Skocz do zawartości
Marcin3005

Następca WNR3500L.

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Marcin3005

Witam.

Od kilku lat jestem posiadaczem WNR3500L z fabrycznym (ale aktualizowanym) softem. Niestety router coraz częściej szwankuje - zawiesza się. Mam wrażenie, ze związane jest to z jego obciążeniem. Mam podłączone 3 komputery po kablu, drukarkę bezprzewodowa i od czasu do czasu do trzech innych urządzeń bezprzewodowych oraz wpięty pendrive jako mały dysk sieciowy. Szalę goryczy przelała ostatnio aktualizacja jednej z gier MMO w którą pogrywam. Podczas ściągania kilku GB router powiesił się trzy razy (aktualizacja wykorzystuje prawdopodobnie protokół torrent).

Doszedłem wiec do wniosku, że chyba trzeba pomyśleć o następcy. Ogólnie poza wspomnianymi problemami lubię Netgeara i wstępnie sprzęt tej firmy oglądam. Jednak nie wiem, który z modeli jest wart szczególnej uwagi, zważywszy że większość występuje w rożnych wersjach i nie zawsze nowsza jest lepsza.

Pomożecie mi coś wybrać?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Pomożemy, ale jaki jest najważniejszy czynnik ? cena ? marka ? co chcesz osiągnąć - upgrade standardu bezprzewodowego (N do AC) czy nie zastanawiałeś się nad tym ?

Od kilku lat jestem posiadaczem WNR3500L z fabrycznym (ale aktualizowanym) softem.

i od kilku lat nie zwracałeś uwagi na alternatywne FW ? np Tomato ? W szczególności na tym modelu ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin3005

Pomożemy, ale jaki jest najważniejszy czynnik ? cena ? marka ? co chcesz osiągnąć - upgrade standardu bezprzewodowego (N do AC) czy nie zastanawiałeś się nad tym ?

i od kilku lat nie zwracałeś uwagi na alternatywne FW ? np Tomato ? W szczególności na tym modelu ? :)

Wstępnie założyłem, że wydać mogę ok 300 zł, chociaż gdyby było warto skłonny jestem zapłacić więcej. Jeśli Netgear jest nadal tak dobry jak kiedyś to wybrałbym Netgera, jeśli nie otwarty jestem na propozycje, ale Asusa nie chcę (miałem niemiłe przejścia z ich płyta główną).

Najważniejszym kryterium jest stabilność, by sprzęt działał nie wieszając się. Standard bezprzewodowy nie jest czynnikiem decydującym.

Alternatywne oprogramowanie zauważyłem, ale nie jestem jakimś super specem. Nie wiem tak naprawdę, co ono by mi dało (mam nadzieje, że nie ryzykuje życia pisząc takie słowa :) )

Edytowane przez Marcin3005

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wstępnie założyłem, że wydać mogę ok 300 zł (..) Jeśli Netgear jest nadal tak dobry jak kiedyś to wybrałbym Netgera,

obawiam się, że w tym przedziale cenowym Netgear nie ma nic konkretnego do zaoferowania. Za około 340zł wkrótce będzie można kupić R6220 którego właśnie testuję i powiem szczerze, że sprawuje się dość dobrze (poza pasmem 2,4GHz). 

ale Asusa nie chcę (miałem niemiłe przejścia z ich płyta główną).

Asus zmienił się tak w ostatnich latach, że obecnie jego routery to praktycznie jedne z lepszym urządzeń z segmentu SOHO. I to nie koniecznie najdroższe modele, ale np RT-AC52U lub 55U. 

Najważniejszym kryterium jest stabilność, by sprzęt działał nie wieszając się

każdy z dostępnych modeli czy jednego czy drugiego producenta działa stabilnie. Z lekką przewagą Asusa ze względu na lekkie potknięcia w OFW Netgear (GENIE).

Nie wiem tak naprawdę, co ono by mi dało (mam nadzieje, że nie ryzykuje życia pisząc takie słowa )

rozumiem :) poczytaj :
Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

skoro

Standard bezprzewodowy nie jest czynnikiem decydującym.

to może jednak aktualizacja do Tomato rozwiąże Twoje problemy i nie będziesz musiał zmieniać sprzętu. Warto sprawdzić... Wydać pieniądze zawsze zdążysz :)

Kolejna sprawa - skoro wiesza się przy transferze nie masz problemów z za szybkim łączem ? Jakie parametry dostarcza Ci ISP ? WNR3500L ma swoje lata i na łączach powyżej 150Mbits potrafi się wieszać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin3005

W granicach tych 300 zł oglądałem modele: WNDR3700, WNDR4300 i WNDR4500, jednak z Twojej wypowiedzi wnioskuje, że tonie najlepsze rozwiązania? Ile trzeba wy wydać by wybrać coś konkretnego?

Jakie masz odczucia w stosunku np. do Linksysa?

Czy amator taki jak ja poradzi sobie z instalacją Tomato? Czy pliki z alternatywnym softem należy wgrać w ten sam sposób jak pliki aktualizacji oprogramowania producenta?

Moje łącze nie jest nadzwyczajnie szybkie, mam 40Mb/s z Vectry.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W granicach tych 300 zł oglądałem modele: WNDR3700, WNDR4300 i WNDR4500,

zapomnij o każdym z nich :) WNDR3700 i 4300 nie widziałem ( oglądałem jedynie 3700 v1/v2 i to były dawno temu bardzo dobre modele - obecnej wersji v3 lub v4 nie.) wndr4500 to dobry router (miałem go kiedyś) ale działał mi tak sobie - bardzo wolno chodziło już samo GENIE. 

Jakie masz odczucia w stosunku np. do Linksysa?

aktualnie - to jest nic innego jak Belkin. jak wyżej :) Kiedyś pierwszorzędne urządzenia - dzisiaj takie sobie. 

Czy amator taki jak ja poradzi sobie z instalacją Tomato?

jeśli będziesz podążał za instrukcją (poszukam linka) to tak. WNR3500L v1 czy v2 ?

Moje łącze nie jest nadzwyczajnie szybkie, mam 40Mb/s z Vectry.

więc router wiesza się sam z siebie, Tomato może co nieco pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marcin3005

Na obudowie nie ma oznaczenia wersji po numerze modelu więc wnioskuje, że to wersja v1.

Czy Netgear ma obecnie jakieś sensowne routery w ofercie (nawet z innych zakresów cenowych)?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jeden - moim zdaniem bardzo dobry i warty uwagi - R7000. Jest jeszcze dobry

(mocniejszy CPU) więc jeśli używasz tylko OFW to jak bardziej ale ma kiepski stosunek cena/możliwości.
to produkt za drogi moim zdaniem, poza tym po co komu 3 radia ? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

jeżeli pasmo wifi 5GHz nie jest czymś w stylu "must-have" to do 300zł jest moim zdaniem tylko jeden router wart uwagi: Asus RT-N18U.
Pozdrawiam

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

jeżeli pasmo wifi 5GHz nie jest czymś w stylu "must-have"

no tak, tylko nie masz jednego pasma a w drugim rzadko kiedy wykorzystasz Turbo-QAM ze względu na wymóg posiadania odpowiedniej karty. Rzeczywiście, CPU w RT-N18 zacny i ma bardzo dobry stosunek ceny do wydajności (pomijając WiFi).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

kandydatura RT-N18U ma sens tylko w przypadku gdy radio w obecnym Netgearze koledze Marcinowi wystarczało w zupełności i nie potrzebuje pasma 5GHz. Nie każdy potrzebuje radio 5GHz a tym bardziej w technologii AC. Za to w tej cenie nic silniejszego/sensownego się nie zakupi.

- wydajny procek - jest

- port USB3.0 - jest

- gigabit - jest

- zewnętrzne anteny - są

- AsusWRT/RMerlin mod/ddwrt/Tomato - jest/jest/jest/jest

- stabilny i sprawdzony router przez wielu użytkowników - jak najbardziej tak

czego chcieć więcej :)

Jeżeli jednak pasmo 5GHz (AC) ma/miałoby się przydać w niedalekiej przyszłości to polecam dopłacić do RT-AC56U.

Czemu Asus ma przewagę nad Netgearem? Bo Asusa zawsze odratujesz i to bez potrzeby jego rozkręcania, lutowania czy podpinania czegokolwiek. Wystarczy użyć programu Asus Firmware Restoration. Netgeara jak uwalisz to niestety tylko kabelek lub programator NAND.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

kandydatura RT-N18U ma sens tylko w przypadku gdy radio w obecnym Netgearze koledze Marcinowi wystarczało w zupełności i nie potrzebuje pasma 5GHz

masz rację, budżet również pasuje. @
wspomniał, że nie lubi Asusa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

to może ostatni mój argument go przekona. Nie bez powodu do tworzenia tomato używam tylko i wyłącznie Asusów. Gdybym miał robić tomato-arm mając do dyspozycji tylko i wyłącznie netgeara to wiele sztuk uśmierciłbym już bezpowrotnie.

Do dnia dzisiejszego mam Asusa RT-N16 wygranego jeszcze jako świeżak na openlinksysie a będzie to już ze 6 lat i chodzi od tamtego czasu nieprzerwanie u moich rodziców.

@Marcin - Na jednym niemiłym przeżyciu z płytą główną nie można przekleślać całej firmy i jej produktów de facto z całkiem innej branży. Czy jeżeli popsuje ci się pralka Bosha to automatycznie nie kupisz żadnego samochodu, którego silnik ma osprzęt tej firmy? ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi