Jump to content

Synology DS215+


house

Zapraszam Was do zapoznania się z recenzją serwera DS215+ firmy

synologo.png

W czerwcu bieżącego roku Synology przedstawiło nowe urządzenie DiskStation. DS215+ jest skalowalnym serwer NAS wyposażonym w dwurdzeniowy procesor i 2 sloty na dyski twarde. Zaprojektowany, aby zapewnić kompleksowe i kompaktowe rozwiązanie NAS, serwer wyposażono w mechanizm szyfrowania sprzętowego mający za zadanie pomóc małym i średnim firmom efektywnie przechowywać, chronić i udostępniać dane. Wyposażony w dwurdzeniowy procesor o częstotliwości 1,4 GHz i 1GB pamięci RAM, DS215+ zapewnia doskonałą wydajność przekraczającą 209 MB/s w odczycie 139 MB/s w zapisie z wykorzystaniem agregacji łączy. Mechanizm szyfrowania sprzętowego zapewnia przyspieszenie prędkości transmisji zaszyfrowanych danych do 145 MB/s w odczycie.

Wygląd

large.DS215plus.JPG.69daed15d2a2464e4db4large.DS215plus-001.JPG.bd59e42b7e528d9alarge.DS215plus-003.JPG.7f8e9f9b797f7ab7large.DS215plus-004.JPG.ccbe2fbf30462f9c

Wyglądem DS215+ nie odbiega zbytnio od wcześniejszych modeli Synology. Obudowa jest wykonana z dokładnie takich samych materiałów i posiada identyczne wymiary jak DS214+ lub DS713+. Jedyną różnicą jest brak portu USB 2.0 na przednim panelu i przycisku służącego do synchronizacji danych z podłączonych do niego nośników. Tylny panel urządzenia jest dokładnie taki sam. Żadnych rewolucji czy udziwnień.

Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii : 

Specyfikacja

Procesor Annapurna AL-212 dwurdzeniowy 1.4 GHz
Pamięć RAM 1 GB DDR3
rozbudowa pamięci RAM nie
Maksymalna ilość dysków 2 x 2,5" / 3,5" SATA
  max wielkość dysku 8 TB
Zabezpieczenie kieszeni dysków zamek z kluczem
porty USB 2 x USB 3.0, 1x eSATA
porty LAN 2 x Port LAN RJ-45 1GbE
Wymiary i masa urządzenia 157 mm X 103.5 mm X 232 mm, 1.69 kg
Obsługa RAID Synology Hybrid RAID, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Chłodzenie 1 wentylator 92 mm X 92 mm
Pobór mocy 26,8 W (praca) /  8.96 W (hibernacja)
Wydajność deklarowana przez producenta  209 MB/s odczyt / 139 MB/s zapis
Maksymalna liczba kont  2048
Maksymalna ilość grup 256
Maksymalna ilość jednoczesnych połączeń 256

DSM info:

large.dsminfo_ds215p.png.4a9324c19ef5097

Po więcej informacji odsyłam Was na stronę producenta : Synology DS215+,

Lista obsługiwanych dysków twardych dostępna jest tutaj : Synology - lista kompatybilności

Funkcje

Serwer DS215+ jest uniwersalnym, 2-kieszeniowym serwerem NAS zapewniającym wysoką wydajność, niskie zużycie energii i szeroką gamę funkcji biznesowych w ramach rozwiązania sieciowej pamięci masowej. Jest przystosowany do obsługi aplikacji wielozadaniowych oraz pomaga małym i średnim firmom scentralizować tworzenie kopii zapasowych, chronić newralgiczne zasoby, a także szybko i efektywnie udostępniać pliki.
 • Wysoka wydajność dzięki dwurdzeniowemu CPU

Dzięki dwurdzeniowemu CPU i funkcji Link Aggregation serwer DS215+ zapewnia prędkość odczytu ponad 209 MB/s i prędkość zapisu 139 MB/s w konfiguracji RAID 1 w środowisku Windows®1, 1 GB pamięci RAM znacząco zwiększa wydajność wielozadaniowości serwera DS215+.

DS215+_1.png

 • Sprzętowy moduł szyfrujący zwiększający szybkość transferu zaszyfrowanych plików

Serwer DS215+ jest wyposażony w moduł szyfrujący, który odciąża główny CPU, wykonując zadania obliczania związane z szyfrowaniem. Dzięki temu moc obliczeniowa CPU może być wykorzystana do innych ważnych zadań, co umożliwia znaczące zwiększenie przepustowości. Serwer DS215+ zapewnia dwa razy większą szybkość transmisji zaszyfrowanych danych niż jego poprzednik — średnio odczyt ponad 145 MB/s i zapis 71 MB/s.

DS215+_2.png

 • Obsługa dwóch sieci LAN z przełączaniem awaryjnym i funkcją Link Aggregation

Dzięki dwóm gigabitowym portom LAN z obsługą przełączania awaryjnego i funkcji Link Aggregation serwer DS215+ zapewnia stały dostęp do usług sieciowych, nawet w przypadku awarii jednego z połączeń LAN, a także pozwala uzyskać wyższą szybkość połączenia niż w przypadku jednego kabla lub portu. Obsługa funkcji Adaptive Load Balancing umożliwia korzystanie z mechanizmu przełączania awaryjnego i równoważenia obciążenia bez potrzeby kupowania drogiego przełącznika. Serwer obsługuje też funkcje, takie jak Active-standby, 802.3ad dynamic i Balanced XOR.

DS215+_3.png

 • USB 3.0 i eSATA zapewniają szybki transfer do zewnętrznych urządzeń pamięci masowej

Serwer DS215+ jest wyposażony w porty USB 3.0 i eSATA przeznaczone do podłączania różnych zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, pozwalając na uzyskanie dużych szybkości transferu plików. Dzięki obsłudze interfejsu USB 3.0 z szybkością transmisji do 5 Gb/s, czyli około 10 razy większą niż USB 2.0, możliwe jest przyśpieszenie transferu danych do zewnętrznych dysków twardych i jednocześnie zmniejszenie zużycia energii.

DS215+_4.png

 • Łatwa instalacja dysków twardych i obsługa wymiany dysków podczas pracy

Aby zapewnić łatwą i bezproblemową instalację dysków twardych, serwer DS215+ jest wyposażony w kieszenie dysków twardych bez wkrętów, umożliwiające wymianę 3,5-calowych dysków podczas pracy. Instalacja i wymiana dysków jest łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej.

DS215+_5.png

 • Doskonały system operacyjny — DiskStation Manager

Synology DiskStation Manager (DSM) to przejrzysty, zainstalowany na każdym serwerze DiskStation i RackStation system operacyjny obsługiwany w przeglądarce, który przyśpiesza zarządzanie serwerem Synology NAS. Intuicyjny interfejs użytkownika systemu DSM ułatwia uzyskiwanie dostępu do danych i ich udostępnianie. Centrum pakietów firmy Synology pozwala pobierać i instalować przydatne pakiety dodatkowe przeznaczone dla osób fizycznych i firm, które zapewniają rozrywkę lub zwiększają wydajność w pracy.

DS215+_6.png

 • Najlepsze centrum plików

Aplikacja File Station jest szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem służącym do udostępniania plików przechowywanych na serwerze DS215+, jak również zarządzania nimi. Wystarczy przeciągnąć i upuścić, aby przesłać dane z komputera Mac lub PC. Zaawansowane filtry ułatwiają wyszukiwanie dokumentów, zdjęć lub filmów wideo. Dzięki wbudowanym klientom FTP i poczty e-mail serwer DS215+ umożliwia wygodne organizowanie i udostępnianie plików za pośrednictwem zaawansowanej aplikacji internetowej. Udostępnianie plików i folderów innym osobom jest możliwe również przez przesłanie łącza. Przy pomocy dodatkowej aplikacji mobilnej DS file można także uzyskiwać dostęp do plików na urządzeniach mobilnych. Obsługa protokołu HTTPS, szyfrowania SSL/TLS oraz daty wygaśnięcia łączy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa udostępniania plików przez Internet.

DS215+_7.png

 • Wszechstronna obsługa udostępniania

Dzięki kompleksowej obsłudze takich protokołów, jak FTP, SMB2, AFP, NFS i WebDAV, serwer DS215+ może zapewnić bezproblemowe udostępnianie plików w ramach platform Windows®, Mac® oraz Linux®. Integracja z usługami katalogowymi Windows AD i LDAP umożliwia łatwe wdrożenie serwera DS215+ w istniejącym środowisku sieciowym — nie ma potrzeby utrzymywania dwóch zbiorów poświadczeń użytkowników. Nie musisz martwić się utratą plików dzięki funkcji Kosz, która jest obsługiwana w protokołach AFP, CIFS, File Station i WebDAV. Wszystkie pliki usuwane z udostępnionego folderu będą automatycznie przenoszone do kosza.

DS215+_8.png

 • Łatwe dopasowanie do środowisk firmowych

Obsługa usług katalogowych Windows AD, LDAP i Domain Trust pozwala na bezproblemową integrację kont na serwerze DS215+. Funkcja Użytkownik domowy umożliwia automatyczne tworzenie folderu „domowego” dla każdego konta użytkownika, co minimalizuje nakład pracy administratora potrzebnej do tworzenia folderów domowych dla wszystkich kont. Obsługa list Windows ACL w modelu DS215+ pozwala administratorom IT na precyzyjną kontrolę dostępu oraz ustawianie uprawnień do plików i folderów na serwerze DS215+ za pomocą znanego interfejsu użytkownika systemu Windows. Dzięki zgodności z większością protokołów można wyeliminować koszty stałe konfiguracji serwera i poprawić wydajność administratorów IT.

DS215+_9.png

 • Serwer wielofunkcyjny

Bogactwo rozbudowanych aplikacji biurowych sprawia, że serwer DS215+ może pełnić rolę serwera wielofunkcyjnego. Dzięki dodatkowym pakietom Mail Server i Mail Station serwera DS215+ można używać jako dedykowanego serwera poczty e-mail, a także serwera usługi webmail. Serwer DS215+ może też pełnić funkcję serwera lub klienta sieci VPN. Rozbudowana usługa VPN umożliwia zdalne uzyskiwanie dostępu do zasobów z jednoczesnym zapewnieniem wysokiego bezpieczeństwa. Po włączeniu serwera druku serwer DS215+ pozwala obniżyć koszty operacyjne firmy przez ograniczenie liczby niezbędnych drukarek. Narzędzia administracyjne i sieciowe, takie jak DNS Server, Directory Server, RADIUS Server, DHCP Server oraz Log Center, umożliwiają wydajniejsze zarządzanie wdrożeniami IT i zasadami. Dzięki serwerowi DS215+ można zmaksymalizować wykorzystanie zasobów.

DS215+_10.png

 • Zwiększenie produktywności dzięki rozwiązaniom chmury

Dzięki wszechstronnym rozwiązaniom chmury serwer DS215+ umożliwia łatwe utworzenie własnej chmury prywatnej. Rozwiązanie Cloud Station zapewnia doskonałą synchronizację wszystkich plików pomiędzy wieloma urządzeniami. Pliki można edytować w trybie offline, a następnie synchronizować z aplikacją Cloud Station, która zachowuje do 32 wersji historycznych, co pozwala na przywrócenie plików do poprzedniej wersji oraz odzyskanie usuniętych plików. Dzięki aplikacji mobilnej DS cloud każda zmiana w pliku jest automatycznie synchronizowania ze smartfonem i tabletem. Firmy zlokalizowane w wielu miejscach mogą korzystać z synchronizacji w obie strony między różnymi serwerami DiskStation, aby pracownicy znajdujący się w różnych lokalizacjach mieli w czasie rzeczywistym dostęp do tych samych danych. Administratorzy mogą ręcznie wybrać poszczególne foldery do synchronizacji na różnych urządzeniach w oparciu o automatycznie lub ręcznie wybrany format lub rozmiar pliku. Foldery synchronizowane przez aplikację Cloud Station można zaszyfrować w oprogramowaniu DSM — dzięki czemu nikt nie będzie miał dostępu do ich zawartości bez prywatnego klucza.

DS215+_11.png

 • Zabezpieczanie danych

Serwer DS215+ oferuje zaawansowane rozwiązania służące do ochrony przed potencjalnymi lukami w zabezpieczeniach. Program Security Advisor analizuje ustawienia systemu, siłę haseł oraz preferencje sieciowe i usuwa wszelkie potencjalnie złośliwe oprogramowanie. Aplikacja AppArmor uniemożliwia złośliwemu oprogramowaniu uzyskiwanie dostępu do zasobów systemu. Dostosowanie poziomu zaufania w Centrum pakietów pozwala zapobiec zainstalowaniu pakietów z niezaufanych źródeł, dzięki czemu serwer NAS jest chroniony przed nieznanymi lub zmodyfikowanymi plikami. Ponadto na serwerze DS215+ dostępne są inne funkcje zabezpieczające, takie jak szyfrowanie AES, dwustopniowe uwierzytelnianie użytkowników, lista zablokowanych i dozwolonych adresów IP, pakiety oprogramowania antywirusowego, zapora oraz mechanizmy zapobiegania atakom DoS.

DS215+_12.png

 • Mobilność dzięki aplikacjom

Firma Synology opracowuje różnorodne aplikacje mobilne — DS note, DS audio, DS video, DS photo+, DS cloud, DS file, DS download i DS cam — umożliwiające uzyskiwanie dostępu i zarządzanie zawartością przechowywaną na serwerze DS215+ przy użyciu smartfonów i tabletów. Usługa QuickConnect ułatwia obsługę sieci, eliminując konieczność konfiguracji routera lub przekierowania portów. Dzięki aplikacjom mobilnym firmy Synology masz zawsze dostęp do swoich kolekcji multimedialnych i plików związanych z pracą poza domem.

DS215+_13.png

 • Ekologiczne serwery NAS

Wszystkie serwery Synology NAS zostały zaprojektowane ze zwróceniem szczególnej uwagi na efektywne zużycie energii. Serwer DS215+ zużywa 8.96W w trybie hibernacji HDD oraz 20.77W podczas pracy. Obsługa funkcji Wake On LAN/WAN i zaplanowanego włączania oraz wyłączania pozwala dodatkowo obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji. Firma Synology poczuwa się do globalnej współodpowiedzialności za środowisko naturalne, dlatego wszystkie produkty Synology są produkowane z części zgodnych z RoHS oraz pakowane w materiały nadające się do recyklingu. 

DS215+_14.png

Testy

Procedura testowa została przygotowana na komputerze ITX wyposażonym w :

 • procesor Intel Core I3-2105 3.1 GHz,
 • 8GB RAM DDR3,
 • dysk SSD ADATA SX900 256GB
 • system Windows 10

Do testu użyłem :

 • przykładowego pliku o rozmiarze 4 GB.
 • NAS Performance tester
 • CrystalDiskMark

W urządzeniu zainstalowałem 2 dyski WD Green  (WD20EZRX). DS215+ pracował pod kontrolą Synology DiskStation Manager w wersji 5.2 Update 4. 

Tryb pojedynczego dysku :

 • Wydajność SMB - odczyt (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.ds215plus_single_odczyt.png.5d96dblarge.ds215plus_single_secure_odczyt.png

 • Wydajność SMB - zapis (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.ds215plus_single_zapis.png.c811c5blarge.ds215plus_single_secure_zapis.png.

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\ds215plus\single_test 5 times...
Iteration 1:  110,67 MB/sec
Iteration 2:  108,40 MB/sec
Iteration 3:  113,01 MB/sec
Iteration 4:  114,79 MB/sec
Iteration 5:  114,78 MB/sec
-----------------------------
Average (W):  112,33 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\ds215plus\single_test 5 times...
Iteration 1:  110,08 MB/sec
Iteration 2:  107,17 MB/sec
Iteration 3:  105,82 MB/sec
Iteration 4:  105,29 MB/sec
Iteration 5:  106,47 MB/sec
-----------------------------
Average (R):  106,97 MB/sec
-----------------------------
 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

large.562ce096cb4cb_ds215_single_crystallarge.562ce0969bd23_ds215_single_crystal

 • CrystalDiskMark (smb szyfrowany folder) :

large.562ce09707004_ds215_single_crystal

Tryb RAID 1 :

 • Wydajność SMB - odczyt (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.562ce38354384_ds215_raid1_odczyt.plarge.562ce3837ba7c_ds215_raid1_secure_o

 • Wydajność SMB - zapis (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.562ce383d06b4_ds215_raid1_zapis.pnlarge.562ce383a6f0c_ds215_raid1_secure_z

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\ds215plus\test 5 times...
Iteration 1:   67,92 MB/sec
Iteration 2:   63,82 MB/sec
Iteration 3:   66,53 MB/sec
Iteration 4:   62,26 MB/sec
Iteration 5:   67,99 MB/sec
-----------------------------
Average (W):   65,70 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\ds215plus\test 5 times...
Iteration 1:  107,62 MB/sec
Iteration 2:  108,14 MB/sec
Iteration 3:  107,84 MB/sec
Iteration 4:  106,88 MB/sec
Iteration 5:  109,62 MB/sec
-----------------------------
Average (R):  108,02 MB/sec
-----------------------------
 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

large.562ce383297f5_ds215_raid1_crystal_large.562ce382eec87_ds215_raid1_crystal_

Tryb RAID 0 :

 • Wydajność SMB - odczyt (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.562ce490994ee_ds215_raid0_odczyt.plarge.562ce490c44d9_ds215_raid0_secure_o

 • Wydajność SMB - zapis (folder nieszyfrowany / szyfrowany) :

large.562ce491206e2_ds215_raid0_zapis.pnlarge.562ce490eaff0_ds215_raid0_secure_z

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\ds215plus\raid0_test 5 times...
Iteration 1:  113,72 MB/sec
Iteration 2:  111,48 MB/sec
Iteration 3:  114,20 MB/sec
Iteration 4:  113,98 MB/sec
Iteration 5:  112,60 MB/sec
-----------------------------
Average (W):  113,19 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\ds215plus\raid0_test 5 times...
Iteration 1:  109,40 MB/sec
Iteration 2:  109,69 MB/sec
Iteration 3:  111,33 MB/sec
Iteration 4:  110,44 MB/sec
Iteration 5:  112,93 MB/sec
-----------------------------
Average (R):  110,76 MB/sec
-----------------------------
 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

large.562ce4903df0b_ds215_raid0_crystal_large.562ce4900fce0_ds215_raid0_crystal_

 • CrystalDiskMark (smb szyfrowany folder) :

large.562ce4906f727_ds215_raid0_crystal_

Podsumowanie

DS215+ jest ciekawą propozycją dla klientów biznesowych. Względem swojego poprzednika są jednak pewne istotne różnice, jak brak przynajmniej jednego portu USB 2.0 (np do podłączenia drukarki). Kwestię wyglądu i identycznej obudowy pomijam, gdyż w tym segmencie takie niuanse nie mają znaczenia. Serwer pracuje szybko i wydajnie, poprawnie realizuje praktycznie wszystkie funkcje. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zastosowany procesor nie jest demonem wydajności i nie można na nim oprzeć wszystkich firmowych usług. Doskonale sprawdzi się w małych lub średnich organizacjach do 10-15 użytkowników mocno korzystających z jego zasobów. Przy większej ilości użytkowników lepiej sprawdzą się rozwiązania quad-core oparte o Intel Atom. W małej organizacji stosunkowo małym kosztem możemy zapewnić rozwiązania wysokiej dostępności, stosując 2 osobne serwery DS215+. W cenie około 400PLN więcej od ceny 4 dyskowego DS415+ mamy 2 redundantne i szybkie magazyny danych wraz z ich zabezpieczeniem. Stosując szyfrowanie szczególnie ważnych plików nie tracimy jednocześnie zbyt dużej wydajności w odczycie. Zabezpieczenie danych w szyfrowanym folderze powoduje znaczne obniżenie wydajności jedynie w trybie zapisu, jednak nadal oferując dość akceptowalny poziom ponad 40 MB/s. Korzyści płynące z szyfrowania, zwłaszcza w środowiskach firmowych są dość znaczne, więc moim zdaniem warto zastanowić się na takim rozwiązaniem. Ciekawą opcją dla osób chcących rozbudować swój serwer o dodatkową przestrzeń dyskową jest zastosowanie w DS215+ portu eSATA i umożliwienie rozbudowy serwera o 2 dodatkowe dyski pracujące jako osobny wolumen w jednym serwerze (np za pomocą DX213). Zapowiedziana nowa wersja DSM 6.0 wprowadzająca obsługę nowego systemu plików btrfs, migawek danych oraz lokalnej replikacji udostępnionych folderów na pewno mocno zachęca do wybrania rozwiązania Synology. Jedyną rzeczą na którą zwróciłem uwagę podczas testu to różnica w deklarowanym poziomie zużycia energii - producent w specyfikacji podał wartość 20.77 W (dostęp). Mój miernik pokazał w trybie dostępu dokładnie 26,8 W. Cena urządzenia oscyluje obecnie na poziomie poniżej 1400 PLN.

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękuję :

fipro.png

synologo.pngUser Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.