku z tym postanowiłem przyjrzeć się bliżej kartom WiFi na interfejsie USB. Mają one swoich zwolenników jak i przeciwników - ogólnie za dużo do pisania na ich temat nie ma - podłączasz i działa.
      Posiadając dość dobry router nie mogłem kupić byle czego bez możliwości porównania. Zazwyczaj powoduje to robienie tzw "doktoratu" wertując portale w poszukiwaniu recenzji, testów i porównań. Dzięki naszemu partnerowi miałem okazję obejrzeć trzy urządzenia które wydały mi się najciekawsze. Wybrałem urządzenia Asus USB-N53, Netgear WNDA4100 oraz Netgear A6200.
      Asus USB-N53

strona producenta : ASUS.COM Parametry połączenia w paśmie 2,4GHz:
      Parametry połączenia w paśmie 5GHz:
      Netgear WNDA4100
      strona producenta: NETGEAR.COM Parametry połączenia w paśmie 2,4GHz:
      Netgear A6200
      strona producenta: NETGEAR.COM Parametry połączenia w paśmie 2,4GHz:
      Więcej zdjęć prezentowanych urządzeń znajdziecie w naszej galerii : 
      Testy
      Testy zostały przeprowadzone na routerze Asus RT-N66U z FW 3.0.0.4.374.32 (Merlin build) z najpopularniejszą obecnie (używaną również w Tomato) wersją sterownika radia (Broadcom) w wersji:
      Jan 1 01:00:07 kernel: eth1: Broadcom BCM4331 802.11 Wireless Controller 5.100.138.20 Jan 1 01:00:07 kernel: eth2: Broadcom BCM4331 802.11 Wireless Controller 5.100.138.20 Router został ustawiony w centralnym miejscu mojego domu, na wysokości ok 2 metrów. Transmisja bezprzewodowa nawiązywana była z odległości 7 metrów z jedną ścianą jako przeszkodą po drodze. Urządzenia były podłączane do laptopa Lenovo Y580 z procesorem Core I5 3120, dyskiem SSD 256GB oraz 8GB RAM.
      Laptop pracował pod kontrolą systemu Windows 8. Do porównania wydajności urządzeń użyłem przykładowego pliku o rozmiarze 1GB - test polegał na przekopiowaniu pliku z serwera NAS Synology DS713+ oraz ponownym wgraniu go lokalizacji źródłowej. Każdy pomiar przeprowadziłem trzykrotnie a prezentowany wynik jest najczęściej uzyskanym podczas tej procedury. Parametr linku został zaprezentowany za pomocą Jperf w wersji 2.0.2
      Asus USB-N53 Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 2,4GHz (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [156] local 192.168.1.11 port 54511 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [156] 0.0- 1.0 sec 3.94 MBytes 33.0 Mbits/sec [156] 1.0- 2.0 sec 3.96 MBytes 33.2 Mbits/sec [156] 2.0- 3.0 sec 4.22 MBytes 35.4 Mbits/sec [156] 3.0- 4.0 sec 4.34 MBytes 36.4 Mbits/sec [156] 4.0- 5.0 sec 4.41 MBytes 37.0 Mbits/sec [156] 5.0- 6.0 sec 4.28 MBytes 35.9 Mbits/sec [156] 6.0- 7.0 sec 4.17 MBytes 35.0 Mbits/sec [156] 7.0- 8.0 sec 4.05 MBytes 33.9 Mbits/sec [156] 8.0- 9.0 sec 3.98 MBytes 33.4 Mbits/sec [156] 9.0-10.0 sec 4.01 MBytes 33.6 Mbits/sec [156] 0.0-10.0 sec 41.4 MBytes 34.6 Mbits/sec Done.
      Test połączenia WAN :
      Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 5Ghz :
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [152] local 192.168.1.11 port 54221 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [152] 0.0- 1.0 sec 7.33 MBytes 61.5 Mbits/sec [152] 1.0- 2.0 sec 7.52 MBytes 63.0 Mbits/sec [152] 2.0- 3.0 sec 7.51 MBytes 63.0 Mbits/sec [152] 3.0- 4.0 sec 7.48 MBytes 62.8 Mbits/sec [152] 4.0- 5.0 sec 7.49 MBytes 62.8 Mbits/sec [152] 5.0- 6.0 sec 7.48 MBytes 62.8 Mbits/sec [152] 6.0- 7.0 sec 7.54 MBytes 63.2 Mbits/sec [152] 7.0- 8.0 sec 7.45 MBytes 62.5 Mbits/sec [152] 8.0- 9.0 sec 7.54 MBytes 63.2 Mbits/sec [152] 9.0-10.0 sec 7.47 MBytes 62.7 Mbits/sec [152] 0.0-10.0 sec 74.8 MBytes 62.7 Mbits/sec Done.
      Test połączenia WAN :
      Netgear WNDA4100 Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 2,4GHz (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [152] local 192.168.1.12 port 50553 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [152] 0.0- 1.0 sec 6.37 MBytes 53.4 Mbits/sec [152] 1.0- 2.0 sec 6.95 MBytes 58.3 Mbits/sec [152] 2.0- 3.0 sec 6.75 MBytes 56.6 Mbits/sec [152] 3.0- 4.0 sec 6.84 MBytes 57.4 Mbits/sec [152] 4.0- 5.0 sec 6.93 MBytes 58.1 Mbits/sec [152] 5.0- 6.0 sec 7.02 MBytes 58.9 Mbits/sec [152] 6.0- 7.0 sec 6.95 MBytes 58.3 Mbits/sec [152] 7.0- 8.0 sec 6.99 MBytes 58.7 Mbits/sec [152] 8.0- 9.0 sec 6.71 MBytes 56.3 Mbits/sec [152] 9.0-10.0 sec 6.50 MBytes 54.5 Mbits/sec [152] 0.0-10.0 sec 68.0 MBytes 57.1 Mbits/sec Done.
      Test połączenia WAN :
      Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [152] local 192.168.1.12 port 51074 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [152] 0.0- 1.0 sec 6.84 MBytes 57.4 Mbits/sec [152] 1.0- 2.0 sec 10.0 MBytes 84.0 Mbits/sec [152] 2.0- 3.0 sec 5.98 MBytes 50.1 Mbits/sec [152] 3.0- 4.0 sec 9.06 MBytes 76.0 Mbits/sec [152] 4.0- 5.0 sec 8.93 MBytes 74.9 Mbits/sec [152] 5.0- 6.0 sec 9.05 MBytes 75.9 Mbits/sec [152] 6.0- 7.0 sec 8.48 MBytes 71.2 Mbits/sec [152] 7.0- 8.0 sec 9.00 MBytes 75.5 Mbits/sec [152] 8.0- 9.0 sec 8.74 MBytes 73.3 Mbits/sec [152] 9.0-10.0 sec 9.34 MBytes 78.4 Mbits/sec [152] 0.0-10.0 sec 85.5 MBytes 71.6 Mbits/sec Done.
      Test połączenia WAN :
      Netgear A6200 Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 2,4GHz (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [156] local 192.168.1.57 port 56752 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [156] 0.0- 1.0 sec 5.63 MBytes 47.2 Mbits/sec [156] 1.0- 2.0 sec 5.45 MBytes 45.7 Mbits/sec [156] 2.0- 3.0 sec 7.60 MBytes 63.8 Mbits/sec [156] 3.0- 4.0 sec 7.42 MBytes 62.3 Mbits/sec [156] 4.0- 5.0 sec 7.56 MBytes 63.4 Mbits/sec [156] 5.0- 6.0 sec 7.73 MBytes 64.8 Mbits/sec [156] 6.0- 7.0 sec 7.40 MBytes 62.1 Mbits/sec [156] 7.0- 8.0 sec 7.77 MBytes 65.1 Mbits/sec [156] 8.0- 9.0 sec 7.18 MBytes 60.2 Mbits/sec [156] 9.0-10.0 sec 5.59 MBytes 46.9 Mbits/sec [156] 0.0-10.0 sec 69.3 MBytes 58.1 Mbits/sec Done
      Test połączenia WAN :
      Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 -F Z:\testfile1GB.tmp ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [152] local 192.168.1.57 port 56431 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [152] 0.0- 1.0 sec 11.9 MBytes 99.9 Mbits/sec [152] 1.0- 2.0 sec 11.1 MBytes 92.8 Mbits/sec [152] 2.0- 3.0 sec 12.3 MBytes 103 Mbits/sec [152] 3.0- 4.0 sec 12.2 MBytes 102 Mbits/sec [152] 4.0- 5.0 sec 12.2 MBytes 103 Mbits/sec [152] 5.0- 6.0 sec 12.1 MBytes 101 Mbits/sec [152] 6.0- 7.0 sec 12.2 MBytes 102 Mbits/sec [152] 7.0- 8.0 sec 12.1 MBytes 102 Mbits/sec [152] 8.0- 9.0 sec 12.0 MBytes 101 Mbits/sec [152] 9.0-10.0 sec 8.55 MBytes 71.7 Mbits/sec [152] 0.0-10.0 sec 117 MBytes 97.8 Mbits/sec Done.
      Test połączenia WAN :
      Zastanowiło mnie w przypadku karty Netgear A6200 tzw "co by było gdyby" Gdybym spróbował rozbudować swoją sieć o standard IEEE 802.11ac.
      Wiedziony ciekawością podłączyłem router Asusa RT-AC66U z fabrycznym FW i ustawioną szerokością kanału WiFi 5Ghz na 80MHz. Oto wynik :
      Kopiowanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz ( 80Mhz szerokość kanału) (pobieranie / wysyłanie):
      jakość i przepustowość połączenia - Jperf : bin/iperf.exe -c 192.168.1.5 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.5, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [148] local 192.168.1.175 port 54295 connected with 192.168.1.5 port 5001 [ ID] Interval Transfer Bandwidth [148] 0.0- 1.0 sec 25.7 MBytes 215 Mbits/sec [148] 1.0- 2.0 sec 26.0 MBytes 218 Mbits/sec [148] 2.0- 3.0 sec 25.4 MBytes 213 Mbits/sec [148] 3.0- 4.0 sec 26.4 MBytes 221 Mbits/sec [148] 4.0- 5.0 sec 26.2 MBytes 220 Mbits/sec [148] 5.0- 6.0 sec 23.0 MBytes 193 Mbits/sec [148] 6.0- 7.0 sec 24.9 MBytes 209 Mbits/sec [148] 7.0- 8.0 sec 23.6 MBytes 198 Mbits/sec [148] 8.0- 9.0 sec 24.8 MBytes 208 Mbits/sec [148] 9.0-10.0 sec 26.2 MBytes 220 Mbits/sec [148] 0.0-10.0 sec 252 MBytes 211 Mbits/sec Done.
      Pamiętajcie - 7 metrów od routera przez 1 ścianę
      Podsumowanie
      Wyniku testów i konkretne ich wartości poddaję waszej ocenie. Moim faworytem została karta Netgear A6200 ze względu na bardzo przyzwoitą pracę z obecnie posiadanym przeze mnie routerem. W przyszłości po jego zmianie zapewni mi bardzo komfortową pracę. Oczywiście mam nadzieję, że koszt takiej wymiany będzie zgoła niższy niż obecne ceny rozwiązań w sieciach bezprzewodowych w standardzie IEEE 802.11ac Drugim czynnikiem przemawiającym za A6200 to bardzo czuły odbiornik - oprogramowanie urządzenia bez problemu wychwyciło sygnał odległych sieci sąsiadów - nawet z odległości ok 150 metrów od miejsca gdzie codziennie pracuję na laptopie. Ciekawostką było WiFi w Iphonie jakiejś Agnieszki .
    • Openitbot
      By Openitbot
      Witam,
      Firma Zyxel wprowadziła ostatnio do swojej oferty przenośny router LTE model WAH-7130. Miałem okazję bliżej przyjrzeć się temu urządzeniu gdyż postanowiłem sprawić sobie urządzenie umożliwiające szybki i swobodny dostęp do sieci Internet w czasie podróży.

Korzystaj z sieci 4G LTE w każdym miejscu Wysoka wydajność i przepustowość sieci LTE Przenośny router ZyXEL WAH7130 LTE oferuje szybkie pobieranie danych do 100Mbps i wysyłanie do 50 Mbps dla kat.3, [email protected] MHz*. Router może łączyć się z Internetem poprzez 3G i LTE. Maksymalnie do 10 klientów WiFi w trybie punktu dostępowego ZyXEL WAH7130 umożliwia użytkownikom dostęp do Internetu przez sieć LTE i pozwala na współdzielenie tego połączenia do 10 innych urządzeń poprzez interfejs bezprzewodowy. Zoptymalizowane zużycie baterii ZyXEL WAH7130 posiada baterię litowo-jonową 3.7 V/1700 mAh, która umożliwia do 20 godzin czuwania i 4 godziny pracy *. Urządzenie łatwe w użyciu. ZyXEL WAH7130 posiada ustawioną nazwę sieci SSID i klucz zabezpieczający dla łatwiejszej konfiguracji. System Apple iOS i aplikacje mobilne są polecane do zarządzania i współpracy z routerem przenośnym. 1 calowy wyświetlacz LCD OLED ZyXEL WAH7130 posiada czytelny wyświetlacz informujący o zużyciu baterii, sile sygnału i informacje o ilości podłączonych użytkowników.
      Urządzenie jest bardzo małe co na pewno jest zaletą podczas użytkowania.

Więcej zdjęć jak i zrzutów fabrycznego FW znajdziecie w naszej galerii :
      Pełna specyfikacja jest dostępna na stronie Zyxel'a.
      Przykładowy schemat zastosowania:

Wraz z urządzeniem miałem możliwość zapoznania się z łączem LTE Plus'a. Mieszkam w dość zatłoczonej okolicy jeśli chodzi o sieci WiFi i jednocześnie dość ubogiej w stacje bazowe telefonii komórkowej Router pozwolił mi na uzyskanie połączenia z prędkością :

Co uważam za dość przyzwoity wynik i jednocześnie o 1/3 szybszy od tego co uzyskiwałem za pomocą tethering'u poprzez telefon z systemem android.
      WAH- 7130 to ciekawe urządzenie, oferujące dość dużą swobodę i moim zdaniem powinno zagościć wraz z ofertą abonamentową LTE u operatorów. Testowanie parametrów linku WiFi uważam za stratę czasu bo produkt raczej jest nacelowany na wygodę a nie wydajność.
      Więcej informacji możecie uzyskać na stronie producenta : shop.zyxel.pl
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more information, please see ours Guidelines and Privacy Policy.