Jump to content
Sign in to follow this  

Cubieboard 1


house

Cubieboard jest komputerem podobnym do Raspberry Pi, dużo lepiej przystosowanym dla hobbystów, elektroników, inżynierów i wszystkich innych pasjonatów technologii. Na wyróżnienie zasługuję zastosowanie procesora 1GHz oraz 1GB pamięci RAM i 4GB pamięci Flash co w porównaniu z Raspberry jest technologiczną rewolucją.

gallery_1_32_98714.jpeggallery_1_32_41554.jpggallery_1_32_100814.jpggallery_1_32_61228.jpg

Płytka jest nieco większa niż ta zastosowana w Raspberry Pi, ale oferuje znacznie więcej funkcji. Zastosowany procesor to popularna obecnie konstrukcja stosowana w tabletach - Cortex AllWinner A10 (ARMv7) - co plasuje go wyżej w wydajności niż Raspberry Pi (ARMv6). W procesorze został zintegrowany układ graficzny Mali 400 pracujący z zegarem 400Mhz - dokładnie taki sam działa w "smartphonie" Samsunga - Galaxy S3. Dużą zaletą jest zastosowanie na płytce złączy HDMI 1080p, SATA, dwóch portów USB, sensora IR, gniazdka ethernet 100mbit. Najciekawszym moim zdaniem "ficzerem" jest sprzętowe dekodowanie video fullhd.

Cubieboard podczas pracy :

gallery_1_32_141329.jpg

Cubieboard może być zasilana poprzez port miniUSB albo port zasilacza. W zestawie dostajemy kabel USB z wtykiem pasującym do tego portu zasilacza. Komputer zasilamy z portu USB innego komputera albo zasilacza dla urządzeń USB (5V). W zestawie znajduje się także kabel SATA, który na płytce ma dwie końcówki - SATA oraz dwupinową końcówkę z zasilaniem - na drugim końću mamy pełne złącze do wpięcia dysku.

cubieboard_package_content.jpg

Specyfikacja

 • procesor ARM cortex-A8 1GHz (ARMv7)
 • 1GB pamięci RAM
 • 4 GB zintegrowanej pamięci flash
 • gniazdo na karty microSD
 • złącze HDMI
 • gniazdo Ethernet 10/100
 • 2x port USB 2.0
 • złącze ir
 • złącze szpilkowe (96) z interfejsami : i2c (twi), spi, rgb/lvds, csi/ts, fm-in, adc, cvbs ,vga ,spdif-out, touch-panel
 • gniazdo SATA z dodatkowym zasilanie 5V
 • główne zasilanie poprzez kabel microUSB
 • wymiary 10x6 cm
 • kabel micro USB
 • kabel SATA ze złączem zasilającym 5V

strona projektu: http://cubieboard.org/

strona WIKI : http://linux-sunxi.org/Cubieboard

strona FAQ: http://linux-sunxi.org/Cubieboard/FAQ

@Tamtosiamto wraz z Cubieboard dostarczył nam bardzo fajną mini klawiaturkę wyposażoną w touchpad. Prezentuje się ona następująco:

gallery_1_32_182322.jpggallery_1_32_20641.jpggallery_1_32_189116.jpg

Oprogramowanie

Standardowo na kości NAND (4GB) Cubieboard ma zainstalowanego Androida wraz z pełnym dostępem do sklepu Google Play - podłączamy konto i instalujemy co chcemy. Natomiast po włożeniu karty microSD Cubieboard może obsługiwać większą liczbę systemów. Tutaj jest już szersze pole manerwru - istotną zaletą Cubieboard jest możliwość uruchamiania projektów z Raspberry Pi za pomocą Berryboot napisanego w Qt.

Umożliwia on uruchamianie kilku dystrybucji linuxa z jednej karty microSD.Więcej informacji oraz procedura "krok-po-kroku" opisana jest na stronie : http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot

berryboot-menu.png

My postanowiliśmy ograniczyć się jedynie do androida. Wersja systemu którą otrzymaliśmy wraz z urządzeniem to :

gallery_1_32_98502.jpg

System w wersji 4.0.4 nie jest najnowszą wersją ale działa na Cubieboard bardzo sprawnie. Jest dość responsywny, nie ma jakichkolwiek lagów w jego działaniu. Przeglądarka radzi sobie ze wszystkimi przeglądanymi przez nas stronami i tutaj też nie było mowy o powolnym działaniu. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest bardzo płynny - mamy na wyposażeniu low-end'owy tablet firmy Goclever A103 który jest bardzo podobną konstrukcją i różnica w działaniu jest ogromna na korzyść Cubieboard. Nie mieliśmy problemów wydajnościowych w praktycznie żadnej aplikacji, może czasami zdarzały się lekkie potknięcia w YouTube.

 • Antutu Benchmark:

gallery_1_32_13516.jpggallery_1_32_53750.jpg

gallery_1_32_34785.jpggallery_1_32_54986.jpg

Biorąc pod uwagę wspomiany przez @maxikaaz test Raspbery Pi przeprowadzony przez @shibby, użyliśmy do przetestowania tych samych sampli filmowych :

pre_1373908601__test_video_1.jpgpre_1373908607__test_video_1_xbmc.jpg

pre_1373908613__test_video_2.jpgpre_1373908618__test_video_2_xbmc.jpg

Porażka Cubieboard na całej linii wydaje się być oczywista. Bitrate pokazany jest na powyższych zrzutach ekranu. Dźwięk DTS w ogóle nie został dekodowany (nawet programowo) gdyż urządzenie nie radziło sobie z przetwarzaniem obrazu :12_slight_smile: Sample do jakości 720p oraz niektóre 1080p z niskim bitrate odtwarzane były prawidłowo i płynnie. XBMC jak i dostarczany wraz z androidem MX Player radziły sobie z nimi dość dobrze. +1 jeśli ktoś liczy na funkcje SmartTV. 

Kolejną funkcją którą mieliśmy okazję sprawdzić to wydajność interfejsu SATA której pozbawiony jest wspomniany wcześniej Raspberry Pi. Wyniki jakie uzyskaliśmy wykorzystując dysk WD Green 2TB sformatowany w systemie plików EXT4 to 8MB/s zapis i 34MB/s odczyt. Przestawienie cpufreq governor w tryb performance pozwoliło uzyskać wynik 12MB/s zapis i 61MB/s odczyt. Wykorzystanie Cubieboard na domowy serwer plików pozostawiamy Waszej ocenie.

Ocena

Czy Cubieboard to ciekawe urzadzenie ? na pewno tak biorąc pod uwagę architekturę rozwiązania oraz jego rozmiary. Jest to pierwszy sensowny "desktop" z arm pozwalający wykorzystać go na kilkanaście różnych sposobów. W zastosowaniach media-center sprawdzi się poprawnie. W przypadku domowej przechowalni plików nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wyniki które uzyskaliśmy dla jednych będą akceptowalne dla innych śmieszne, ale znamy takich którzy wykorzystują do tego routery więc dla nich na pewno perspektywa kilku MB/s więcej będzie ciekawa. Dla "dłubaczy" ciekawą peerspektywą jest możliwość uruchamiania projektów z Raspberry Pi. Mnogość interfejsów pozwala na zabawę dla hobbystów. Na pewno nie jest to produkt dla każdego. Podczas zabawy Cubieboard mieliśmy kilka uwag : przycisk power-on zbyt blisko hdmi i gniazda zasilacza, sporadyczne wyłączanie się urządzenia, problemy z uzyskaniem dzierżawy adresu z dhcp i kilka innych. Instalacja dla przykładu LiveSuite 1.07 (upgrade Androida) w Windows 8 wymaga wyłączenia sprawdzania podpisu sterowników, niby proste ale jednak irytujące :12_slight_smile: Nie wiemy czy cena w okolicach 300zł bez akcesoriów (zasilacz, kable, karta sd, obudowa) jest wykładnikiem w wyborze. Na pewno są tacy którzy Cubieboard nabędą :12_slight_smile: Dzięki @tamtosiamto za udostępnienie sprzętu 

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.