Jump to content
Sign in to follow this  

Wymiana dysku SSD


house

Witam,

Jakiś czas temu wymyśliłem sobie zmianę dysku SSD w moim laptopie. Pod koniec ubiegłego roku zakupiłem laptopa Lenovo Y580 wraz z dyskiem SSD Samsunga z serii 840 Basic o pojemności 120GB. W komplecie z laptopem był również dysk talerzowy Seagate 1TB ale po około 2 miesiącach pracy był uprzejmy się zepsuć więc stwierdziłem ,że kompletnie pozbędę się tego typu rozwiązania i zostanę wyłącznie na SSD w moim mobilnym "biurze :12_slight_smile:

Moja osobista polityka przechowywania danych raczej oparta jest na rozwiązaniach opartych na Dropbox, Mega itp a ważne i poufne dane trzymam w domu na serwerze NAS. Zmiana dysku podyktowana była raczej swobodnym zarządzaniem przestrzenią na aplikacje w przeciwieństwie do posiadania jednego "uszytego" pakietu programów "które się zmieściły" :12_slight_smile:

Doszedłem do wniosku ,że 256GB będzie optymalnym wyborem ze względu na posiadany budżet - dyski 512GB są i długo będą poza moim zasięgiem :12_slight_smile:.

Oczywiście na pierwszy wybór padł również na Samsunga z serii 840 Basic ale okazało się ,że jet on wydajnościowo gorszy niż jego poprzednik z serii 830 - szczególnie w zapisie danych i ilości operacji I/O. Więc przy pomocy doskonałego wujka Google znalazłem rozwiązanie które okazało się strzałem w dziesiątkę. Wybór padł na Plextor'a PX-256M5S.

Model tego producenta charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością i pracuje pod kontrolą układu Marvell 88SS9171-BLD2. Celowo w poszukiwaniach unikałem rozwiązań opartych o kontroler SandForce-2281 - niby już problemów z nimi nie ma ale jakiś taki niesmak pozostał :12_slight_smile:

Nie chcę prezentować recenzji wraz z ładnymi fotkami ale pokazać Wam różnicę która utwierdziła mnie w przekonaniu ,że wybór był trafny.

Posiadając 2 dyski SSD Samsunga - serię 830 i 840 o tej samej pojemności przeprowadziłem testy Plextora z wykorzystaniem AS SSD Benchmark, HD Tune Pro oraz CrystalDiskMark.

Test Samsunga 830 przeprowadziłem na płycie intela DH61AG która nie posiada SATA3 :///* więc różnicę widać gołym okiem.

Samsung 830 128GB - intel DH61AG (SATA2) :

  • CrystalDiskMark:

gallery_1_6_26892.png

  • AS SSD Benchmark:

gallery_1_6_12877.png

Samsung 840 Basic 128GB - Lenovo Y580 (SATA3)

  • CrystalDiskMark :

gallery_1_6_2615.png

  • AS SSD Benchmark:

gallery_1_6_25893.png

  • HD-Tune Pro:

gallery_1_6_101.png

Plextor PX-256M5S 256GB - Lenovo Y580 (SATA3)

  • CrystalDiskMark:

gallery_1_6_6250.png

  • AS SSD Benchmark:

gallery_1_6_19886.png

  • HD-Tune Pro:

gallery_1_6_754.png

Jak widzicie najwyższy zysk oprócz zwiększonej przestrzeni w GB to zastrzyk wydajności w procesie zapisu. Plextor działa u mnie już trzy miesiące i jestem z niego bardzo zadowolony. Uruchomienie laptopa od wciśnięcia przycisku POWER do wyświetlenia strony onet.pl w firefox zajmuje około 15 sekund :1_grinning: zamykanie to około 8 sekund. Praca z Windows 8 na nim jest naprawdę szybka i przyjemna :12_slight_smile: Producent ten nie posiada "fancy" produktu który jest popularny, nie ma fajnych dodatków w postaci bonusowego oprogramowania (Samsung wraz z serią 840 KIT dostarcza Norton Ghost do klonowania dysków - ale czego nie robi clonezilla :12_slight_smile: ), nie posiada pięknej strony internetowej :P ale najważniejsze ,że dostarczył na rynek bardzo dobry produkt.

Sign in to follow this  


User Feedback

Recommended Comments

There are no comments to display.Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.