Skocz do zawartości
lackypl

Asus RT-N66U przejście z tomato na Merlina

Rekomendowane odpowiedzi

lackypl

Witam wszystkich.

Jest to mój pierwszy post i od razu pytanie.

Posiadam Asusa RT-N66U działałem na tomato, ale jakiś czas wróciłem do Merlina - moja wersja 378.53.

Głównie mnie interesuje funkcja :

- NEW: OpenVPN policy routing.  You can select client IPs or destination IPs which you want to route through your VPN tunnel.  You can enter a single IP (192.168.0.1) or a whole subnet in CIDR format (for example 74.125.226.112/30). You can optionally block WAN access to these as well when the tunnel goes down.

W Tomato cos podobnego zrobiłem skryptami jednak w merlinie skoro funkcja jest wbudowana chciałbym ją używać ale nie do końca wiem jak ?

TOR - gdy ustawię pojedyńczy adres IP (laptop) - to całkowicie odcina laptopa od www, mianowicie strony nie działają żadne, ale swobodnie moge pingować np. na wp.pl, GUI z routera bez problemu działa.

adbklocker - w tomato również zrobiłem to skryptem, jednak jak tutaj go podejżeć uzywać ?

Edytowane przez lackypl

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 4.05.2015 o 15:24, lackypl napisał:

adbklocker - w tomato również zrobiłem to skryptem, jednak jak tutaj go podejżeć uzywać ?

nie podejrzysz działania poza komunikatem zablokowania, wszystkim steruje TrendMicro Web Reputation System (WRS)

openit_1430751446__2015-05-04_165419.png 

Dnia 4.05.2015 o 15:24, lackypl napisał:

TOR - gdy ustawię pojedyńczy adres IP (laptop) - to całkowicie odcina laptopa od www, mianowicie strony nie działają żadne, ale swobodnie moge pingować np. na wp.pl, GUI z routera bez problemu działa.

a to nie jest tak, że wtedy działają witryny i usługi hostowane wewnątrz TOR'a ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Dziekuję za odp.

Ja nie mam tej zakładki ! Dlaczego ?

Merlina wgrywałem na router po tomato, czyszczony był nvram, oczywiscie z palca wszystko ustawione.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dziekuję za odp.

Ja nie mam tej zakładki ! Dlaczego ?.

A dpi trendmicro było dostępne w merlinie dla rt-n66u? Wydaje mi się, że nie więc najlepszym rozwiązaniem będzie powrót do tomato.

napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

W tomato ja musiałem to robić skryptami.

Jednak problemem przy podziale  VPN client (br0) /ISP(br1) było brak możliwości połaczenia zdalnego z routerem siecią, VPN serwer itp.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Więc teraz jedyny problem to brak możliwości zalogowania się do routera przy połączeniu VPN ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Tak jedyny, ale za to poważny. Nie mam dostępu do NAS, na czym mi najbardziej zależy, przekierowania portów ect.

NAS synology wyłacznie wchodze przez quckconnect, ale to mnie nie urządza. Nawet testowo odpaliłem DMZ również nie działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Też miałem taki problem, tym bardziej że łączę się VPN'em do domu z dość dobrze "szykanowanej" sieci. Przeniosłem VPN na Synology (jest paczka openvpn dla DSM), przekierowałem port na routerze i nie muszę za dużo usług otwierać na świat i wszystko działa bardzo stabilnie. Drugim powodem było to, że uniezależniłem VPN od softu w routerze (często sprawdzam różne wersje FW) a obecnie nawet z telefonu wszystko działa mi bardzo stabilnie i szybko. Jest jakiś konkretny powód dla którego chcesz mieć VPN'a na routerze skoro posiadasz NAS Synology ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

VPN'a mam postawionego obecnie na Raspberry i  działa z powiodzeniem i również z nim sie nie mogę połaczyć, na synku 115J, miałem postawionego ale miałe dwa ale mianowicie troche za bardzo go obciążał jak dobrze pamiętam było to w granicach 30% procesora i nie mogłem się z synkiem połaczyć z zewnątrz.

Reasumujac jakkolwiek postawie VPN client to nie mam z tym urządzeniem kontaktu z zewnątrz.

Obecnie robie małą reorganizację sprzętu w domu i jeszcze nie mam sprecyzowanego końcowego rozwiązania więc testuję, a przy okazji poznaję zagadnienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Stawiając VPN na merlinie i pobierając konfigurację również nic ? przekierowałeś port 1194/UDP (standardowy po instalacji) poprawnie ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Zgadza się port był przekierowany. Ale nic póki co VPN na malince smiga i narazie tak zostawie. Musze dostać resztę "zabawek" aby dokonać zmian.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Musze dostać resztę "zabawek" aby dokonać zmian.

nie używam TOR'a więc nie pomogę, co do adblock'a Twój router nie obsługuje tej funkcjonalności więc pozostaje albo to samo co miałeś w tomato, lub coś w przeglądarce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Dzięki za zainteresowanie.

Tak się zastanawiam czy jest sens wymieniać router na coś lepszego np R7000, R7500, AC68U ?

W zasadzie głupie pytanie powyższe, może precyzyjniej czy jest duza różnica nie mam na myśli testów ale realne działanie. Zależy mi raczej na dobrych transferach po sieci lan.

Co zyskam wymieniając rputer.

Edytowane przez lackypl
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W LANie jest switch gigabit i w Twoim i wszystkich nowszych więc po kablu różnicy nie będzie. Natomiast bezprzewodowo różnica jest kolosalna, ale musisz pamiętać, że oprócz wymiany routera trzeba zapewnić jeszcze dobrą kartę sieciową. Wtedy będziesz w stanie osiągnąć po WiFi ok 50-60MB/s. Poza tym każdy z routerów które wymieniłeś to zupełnie inna architektura CPU - MIPSR2 vs ARM - różnica w mocy obliczeniowa jest dość zauważalna, ale nie rewolucyjna. Jeżeli nie dysponujesz łączem od ISP większym niż 150 Mbits nie ma sensu zmiany. Kolejna sprawa - żaden Netgear (chociażby dlatego, że łatwiej go popsuć wgrywając alternatywne FW) :/ Najlepszym wyborem będzie nowy lub używany AC68U.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lackypl

Po lan to praktycznie to mam tylko Synka, reszte to WiFi gdzie mam około 10-15MB/s (Lapek z Synology, który jest spiety CAT5e przy 5Ghz) karta dość stara intela 495AGN. Ale chyba nie ma sensu przy tym routerze wymieniać karty na AC wiele chyba to nie zmieni ?

Poprzedni mój router to był netgear WNR3500L i reanimowałem go kilkukrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Ale chyba nie ma sensu przy tym routerze wymieniać karty na AC wiele chyba to nie zmieni ?

nie zmieni :) karty w AC korzystają z 80MHz szerokości kanału w 5GHz a Twój router obsługuje jedynie 40MHZ w 2,4/5Ghz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi