Skocz do zawartości
tuskomat

Asus RT-AC68U parę pytań dot. konfiguracji w AsusWRT

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

tuskomat

Witam,

Kupiłem sprzęt jak w temacie (zg z wcześniejszymi sugestiami na tym portalu).

Proszę o poradę jak najefektywniej ustawić WLAN :

1. czy 100 mW czy zostawić 80 mW ?
  2. czy ustawienie w zakładce Professional terminów On Off powoduje fizyczne wyłączenie radia czy tez nie tzn radio działa dalej tylko odrzuca requesty o dostęp do sieci ?
  3. jaka szerokość kanału najlepsza dla 5 Ghz Auto czy wymusić 80 Mhz i które kanały ustawić najlepiej/najefektywniej ?
  4. co jest bezpieczniejsze : filtr MAC + dzierżawa IP czy DHCP /szybsze ?/
  5. na czym polega logowanie do serwera RADIUS , co to daje ?
  6. Jakieś inne sugestie od 'starych wyjadaczy' ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

czy 100 mW czy zostawić 80 mW ?

zostaw

czy ustawienie w zakładce Professional terminów On Off powoduje fizyczne wyłączenie radia

wyłączenie radia,

jaka szerokość kanału najlepsza dla 5 Ghz Auto czy wymusić 80 Mhz i które kanały ustawić najlepiej/najefektywniej ?

80MHz, a kanały zostaw na auto jeśli nie ma innych nadajników w okolicy w 5GHz.

co jest bezpieczniejsze : filtr MAC + dzierżawa IP czy DHCP /szybsze ?/

chcesz przypisać MAC na statyczne IP i dodać go do filtra ? bo nie rozumiem "dhcp /szbysze/". Filtr MAC+ rezerwacja IP + WPA2-AES to jedyne zabezpieczenia które są out-of-box.

na czym polega logowanie do serwera RADIUS , co to daje ?

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Jakieś inne sugestie od 'starych wyjadaczy' ?

Jeśli nie korzystasz z USB 3.0 :

openit_1427393658__2015-03-26_191254.png

sugestia #2 : 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Filtr MAC+ rezerwacja IP + WPA2-AES to jedyne zabezpieczenia które są out-of-box.

Co to oznacza ? Nie można ustawić w konfiguracji ?

Chodziło mi o przypisanie sztywnych IP z puli routera dla poszczególnych device-ów z jednoczesnym przyporządkowaniem MAC-ów dla WAN i WLAN

.

AsusMerlin to soft fabryczny Asusa czy opensource 'made by third person' ?

.

Na Waszym portalu czytałem posty świadczące o tym , że update fabrycznego firmware Asusa spowodował wyraźny spadek wydajności WiFi , więc czy można się wstrzymać z aktualizacją i 'jechać' na fabrycznym sofcie ?

/mój 68U jest za firewallem ISP , nie mam na razie routowalnego adresu więc jestem 'niewidoczny'/

.

Czy w konfiguracji da się ustawić 'hibernację/shutdown' routera o określonej godzinie, czy też samemu trzeba w 'jakimsik' programie/konsoli wydać odpowiednie 'przeklęcie'  ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Co to oznacza ? Nie można ustawić w konfiguracji ? Chodziło mi o przypisanie sztywnych IP z puli routera dla poszczególnych device-ów z jednoczesnym przyporządkowaniem MAC-ów dla WAN i WLAN

a dlaczego nie ? :) oczywiście, że można

AsusMerlin to soft fabryczny Asusa czy opensource 'made by third person' ?

i to i to - jest to modyfikacja OFW  'made by third person'. 

Na Waszym portalu czytałem posty świadczące o tym , że update fabrycznego firmware Asusa spowodował wyraźny spadek wydajności WiFi , więc czy można się wstrzymać z aktualizacją i 'jechać' na fabrycznym sofcie ?

zdarzały się w międzyczasie wersje które powodowały jakieś problemy (jak wszędzie) ale największy zonk dotyczył wydajności WiFi w tomato. Obecnie nowe wersje tego FW nie mają z tym problemów. Nie ma jednej konkretnej której należałby się wystrzegać.  

Czy w konfiguracji da się ustawić 'hibernację/shutdown' routera o określonej godzinie

'przeklęcie' ale w jakim celu chciałbyś to ustawić ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

....celem zmniejszenia zużycia energii tak jak np time sharing dla WiFi tzn. od pon-sob router wstaje o 17:00 a idzie spać o 24:00 - jak nie ma nikogo w domu to się nikt nie włamie/sprzęt się 'nie grzeje'

modyfikacja OFW  'made by third person'.

.

Przez 3 lata nie wolno chyba nic instalować, bo się straci gwarancję, a to by była szkoda , bowiem jak mi referencyjnie podpowiedział sprzedawca routerów

w sklepie :".....Ausus wymienia, a TP-LINK naprawia panie, niestety" 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Wolno - przed wysłaniem do serwisu wgrywasz OFW i wszystko. Trudno to urządzenie popsuć wgrywaniem FW ponieważ posiada tryb FW recovery - można a nawet trzeba grzać jak się chce. Jak asus wymienia to lepiej bo nikt nie sprawdza :D A Tp-linki oglądają z każdej strony :) Wgrywaj i nie martw się na zapas. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

........ale chyba w pamięci U68 są gdzieś  'do wykopania'  logi instalacji  updateów FW /może zapisywane w EEPROMI-e/ ?

Jak w WIN albo innym Androidzie ?

.

19 W * 8 godzin * 365 dni * 5 lat *  1,60 zł /kWh = 443 zł

czyli dzięki "uśpieniu' routera za 5 lat mam za darmo nowy router = nie należy 'grzać'

.

/aż strach pomyśleć co można kupić za 10 lat niepalenia 1 paczki papirusów dziennie.... :DD / 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
.......ale chyba w pamięci U68 są gdzieś  'do wykopania'  logi instalacji  updateów FW /może zapisywane w EEPROMI-e/ ?

to nie jest telefon samsunga - nie ma licznika :) możesz wgrywać spokojnie to co dała fabryka, lub alternatywę w postaci Asuswrt-Merlin lub Tomato. Funkcjonalność a czasem i wydajność jest dobrym uzasadnieniem. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
19 W * 8 godzin * 365 dni * 5 lat *  1,60 zł /kWh = 443 zł

A skąd Ty wytrzasnąłeś cenę 1,60 za kWh?!?!  :wideyed:

Cena w Wawie za kWh z przesyłem to 42gr!!!! Czyli według twoich wyliczeń na nowy odpowiadający dzisiejszemu AC68U będziesz oszczędzać 25-30lat  :DD

A 19W to router pobiera... ale w stresie=nie w nocy, pobór bez obciążenia to 8W, czyli można przyjąć, że czas oszczędzania wydłuży Ci się do 65lat  :DD  :DD  :DD

Oszczędność roczna przy codziennym wyłączaniu na noc to 10zł. A zakładając, że router jest projektowany do pracy ciągłej a nie żeby go włączać i wyłączać ponad 700 razy rocznie, może nie dożyć założonych na początku 5lat! Czyli może być spora strata a nie wątpliwa oszczędność.  ;-)

Edytowane przez Idanit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Dzięki za uwagi.

Mam teraz taki prozaiczny problem : uruchomiłem na routerze pendrive USB 3.0 jako chmura plus klienta BitTorrent oraz Aicloud2.0 na Androida w tablecie i nie mam możliwości usuwania plikow/katalogów via Aicloud2.0 ani po ftp przez przeglądarkę w tablecie /galaxy Tab S/. Admin ma uprawnienia RW.

?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Admin ma uprawnienia RW. ?

a kto jest właścicielem plików ?   

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tylko tych tworzonych przez klienta torrent ? czy wszystkich plików ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Tworzonych przez torrent a. Innych nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

a client bitorrent z entware (transmission) czy download master ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Z download master.

Na razie poradziłem sobie dodając ftp pod menedżer plików w tab s , gdzie można już kasować pliki, ale dziwne , że 68U nie posiada sam wbudowanego narzędzia do usuwania plikow z USB

?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

Ja sie podłącze, bo mam podobny problem. 

AC87. Pliki ina dysku zapisywane przez Transimission nie mogą być kasowane z poziomu MacBooka (po Sambie). Transmission zapisuje mi je na dysku podpiętym do routera z prawami -rw-r--r--   

Jakies pomysły, co zrobic?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Maff w ustawieniach transmission (settings.json) zmień parametr "umask" na 0 (ustawione jest standardowo na 18).

"umask": 0,

zgodnie z :

. Wtedy będziesz mógł kasować pliki - pamiętaj aby zatrzymać transmission przed edycją pliku wtedy zmiany  będą zapisane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

@house - wielkie dzięki. linuxowy ze mnie amator totalny :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

A dla u 68 w Aicloud2.0 jest rozwiązanie ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@tuskomat - trudno mi powiedzieć, gdyż nie używam ani DownloadMaster ani AiCloud. Podejrzewam, że problem leży właśnie po stronie maski uprawnień plików kreowanych przez DM i konta w asuswrt na którym on działa. Z tego co czytałem DM oparty jest właśnie na transmission, ale modyfikacja plików konfiguracji przez konsolę chyba nie wchodzi w rachubę gdyż sam system plików jest read-only. Możliwe, że ten config tworzony jest na partycji JFFS - wtedy może udałoby się coś podłubać. Zaraz zainstaluję u siebie i spojrzę jak to wygląda...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Dzięki , przy okazji może podpowiedział byś jakieś narzędzia do pomiaru siły i przepustowości sygnału wifi pomiędzy u68 a galaxy tab s przez 3 sciany blokowe oraz pomiaru prędkości transferów pomiędzy usb 3.0 w routerze a tabletek, bo jak widzę na tym portalu takowych nie ka, wiec jak zamieszczę to może się potomnosci przyda kiedyś

.

?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

a jakieś rekomendacje dla iOS i OSX? :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

a jakieś rekomendacje dla iOS i OSX?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

w ustawieniach transmission (settings.json) zmień parametr "umask" na 0 (ustawione jest standardowo na 18).

"umask": 0,

zgodnie z :

. Wtedy będziesz mógł kasować pliki - pamiętaj aby zatrzymać transmission przed edycją pliku wtedy zmiany  będą zapisane.

..czy u mnie na routerze zrobić także samo ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

nie wiem :( , jak to sprawdzić - nie mam narzędzia. Myślałem że na 0 można 'ustawić' gdzieś w GUI routera. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

w GUI na pewno nie, trzeba szukać pliku przez konsolę (prawdopodobnie - nie wiem jak to działa). Być może musisz wyłączyć konto gościa w smb i zalogować się do udziału kontem utworzonym w asuswrt - wtedy uprawnienia zapisu/odczytu powinny pozwolić usuwać pliki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
tuskomat

Tak mam ustawione jak na screenie no i mam problem, bo nie mam narzędzia do kopiowania plikow z USB na routerze do tableta i z powrotem. Odtwarzać z Aicloud2.0 mogę, usuwać spod menedżera plików w android Kici kici mogę, ale już przenosić/kopiować plików nie.

.

Jaka rada ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi