Jump to content
Sign in to follow this  
dimson

Windows 10 - opinie ?

Rate this topic

Recommended Posts

dimson

I jak tam Panowie/ Panie najnowszy dzieło Microsoftu ? 

Podzielcie się swoimi opiniami na temat najnowszej wersji Windowsa.

Prośba też o Wasze komentarze odnośnie korzystania, wydajności, kompatybilności najnowszej Windy ?

W sieci sporo negatywnych komentarzy na temat inwigilacji w najnowszym systemie i tego, że pewne dane są systematycznie wysyłane na serwery MS.

Podobno da się to jakoś zablokować ale to nie zmienia faktu iż mało to zachęcające ze strony MS.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Pod względem transferów plików w sieci nie mam żadnych uwag. Działa szybko i bezproblemowo. Co do innych kwestii to zależy jak podchodzisz do sprawy. Ogólnie rzecz biorąc pod względem prywatności nie ma co liczyć na zachowanie jakiejkolwiek. System wie i przekazuje do M$ bardzo dużo informacji o Tobie. Jeśli nie masz nic do ukrycia to uważam, że warto rozważyć aktualizację. Na duży + zasługuje fakt, że OS jest gotowy do w miarę bezbłędnego działania out-of-box bez konieczności instalacji service pack'a (chociaż 1GB poprawek z ostatnich cumulative patch'y robi wrażenie). aplikacji Modern (moim zdaniem bloatware) pozbyłem się przez powershella i

Sorry, only registered users can display code field :(

ale trzeba pamiętać, że polecą z tym tak użyteczne apki jak kalkulator

Sorry, only registered users can display images :(
. Ogólnie, nie mam problemów z tym systemem na 3 PC. Działają mi nawet takie wynalazki jak skrypty do pilota xbmc. Sterowniki również nie powodują większych zgryzów. Dodając ostatnie newsy o pirackich grach blokowanych bezpośrednio przez win10 ocena systemu nie wybada dość dobrze (ale o tym zdecydują posiadacze legalnych inaczej kopii). Oglądam win10 od dobrych kilku miesięcy (poprzez insider'a) i podoba mi się kierunek w jakim całość zmierza. Nie czuję dyskomfortu z racji szpiegowania ponieważ nie prowadzę żadnej nielegalnej działalności a to co wie M$ o mnie tak naprawdę niech się tym cieszy
Sorry, only registered users can display images :(
Nowe menu start, ładne tapety i ikonki nie są jednak argumentem za przesiadką. Przypomniałem sobie o jednym problemie - Battlefield 4 nie działa mi na pełnym ekranie (jedynie w oknie)

 

Podobno da się to jakoś zablokować ale to nie zmienia faktu iż mało to zachęcające ze strony MS.

ograniczyć tak, ale nie zablokować całkowicie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
dimson

Pod względem transferów plików w sieci nie mam żadnych uwag. Działa szybko i bezproblemowo

 

I to się chwali.

 

Ogólnie rzecz biorąc pod względem prywatności nie ma co liczyć na zachowanie jakiejkolwiek. System wie i przekazuje do M$ bardzo dużo informacji o Tobie. Jeśli nie masz nic do ukrycia to uważam, że warto rozważyć aktualizację.

 

Żadnej nielegalne działalności nie prowadzę (jak na razie)

Sorry, only registered users can display images :(
więc pod tym kątem można powiedzieć że nie mam nic do ukrycia. Natomiast niezbyt entuzjastyczne jest dla mnie przekazywanie 

wszystkiego co leci z Win10 do MS, szczególnie mam tu na myśli hasła, loginy, piny do bankowości internetowej, poczty, różnych portali itp. W jaki sposób te informacje przydadzą się im w ulepszeniu systemu operacyjnego ?

 

Nic nie wspomniałeś o kwestii wydajnościowej, użytkowej w stosunku do poprzednich okienek W7, W 8.1, rozumiem że jako takiego nie ma ? (nie mam na myśli gier bo na lapku nie gram) bardziej mi chodzi o lepszą wydajność całego systemu, lepsze zarządzanie CPU, RAM ? dłuższe działanie na baterii ? szybsze kopiowanie plików ipt.. ?

 

Tak jak napisałeś skoro ładne ikonki i tapety nie są argumentem do zmiany, to co jest takiego w W10 co mogłoby zachęcić do przejścia ?

Pytam jako user W7 64bit który uważa, że jeśli "nowe" przynosi "lepsze" to zmiana jak najbardziej jest uzasadniona ale jeśli nie widać różnicy to....

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

przekazywanie  wszystkiego co leci z Win10 do MS

nie wszystkiego, to nie jest tak, że jakiś keylogger śle stringi które stukasz :

Microsoft collects information about you, your devices, applications and networks, and your use of those devices, applications and networks. Examples of data we collect include your name, email address, preferences and interests; browsing, search and file history; phone call and SMS data; device configuration and sensor data; and application usage.

hasła, loginy i piny nie lecą bo nikt nie jest na tyle głupi aby podłożyć się pod modny w usa "law suit". Raczej charakterystyka jak i gdzie w sieci korzystasz ze swojej maszyny. 

 

Nic nie wspomniałeś o kwestii wydajnościowej

moim zdaniem jest lepiej niż win7x64 i w8.1x64. System jest bardziej płynny, responsywny. Nie daje to jakiegoś wielkiego "boost'a" ale spędzając długie dni praktycznie 16h na dobę przed monitorem widzę różnicę na korzyść win10 (np szybciej się uruchamia ale to praktycznie załatwiono opóźnionym startem usług lub ich uruchamianiem ad-hoc w razie potrzeby). 

 

bardziej mi chodzi o lepszą wydajność całego systemu

jest różnica, zauważalna.

 

lepsze zarządzanie CPU, RAM ?

nie, nie ma różnic

 

dłuższe działanie na baterii ?

tutaj jest trochę do poprawienia, win8.1 działał mi ok 1:30h na baterii. win10 w zalezności od wodotrysków które powyłączasz i ustawionego planu zasilania mniej więcej to samo - jedyny minus jaki zauważyłem to win10 na baterii czasem przytyka się na 1-2 sekundy (np w explorer'ze). 

 

szybsze kopiowanie plików ipt.. ?

nie

Sorry, only registered users can display images :(
działa tak samo

 

to co jest takiego w W10 co mogłoby zachęcić do przejścia ?

ergonomia i wygoda. ten system jest wygodniejszy do obsługi względem win7. trudno mi przychodzi podanie jakiegoś konkretnego działania, ale w codziennym użytkowaniu jakoś sprawniej się w nim poruszam.

 

Jedyny minus który zauważyłem to konto microsoft służące do logowania do systemu. Win10 ma problem w takim przypadku jak przedstawiać się serwerom w lanie (jakim kontem usera) - pomimo zalogowania "paszportem" musi autentykować się innym kontem niż obecnie zalogowanym. Mówię tutaj o grupie roboczej, bez zewnętrznej usługi katalogowej (jak AD). po przełączeniu na konto lokalne problem znika, ale znika też synchronizacja profilu (tapeta, ulubione w edge, ustawienia aplikacji modern itp).

Share this post


Link to post
Share on other sites
dimson

Hmm w takim razie nie wygląda to najgorzej więc chyba trzeba się przekonać na własnej skórze.

W sumie mam backup zrobiony Acronisem więc zawsze będzie można wrócić do poprzedniego stanu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

polecam to :

Sorry, only registered users can display links :(
- posiada to samo co acronis + jest za free.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idanit

Co do porównania wydajności to polecam to: 

Sorry, only registered users can display links :(

Co do reszty zgadzam się w 100% z @house. 

Co do szpiegowania... dzielimy się już wszystkim często nie mając nawet świadomości... banki i wystawcy kart kredytowych wiedzą o nas wszystko, kart lojalnościowych podobnie, dostawcy zastosowań chmurowych mają dostęp do najbardziej intymnych informacji, nawet ZTM do wydania kart miejskich oczekuje od nas wszelkich danych z Peselem, adresem mailowy i numerem telefonu włącznie. I wszystkie te firmy mogą w dowolny sposób dzielić się tymi danymi między sobą. A dostawcy internetu, operatorzy komórkowi wiedzą czego szukamy w internecie jakie strony odwiedzamy 

Sorry, only registered users can display images :(
z kim i o czym rozmawiamy.

A tu takie larum na Microsoft. Internet ugina się już od informacji co i dla czego wyłączyć aby szpiegowanie ograniczyć do minimum, są już nawet specjalne programiki, które wyłączają nawet niedostępne z GUI elementy. Wystarczy poszukać.

System można polecić z czystym sumieniem, jest nie gorszy niż Win7 a 8-8.1 rozkłada na łopatki.

Genialne menu start... trochę uwagi i można mieć wszelkie informacje i dostęp do wszelkich potrzebnych rzeczy w jednym miejscu, w 100% skonfigurowane pod własne preferencje.

 

Jest jeden mały zgrzycik ale to nie wina systemu tylko sterownika. Intel AC7260 działa słabiej niż w WIN 8.1 i zauważalnie gorzej niż Dell DW1550. 

Edited by Idanit

Share this post


Link to post
Share on other sites
dimson

dzięki za link, artykuł na pclab czytałem i faktycznie pod kątem wydajności nie widać różnicy. Po całym dniu pracy na Win10 otworzyłem backup na Win7... może za szybko zrezygnowałem z nowych okienek, może za jakiś czas ponowię próbę zmiany systemu ale na razie poczekam i popatrzę jak się bedzie sytuacja rozwijać.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Edited by dimson

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

@dimson dlaczego tak krótko ? rozumiem, że coś Cię zirytowało skoro wytrzymałeś tylko 1 dzień

Sorry, only registered users can display images :(
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
dimson

@@house, główny powód to nadmierne grzanie się lapka. Nie kojarzę żeby podczas pracy na Win7 lapek nagrzewał sie tak bardzo jak miało miejsce to z W10. Różnica aż nadto była odczuwalna. Nie sądziłem że pendrive po wyjęciu z portu USB może być tak gorący. Wydaje mi się, że moze może to być zwiazane ze sterownikami, których producent mojego lapka nie udostepnia pod Win10 pomimo, że sam system zainstalował samodzielnie wszystkie urządzenia i nie było zgłaszanych żadnych problemów sprzętowych.

Jeśli chodzi o sam system to pierwsze wrażenie jest... słabe. Mam tu na myśli takie pierwsze odczucie które sprawia że albo nam sie coś podoba albo nie. W moim przypadku to pierwsze wrażenie dotyczy poruszania się po systemie, szukania opcji, wyłączenia zbednych rzeczy czy tzw dopasowanie systemu pod siebie. Pewnie jest to związane z tym ze nie używałem po drodze W8 ani W8.1 więc przeskok z W7 jest dość szokujący

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idanit

taki kamyczek do ogródka Win10

Sorry, only registered users can display links :(
.

 

Rozwiązanie na dostęp do stron p2p z Win10 jest banalne, gorzej jeśli ktoś będzie chciał pobierać/udostępniać pliki poprzez p2p na komputerze z Win10, będzie to najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Ale wszyscy z serwerami plików na Linuksie, czy urządzeniami NAS wykorzystywanymi także w tym celu, mogą spać spokojnie 

Sorry, only registered users can display images :(
.

 

Takie trochę wyjście przed szereg i przysłowiowy starzał w kolano, bo niestety okazuję się, że najnowsze obligatoryjne update-y dostarczane przez Windows Update wprowadzają identyczne mechanizmy "szpiegowania" również do Win 7, 8 i 8.1; Czyli co, kolejny krok to blokowanie większości użytkowników z systemem Windows, i dostęp tylko z iOS, Linuxa czy innych pomniejszych systemów? 

Sorry, only registered users can display images :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

o ile w przeglądarce zmienisz user-agent aby tracker nie widział Cię jako Win NT 5.2 czy 6.0 tak w klientach  p2p nie ma chyba takich identyfikatorów. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idanit
o ile w przeglądarce zmienisz user-agent aby tracker nie widział Cię jako Win NT 5.2 czy 6.0 tak w klientach  p2p nie ma chyba takich identyfikatorów.

Tak jak pisałem przeglądarka to banał, o tyle z tego co pamiętam (nie korzystam z klientów p2p pod windą już od dobrych kilku lat) nie da się tego zrobić w sofcie do p2p.

Ale jak wiadomo przyroda nie lubi próżni a na każdą akcję wcześniej czy później jest jakaś reakcja... myślę, że jest to tylko kwestia czasu (być może, że taka możliwość jest już od dawna) aby pojawiła się taka możliwość tak dla Windows-a jak i klientów p2p.

Edited by Idanit

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Pierwsza reakcja, co prawda nie związana z p2p ale ... : 

Sorry, only registered users can display links :(

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Idanit
Internet ugina się już od informacji co i dla czego wyłączyć aby szpiegowanie ograniczyć do minimum, są już nawet specjalne programiki, które wyłączają nawet niedostępne z GUI elementy. Wystarczy poszukać.

Tak jak pisałem wyłączenie hostów, adresów dns, z którymi automatycznie łączy się winda to pierwsza czynność jaką powinno się zrobić po instalacji systemu.

Ja tak uczyniłem podczas instalacji (advanced i wyłączenie wszystkich suwaczków) a później tool-em od WZOR-a. No i oczywiście lokalne konto Windows a nie konto Microsoft. Ten sugerowany w linku od o&o-software też jest OK, zresztą są już nawet strony porównujące tego typu narzędzia.

 

Choć nie ukrywam zaimplementowanie podobnej listy hostów do oprogramowania routerów byłoby rozwiązaniem idealnym. Nie tylko zresztą hostów Microsoftu ale wszelkich tego typu adresów, z którymi zdalnie, bez naszej wiedzy łącza się urządzenia z systemami Apple-a, Google-a...

Edited by Idanit

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

To jest fajny tool :

Co ciekawe, od firmy mającej status Microsoft Gold Partner

Sorry, only registered users can display images :(
 Narzędzia od Wzor'a nie użyłbym bo to towarzysz radziecki, a w świetle ostatnich zmian geopolitycznych
Sorry, only registered users can display images :(
nawet Kaspersky Lab jest na cenzurowanym. Nie wiadomo czy pod ascetycznym gui nie robi czegoś więcej. Ten od O&O jest moim zdaniem bardziej wiarygodny. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacekb1

Popadacie w paranoje.

Fakt jest taki, ze wszystko i wszedzie jest szpiegowane, reklamy personalizowane pod wzgledem tego co ogladamy w sieci... Win 10 jest hmmm, jakby to ujac calkiem fajnym systemem, naturalna ewolucja win 8.1 i ta polityka mi sie podoba. Nie podoba mi sie telemetria ale to juz norma naszych czasach. Przywyknijmy, im bardziej bedziemy chcieli sie ukryc tym bardziej ktos bedzie chcial wiedziec co mamy do ukrycia.

Moja rada - zadnych mediow spolecznosciowych, zadnych chmor, zadnej nadmiernej aktywnosci w sieci... To trudne.

Tesknie za czasami nie tak odleglymi, lata 98-05 gdzie sledzenie aktywnosci dopiero raczkowalo. Nie trzeba bylo miec konta na jakis portalach zeby dostac prace, a teraz...

Co do wydajnosci nie bardzo mam jak sie wypowiedziec bo uzywam na wirtualce i do normalnej pracy dziala plynnie tylko UAC daje po dupie jak w Viscie, strasznie irytuje mnie jak nie moge zapisac pliku tam gdzie chce, a nie tam gdzie chce MS.

Jasne, ze mozna to wylaczyc ale drazni mnie jak ktos mi narzuca czy cos moge lub nie moge bo "to niebezpieczne".

Edited by jacekb1
 • Like it 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Popadacie w paranoje

dodge this

Sorry, only registered users can display images :(
  : 

Sorry, only registered users can display code field :(

+ do tego wklepane na stałe IP z którymi gada po zablokowaniu zapytań dns'owych 

Sorry, only registered users can display images :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
dimson

Paranoja bym tego nie nazwal ale wlasnie z tego powodu ze w obecnych czasach wszyscy, wszystko chca o nas wiedziec bedzie duzo osob ktore nie beda chcialy sie dzielic takimi informacjami i nie mam tu na mysli (nielegalnych dzialan) tylko zwykla prywatnosc. Oprocz tego, w samej kwesti ogolnorozumianej wydajnosci jesli nie widac roznicy to po co zmieniac? Rozumiem ze gdyby nowy system sprawial ze cos bedzie np: o 20%proc, szybsze, lepsze itp.. ale tak sie nie dzieje. Wiec pozostaje chcec poznania "nowego"

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

A tak wygląda nowa polityka informowania o aktualizacjach w KB :

Sorry, only registered users can display images :(

Sorry, only registered users can display links :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
jacekb1

dodge this

Sorry, only registered users can display images :(
:

Sorry, only registered users can display code field :(

+ do tego wklepane na stałe IP z którymi gada po zablokowaniu zapytań dns'owych

Sorry, only registered users can display images :(

Ale ja sobie doskonale z tego zdaje sprawe, zablokujesz to dostaniesz inny kanal podsluchu z kolejna aktualizacja - walka z wiatrakami.

Czepiacie sie MS (nie bronie ich), macie smartfon ? Napewno. To "posluchajcie" co wysyla i gdzie. I nie mam konkretnego systemu na mysli, wszystkie robia to samo tylko adresat jest inny.

"Szpiegostwo" tak naprawde dopiero zaczelo sie rozwijac. Swiadomy uzytkownik moze tylko wybrac komu bardzie ufa, ze jego dane nie zostana wykorzystane do "niecnych" celow.

Chcecie prywatnosci ? Proponuje odlaczyc taki 8-o pinowy kabelek z tylu komputera, a w telefonach i laptopach wlaczyc "tryb samolotowy" - gwarantyje 100% skutecznosci.

Edited by jacekb1
 • Like it 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Nie czepiamy się, po prostu nigdy wcześniej nie było czegoś takiego :

W miarę jak używasz systemu Windows, zbieramy dane dotyczące wydajności i użycia, aby identyfikować i rozwiązywać problemy oraz ulepszać nasze produkty i usługi. Zalecamy wybranie dla tego ustawienia wartości Pełne.

Pełne dane obejmują wszystkie dane z opcji Podstawowe i Rozszerzone, a ponadto dane zbierane przez zaawansowane funkcje diagnostyczne działające na urządzeniu, takie jak pliki systemowe lub migawki pamięci (czasem mogą to być nawet części dokumentów edytowanych w chwili wystąpienia problemu)

Odpowiednie części gromadzonych informacji mogą być udostępniane pracownikom, podwykonawcom, dostawcom i partnerom firmy Microsoft, ale mogą oni używać tych informacji tylko w celu naprawiania lub doskonalenia produktów i usług firmy Microsoft bądź oprogramowania lub sprzętu innych firm przeznaczonego do użytku z produktami i usługami firmy Microsoft.

pytanie tylko jak bardzo podwykonawcy i inne podmioty zastosują się do przetwarzania tych informacji wg powyższej regułki
Sorry, only registered users can display images :(
NSA szaleje z radości.

źródło :

Sorry, only registered users can display code field :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
glorifyday

W W7 i 8 mozna (jeszcze) odinstalowac i ukryc aktualizacje dodajace telemetrie:

Sorry, only registered users can display links :(

 

Przed chwila to zrobilem i zachecam wszystkich, zeby to zrobic i przekazywac informacje dalej, chocby, cytujac klasyka "w imie zasad"

Sorry, only registered users can display images :(
.


Nie mam bunia, wiec rzucam pomysla... moze by zrobic z tego jakas masowa akcje na buniu?

Sorry, only registered users can display images :(

 

(Fejsbuniu, znaczy)

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

jak znajdziesz kogoś kto ma dobre zasięgi na fb to nie udostępni nic aby nie podpaść wielkim graczom, mali mogą walczyć ale podejrzewam, że jeśli otworzysz okno i krzykniesz więcej osób usłyszy

Sorry, only registered users can display images :(

W win10 jest myk, nie wiem jak jest w win8, ale wyłączając telemetrię usługa windows update twierdzi, że zarządzana jest przez organizację (zasady zabezpieczeń grupowych - "polisy") i obcina dostęp do kolejnych aktualizacji

Sorry, only registered users can display images :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
glorifyday

PKP

Sorry, only registered users can display images :(

 

(Pieknie, K..., Pieknie)

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
glorifyday

;-)

Sorry, only registered users can display images :(

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

można i tak to interpretować

Sorry, only registered users can display images :(
 swoją szosą im dłużej pracuję na tym OS tym bardziej się do niego przekonuję. Poza tym zarządzanie nim przez GPO to czysta przyjemność. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

Trudno komentować program Insider i wydania Windows 10 z tego kanału ale coś takiego przy aktualizacji, w dzisiejszych czasach ? 

Sorry, only registered users can download attachments :(
Sorry, only registered users can download attachments :(
Sorry, only registered users can download attachments :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
grz3si3k

Dzięki w10 z czystym sumieniem wracam do linuksa, tym bardziej że sterowniki do mojej karty Wi-Fi działają rewelacyjnie na Debianie

 • Like it 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

@grz3si3k jest to jakieś rozwiązanie :) W moim przypadku trochę uciążliwe, gdyż testy np routerów na debianie byłyby niezrozumiałe dla czytających.  Ubawiło mnie, że zapowiadany Treshhold2 Win10 dla stabilnego wydania będzie niczym innym jak poprzednim buildem z Insider Preview. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • neon
   By neon
   Warto w virtual taki system aktywowany wstawić ? 
  • neon
   By neon
   Ja zapytam z innej beczki sterowników do Windows 10 CU. Czy wszyscy macie maszyny Windows 10 ready czy tak jak moja wyszła z Window 8.1 Pro. Ja ma wgrane stery z Win 8.1 takie producent podał do Windows 10. Jakie rozwiązania stosujecie ? 
   pozdrawiam 

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.