Skocz do zawartości
rasen

DS115J/DS215J - kilka pytań przed zakupem

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

rasen    2
rasen

Dzień dobry,

Wkrótce zamierzam wymienić swojego NSA310 na jakiś mocniejszy sprzęt (na Zyxelu wyciągam transfery rzędu 35 MB/s [stoi na Debianie]). Przed ostatecznym zakupem miałbym jeszcze kilka pytań, wątpliwości. Byłbym wdzięczny za pomoc ;)

1) Serwerek ma pełnić rolę małego magazynu na dane multimedialne i stanowić przestrzeń wymiany w sieci domowej. Jakieś backupy też tam przechowuję, ale ogólnie nie są to dane jakoś szczególnie istotnie (gdybym je utracił na skutek awarii dysku to świat by się nie zawalił -> RAID 1 nie jest mi potrzebny). Aktualnie używam dysku 1TB, zajęte jest 70%. Myślę, że wkrótce trzeba by go wymienić na coś większego. I tutaj pierwszy dylemat. Decydować się na DS215J i gdy przyjdzie pora dokupić drugi dysk, czy może wziąć DS115J i 1-terabajtowy dysk wymienić np. na WD RED 2TB lub 3TB (tyle przestrzeni wystarczy mi na lata). Cenowo chyba lepiej wypadnie opcja druga, co o tym sądzicie?

2) Czego potrzebuję:

- SMB/NFS

- DLNA

- torrent - wiadomo na czym oparty jest klient? Widziałem, że da się zainstalować np. Transmission BT. Działa to jakoś w miarę? Bo gdy czasem na Zyxela wrzucę jakiś duży torrent, to nieźle potrafię go zagrzać.

- auto uruchamianie - funkcja, której brakuje mi w NSA. Już tłumaczę o co mi chodzi... Dysk wyłączam na noc, najcześciej poprzez brutalne odcięcie zasilania na listwie zasilającej. Rano, gdy odpalam router i resztę sprzętu, dysk muszę włączyć ręczenie na przycisku. Czy Synology ma może jakąś funkcję automatycznego uruchamiania, gdy dostanie zasilanie, albo połączenie z siecią ethernet?

DS215J jest trochę mocniejszy (co może się przydać przy pobieraniu dużych torrentów), ale raczej dwa dyski to dla mnie za dużo. A może skusić się na DS115? Transfer w sieci nie ma tak dużego znaczenia (czy 80 czy 110 to wystarczy), najbardziej mi zależy na responsywności oprogramowanie. Żeby po prostu nie muliło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

czy może wziąć DS115J i  WD RED 2TB

wyniesie około 790PLN vs

DS215J i gdy przyjdzie pora dokupić drugi dysk

za 680PLN więc

Cenowo chyba lepiej wypadnie opcja

pierwsza :) Lekko ponad 100zł oszczędności. Skłaniałbym się jednak ku DS215J, który jest wydajnieszy - dwurdzeniowy cpu i więcej RAM'u : 

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
. Dysk możesz w każdej chwili dołożyć jako osobny wolumen, lub rozszerzyć już istniejący. Koszt ogólny wymiany będzie wyższy, ale moim zdaniem to lepsza opcja. SMB/NFS/DLNA "out of box" z bajecznie prostą konfiguracją.

torrent - wiadomo na czym oparty jest klient?

Downloadstation to starsza wersja Transmission.  

Widziałem, że da się zainstalować np. Transmission BT. Działa to jakoś w miarę? Bo gdy czasem na Zyxela wrzucę jakiś duży torrent, to nieźle potrafię go zagrzać.

Nie tylko ten pakiet można doinstalować, dodajesz repo : 

i masz Transmission v2.84. Działa idealnie, po lekkim tuningu cache w ustawieniach pakietu wysyca mi całe 250Mbits bez najmniejszego problemu zżerając jedynie 80MB pamięci. Używam od przynajmniej kilku lat i nie mam żadnych problemów.

- auto uruchamianie - funkcja, której brakuje mi w NSA. Już tłumaczę o co mi chodzi... Dysk wyłączam na noc, najcześciej poprzez brutalne odcięcie zasilania na listwie zasilającej. Rano, gdy odpalam router i resztę sprzętu, dysk muszę włączyć ręczenie na przycisku. Czy Synology ma może jakąś funkcję automatycznego uruchamiania, gdy dostanie zasilanie, albo połączenie z siecią ethernet?

Nie pamiętam jak to jest z Marvellem, ale w DSX15+ jest harmonogram uruchamiania DS o konkretnej godzinie po wyłączeniu zasilania. Druga sprawa to hibernacja dysków, która pozwala ograniczyć cykle wyłączania urządzenia przysłowiowym "heblem". Przechodzi w tryb standby, wyłączając dyski. Poza tym jest WOL którym wzbudzisz NAS'a za pomocą dowolnego hosta z sieci.

DS215J jest trochę mocniejszy (co może się przydać przy pobieraniu dużych torrentów), ale raczej dwa dyski to dla mnie za dużo. A może skusić się na DS115? Transfer w sieci nie ma tak dużego znaczenia (czy 80 czy 110 to wystarczy), najbardziej mi zależy na responsywności oprogramowanie. Żeby po prostu nie muliło

Mulić nie będzie, ale im więcej RAM tym lepiej. Tym bardziej, że grzejesz torrenty. Decyzję podejmij sam biorąc pod uwagę budżet i potrzeby - ja bym wziął DS215j ale mój kolega posiada 115j który zabrał mi zaraz po napisaniu recenzji :) i użytkuje mniej więcej jak Ty i jest bardzo zadowolony. Chce zmienić jedynie na 2 dyskowy model ze względu na dane, które chce zabezpieczyć. Jeśli takowych nie posiadasz to jak najbardziej 115j.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rasen    2
rasen

A jest sens dokładać do wersji DS115? Widzę, że hardware jest ten sam co w DS215j + złącze eSATA. Gdzieś w recenzji wyczytałem, że DS215j radzi sobie gorzej w wersji z jednym dyskiem.

Dorzuciłbym do tego 3TB i wyszłoby około:

DS115 - 615zł

WD RED 3TB - 489zł

Sprzedać to co mam: max 300zł

VAT: 207zł

-----------------

Razem: 597zł

Chyba nieźle :D

Edytowane przez rasen

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

A jest sens dokładać do wersji DS115

Sam musisz sobie odpowiedzieć, ja uważam, że nie  :)

Dorzuciłbym do tego 3TB i wyszłoby około. Razem: 597zł   Chyba nieźle

Twój wybór i Twoje pieniądze :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

Testowałem wersje 115j i 215j i powiem szczerze, że różnica jest bardziej niż zauważalna na korzyść 215j. Wprawdzie transfer po sieci, Kabel i WiFi nie jest jakoś dużo wyższy ale...

najbardziej mi zależy na responsywności oprogramowanie. Żeby po prostu nie muliło.
...właśnie tu jest pies pogrzebany. Przy jednoczesnym ściąganiu i wysyłaniu kilku torrent-ów, mniejszy model zaczyna robić bokami, dużo bardziej się grzeje i pobiera dużo więcej energii niż model większy. Jeśli jeszcze dodatkowo próbowałem oglądać Film z dość dużym bitrate-m potrafiły zdarzać się mikro lagi.

pierwsza Lekko ponad 100zł oszczędności. Skłaniałbym się jednak ku DS215J, który jest wydajnieszy - dwurdzeniowy cpu i więcej RAM'u : https://www.synology...e/DS215j/DS115j. Dysk możesz w każdej chwili dołożyć jako osobny wolumen, lub rozszerzyć już istniejący. Koszt ogólny wymiany będzie wyższy, ale moim zdaniem to lepsza opcja. SMB/NFS/DLNA "out of box" z bajecznie prostą konfiguracją.
To zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Jeśli jednak upierasz się przy modelu jedno-dyskowym...

A jest sens dokładać do wersji DS115?
...Ja uważam, że sens jak najbardziej jest.

- auto uruchamianie - funkcja, której brakuje mi w NSA.
A jaką masz wersję firmware. Bo w wersji 4,70 na NSA 325 w zakładce konserwacja>zasilanie jest opcja Harmonogram włączania/wyłączania.
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateush    1
mateush

wyniesie około 790PLN vs

za 680PLN więc

pierwsza :) Lekko ponad 100zł oszczędności. Skłaniałbym się jednak ku DS215J, który jest wydajnieszy - dwurdzeniowy cpu i więcej RAM'u : 

. Dysk możesz w każdej chwili dołożyć jako osobny wolumen, lub rozszerzyć już istniejący. Koszt ogólny wymiany będzie wyższy, ale moim zdaniem to lepsza opcja. SMB/NFS/DLNA "out of box" z bajecznie prostą konfiguracją.

Downloadstation to starsza wersja Transmission.  

Nie tylko ten pakiet można doinstalować, dodajesz repo : 

i masz Transmission v2.84. Działa idealnie, po lekkim tuningu cache w ustawieniach pakietu wysyca mi całe 250Mbits bez najmniejszego problemu zżerając jedynie 80MB pamięci. Używam od przynajmniej kilku lat i nie mam żadnych problemów.

House możesz napisać na jakim DS wysycasz 250 Mbit ? Planuje zakup 215j tylko do torrentów ale czytałem na forum synology że max co ten NAS osiąga w download station to 6-7MB co jest kiepskie przy moim łączu 150 Mbit. Może zmiana na nowsze transmission + tuning cache DS 215j podoła zadaniu. Napisz proszę coś więcej o swoich ustawieniach. Dzięki !! 

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

House możesz napisać na jakim DS wysycasz 250 Mbit ?

Na DS415+, tak samo miałem na DS713+

Może zmiana na nowsze transmission + tuning cache DS 215j podoła zadaniu. Napisz proszę coś więcej o swoich ustawieniach. Dzięki !!

Jak będę w zasięgu DS to podam Ci swoje ustawienia. Za dużo tego nie ma.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateush    1
mateush

Na DS415+, tak samo miałem na DS713+

No ok, pytanie tylko czy DS 215J da rade wysycić 150Mbit.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

No ok, pytanie tylko czy DS 215J da rade wysycić 150Mbit.
Nie powiem Ci dokładnie bo nie pamiętam, ale na pewno transfer przekraczał 20MB/s tak więc łącze 150Mbits ogarnie bez problemu. Pod warunkiem wszakże, że źródełko będzie w stanie tyle podać ;-) Ja też mam 250Mbits i to dla 215j były już za wysokie progi, ale tak jak pisałem, może to była jedynie kwestia źródła, miałem go do testów tylko 3 czy 4 dni a to była jedna z najmniej interesujących mnie rzeczy więc zbyt mocno się nie przykładałem ;-) Ale 150Mbits zrobi z palcem w...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Napisz proszę coś więcej o swoich ustawieniach. Dzięki !!

najważniejsze to modyfikacja parametrów transmission w pliku settings.json, a konkretnie :

"cache-size-mb": 32,
"preallocation": 1,
"prefetch-enabled": 1,
"upload-slots-per-torrent": 16,
"umask": 0,

tutaj masz mój plik, porównaj sobie z oryginalnym lub użyj jako gotowca

settings.txt.txt

lub poczytaj tutaj : 

na pewno transfer przekraczał 20MB/s tak więc łącze 150Mbits ogarnie bez problemu. (...) Ale 150Mbits zrobi z palcem w...

Zgodzę się z kolegą @Idanit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
mateush    1
mateush

Dzięki za ustawienia.

Sam już nie wiem kogo słuchać, jedni mówią że DS 215J to max 60Mbit (6-7MB/s) przy torrentach w download station, bo procek ARM ogranicza, inni mówią że 150Mbit spokojnie leci... I jak tu żyć i podjąć decyzję :( . Czytałem na forum synology takie info

. Może żeby być pewnym na 1000% warto kupić qnapa TS-231 - ma trochę mocniejszy procesor ? Dzięki za pomoc 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

jedni mówią że DS 215J to max 60Mbit (6-7MB/s)

w DownloadStation tak, w transmission na pewno będzie szybciej. Instalujesz je z
, potem ConfigEditor, ustawiasz konfigurację i jazda.

inni mówią że 150Mbit spokojnie leci... I jak tu żyć i podjąć decyzję

Kupić na alledrogo - jak będzie ok - cieszyć się, jak nie - zawsze masz 10 dni na zwrot :)
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

w DownloadStation tak, w transmission na pewno będzie szybciej.
Przepraszam zapomniałem o tym napisać.
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
rasen    2
rasen

Tak tylko napiszę, że ostatecznie wybrałem DS115 i raczej jestem zadowolony :) Download Station przy necie 40 Mbit chodzi bez problemów, choć zdarza mu się przekłamywać prędkości pobierania - pokazuje czasami 7 MB/s. Przetestowałem "czyste" Transmission i muszę powiedzieć, że działa trochę gorzej niż na NSA310 (miałem na nim postawionego Debiana). Mianowicie, torrenty dosyć długo się rozkręcają do pełnej prędkości (korzystam z prywatnych trackerów). Ale tak ogólnie to nie pamiętam kiedy ostatnio zaglądałem do programu pobierającego. Skonfigurowałem sobie SickRage i wszystko ściąga się samo :)

Z innych minusów to bardzo długi czas uruchamiania i wyłączania urządzenia. Trwa to chyba z 2 minuty...

No a z plusów? Łatwość konfiguracji, wszystko można wyklikać, DS wygląda pięknie, łatwo można podłączyć się zdalnie (quickconnect.to), pracuje cicho (ciszej niż NSA310), wydajnościowo bez zastrzeżeń i przede wszystkim bardzo duże community.

• Lubię to 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Przetestowałem "czyste" Transmission i muszę powiedzieć, że działa trochę gorzej niż na NSA310 (miałem na nim postawionego Debiana). Mianowicie, torrenty dosyć długo się rozkręcają do pełnej prędkości (korzystam z prywatnych trackerów)

dostrugaj ustawienia w settings.json, np "preallocation": 1,. Dlatego długo się rozkręca bo część czasu zajmuje mu alokowanie przestrzeni dyskowej na torrenta. 

Z innych minusów to bardzo długi czas uruchamiania i wyłączania urządzenia. Trwa to chyba z 2 minuty...

Każdy DS tak ma, to długo ? :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta