Skocz do zawartości
straybullet

Znikająca sieć 2,4GHz [ASUS RT-AC66U]

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

straybullet

Witam.

Posiadam router ASUS RT-AC66U. Zdarza się, że znika mi sieć na pasmie 2,4GHz - żadne z urządzeń jej nie widzi. W tym czasie na 5GHz wszystko hula sprawnie. Problem rozwiązuje jedynie nadpisanie ustawień bądź restart.

Fakt faktem, w okolicy jest z 8 sieci 2,4GHz. Kanał wydaje się być najbardziej optymalny.

Czy może mieć to związek z uszkodzeniem anteny? Raz wyleciały mi z ręki wszystkie trzy sztuki. Jedna przetrwała w całości, druga rozczłonkowała się w miejscu zgięcia (ale dało się złożyć), a trzecia w miejscu zgięcia oraz w miejscu elementu obracającego (gwint/łączenie anteny) - poskładałem, lecz wystarczy lekko ruszyć i antena odpada.

Czy jest możliwość zamówienia jakiejś oryginalnej zapasowej sztuki? Bez kombinowania typu kupno karty sieciowej z taką antenką (np. PCE-AC56), tudzież czekanie na okazje allegro(?).

I jeszcze jedna sprawa: 

Zazwyczaj gdy wychodzę z domu wyłączam całe zasilanie przy biurku. Za każdym razem gdy włączam ponownie - restart routera jest konieczny, aby był dostęp do internetu. Chyba że router jest OFF i po kilku minutach włączę go ręcznie. Zakładam, że ma to związek z wolniejszym pobieraniem adresacji przez modem CISCO (złącze SMA; kablówka) i zbyt szybkim startem Asuska. Zatem, czy da się jakoś opóźnić pobieranie adresacji przez router?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A jaki kanał WiFi masz ustawiony? Nie jest to czasem automat?

Uszkodzenie anten nie ma wpływu na widocznosc sieci a na jej zasięg i jakość sygnału. Jeśli któreś z urządzeń zobaczy to pasmo w bliskiej odległości od routera to sprawa będzie jasna.

napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
straybullet

Kanał na pewno nie jest ustawiony na auto.

Poglądowo: sieci w otoczeniu w załączniku (zrzut sprzed kilku tygodni - kanał w tej chwili może być inny).

Dzięki za sugestię. Laptop jest w odległości ok. 50-60cm, ale gdy problem ponownie wystąpi podstawię telefon tuż obok.

Czy w przypadku uszkodzenia modułu radiowego i biorąc pod uwagę zniszczoną jedną antenę jest szansa na naprawę gwarancyjną. Czy asekuracyjnie wcześniej kupić np. AC51U i oddać z nową anteną?

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Edytowane przez straybullet

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Laptop jest w odległości ok. 50-60cm, ale gdy problem ponownie wystąpi podstawię telefon tuż obok.

przy takiej odległości nie ma sensu "przytykać" urządzenia pod router. myślałem, że jest to "trochę" dalej.

Czy w przypadku uszkodzenia modułu radiowego i biorąc pod uwagę zniszczoną jedną antenę jest szansa na naprawę gwarancyjną.

uszkodzenie modułu radiowego nadaje się na rma, niestety fizyczne uszkodzenie anten już nie. trudno powiedzieć czy uszkodzona antena wykluczy z realizacji rma całe urządzenie ale znając serwis asusa, wymienią router na nowy - bardzo często nie bawią się we wnikliwe sprawdzanie (nagminnie stosowane przez sprzedawców). Czy kupować kolejny router dla anteny - średnio opłacalne rozwiązanie - sam musisz zdecydować czy później go wykorzystasz czy nie.

Na pewno przed wysłaniem sprzętu do serwisu zacząłbym od zresetowania urządzenia do wartości fabrycznych i sprawdzenia czy problem występuje nadal czy nie. Jeśli się okaże, że tak to zanotowałbym dokładne interwały czasowe i ustawienia FW dzięki którym można problem wywołać na tym konkretnym egzemplarzu. Przynajmniej router nie wróci nie naprawiony z komunikatem, że "problem nie występuje w warunkach laboratoryjnych naszego serwisu" :)

Zazwyczaj gdy wychodzę z domu wyłączam całe zasilanie przy biurku. Za każdym razem gdy włączam ponownie - restart routera jest konieczny, aby był dostęp do internetu. Chyba że router jest OFF i po kilku minutach włączę go ręcznie. Zakładam, że ma to związek z wolniejszym pobieraniem adresacji przez modem CISCO (złącze SMA; kablówka) i zbyt szybkim startem Asuska. Zatem, czy da się jakoś opóźnić pobieranie adresacji przez router?

zadałeś pytanie i od razu postawiłeś rozwiązanie :) nie da się, interwałem steruje twój ISP.
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
straybullet

Problem występuje rzadko - raz na 2-3 dni. Jednak prawie codziennie jest odłączany od zasilania. Być może gdyby uptime był dłuższy, byłoby to bardziej zauważalne. Dzięki za rady i sugestie! :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zostaw go włączonego, router w spoczynku pobiera znikomą ilość prądu a po resecie ustawień będziesz miał pewność co do jednego i drugiego. Chałupa z dymem nie pójdzie :) mój AC87U stoi włączony 500km ode mnie i grzebię w domu przez vpn bez problemów :)

Spróbuj jeszcze wgrać asuswrt-merlin :

wgrywanie tego FW nie powoduje utraty gwarancji więc spokojnie możesz sprawdzić czy problem występuje nadal.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
straybullet

(...) Chałupa z dymem nie pójdzie :) (...)

Właśnie tego się obawiam (wiem, zaściankowe myślenie). Chodzi mi przede wszystkim o domowego NAS'a. Teoretycznie wszystko jest podłączone pod takie coś:

, więc drobne przepięcia/przeciążenia niestraszne, ale co w przypadku burz? ;> Wiem, że raczej prawdopodobieństwo małe, ale lepiej dmuchać na zimne. OK, dziś zrobiłem postęp i wychodząc z domu zostawiłem sieć włączoną, przy okazji przetestowałem po raz pierwszy transfery z serwerka.

Kiedyś nawet przymierzałem się do wgrania alternatywnego softu, ale że wszystko działało, a nowe funkcje nie były mi potrzebne, to odpuściłem. W wolnej chwili sprawdzę to FW. Dzięki! :)

Jeszcze taka rzecz mnie nurtuje. Opcja WOL dla wspomnianego wyżej NAS'a (jedno-dyskowy DS114) działa wybiórczo - czasem tak, czasem nie (włączę ręcznie i wyłączę - po tej czynności WOL działa; zrestartuję router i nie ma szans na zdalne odpalenie). Na routerze urządzenie ma przypisane statyczne IP, opcja WOL w ustawieniach DS114 włączona. Co znaczy LAN1? Początkowo sądziłem że jest to port numer 1 routera - teraz doszedłem do wniosku, że jest to istotne w przypadku bardziej rozbudowanych NAS z dwoma portami LAN.

Edytowane przez straybullet
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

ale co w przypadku burz?

spali Ci się port w routerze lub serwerze ale pożaru nie powinno być :)

Jeszcze taka rzecz mnie nurtuje. Opcja WOL dla wspomnianego wyżej NAS'a działa wybiórczo - czasem tak, czasem nie (włączę ręcznie i wyłączę - po tej czynności WOL działa; zrestartuję router i nie ma szans na zdalne odpalenie)

a nasa wyłączasz poprzez DSM (zamknij system) czy guzikiem na obudowie ? Lepiej jest ustawić harmonogram do hibernacji dysków i usypiania urządzenia, wtedy przy próbie połączenia DSM sam się wybudzi.

Co znaczy LAN1? Początkowo sądziłem że jest to port numer 1 routera - teraz doszedłem do wniosku, że jest to istotne w przypadku bardziej rozbudowanych NAS z dwoma portami LAN

to jest jedynie numeracja interfejsu, DSM pisany jest dla serii urządzeń i dostosowywany do konkretnych modeli. LAN2 pojawia się w momencie kiedy NAS posiada drugi interfejs sieciowy i umożliwia utworzenie mostka sieciowego (bond) w konkretnym trybie działania.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
straybullet

a nasa wyłączasz poprzez DSM (zamknij system) czy guzikiem na obudowie ? Lepiej jest ustawić harmonogram do hibernacji dysków i usypiania urządzenia, wtedy przy próbie połączenia DSM sam się wybudzi.

Zazwyczaj z pozycji horyzontalnej "jak się film skończy", zamykam poprzez DSM (aplikacja w telefonie). Guzikiem sporadycznie. Pokombinuję jeszcze.

Dzięki za zainteresowanie i szybkie odpowiedzi! :)

Temat raczej do zamknięcia, chyba że nikomu nie śpieszno, to spiszę wrażenia po zmianie FW i dłuższym jego użytkowaniu (ewentualnie, czy przyjęli router z uszkodzoną anteną. Choć wolałbym pierwsze rozwiązanie).

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Vesst
      Przez Vesst
      Witam wszystkich .
      Szukam pomocy odnośnie informacji doboru anten do routera R7500. Nie mogłem nigdzie znaleźć informacji technicznych o fabrycznie instalowanych. Moje pranie to czy to są anteny pracujące w dwóch zakresach 2,4 i 5 GHZ ? Dlaczego gniazda i anteny mają konkretne numery według których należy je podłączyć ? Mam możliwość zakupu anten od Asus AC87 ale nie jestem w 100% pewny czy będą odpowiednie.
      Z góry dziękuję za wszelką pomoc
    • Tokepit
      Przez Tokepit
      Witam,
      Czy warto wymienić Asusa RT-AC66U na Netgeara R700 dla lepszego zasięgu?
      Czy R7000 jest dożo większy od asusa?
    • mbalsam
      Przez mbalsam
      Ma ktoś jakieś spostrzeżenia przy zmianie anten fabrycznych w asus rt68u na inne czy lepiej je zostawić .Lub jakie polecacie aby zwiększyć zasięg ??

np:

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności