Skocz do zawartości
glorifyday

"Zarzadzanie jakoscia", czyli HDD zbiera badsectory po uplywie okresu gwarancji

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

glorifyday    151
glorifyday

Zarzadzanie jakoscia wedlug Seagate... choc moze nie tylko wedlug nich ;-).

Mniej wiecej miesiac po uplynieciu okresu gwarancyjnego na jednej z moich Barakud 3TB (w NASie) pojawily sie sektory "bad" i "pending". Z punktu widzenia producenta idealnie ;-). Znaczy, proces tzw. zarzadzania jakoscia doprowadzili do perfekcji ;-).

I w sumie to poradzic sie chcialem.

Otoz wedlug DSM system i dysk sa wciaz "zdrowe", w danych SMART w DSM widze, ze wartosci unormowane sa wciaz w dopuszczalnych widelkach, ale wartosci RAW to 56 dla sektorow "reallocated" 112 dla "pending". Obserwuje od wczoraj, nie zmienily sie. Moze jeszcze bardziej niepokojacym symptomem jest natomiast to, ze nie udalo mi sie dokonczyc ani krotkiego ani dlugiego testu SMART. Krotki wisial na 90%, dlugi na 10% - przerwalem oba.

Pierwsza porada: chyba czas kupic nowy i nie czekac, co przyniesie los, prawda?

Druga... a moze kupic 4TB? Zreplikowac to, co mam teraz na zdrowym, potem dokupic drugie 4 i potem rozszerzyc wolumin? Da sie tak? Zdrowego dysku 3TB uzylbym potem w komputerze, albo wlozyl w jakas kieszen i trzymal cos mniej waznego. Chory by poszedl do szafy jako archiwalny na w razie czego, poki jeszcze dziala.

A czy nowe DSM umozliwia juz konwersje z RAID1 do SHR?

Edytowane przez glorifyday

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Dosc powszechnie, widze, chwala tansza Toshibe:

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Zamieniac siekierke na kijek? ;-).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Pierwsza porada: chyba czas kupic nowy i nie czekac, co przyniesie los, prawda?

bezapelacyjnie, dysk spisz na straty. skoro testy smart nie kończą się to raczej wina mechaniki.

Druga... a moze kupic 4TB? Zreplikowac to, co mam teraz na zdrowym, potem dokupic drugie 4 i potem rozszerzyc wolumin? Da sie tak?

oczywiście :

A czy nowe DSM umozliwia juz konwersje z RAID1 do SHR?

nie, tylko podczas tworzenia nowego wolumenu jest możliwość ustawienia. poza tym shr nie jest w czymś lepszy czy gorszy od pozostałych trybów, poza krojeniem przestrzeni na dyskach o różnych rozmiarach.

Dosc powszechnie, widze, chwala tansza Toshibe: Zamieniac siekierke na kijek?

seagate'y też kiedyś chwalono, a teraz mam wrażenie, że są kupowane ze względu na osobiste preferencje (bo poprzedni działał kilka lat). Obecnie duże centra danych pochlebnie wyrażają się jedynie o dyskach hitachi, czasem samsunga ale nikt nie wspomina o toshiba. osobiście nie kupiłbym toshiby, ani seagate - wybrałem WD i nie mam z nimi żadnych problemów. mam 2 x RED (w domu) i 19 x green (w pracy) i jedynie jeden green zaliczył błędy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Ano jesli chodzi o WD REDy i Greeny, to co chwila slyszalem to-stad-to-stamtad jakies doniesienia o bledach i jakos bylem do nich zle nastawiony.

Dawno temu mialem o Seagate zle zdanie, uzywalem glownie WD, ale padly mi trzy w krotkim czasie i stwierdzilem, ze to w duzej mierze kwestia fuksa i marka nie jest gwarancja niezawodnosci.

Barracudy do NASa kupilem na podstawie dobrych opinii i niezlej ceny, przyznam tez, ze dotychczas sprawowaly sie dobrze. Przez 2 lata bez skuch, ciche, szybkie i nie grzejace sie zbytnio.

No a teraz albo kupuje druga Barracude, bo chyba lepiej, zeby dyski w RAID1 byly maksymalnie podobne, albo robie calosciowa zmiane, tzn. wymieniam stopniowo oba. Ciekawe, jak skuteczne jest "zarzadzanie jakoscia" w Seagate i kiedy drugi dysk zacznie swirowac. Niestety tego nie wiem.

Gdyby DSM umozliwial bezbolesna konwersje do SHRa, to bym chyba dokupil rozszerzenie do DS713+ i potem rozciagnal SHRa na kolejne dyski.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Ano jesli chodzi o WD REDy i Greeny, to co chwila slyszalem to-stad-to-stamtad jakies doniesienia o bledach i jakos bylem do nich zle nastawiony

to ja będę opozycją - grzeję w pracy wszystkie kolory WD oprócz BLACK, i na 3 ostatnie lata mam padniętego jednego GREENa, któremu nie wyłączyłem w3idle LCC. Pracował w raid0 (nie był to system produkcyjny) i padł :) Reszta dysków pracuje poprawnie zarówno w stacjach jak i serwerach. Do produkcyjnych rozwiązań stosuję SAS'y ale to zupełnie inna półka cenowa. W domu mam REDy ale poprzednio używałem 2 lata GREENów i odpukać, jak na razie wszystko jest ok.

Kiedyś rozmawiałem z naszym partnerem na temat wolumenu sprzedaży dysków i ich awaryjności. Trudno coś oszacować bo dyski serwisują producenci (droga przez sprzedawcę wydłuża tę procedurę) jednak usłyszałem, że nie ma reguły i nie można wprost określić jednego czy drugiego producenta jako bardziej awaryjnego. W sumie co byś nie kupił to gwarancja i kopie zapasowe będą jakimś zabezpieczeniem danych.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Rzecz nabiera pilnosci, dysk przestal chyba odpowiadac (a nadal w DSM jest "healthy" :tongue: ). Nie raportuje temperatury ani innych danych SMART. Chyba szybko kupie identyczna Barakude, a potem pomysle co dalej.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Ale gdybym tak jednak zmienil pomysl i poszedl w WD 4TB, to na podstawie wlasnych obserwacji bardziej rekomendujesz Greena czy Reda?

Red ma takie adnotacje w

1. After installing a new drive, it is recommended to power off and then power on your NAS to enable power management settings.
  2. This drive has no vibration sensors and may not be suitable for 24/7 operation in a rack environment.
  3. The batch number, 68WT0N0, for this particular hard drive has passed the hard drive compatibility test.

Green nie ma adnotacji 2.

A co to jest "Purple"?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Dobra, kupilem REDa 4 TB.

Przekonala mnie dluzsza gwarancja i MTBF.

To teraz tylko musze zobaczyc, jak go dodac do macierzy i nie popsuc czegokolwiek.

A potem jak rozszerzyc wolumin po dokupieniu drugiego (drugi kupie za jakis czas, zeby zmniejszyc ryzyko jednoczesnego padu).

House: Twoj link do strony Synology cos nie dziala...

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

House: Twoj link do strony Synology cos nie dziala...

w linku przejdź do DSM - Zarządzanie przechowywaniem - Wolumeny i grupy dysków - Wymiana dysków twardych w celu zwiększenia pojemności pamięci masowej

Dobra, kupilem REDa 4 TB. Przekonala mnie dluzsza gwarancja i MTBF.

dobry wybór, nasware 3.0 podobno jest przyczyną takiego mtbf

A co to jest "Purple"?

są to dyski do systemów PVR :

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Jak maja TLER i sa "created for 24/7 use" to w sumie tez dobrze wrozy. Ale juz po ptokach - zamowione.

Czytam wlasnie te wskazowki Synology i troche nie rozumiem, czy mam sie upewniac, czy wolumin byl zdegradowany, czy nie?

Co innego pisza w sekcji zmiany dysku w celu zwiekszenia pojemnosci a co innego w sekcji wymiany w celu naprawy.

Bo juz chyba nie chce wlaczac NASa zanim nie zmienie felernego dysku, a przyznam, ze nie sprawdzilem stanu woluminu. Ale skoro pokazywal na desktopie zielone kolko z ptaszkiem (podobnie w zarzadzaniu dyskami w "overview"), to chyba nie byl zdegradowany?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Cos mi sie przypomina, ze ktorys z forowiczow przez to przechodzil w DSM 5.0 i tez mial WD Red ;-).

Coz, nowe wyzwania nadchodza :DD.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Przyszedl dysk, i dopiero wtedy sobie przypomnialem, ze... nie pamietam, gdzie mam kluczyki do otwierania kieszeni w NASie :DD.

Na szczescie kluczyk ampolowy odpowiedniego rozmiaru wystarczyl, ufff...

Teraz sie naprawia i naszla mnie jedna watpliwosc. Jak zakladalem nowy wolumin, to byla opcja jakiegos dodatkowgo sprawdzenia. Juz nie pamietam dobrze, czy to bylo sprawdzanie powierzchni, czy jakiejs parzystosci? Dawno to bylo i nie pamietam doklanie, ale jakas opcja byla. Wydluzala proces, ale byla zalecana.

A teraz przy naprawie woluminu nie widze podobnej opcji. Czy to jest OK?

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Tak, ta opcja to sprawdzanie każdego sektora dysku aby precyzyjnie dopasować wolumen wykrojony z kilku dysków - zalecane dla dysków które nie pracowały wcześniej w raid. Teraz modyfikujesz istniejący wolumen więc nie ma tej opcji.

Przyszedl dysk, i dopiero wtedy sobie przypomnialem, ze... nie pamietam, gdzie mam kluczyki do otwierania kieszeni w NASie

:DD

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

zalecane dla dysków które nie pracowały wcześniej w raid. Teraz modyfikujesz istniejący wolumen

Wolumin istniejacy, ale dysk w RAID nie pracowal. Troche nie kumam tego ;-).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Pozostaje miec nadzieje, ze Tworcy kumaja :tongue:.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Nie bardzo wiedzialem, gdzie zapytac, to zapytam tu.

Jak sie dowiedziec, ktory NASWare ma dany WD RED?

Mam model WD40EFRX-68WT0N0 z firmware 82.00A82, czy z tego mozna sie dowiedziec, ktora to wersja NASWare? Troche (TFU!) góglalem, ale jakos nie umiem tego wyszukac.

Pora wreszcie dokupic drugiego WD40EFRX i nie wiem, czy sie sugerowac, zeby podmodel / firmware / NASWare sie zgadzalo, czy generalnie to jest malo wazne?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

różnicą pomiędzy wersjami nasware jest to, że nie trzeba używać WD Red SMART load/Unload utility.

This utility modifies the behavior of the drive to wait longer before positioning the heads in their park position and turning off unnecessary electronics. This utility is designed to upgrade the following hard drives: WD RED 3.5" Drive

jeżeli na dysku nie masz stricte wypisane nasware 3.0 to masz poprzednią wersję.  Obecnie dostępne w sprzedaży dyski są z już nową wersją FW a przy raid software'owym jaki jest np w Synology nie ma znaczenia jego wersja.

Nie zwracałbym uwagi na to, kup dokładnie ten sam model. Ciekawostką jest fakt, że dyski z nasware 2.0 potrafią działać bez problemu długie miesiące, a z nasware 3.0 paść po kilku tygodniach. Jeśli kupisz i podziała bez problemu pierwsze 5-6 tygodni będzie działał ok cały czas. 

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Cyli bez wyjecia dysku z NASa tego nie sprawdze?

Musze sobie przypomniec, jak sobie ostatnio poradzilem bez kluczyka, ktory zgubilem :-p.

(EDIT: jednak nie musze, bo to napisalem na forum :D)

• Lubię to 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

z nasware 3.0 paść po kilku tygodniach. Jeśli kupisz i podziała bez problemu pierwsze 5-6 tygodni będzie działał ok cały czas. 

Spotkała mnie taka niesprawiedliwość, pierwszy dysk nie wytrzymał nawet miesiąca. Dostałem drugi, niestety refurbished, ale działa już od dłuższego czasu i jest OK.

Edytowane przez Idanit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    151
glorifyday

Okazuje sie, ze mam NASware 3.0, chyba zaczne sie bac ;).

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Nie ma powodu do obaw, moje red'y działają ok już ponad rok i też mam 3.0. Jakiś czas temu jedynie raid1 mi się zdegradowal ale po odbudowie działa i nie czuję żadnego spowolnienia systemu.

Napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta