Jump to content
Sign in to follow this  

Synology DS115j


house

Dzięki naszemu partnerowi, firmie Fipro.pl mieliśmy okazję przyjrzeć się nowemu, prostemu serwerowi NAS firmy

synologo.png

Niewielkie wymiary i waga oraz energooszczędność sprawiają, że serwer DS115j jest idealny dla użytkowników domowych szukających taniego, łatwego w obsłudze, ale jednocześnie w pełni wyposażonego serwera NAS. Umożliwia proste tworzenie kopii zapasowych dokumentów, monitorowanie podglądu na żywo lub tworzenie własnej chmury w celu udostępniania plików znajomym i rodzinie. Użytkownicy systemu Windows będą mogą przesyłać dane z prędkością 103 MB/s. W trybie hibernacji Synology DiskStation DS115j zużywa zaledwie 3.85 W natomiast w trybie pracy 13 W. Urządzenie posiada także funkcję wideorejestratora dzięki aplikacji Synology Surveillance Station, która udostępnia nieodpłatnie dwie licencje na obsługę kamer IP. Całość jest zarządzana przez system operacyjny DiskStation Manager 5.0, który charakteryzuje się intuicyjną obsługą i bardzo dużymi możliwościami konfiguracji.

Wygląd

gallery_1_90_10690.jpggallery_1_90_157598.jpggallery_1_90_23056.jpggallery_1_90_17451.jpg

DS115j jako jednodyskowy NAS nie posiada możliwości montażu dysku na sankach. Instalacja dysku twardego polega na rozsunięciu obudowy na 2 części i przykręceniu go w odpowiednim miejscu 4 śrubkami. Obudowę po zamknięciu zabezpieczamy również śrubkami.

Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii : 

Specyfikacja

Procesor Marvell Armada 370 800MHz
Pamięć 256 MB DDR3
rozbudowa pamięci nie
Maksymalna ilość dysków 1 x 2,5" / 3,5" SATA (dyski 2,5 cala z opcjonalną przystawką)
  max wielkość dysku 6 TB
Zabezpieczenie kieszeni dysków brak
porty USB 2 x USB 2.0
porty LAN 1x LAN 10/100/1000 Mbps
Wymiary i masa urządzenia 166 mm X 71 mm X 224 mm, 0.71kg
Obsługa RAID nie
Chłodzenie 1 x wentylator 60mm
Pobór mocy 12,6W (praca) / 3.85W (hibernacja)
Wydajność deklarowana przez producenta 102 MB/s zapis / 61 MB/s odczyt
Maksymalna liczba kont użytkowników 512
Maksymalna ilość grup użytkowników 128
Maksymalna ilość jednoczesnych połączeń 64

DSM info : openit_1412917526__ds115j_info.png

Po więcej informacji odsyłamy Was na stronę producenta : DS115j,

Lista obsługiwanych dysków twardych dostępna jest tutaj : Synology - lista kompatybilności

Funkcje

 • Doskonały system operacyjny — DiskStation Manager

Synology DiskStation Manager (DSM) to przejrzysty, zainstalowany na każdym serwerze DiskStation i RackStation system operacyjny obsługiwany w przeglądarce, który przyśpiesza zarządzanie serwerem Synology NAS. Intuicyjny interfejs użytkownika systemu DSM ułatwia uzyskiwanie dostępu do danych i ich udostępnianie. Centrum pakietów firmy Synology pozwala pobierać i instalować przydatne pakiety dodatkowe przeznaczone dla osób fizycznych i firm, które zapewniają rozrywkę lub zwiększają wydajność w pracy.

DS115j_5.png
 • Monitoring w domu, dostępny dla wszystkich

Dzięki dodatkowemu pakietowi Surveillance Station i dwóm bezpłatnym licencjom dla kamer IP serwer DS115j pełni rolę centrum domowego monitoringu. Wystarczy podłączyć wiele kamer IP do sieci domowej, połączyć je z serwerem DS115j, a następnie łatwo nadzorować podgląd obrazu na żywo, rejestrować filmy wideo lub korzystać z innych zaawansowanych funkcji, takich jak wykrywanie ruchu lub powiadomienia typu „push”. Kompatybilność z tysiącami modeli kamer IP ułatwia dobranie zgodnych modeli i marek. Ochrona domu bez nadmiernych wydatków.

 • Tworzenie kopii zapasowych danych na wiele sposobów

Nie martw się o utratę danych. Serwer DS115j jest idealnym rozwiązaniem do przechowywania kopii zapasowych danych, ponieważ obsługuje program Kopia zapasowa systemu Windows, a użytkownicy komputerów Mac mogą korzystać z natywnej obsługi programu Time Machine. Miejscem docelowym kopii zapasowej mogą być nie tylko lokalne dyski twarde, ale również podłączone urządzenia pamięci masowej USB. Ponadto rozwiązanie Backup & Replication pozwala planować zadania tworzenia kopii zapasowych i przywrócić serwer do dowolnego punktu w czasie, jednocześnie minimalizując zużycie pamięci oraz czas przetwarzania, zapisując tylko określone bloki danych, które zostały zmienione w kolejnych wersjach.

 • Najlepsze centrum plików

Aplikacja File Station jest szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem umożliwiającym udostępnianie i zarządzenie plikami przechowywanymi na serwerze DS115j. Wystarczy przeciągnąć i upuścić, aby przesłać dane z komputera Mac lub PC. Zaawansowane filtry ułatwiają wyszukiwanie dokumentów, zdjęć lub filmów wideo. Na urządzeniach przenośnych dostęp do plików można uzyskać za pomocą aplikacji DS file — dedykowanej aplikacji mobilnej przeznaczonej do uzyskiwania dostępu, zarządzania i udostępniania plików. Obsługa protokołu HTTPS, szyfrowania SSL/TSL oraz daty wygaśnięcia łączy zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa udostępniania plików przez Internet.

 • Pliki dostępne z dowolnego miejsca za pomocą usługi Cloud Service

Serwer DS115j jest wyposażony w rozbudowaną usługę Cloud Service. Aplikacja Cloud Station umożliwia synchronizację plików między serwerami DiskStation i wieloma urządzeniami, w tym komputerami z systemem Windows lub Linux, komputerami Mac, urządzeniami z systemem iOS lub Android, a także urządzeniami przenośnymi z systemem Windows. Ponadto dwustronna synchronizacja pozwala na synchronizację plików między różnymi serwerami DiskStation. Można nawet synchronizować pliki między usługami Dysk Google, Dropbox, Baidu a serwerem DiskStation — własna chmura hybrydowa zapewniająca większą elastyczność pamięci masowej i chroniąca przed utratą danych.

 • Doskonała biblioteka multimediów

Serwer DS115j umożliwia organizowanie, tworzenie kopii zapasowych i udostępnianie kolekcji zdjęć, muzyki i filmów wideo. Jego uproszczony i przejrzysty interfejs, a także pakiety Synology — Photo Station, Audio Station i Video Station — pozwalają na łatwe stworzenie własnego centrum rozrywki. Ponieważ cała zawartość jest przechowywana na serwerze DS115j, można używać niestandardowych funkcji porządkowania zawartości i uprawnień udostępniania bez obaw o dodatkowe, miesięczne opłaty za miejsce do przechowywania.

 • Przesyłanie strumieniowe zawartości do telewizora

Serwer DS115j jest zgodny z wieloma innymi urządzeniami, co pozwala na zarządzanie i odtwarzanie cyfrowej zawartości na posiadanych urządzeniach: komputerach, urządzeniach przenośnych, telewizorach, urządzeniach DLNA i sprzęcie stereo. Firma Synology obsługuje najnowsze technologie przesyłania strumieniowego do telewizorów, w tym do telewizorów Samsung, odtwarzaczy Roku, urządzeń Apple TV i odtwarzaczy Google Chromecast, co oznacza, że można bezproblemowo przesyłać strumieniowo cyfrową zawartość przechowywaną na serwerze DS115j na panoramiczny telewizor.

Test

Procedura testowa została przygotowana na komputerze ITX wyposażonym w :

 • procesor Intel Core I3-2105 3.1 GHz,
 • 8GB RAM DDR3,
 • dysk SSD ADATA SX900
 • system Windows 8.1

Do testu użyłem :

 • przykładowego pliku *.iso o rozmiarze 3.8 GB (Windows 10 Technical Preview ISO).
 • przykładowo wygenerowanego pliku *.tmp o rozmiarze 10 GB
 • NAS Performance tester.
 • Crystal DiskMark

W urządzeniu zainstalowałem dysk WD RED 2TB (modele WD20EFRX).

openit_1412917832__wdred_info.pngopenit_1412917837__wdred_info2.pnggallery_1_90_36250.jpg

 • Wydajność SMB - plik 4GB (odczyt / zapis) :

openit_1413109171__ds115j_smb_4gb_odczytopenit_1413109176__ds115j_smb_4gb_zapis.

 • Wydajność SMB - plik 10GB (odczyt / zapis) :

openit_1413109180__ds115j_smb_10gb_odczyopenit_1413109183__ds115j_smb_10gb_zapis

 • NAS performance tester 1.7
Running warmup...
Running a 1000MB file write on \\Ds115j\ds115j_test 5 times...
Iteration 1: 81,43 MB/sec
Iteration 2: 82,39 MB/sec
Iteration 3: 82,02 MB/sec
Iteration 4: 81,32 MB/sec
Iteration 5: 79,58 MB/sec
-----------------------------
Average (W): 81,35 MB/sec
-----------------------------
Running a 1000MB file read on \\Ds115j\ds115j_test 5 times...
Iteration 1: 96,40 MB/sec
Iteration 2: 95,96 MB/sec
Iteration 3: 90,99 MB/sec
Iteration 4: 98,16 MB/sec
Iteration 5: 91,82 MB/sec
-----------------------------
Average (R): 94,66 MB/sec
-----------------------------
 • Crystal DiskMark - protokół iSCSI :

openit_1413109408__ds115j_crystal_iscsi.png

Podsumowanie

DS115j moim zdaniem to bardzo dobry sprzęt :12_slight_smile: Za cenę blisko 400PLN otrzymujemy jednodyskowy serwer NAS do podstawowych zadań przechowywania plików, wykonywania kopii zapasowych, magazynowania zdjęć i treści wideo ze wsparciem DLNA oferujący przy tym bardzo dobrą wydajność. Nie bez znaczenia jest fakt, że producent oferuje wraz z urządzeniem jeden z najlepszych interfejsów do zarządzania tego typu urządzeniami w postaci DiskStation Manager (obecnie w wersji 5.1 beta). Osobiście stawiam go za wzór tego typu rozwiązań, który nie dość, że charakteryzuje się bardzo łatwą i przejrzystą obsługą, to oferuje zdecydowanie więcej niż produkty konkurencji. Co więcej ? - bardzo łatwy i rozbudowany system paczek oprogramowania dodatkowego (nie wymagający zagłębiania się w magicznych poleceniach konsoli i szukania każdego polecenia w sieci internet) . Użytkownicy chcący korzystać z legalnych zasobów sieci bittorrent mogą za pomocą kilku kliknięć zainstalować klienta Transmission i korzystać z jego funkcji w urządzeniu które pobiera jedynie 12,9W energii w pod obciążeniem (wartość ta spada do około 4W w trybie hibernacji dysku). Dotychczas takie rozwiązanie oferował Zyxel NSA310 którego system jest zdecydowanie uboższy (wiem -ma procesor 1,2GHz). Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych do Synology DSM :12_slight_smile: Testowany egzemplarz działał na tyle sprawnie i szybko, że nie został oddany naszemu partnerowi - znalazł nowego właściciela :12_slight_smile:

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy :

fipro.png

synologo.png

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.