Jump to content

Synology DS215j


house

Dzięki naszemu partnerowi, firmie Fipro.pl mieliśmy okazję przyjrzeć się nowemu serwerowi NAS firmy

synologo.png

Pod koniec listopada Synology przedstawiło DiskStation DS215j, 2- kieszeniowy serwer NAS przeznaczony dla użytkowników domowych do zarządzania danymi, strumieniowego przesyłania multimediów i synchronizacji plików w chmurze, aby zasoby cyfrowe były zawsze bezpieczne. DS215j jest napędzany dwurdzeniowym procesorem z jednostką zmiennoprzecinkową (FPU), która uwydatnia jego moc w wielozadaniowości i przetwarzaniu multimediów. Aktualizacja platformy umożliwia serwerowi DS215j osiągać średnie prędkości: odczytu powyżej 111 MB/s, a zapisu ponad 87 MB/s; to 19% wzrost wydajności szybkości zapisu porównując do poprzednika. Jednocześnie utrzymuje niskie zużycie energii na poziomie 13,4W w trakcie pracy i 5,3W podczas hibernacji dysków twardych. Dodatkowy interfejs SuperSpeed USB 3.0 zwiększa szybkość transferu plików. Wykorzystując aplikację Synology Surveillance Station, DS215j jest również w pełni funkcjonalnym sieciowym rejestratorem wideo. Obsługuje do 10 kanałów jednoczesnego strumieniowania materiału wideo z liczbą 240 klatek na sekundę w rozdzielczości 720p HD. DS215j wyposażony jest w 2 darmowe licencje dla kamer IP oraz obsługuje do 10 kamer, co czyni go idealnym rozwiązaniem do monitoringu domów i małych biur. DS215j działa z DiskStation Manager (DSM) 5.1, intuicyjnym systemem operacyjnym, który dostarcza szereg aplikacji zwiększających efektywność pracy i oferuje wiele usług multimedialnych.

Wygląd

gallery_1_101_98133.jpggallery_1_101_86494.jpggallery_1_101_143214.jpgsmall.f6d53ede4cd8eb06ed0da1f1e3dbc975.j

Biały kolor obudowy zarezerwowany jest w Synology na produkty przeznaczone do zastosowań domowych. Tak jest w przypadku DS215j. Od pozostałych modeli tego producenta, poza kolorem, odróżnia go również system montażu dysków. Urządzenie "rozsuwamy" da dwie części a dyski przykręcamy w odpowiednie miejsca wewnątrz obudowy. Po jej zamknięciu zabezpieczamy całość śrubkami. DS215j wprowadzono do dystrybucji w odmiennym od innych stacji DS - węższym pudełku.

Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii : 

Specyfikacja

Procesor MARVELL Armada 375 88F6720 Dual-Core 800MHz
Pamięć 512 MB DDR3
rozbudowa pamięci NIE
Maksymalna ilość dysków 2 x 3,5"/2,5"; SATAII,
  max wielkość dysku 2 x 6 TB
Zabezpieczenie kieszeni dysków brak
porty USB 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0
LAN 10/100/1000 Mbps 1 port LAN
Wymiary i masa urządzenia 165 mm X 100 mm X 225.5 mm, 0.88 kg
Obsługa RAID Synology Hybrid RAID, Basic, JBOD, RAID 0, RAID 1
Chłodzenie 1 wentylator 92 mm
Pobór mocy 13.42W (praca) / 5.28W (hibernacja)
Wydajność deklarowana przez producenta 111 MB/s odczyt / 89 MB/s zapis
Maksymalna liczba kont 1024
Maksymalna ilość grup  256
Maksymalna ilość jednoczesnych połączeń 128

DSM info:openit_1417710601__2014-12-02_140730.png

Po więcej informacji odsyłamy Was na stronę producenta : DS215j,

Lista obsługiwanych dysków twardych dostępna jest tutaj : Synology - lista kompatybilności

Funkcje

 • Wbudowana jednostka zmiennoprzecinkowa przyspiesza przetwarzanie multimediów

DS215j zapewnia optymalne wrażenia multimedialne użytkownikom domowym. Napędzany wbudowaną jednostką zmiennoprzecinkową, DS215j przyspiesza przetwarzanie miniatur usprawniając przeglądanie zdjęć i transkodowanie ścieżek audio w formacie MP3 na żądanie, w celu zredukowania przepustowości transmisji strumieniowej.

DS215j_6.jpg
 • Interfejs SuperSpeed USB 3.0 pozwala uzyskać wyższe szybkości transferu

DS215j wyposażony jest w porty USB 3.0 do podłączenia różnego rodzaju zewnętrznych urządzeń pamięci masowej, zapewniając szybkie i wydajne prędkości transferu plików. USB 3.0 oferuje prędkości transferu do 5 Gbps (około 10 razy szybciej niż USB 2.0), co oznacza, że mniej czasu zajmuje przeniesienie danych na zewnętrzne dyski twarde, ponadto zużywa się mniej energii.

DS215j_7.jpg

Synology DiskStation Manager (DSM) to przejrzysty, zainstalowany na każdym serwerze DiskStation i RackStation system operacyjny obsługiwany w przeglądarce, który przyśpiesza zarządzanie serwerem Synology NAS. Intuicyjny interfejs użytkownika systemu DSM ułatwia uzyskiwanie dostępu do danych i ich udostępnianie. Centrum pakietów firmy Synology pozwala pobierać i instalować przydatne pakiety dodatkowe przeznaczone dla osób fizycznych i firm, które zapewniają rozrywkę lub zwiększają wydajność w pracy

DS213j_8.png
 • Pliki dostępne z dowolnego miejsca za pomocą usługi Cloud Service

Serwer DS215j jest wyposażony w rozbudowaną usługę Cloud Service. Aplikacja Cloud Station umożliwia synchronizację plików między serwerami DiskStation i wieloma urządzeniami, w tym komputerami z systemem Windows lub Linux, komputerami Mac, urządzeniami z systemem iOS lub Android, a także urządzeniami przenośnymi z systemem Windows. Ponadto dwustronna synchronizacja pozwala na synchronizację plików między różnymi serwerami DiskStation. Można nawet synchronizować pliki między usługami Dysk Google, Dropbox, Baidu a serwerem DiskStation — własna chmura hybrydowa zapewniająca większą elastyczność pamięci masowej i chroniąca przed utratą danych.

DS215j_8.jpg

Nie martw się o utratę danych. Serwer DS215j jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania kopii zapasowych danych, ponieważ obsługuje program Kopia zapasowa systemu Windows, a użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z natywnej obsługi programu Time Machine. Miejscem docelowym kopii zapasowej mogą być nie tylko lokalne dyski twarde, ale również podłączone urządzenia pamięci masowej USB. Ponadto rozwiązanie Backup & Replication pozwala planować zadania tworzenia kopii zapasowych i przywrócić serwer do dowolnego punktu w czasie, jednocześnie minimalizując zużycie pamięci oraz czas przetwarzania, zapisując tylko określone bloki danych, które zostały zmienione w kolejnych wersjach.

DS215j_9.jpg

Dzięki kompleksowej obsłudze takich protokołów, jak FTP, SMB2, AFP, NFS i WebDAV, serwer DS215j może zapewnić bezproblemowe udostępnianie plików w ramach platform Windows®, Mac® oraz Linux®. Integracja z usługami katalogowymi Windows AD i LDAP umożliwia łatwe wdrożenie serwera DS215j w istniejącym środowisku sieciowym — nie ma potrzeby utrzymywania dwóch zbiorów poświadczeń użytkowników. Nie musisz martwić się utratą plików dzięki funkcji Kosz, która jest obsługiwana w protokołach AFP, CIFS, File Station i WebDAV. Wszystkie pliki usuwane z udostępnionego folderu będą automatycznie przenoszone do kosza.

DS213j_11.png

Aplikacja File Station jest szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem umożliwiającym udostępnianie i zarządzenie plikami przechowywanymi na serwerze DS215j. Wystarczy przeciągnąć i upuścić, aby przesłać dane z komputera Mac lub PC. Zaawansowane filtry ułatwiają wyszukiwanie dokumentów, zdjęć lub filmów wideo. Na urządzeniach przenośnych dostęp do plików można uzyskać za pomocą aplikacji DS file — dedykowanej aplikacji mobilnej przeznaczonej do uzyskiwania dostępu, zarządzania i udostępniania plików. Obsługa protokołu HTTPS, szyfrowania SSL/TSL oraz daty wygaśnięcia łączy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa udostępniania plików przez Internet.

DS215j_10.jpg

Firma Synology dokłada wszelkich starań, aby zapewnić najwygodniejszy sposób korzystania z wszystkich usług uruchomionych na serwerze DS215j. Dzięki usłudze Synology QuickConnect nie musisz martwić się skomplikowaną konfiguracją usługi DDNS. Usługa QuickConnect eliminuje potrzebę konfiguracji routera i przekierowania portów, co pozwala na błyskawiczne uzyskiwanie dostępu do plików multimedialnych i związanych z pracą z poziomu komputera, komputera przenośnego lub urządzeń przenośnych bez żadnych opłat.

DS215j_11.jpg

Serwer DS215j umożliwia organizowanie, tworzenie kopii zapasowych i udostępnianie kolekcji zdjęć, muzyki i filmów wideo. Jego uproszczony i przejrzysty interfejs, a także pakiety Synology — Photo Station, Audio Station i Video Station — pozwalają na łatwe stworzenie własnego centrum rozrywki. Ponieważ cała zawartość jest przechowywana na serwerze DS215j, można używać niestandardowych funkcji porządkowania zawartości i uprawnień udostępniania bez obaw o dodatkowe, miesięczne opłaty za miejsce do przechowywania.

DS115j_12.gif

Serwer DS215j jest zgodny z wieloma innymi urządzeniami, co pozwala na zarządzanie i odtwarzanie cyfrowej zawartości na posiadanych urządzeniach: komputerach, urządzeniach przenośnych, telewizorach, urządzeniach DLNA i sprzęcie stereo. Firma Synology obsługuje najnowsze technologie przesyłania strumieniowego do telewizorów, w tym do telewizorów Samsung, odtwarzaczy Roku, urządzeń Apple TV i odtwarzaczy Google Chromecast, co oznacza, że można bezproblemowo przesyłać strumieniowo cyfrową zawartość przechowywaną na serwerze DS215j na panoramiczny telewizor.

DS213j_14.gif

Firma Synology udostępnia różnorodne aplikacje mobilne — DS audio, DS video, DS photo+, DS cloud, DS file, DS download i DS cam — umożliwiające uzyskiwanie dostępu i zarządzanie zawartością przechowywaną na serwerze DS215j z poziomu smartfonów i tabletów. Usługa QuickConnect ułatwia obsługę, eliminując konieczność konfiguracji routera lub przekierowania portów. Dzięki aplikacjom mobilnym firmy Synology masz zawsze dostęp do swoich kolekcji multimedialnych i plików związanych z pracą poza domem.

DS215j_12.jpg

Serwer DS215j jest serwerem multimediów cyfrowych (DMS) z certyfikatem DLNA i może pełnić rolę podstawowego serwera multimediów, umożliwiającego hostowanie cyfrowej zawartości multimedialnej do lokalnego lub zdalnego odtwarzania. Po podłączeniu do routera serwer DS215j pozwala na przesyłanie strumieniowe muzyki, zdjęć i filmów wideo na urządzenia zgodne z DLNA, takie jak telewizory DLNA lub konsole do gier, bez konieczności wstępnej konfiguracji. Można również przeglądać i wybierać zawartość przechowywaną na serwerze DS215j za pomocą aplikacji DS audio i wyznaczać odtwarzacz DLNA w tej samej sieci lokalnej, na którym ta zawartość ma być odtwarzana.

DS215j_13.jpg

Dzięki dodatkowemu pakietowi Surveillance Station i dwóm bezpłatnym licencjom dla kamer IP serwer DS215j pełni rolę centrum domowego monitoringu. Wystarczy podłączyć wiele kamer IP do sieci domowej, połączyć je z serwerem DS215j, a następnie łatwo nadzorować podgląd obrazu na żywo, rejestrować filmy wideo lub korzystać z innych zaawansowanych funkcji, takich jak wykrywanie ruchu lub powiadomienia typu „push”. Kompatybilność z tysiącami modeli kamer IP ułatwia dobranie zgodnych modeli i marek. Ochrona domu bez nadmiernych wydatków.

DS215j_14.jpg
 • Ekologiczne serwery NAS

Wszystkie serwery Synology NAS zostały zaprojektowane ze zwróceniem szczególnej uwagi na efektywne zużycie energii. Serwer DS215j zużywa 5.28W w trybie hibernacji HDD oraz 13.42W podczas pracy. Specjalnie zaprojektowany wentylator i pomysłowo opracowany system obiegu powietrza zapewniają niską temperaturę we wnętrzu serwera DS215j przez całą dobę, a dzięki tłumiącej hałas obudowie serwer jest naprawdę cichy w porównaniu z komputerami. Firma Synology poczuwa się do globalnej współodpowiedzialności za środowisko naturalne, dlatego wszystkie produkty Synology są produkowane z części zgodnych z RoHS oraz pakowane w materiały nadające się do recyklingu.

DS215j_15.jpg

Wersja Live-Demo DiskStation Manager 5.1 : https://www.synology.com/pl-pl/dsm/5.1/live_demo

Testy

Procedura testowa została przygotowana na komputerze ITX wyposażonym w :

 • Intel® Core™ i3-2105 (3M Cache, 3.10 GHz),
 • Gigabyte GA-B75N
 • 8GB RAM DDR3,
 • SSD A-DATA 512GB XPG SX900
 • system Windows 8.1

Do testu użyłem :

 • przykładowego pliku *.iso o rozmiarze 4GB,
 • przykładowo wygenerowanego pliku *.tmp o rozmiarze 10 GB (utworzonego za pomocą tego poradnika : link),
 • NAS Performance tester,
 • CrystalDiskMark.

W urządzeniu zainstalowałem 2 dyski WD RED 2TB (WD20EFRX).

Single Disk
 • SMB:
 • transfer pliku 4 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417710351__ds215j_singledisk_4gbopenit_1417710358__ds215j_singledisk_4gb

 • transfer pliku 10 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417710363__ds215j_singledisk_10gopenit_1417710368__ds215j_singledisk_10g

 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

openit_1417710374__ds215j_singledisk_crystal_smb.pngopenit_1417710379__ds215j_singledisk_crystal_iscsi.png

 • NAS performance tester :
Running warmup...
Running a 4000MB file write on \\ds215j\singledisk 5 times...
Iteration 1:   97,78 MB/sec
Iteration 2:  108,76 MB/sec
Iteration 3:   97,38 MB/sec
Iteration 4:  105,23 MB/sec
Iteration 5:  105,57 MB/sec
-----------------------------
Average (W):  102,95 MB/sec
-----------------------------
Running a 4000MB file read on \\ds215j\singledisk 5 times...
Iteration 1:   74,76 MB/sec
Iteration 2:   79,52 MB/sec
Iteration 3:   74,66 MB/sec
Iteration 4:   73,43 MB/sec
Iteration 5:   76,81 MB/sec
-----------------------------
Average (R):   75,84 MB/sec
-----------------------------
RAID0
 • SMB:
 • transfer pliku 4 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417710951__ds215j_raid0_4gb_odczopenit_1417710955__ds215j_raid0_4gb_zapi

 • transfer pliku 10 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417710961__ds215j_raid0_10gb_odcopenit_1417710966__ds215j_raid0_10gb_zap

 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

openit_1417710972__ds215j_raid0_crystal_smb.pngopenit_1417710977__ds215j_raid0_crystal_iscsi.png

 • NAS performance tester :
Running warmup...
Running a 4000MB file write on \\ds215j\raid0 5 times...
Iteration 1:  113,68 MB/sec
Iteration 2:  113,68 MB/sec
Iteration 3:  113,47 MB/sec
Iteration 4:  114,69 MB/sec
Iteration 5:  114,28 MB/sec
-----------------------------
Average (W):  113,96 MB/sec
-----------------------------
Running a 4000MB file read on \\ds215j\raid0 5 times...
Iteration 1:  108,11 MB/sec
Iteration 2:  104,06 MB/sec
Iteration 3:  110,41 MB/sec
Iteration 4:  103,23 MB/sec
Iteration 5:   97,30 MB/sec
-----------------------------
Average (R):  104,62 MB/sec
-----------------------------
RAID1
 • SMB:
 • transfer pliku 4 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417711206__ds215j_raid1_4gb_oczyopenit_1417711211__ds215j_raid1_4gb_zapi

 • transfer pliku 10 GB (odczyt / zapis) :

openit_1417711216__ds215j_raid1_10gb_oczopenit_1417711221__ds215j_raid1_10gb_zap

 • CrystalDiskMark (smb / iscsi) :

openit_1417711226__ds215j_raid1_crystal_smb.pngopenit_1417711231__ds215j_raid1_crystal_iscsi.png

 • NAS performance tester :
Running warmup...
Running a 4000MB file write on \\Ds215j\raid1 5 times...
Iteration 1:   91,31 MB/sec
Iteration 2:   91,98 MB/sec
Iteration 3:   91,09 MB/sec
Iteration 4:  107,54 MB/sec
Iteration 5:  108,14 MB/sec
-----------------------------
Average (W):   98,01 MB/sec
-----------------------------
Running a 4000MB file read on \\Ds215j\raid1 5 times...
Iteration 1:  110,02 MB/sec
Iteration 2:  109,40 MB/sec
Iteration 3:  109,15 MB/sec
Iteration 4:  109,36 MB/sec
Iteration 5:  109,90 MB/sec
-----------------------------
Average (R):  109,56 MB/sec
-----------------------------

Podsumowanie

DS215j jest obecnie najmocniejszym 2 dyskowym NAS'em dla rozwiązań domowych. Przewyższa dostępne do tej pory na rynku modele DS214se i DS213j dwurdzeniowym procesorem z jednostką zmiennoprzecinkową i portem USB 3.0. Cena na dzień dzisiejszy na poziomie lekko ponad 700zł czyni go bardzo ciekawym rozwiązaniem dla użytkowników którzy kupują pierwsze urządzenie tego typu jednocześnie chcą zabezpieczyć swoje dane. Wydajność w trybie RAID1 lekko różni się od deklarowanej od producenta, ale nadal pozostaje na bardzo komfortowym poziomie pozwalając sprawnie realizować wszystkie funkcje. Praca w trybie RAID0 to już czysta przyjemność w bardzo dobrej cenie, ale niestety nie zapewnia ochrony zgromadzonych na dyskach danych. Jeśli jednak dysponujesz jednym dyskiem i nie planujesz rozbudowy swojego domowego archiwum o kolejne skłaniałbym Cię do zakupu modelu DS115j gdyż tryb singledisk działa w DS215j gorzej od pozostałych konfiguracji wolumenów. Jednak cena, niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną, jakość wykonania i doskonały system Synology DSM (w którym dodatkowo dostępne są dwie licencje dla kamer IP) czynią DS215j zakupem bardzo opłacalnym.

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmom:

fipro.png

synologo.pngUser Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.