Skocz do zawartości
lackypl

AC87U czy AC68U oto jest pytanie ?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

lackypl

Nie znalazłem podobnego tematu.

Przyszedł czas na wymianę mojego routera RT-N66U na coś z AC biore pod uwagę jak w temacie, jednak mam duże pytanie czy jest sens dopłacać około 2 stówek czy router jest tego wart.

Tak się szczypie w zasadzie zdecydwany jestem na 87U, ale może jednak nie :)

Mam juz karę DW1550 (dzisiaj otrzymałem), do routera będzie podłączony po kalblu Synology + kompuper + RaspBerry PI, reszta po WiFi TV, kilka komputerow, telefony, tablety.

Zależy mi na wydajności po lanie stąd przejście na AC, zalezy mi również na wydzieleniu kiilka sprzętów po VPN kilka po ISP (jak się nie mylę to soft Merlina w przypadku wspomnianych routerów juz to obsługuje z GUI).

Proszę o sugestie, bądź ułatwienie mi wyboru :)

pozdrawiam

L

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
czy jest sens dopłacać około 2 stówek czy router jest tego wart.

raczej 3 stówek, według mnie nie jest wart, ale.... z wielu powodów jest lepszym routerem niż AC68U.

Sam posiadam AC87U, który wprawdzie wygrałem w konkursie na tym forum ale gdyby nie to na pewno wcześniej czy później bym go kupił  :DD. Ogólnie po problemach wieku niemowlęcego jestem teraz z niego bardzo zadowolony.

Sam przechodziłem z N66U na AC66U później AC68U i teraz AC87U i zawsze zauważałem i wzrost transferu i zasięgu działania. Wprawdzie z N na AC to była przepasć, pózniej coraz mniejsza a między 68 a 87 już tylko minimalna... ale zawsze, poza tym jest taki ładny  :DD.

w zasadzie zdecydwany jestem na 87U

to kupuj a nie się szczypiesz  ;-). To najnowszy model więc i dłużej będzie wspierany i dłużej będzie dostawał dodatkowe funkcje.

Zależy mi na wydajności po lanie stąd przejście na AC

Wydajność po LAN-ie pozostanie taka sama jak w N66U  ;-)  :DD  :silly:.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl
Wydajność po LAN-ie pozostanie taka sama jak w N66U ;-) :DD :silly:.

Mam na myśli lan-lan. Zmiana karty z 4965AGN w połączeniu z Synology z okolo 10/10 wzrosła do 18/14 Mbps

Edytowane przez lackypl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
eclip

IMHO RT-AC56U, 

"Mam juz karę DW1550 (dzisiaj otrzymałem), do routera będzie podłączony po kalblu Synology + kompuper + RaspBerry PI, reszta po WiFi TV, kilka komputerow, telefony, tablety."

Żadne z urządzeń, które wymieniłeś nie będzie wstanie wykorzystać więcej niż 2 x 433Mb/s lub 1Gb/s.

"Zależy mi na wydajności po lanie stąd przejście na AC" ? 

Po lanie na RT-N66U transfer miałem 120MB/s i podobnie będzie z w.w. modelami.

Różnica miedzy wyżej wymienionymi modelami jest znikoma a na pewno nie proporcjonalna cenowo, jeżeli chcesz kupić router do twoich potrzeb to RT-AC56U a jeżeli stać Cię i chcesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko żeby było max to RT-AC3200.

Za chwile będzie IEEE 802.11ad intel juz pokazał Intel® Wireless Docking który sie na tym opiera.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

Pzdr

Edytowane przez eclip

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

]Różnica miedzy wyżej wymienionymi modelami jest znikoma a na pewno nie proporcjonalna cenowo, jeżeli chcesz kupić router do twoich potrzeb to RT-AC56U a jeżeli stać Cię i chcesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko żeby było max to RT-AC3200

RT-AC56U ma wewnętrzne anteny więc z zasięgiem będzie inaczej niż w pozostałych modelach. RT-AC3200 to nie jest produkt dla wszystkich, tym bardziej do zastosowań w domu. Moim zdaniem najlepiej sprawdzi się ac68u. Ac87u to minimalnie większy zasięg przy mniej więcej podobnej wydajności więc jeśli budżet pozwala to warto rozważyć jego zakup.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Ogólnie budżet pozwala na zakup droższego rozwiązania czyli ac87u pewnie jakiś czas nie będe zmieniał routera. Jeżeli jest to tylko lepszy zasięg to chyba nie ma sensu dokładać i nie chodzi mi o tą różnicę.

Kupić żeby mieć 87 wydaje się być pozbawione sensu dlatego chciałbym być pewien, że droższe rozwiązanie jest tego warte. Sam zasięg N66U jest dla mnie wystarczający.

Po lanie na RT-N66U transfer miałem 120MB/s i podobnie będzie z w.w. modelami.

@eclip raczej 120 Mbps nie uzyskam z moim synkiem. Jednak ciekawi mnie w jaki sposób to uzyskałeś?

Edytowane przez lackypl
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson

Moim zdaniem jeśli obecny zasięg WIFI jest dla Ciebie wystarczający to przy relacji cena/możliwości nie ma sensu dokładać do 87U. Oprócz tego w podobnej cenie co 68U można popatrzeć na R7000 który tez kulawy nie jest

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

@eclip raczej 120 Mbps nie uzyskam z moim synkiem. Jednak ciekawi mnie w jaki sposób to uzyskałeś?

Zwyczajowo po LAN-ie czyli po kablu, zapewne chodziło mu podobnie jak i mi o połączenie kablowe i 120MB/s teoretycznie jest do osiągnięcia, choć mi nigdy się to nie udało. Jeżeli tak jak piszesz NAS i jeden komp będą podłączone kablem to jak najbardziej jesteś w stanie się do takiego wyniku zbliżyć.

W przypadku połączeń bezprzewodowych transfer określać będzie karta sieciowa i pozostały sprzęt. Ja przy DW1550, AC87U i Zyxelu NSA 325 osiągam maks 60MB/s a @house na DW1550, AC87U i wypasionym synku ponad 90MB/s.

Co do stosunku cena/jakość tak jak pisałem w pierwszym poście, AC87U nie jest wart ponad 300zł różnicy.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
eclip

Jednak ciekawi mnie w jaki sposób to uzyskałeś?

Z kompa stacjonarnego (dziadek płyta główna ABIT IP35-E Q6600 + Samsung SpinPoint F3) na laptop Asus K52F z ssd Plextor M5S spięte lan'em 1Gb/s na płytach głównych, router RT-N66U.

Różnice między RTAC68u i RT-AC56U warto zerknąć:

Pzdr

Edit: Samsung SpinPoint F3 ze starego kompa siedzi w Shuttle OmniNAS KD20 i max tarsfer 60MB/s po kablu.

Edytowane przez eclip

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Na kablu też mam podobnie :), ale nie o kabel chodzi - z Synkiem 115J osiągam do 70Mb/s gdzie po drodze jeszcze mam switcha.

Głównie radio.

No ale juz decyzja podjęta że jednak AC68U kupię. Wachluję firmwarami i czasem jest to tomato a czasem merlin. AC87U z Tomato nie cyka.

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
z Synkiem 115J osiągam do 70Mb/s gdzie po drodze jeszcze mam switcha.

115j przetestowałem dosyć dobrze, moje wyniki z AC87U po kablu to Write 91MB/s; Read 101MB/s; niestety po WiFi (DW1550 i AC87U) nie było już tak różowo bo "tylko" Write 50MB/s; Read 54MB/s. Dlatego synek nie zagościł u mnie na dłużej.

Jak już skompletujesz wszystko to proszę podziel się z nami swoimi wynikami, ciekawi mnie czy też będziesz miał tak duży spadek pomiędzy kablem a WiFi. A nie jest to kwestia WiFi bo w tym samym czasie testowałem równocześnie 3 NAS-y i najlepszym wynikiem popisał się WD MyCloud 2TB, który w tych samych warunkach po WiFi osiągnął 82/72 MB/s pomimo, że po kablu osiągał minimalnie gorsze wyniki niż 115J (sic!)

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

No ale juz decyzja podjęta że jednak AC68U kupię

:good:

Wachluję firmwarami i czasem jest to tomato a czasem merlin. AC87U z Tomato nie cyka.

i nie musi, wydajność OFW i Merlina jest na bardzo wysokim poziomie, ilość funkcji dość znikoma względem tomato ale znając życie będzie to port merlina z gui tomato (przynajmniej w kwestii obsługi Quantenna CPU). Na AC87U Asus szybciej reaguje na błędy i wydaje dość częste wersje beta OFW - osobiście uważam to za lepsze rozwiązanie niż naładowany "ficzerami" FW aktualizowany raz na 2-3 miesiące. Najnowszy "flagowiec" RT-AC3200 takiego wsparcie jeszcze nie ma. Na AC87U jest jeszcze
w statusie wiecznej bety :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Musi, musi :).

Mimo wszystko wolę aby działał z Tomato min. siedzę na merlinie ze wzgledu na wydajność, której nieco brakuje w Tomato, jednak nie wykluczam mojego jakiegoś błędu. Jednak wgrywajac czysty FW i bez większych kombinacji + dla Merlina, po kombinacjach + dla Merlin mimo wszystko wychodzi lepiej. Poruszałem już to wielokrotnie nawet Shibby niby podjął temat, ale tylko jednym zapytaniem więc nie liczę na jego pomoc. No ale cóż nie można mieć wszystkiego.

Padło na AC68U i już zamowiony.

Działam na Merlinie TOR pięknie działa no ale chciałem jeszcze poruszyć temat dnscrypt, który usilnie próbowałem postawić na merlinie. Niby działał pingi na 8888 szły, pingi na www niestety, zmieniałem serwery ale nic to nie dawało, być może jak otrzymam nowy router to wróce do tematu. W tomato jak sie nie myle robi się to z GUI.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Padło na AC68U i już zamowiony.

bardzo dobra decyzja, swego czasu też przesiadłem się z n66 na ac68 :)
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

bardzo dobra decyzja, swego czasu też przesiadłem się z n66 na ac68 :)

W sumie miałeś również po niekąd na to spory wpływ :).

Dziękuję

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Cieszę sie, że mogliśmy pomóc. Zostawię temat otwarty, abys mógł po konfiguracji podzielić się wynikami o które prosił

. Oczywiście w miarę czasu i możliwości :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

mam, otrzymałem router, ale tragedia z transferami nieco lepiej, ale nieco, nie przystaje na ac. Troche mało czasu obecnie nie zawracam narazie glowy musze tutaj poczytac jak zoptymalizowac ustawienia.

Narazie wgrałem sterowniki w lapku z lenowo do dw 1550 i merlina do ac68u.

Transfer 25/17 !! nie na to liczę.

21:53

Mała wzmianka przez total commandera się kompletnie nic nie zmieniło z przesyłem, natomiast przez smb to jest fest zmiana z okolo 10 wzrosło do około 35 Mb/s

Edytowane przez lackypl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson

faktycznie wynik słabawy... może zapodaj ustawienia jakie masz na routerze?

Edytowane przez dimson
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

I nie używaj Total Commander'a :) oraz wyłącz beamforming na każdym paśmie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

wyłącz beamforming

Pomogło wzrost transferu jest do okolo 44Mb/s gdy up, down 30 Mb/s - cały czas mam na mysli połaczenie z synkiem.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ligeza

wyłącz beamforming na każdym paśmie

Z ciekawości również spróbowałem wyłączyć myśląc że da się coś więcej wykrzesać i u mnie niestety efekt jest odwrotny, przy wyłączonym beamformingu mam wolniej o jakieś 40-50 Mbit/s.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
eclip

lackypl jaki masz konfig laptopa ? Też nie mogę się przebić ponad 40 MB/s i myślę sobie że to przez mój laptop core i3 1st, szkoda że house nie testował RT-ac56u przynajmniej ten element bym wykluczył.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

lapka to ja mam dość już starego DELL XPS M1330 core 2 duo na 8.1 64 bit, 4GB/ SSD. Leży mi tutaj gdzieś HP probook :) na i5 chyba go dzisiaj odpalę i na nim sprawdzę tam siedzi windows 7.

Przyznam że troche druciarstwo zrobiłem DW 1550 to jest half, a gdy na topie bym m1330 nie było jeszcze half, wiec musiałem jakoś obejsc i zamocować ją, poza tym w standardzie N wówczas były 3 "anteny", obecnie na dw1550 stosowane są 2. NO ale na zasię nie narzekam.

AAA i byłbym pominął fakt, że lapek do routera ma jakies 1,5 m ale ściana działowa jest cianiutka

Edytowane przez lackypl
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

I nie używaj Total Commander'a :) oraz wyłącz beamforming na każdym paśmie.

Pytanie nie ma temat, ale co jest z Total Commanderem nie tak żeby go nie używać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@

standardowa metoda kopiowania w TC jest mało wydajna, trzeba ją wyłączyć i dostosować do swojego systemu :

openit_1435752399__2015-07-01_140505.png

Dotyczy to oczywiście jedynie smb, lokalnie pomiędzy dyskami jest ok

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gabrychu

Kopiowanie danych między serwerem a Synology DS214 praktycznie wysyca łączne gigabitowe.

Ale sprawdzę ustawienia w TC.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson

@

standardowa metoda kopiowania w TC jest mało wydajna, trzeba ją wyłączyć i dostosować do swojego systemu.

Dotyczy to oczywiście jedynie smb, lokalnie pomiędzy dyskami jest ok

a na czym polega dostosowanie do systemu ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

dopasowanie rozmiaru bufora, zależnego od tego czy kopiujesz na dysk ssd/hdd zwykły. Nigdy nie byłem w stanie kopiować plików przez TC tak szybko jak przez explorator Windows, konkretnie to TC zawsze był mniej więcej o połowę wolniejszy przy dużym pliku po WiFi (ok 70MB/s normalnie vs 35-40MB/s w TC). Dlatego napisałem wcześniej @

aby go nie używał :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson

hmm ciekawe zjawisko, tym bardziej że u siebie nie zauważyłem takich drastycznych różnic, zazwyczaj wyniki były zbliżone. Tyle że ja nie osiagam kosmicznych 70MB/s tylko ok 40MB/s no i korzystam z W7 a Ty chyba masz Win 8.1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tak, dokładnie. Długo używałem Windows 8.1, obecnie na Windows 10 Insider Preview (

) również mam 65-70MB/s.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi