Jump to content

Odkryj potencjał rsync na NAS Synology


miko

rsync to bardzo przydatny protokół. Pozwala on na automatyczne wysyłanie jedynie zmienionych części plików na serwer. Już nie musisz się obawiać o wzmożony ruch w swojej sieci podczas tworzenia kopii zapasowych. Rozwiązanie to, dzięki odmiennemu podejściu do porównywania różnic, doskonale sprawdza się nawet, gdy nastąpiła zmiana nazwy wysyłanego pliku.

W niniejszym poradniku pokażę, jak uruchomić synchronizację rsync na NAS Synology (serwer dla naszych plików) oraz podam przykładową konfigurację systemu użytkownika (klienta).

Konfiguracja NAS Synology

Oglądając poniższy poradnik wideo dowiesz się, w jaki sposób uruchomić synchronizację rsync na NAS Synology. Dodatkowo pokazane są miejsca, gdzie możemy dokonać modyfikacji ustawień sieciowych oraz odczytać aktualny adres IP. Zaloguj się do panelu DiskStation Manager (DSM) i postępuj zgodnie ze wskazówkami poniżej:

Zapisz adres IP NAS Synology. Będzie potrzebny później.

Przykładowa konfiguracja komputera użytkownika

Poniżej znajdziesz przykładową konfigurację komputera użytkownika z którego będą wysyłane kopie zapasowe na NAS Synology.

1. Upewnij się, że rsync jest zainstalowany. W przypadku najpopularniejszych dystrybucji Linuksa bazujących na Debianie (Ubuntu, Mint itd.), wystarczy wykonać polecenie sudo apt-get install rsync, aby zainstalować pakiet w systemie.

2. Wykonaj pierwszą testową synchronizację. W tym celu będzie potrzebny adres IP NAS Synology, który sprawdziłeś podczas konfigurowania serwera.

Podstawowa składnia polecenia rsync jest następująca:

rsync -av [katalog_zrodlowy] [katalog_docelowy]

Zamiast [katalog_zrodlowy] oraz [katalog_docelowy] podajesz odpowiednie ścieżki. [katalog_zrodlowy] to ten, którego chcesz zrobić kopię na serwerze.

Załóżmy, że sprawdzony adres IP NAS Synology to 172.21.2.65 i chcesz zsynchonizować wszystkie katalogi domowe użytkowników (/home/), podstawowa składnia rsync będzie miała postać:

rsync -av home/ [email protected]::NetBackup/backupdata/

Dzięki dodaniu przełącznika -e ssh, przesyłane dane mogą być szyfrowane:

rsync -av -e ssh home/ [email protected]::NetBackup/backupdata/

3. Sprawdź w DSM, czy dane zostały poprawnie zsynchronizowane.

4. Ustaw automatyczne wykonywanie kopii zapasowych. Dzięki temu, że rsync nie przesyła dużej ilości danych przez sieć, możemy pokusić się o wykonywanie kopii zapasowych nawet przy każdym uruchomieniu systemu. Idealnym rozwiązaniem do osiągnięcia tego jest cron.

W terminalu wpisz 

crontab -e

Dopisz następującą linię, jeśli chcesz wykonywać kopie przy każdym włączeniu komputera:

@reboot POLECENIE RSYNC

To wszystko. Po przebrnięciu tych kroków, możesz cieszyć się własną, automatyczną kopią zapasową. Pamiętaj, że to jedynie przykładowa konfiguracja. Polecenie rsync, a także panel DSM skrywa wiele dodatkowych możliwości. Ty na pewno zrobiłbyś to lepiej. I o to chodzi! :-)User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.