Skocz do zawartości
PiastBoromir

Nowy, mocny router - Asus vs Netgear vs Linksys

Rekomendowane odpowiedzi

PiastBoromir

Cześć wszystkim,

Bardzo proszę o pomoc w wyborze routera.

Do tej pory używałem słabiutkiego asus rt-n10. Po 7 latach przyszedł jednak czas na coś mocniejszego. Jak widać nie jestem osobą, która wymienia routery co roku, więc nowy będzie musiał mi starczyć na parę lat. Zdecydowałem się więc na trochę przyszłościową wersję routera, który może nie wykorzystywać w tej chwili pełnej mocy, ale którego nie będę musiał wymieniać jak zakupię nowy telefon, czy szybszy internet.

Moje oczekiwania:

1. Musi w pełni pokryć zasięgiem 100m2 mieszkania. Przy czym router nie będzie umieszczony na środku, a na jednym końcu mieszkania. Dodam, że sygnał musi być na tyle mocny, żeby przebić się przez trzy grube ceglane ściany, najdalsza odległość od routera ok 15m.
Dodatkowym utrudnieniem jest to kamienica w centrum miasta i wręcz roi się tutaj od innych sieci WiFi - niektóre są bardzo silne, z dużych firm i skutecznie zakłócają sygnał.

2. LAN - Do routera podłączony będzie 1xkomputer po LAN, który będzie też pełnił funkcję serwera multimedialnego - niezbędne jest więc USB 3.0

3.WIFI - z WiFi korzystać będą: 3xlaptopy+tablet+3xsmartfony+tv(oglądanie filmów hd online za pomocą streamów)+PS4(granie online - multiplayer niezbędny brak lagów i stabilne łącze)+urządzenia gościnne

4.WAN - Do routera będzie na razie podpięty kabel z UPC 250 Mb/s, ale chciałbym, żeby router był gotowy na obsługę ewentualnych zwiększonych prędkości.

5. W związku z ilością podłączonych urządzeń niezbędny będzie jakiś fajnie działający QOS (ale nie musi być specjalnie skomplikowany, nie jestem zaawansowanym użytkownikiem takich rozwiązań)

6. W przyszłości planuję podłączyć w mieszkaniu kamerki, które chciałbym móc obsługiwać za pomocą WiFi - z innej lokalizacji. (takie do obserwacji domu, podczas nieobecności).

Moje propozycje:
zastanawiałem się nad poniższymi modelami:

a) Asus rt-ac68u, Asus rt-ac87u, Asus rt-ac3200 (nie wiem na ile to potwierdzicie, ale czytałem, że Asus 87u mocno się przegrzewa i dodatkowo zrywa połączenie WiFi. Prawda to?)
B) Netgear r7000, r7500, r8000 (właśnie przeczytałem, że house proponuje przy zakupie Netgear R7000 kupić także Netgear EX6200)
c) Linksys EA6700, EA6900, WRT1900AC

Ktoś z Was porównywał działanie którychś z tych routerów?

Oczywiście jeżeli macie inne propozycje, to chętnie się z ni mi zaznajomię.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc

Edytowane przez PiastBoromir
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Asus rt-ac3200 i Netgear r8000

zapomnij na starcie o nich, R8000 za świeży produkt i pozytywnego pierwszego wrażenia na mnie nie wywarł, Asusa nie ma jeszcze na rynku i nie wiadomo kiedy będzie. Linksys to już nie to co kiedyś więc też nie pchałbym się w to rozwiązanie. 

ale czytałem, że Asus 87u mocno się przegrzewa i dodatkowo zrywa połączenie WiFi. Prawda to?

:rolleyes: nie prawda, mam, używam i jestem bardzo zadowolony.  

1. Musi w pełni pokryć zasięgiem 100m2 mieszkania. Przy czym router nie będzie umieszczony na środku, a na jednym końcu mieszkania. Dodam, że sygnał musi być na tyle mocny, żeby przebić się przez trzy grube ceglane ściany, najdalsza odległość od routera ok 15m

tutaj praktycznie każdy z wymienionych routerów da radę, z lekką przewagą R7000/R75000.  Netgeary mają dość dobre anteny.

2. LAN - Do routera podłączony będzie 1xkomputer po LAN, który będzie też pełnił funkcję serwera multimedialnego - niezbędne jest więc USB 3.0

najszybsze usb ma Linksys WRT1900AC (CPU bardzo podobny do stosowanych w serwerach NAS np Synology). Jednak skłaniałbym się ku R7500.

3.WIFI - z WiFi korzystać będą: 3xlaptopy+tablet+3xsmartfony+tv(oglądanie filmów hd online za pomocą streamów)+PS4(granie online - multiplayer niezbędny brak lagów i stabilne łącze)+urządzenia gościnne

czyli normalne użytkowanie jak wszędzie, banda urządzeń i wymóg pełnego dostępnego łącza na każdym :) "tri-bandy" lepiej by się sprawdziły w tym przypadku (i netgear ze swoim smartconnect) ale tak jak pisałem na wstępie - nie warto wydawać na router aż takiej kasy.

4.WAN - Do routera będzie na razie podpięty kabel z UPC 250 Mb/s, ale chciałbym, żeby router był gotowy na obsługę ewentualnych zwiększonych prędkości.

R7500 - im szybszy CPU tym szybszy WAN. Ale widząc prognozę wydajności łącz w UPC to praktycznie każdy router z tej półki cenowej obsłuży obecne i przyszłe 500Mbit/s.  

5. W związku z ilością podłączonych urządzeń niezbędny będzie jakiś fajnie działający QOS (ale nie musi być specjalnie skomplikowany, nie jestem zaawansowanym użytkownikiem takich rozwiązań)

RT-AC87U - bardzo intuicyjny, dość dobrze działający - priorytety per host i per usługa. Netgear posiada Dynamic Qos ale z najważniejszych jego funkcji  to ON/OFF i ustawienie dostępnego pasma :)

6. W przyszłości planuję podłączyć w mieszkaniu kamerki, które chciałbym móc obsługiwać za pomocą WiFi - z innej lokalizacji. (takie do obserwacji domu, podczas nieobecności).

o to powinien zadbać producent kamer, każdy router umożliwi Ci jedynie dostęp sieciowy do urządzeń a spięcie tego w całość z interfejsem do zarządzania i dostępem z WAN to już inna sprawa. Kawałek NAS'a z np Surveillance Station jest nieodzowny. 

Ktoś z Was porównywał działanie którychś z tych routerów?

http://openitforum.pl/page/articles.html/_/forum/routery/

Osobiście wybrałbym Asusa RT-AC87U lub Netgear R7500. Jeśli ważną rzeczą jest budżet to R7000 lub RT-AC68U. Z drugiej strony nie zawsze kupuje się głową :) pozostaje kwestia wsparcia producenta - które w Asusie jest bardzo dobre, wsparcie alternatywnego FW - w starszych modelach jest ok, w nowych kompletne braki lub "pseudo-otwarte" rozwiązania na sztukę.

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PiastBoromir

house - bardzo dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze kilka pytań:

PiastBoromir, w 18 Mar 2015 - 13:18, powiedział:Asus rt-ac3200 i Netgear r8000zapomnij na starcie o nich, R8000 za świeży produkt i pozytywnego pierwszego wrażenia na mnie nie wywarł, Asusa nie ma jeszcze na rynku i nie wiadomo kiedy będzie. Linksys to już nie to co kiedyś więc też nie pchałbym się w to rozwiązanie.

Asus jest już chyba w sprzedaży:

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Wiem, że są jeszcze niesprawdzone, ale myślałem o nich raczej przyszłościowo - czy to zbyt daleka przyszłość?

PiastBoromir, w 18 Mar 2015 - 13:18, powiedział:1. Musi w pełni pokryć zasięgiem 100m2 mieszkania. Przy czym router nie będzie umieszczony na środku, a na jednym końcu mieszkania. Dodam, że sygnał musi być na tyle mocny, żeby przebić się przez trzy grube ceglane ściany, najdalsza odległość od routera ok 15mtutaj praktycznie każdy z wymienionych routerów da radę, z lekką przewagą R7000/R75000. Netgeary mają dość dobre anteny.

A są jakieś sprawdzone wzmacniacze sygnału do Asusa rt-ac87u?

PiastBoromir, w 18 Mar 2015 - 13:18, powiedział:2. LAN - Do routera podłączony będzie 1xkomputer po LAN, który będzie też pełnił funkcję serwera multimedialnego - niezbędne jest więc USB 3.0najszybsze usb ma Linksys WRT1900AC (CPU bardzo podobny do stosowanych w serwerach NAS np Synology). Jednak skłaniałbym się ku R7500.

Czyli Asus rt-ac87u raczej odpada (to jest duża przepaść, czy różnice są niewielkie do R7500)?

PiastBoromir, w 18 Mar 2015 - 13:18, powiedział:5. W związku z ilością podłączonych urządzeń niezbędny będzie jakiś fajnie działający QOS (ale nie musi być specjalnie skomplikowany, nie jestem zaawansowanym użytkownikiem takich rozwiązań)RT-AC87U - bardzo intuicyjny, dość dobrze działający - priorytety per host i per usługa. Netgear posiada Dynamic Qos ale z najważniejszych jego funkcji to ON/OFF i ustawienie dostępnego pasma

A czy w 87u jest np. możliwość blokowania poszczególnych domen?

PiastBoromir, w 18 Mar 2015 - 13:18, powiedział:6. W przyszłości planuję podłączyć w mieszkaniu kamerki, które chciałbym móc obsługiwać za pomocą WiFi - z innej lokalizacji. (takie do obserwacji domu, podczas nieobecności).o to powinien zadbać producent kamer, każdy router umożliwi Ci jedynie dostęp sieciowy do urządzeń a spięcie tego w całość z interfejsem do zarządzania i dostępem z WAN to już inna sprawa. Kawałek NAS'a z np Surveillance Station jest nieodzowny.

Chodziło mi tu bardziej o zwrócenie uwagi na możliwą potrzebę uploadu streama audio/video. Nie wiem czy ma to znaczenie w wyborze routera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 18.03.2015 o 16:21, PiastBoromir napisał:
Asus jest już chyba w sprzedaży:

oficjalnie na naszym rynku jeszcze nie było premiery. Na pozostałych rynkach oczywiście jest dostępny ale trzeba pamiętać, że w zdecydowanej większości to inne regiony kanałów WiFi.

myślałem o nich raczej przyszłościowo - czy to zbyt daleka przyszłość?

zbyt daleka gdyż na polu rozwiązań kart klienckich cisza, po co Ci router AC3200 skoro w laptopie wykorzystasz jedynie niecałe (i to marketingowe) AC900. Dzięki karcie PCE-AC68 "jedynie" AC1300.

A są jakieś sprawdzone wzmacniacze sygnału do Asusa rt-ac87u?

w pełni wykorzystujących jego możliwości nie ma.

Czyli Asus rt-ac87u raczej odpada (to jest duża przepaść, czy różnice są niewielkie do R7500)?

zobacz:

odczyt:

openit_1412502631__ac87u_usb3_oczyt.pngopenit_1410098627__r7500_usb30_odczyt.pn

zapis:

openit_1412502635__ac87u_usb3_zapis.pngopenit_1410098631__r7500_usb30_zapis.png

Asus jest trochę na sterydach gdyż OFW posiada specjalny moduł Tuxera dla obsługi partycji NTFS. R7500 to czysta wydajność CPU.

A czy w 87u jest np. możliwość blokowania poszczególnych domen?

tak jak najbardziej : 

openit_1426702111__2015-03-18_190810.png

Chodziło mi tu bardziej o zwrócenie uwagi na możliwą potrzebę uploadu streama audio/video. Nie wiem czy ma to znaczenie w wyborze routera

przy tego rodzaju urządzeniach raczej nie ma znaczenia, za te pieniądze każdy model to umożliwa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PiastBoromir

Czyli standardowy wybór pomiędzy Netgear R7500, a Asus rt-ac87u

Nierozwiązywalny z tego co wiem :)

Netgear

+ WiFi

+ Pobór prądu

+ USB

+ Pasmo 2,4GHz odległość 6 metrów

Asus

+ QOS

+ Wsparcie producenta

+ Wygląd

+ Pasmo 2,4GHz odległość 10 metrów

+ Wysyłanie pliku (SMB) w paśmie 5GHz: Asus

Pisałeś, że nie ma wzmacniaczy sygnału do Asusa, który w pełni wykorzysta jego możliwości. A może same anteny można wymienić na jakieś mocniejsze? Czy też nie ma? A może zamontować anteny z R7500?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Pisałeś, że nie ma wzmacniaczy sygnału do Asusa, który w pełni wykorzysta jego możliwości.

formalnie są :) np EX7000 którego recenzję właśnie piszę, ale nie pokładałbym większych nadziei w nim - doskonale sprawdzi się jako AP nie extender :)

A może same anteny można wymienić na jakieś mocniejsze?

nie ma na naszym rynku produktów które pozwoliłyby jakoś znacząco podnieść zasięg i moc sygnału. To co znajduje się na alledrogo to badziew, często pogarszający zamierzony efekt.

A może zamontować anteny z R7500?

a jak ? kupisz 2 routery ? nie występują oddzielnie w przyrodzie jako produkt do kupienia.

Miałem i R7500 i RT-AC87U. Osobiście wybrałem ten drugi - lepiej po prostu działa pomimo tego, że żre prąd jak mały NAS. W najodleglejszym miejscu mojej haciendy podłączyłem zestaw 2szt poweline'ów a problemów przez 3 ściany i 15 metrów z treściami online nie mam żadnych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PiastBoromir

a jak ? kupisz 2 routery ? nie występują oddzielnie w przyrodzie jako produkt do kupienia.
  -

jak kupić same anteny, to osobny temat :) pytanie czy gdyby się udało je kupić, czy coś by to zmieniło?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

trudno powiedzieć jakie nadajniki są w radiu jednego i drugiego i czym się różnią. Anteny względem siebie nie różnią się zbytnio, poza tym że w asusie mają podobny rozmiar, gabaryty i są "dziurawe"

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

Musi w pełni pokryć zasięgiem 100m2 mieszkania.

to trochę jak wróżenie z fusów. Na rozchodzenie się sygnału wifi ma wpływ zbyt wiele czynników by ci jednoznacznie cokolwiek polecić. Może się okazać, że kupiony router będzie miał problem z pokryciem 20m2, bo np. zapomnisz powiedzieć, że masz na ścianach regipsy...

Ponoszenie siły sygnału radia routera czy wymiana anten da w większości przypadków mizerny wynik, gdyż transmisja wifi to transmisja dwukierunkowa. Komórka, laptop czy tablet ze swoją mini antenką mogą nie być w stanie odesłać sygnału do routera.

Extendery dają z tego wszystkiego najgorszy wynik, bo ze wszystkich moich prób te urządzenia na dłuższą metę ich użytkowania się zwyczajnie nie sprawdzają.

Reasumując, sam musisz zbadać czy jeden router ci wystarczy. Czy nie będziesz musiał umieścić routera w innym miejscu niż planujesz czy sygnał się lepiej roznosił. Czasami wystarczy przesunąć router o metr i już mamy zamierzony efekt osiągnięty. Może się okazać, że jednym AP tego nie ogarniesz. Wtedy można zasotosować AP Poweline lub może ubnt unifi AP, albo po prostu postawić drugi AP i spiąć go z pierwszym LANem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PiastBoromir
Ponoszenie siły sygnału radia routera czy wymiana anten da w większości przypadków mizerny wynik

Shibby - Twoja uwaga jest jak najbardziej słuszna. 

Jednak w tym samym mieszkaniu jedne routery dają lepszy zasięg, a inne gorszy.

Czyli bez względu na pokrycie ścian i odbiorników różnica w samym routerze też jest - i niektórzy zmieniając jeden router na drugi piszą, że zasięg, czy siła sygnału zmieniła się diametralnie (zakładam że w międzyczasie nie zrywali regipsów i nie zmieniali laptopów). (A to, że mieszkanie może być tak skonstruowane, że nawet najsilniejszy router będzie niewystarczający to inna inszość.)

Stąd pomysł, że może anteny w routerze są znaczącym elementem wpływania na zasięg WiFi. Ale z tego co pisze house, to anteny w obu routerach (87u i x7500 są podobne)

Czyli jak pisze shibby będzie trzeba kupić jeden z nich i wypróbować (a potem ewentualnie z Waszą pomocą walczyć z AP :)).

Orientujecie się jak to jest z oddaniem/wymianą takiego routera kupionego przez internet, ale na raty? Bo normalnie można odesłać do tygodnia...

PS gdzie są gniazda USB w obu routerach? bo na zdjęciach widać tylko jedno gniazdo z tyłu Asusa.

PS2 - widzę, że Netgear ma fajną możliwość wyłączenia ledów, żeby nie robiły nam w nocy dyskoteki.

PS3 - oba routery można powiesić na ścianie, tak?

Edytowane przez PiastBoromir

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 20.03.2015 o 09:45, PiastBoromir napisał:

Orientujecie się jak to jest z oddaniem/wymianą takiego routera kupionego przez internet, ale na raty?

forma płatności nie ma znaczenia, przy zakupie ratalnym masz chyba 10 dni na odstąpienie od umowy. 

bo na zdjęciach widać tylko jedno gniazdo z tyłu Asusa.

drugie jest z przodu, pod zaślepką :

gallery_1_88_85933.jpggallery_1_88_165347.jpg

PS2 - widzę, że Netgear ma fajną możliwość wyłączenia ledów, żeby nie robiły nam w nocy dyskoteki.

Netgear ma przełącznik sprzętowy i programowy, Asus guzik LED po lewej stronie obudowy z przodu - w OFW brak programowego wyłącznika. 

PS3 - oba routery można powiesić na ścianie, tak?

tak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
Asus jedynie programowy ale nie w OFW tylko w Asuswrt-Merlin lub Tomato

A cóż to za herezje ;-). Po lewej stronie jest przycisk opisany jako LED przez samego Asusa, który wyłącza diody właśnie na OFW:tongue:

Trzeba go chwilę przytrzymać i diody gasną.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@Idanit faktycznie :), szewc w dziurawych butach chodzi, do routera zaglądam raz na kilka tygodni więc przeoczyłem  :facepalm:

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

Jednak w tym samym mieszkaniu jedne routery dają lepszy zasięg, a inne gorszy. Czyli bez względu na pokrycie ścian i odbiorników różnica w samym routerze też jest - i niektórzy zmieniając jeden router na drugi piszą, że zasięg, czy siła sygnału zmieniła się diametralnie

No oczywiście, że siła się zwiększy bo dasz większe, silniejsze anteny. Siła sygnału to wartość z jakąc sygnał dociera do ciebie (z AP do klienta) ale jest jeszcze pojęcie jakości linku i to jest dla ciebie najważniejsza wartość, bo ta wartość mówi z jaką siłą ty jesteś w stanie odesłać sygnał do AP a tej wartości nie zwiększysz poprzez wymianę anten tylko w APku. 

Żeby ci to zobrazować. Wyobraź sobie  dwóch ludków po dwóch stronach rzeki: jeden z nich ilustruje AP, drugi klienta. Krzyczą do siebie wzajemnie i mniej lub bardziej wyraźniej słyszą się. Teraz daj pierwszemu (AP) megafon (to ilustruje wymianę na silniejsze anteny). Wiadomą rzeczą jest, że drugi osobnik (klient) będzie wyraźniej (silniej) słyszał tego pierwszego ale czy to oznacza, że ten pierwszy automatycznie lepiej usłyszy tego drugiego? Oczywiście, że nie. A wręcz (paradoksalnie) może go słyszeć gorzej, bo siejąc z większą mocą zbiera więcej zakłóceń.

Pozdrawiam

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sierek

Z tym megafonem to trochę zły przykład. Nie jest przecież odbiornikiem, a lepsza antena odbiera również lepiej sygnał :).

Tak czy siak rozważania na ile się poprawi sygnał przy lepszej antenie są nie warte zachodu, lepiej wsadzić extender, np. ASUS RP-AC52.

Ostatnio ćwiczyłem intensywnie pokrycie sygnałem w domu na okoliczność podłączenia wideodomofonu bezprzewodowego w furtce (

). Dopiero odpowiednie zlokalizowanie extendera  unormowało sytuację i zapewniło stabilny obraz i dźwięk.

Przy zaletach R7500 nie zapominajcie o porcie eSATA :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
shibby

Nie jest przecież odbiornikiem, a lepsza antena odbiera również lepiej sygnał

Zbiera również więcej zakłóceń. W sieciach wifi dużo efektywniej jest zmniejszyć siłę sygnału nawet poniżej 50% i zamontować 2-3 urządzenia niż na siłę podkręcać siłę jednego urządzenia.

lepiej wsadzić extender, np. ASUS RP-AC52.

To urządzenie jakoś sobie radzi z jednym urządzeniem przy stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na transfer, dlatego tobie przy jednym wideodomofonie jakoś to działa (pomijam fakt, że repetear zmniejsza prędkość sieci 4-krotnie, a nawet 8-krotnie). Przy dość umiarkowanych użytkowaniu (kilka urządzeń) taki repetear zwyczajnie przestaje działać - gubi pakiety na potęgę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sierek

Zbiera również więcej zakłóceń. W sieciach wifi dużo efektywniej jest zmniejszyć siłę sygnału nawet poniżej 50% i zamontować 2-3 urządzenia niż na siłę podkręcać siłę jednego urządzenia.

Masz rację, ale odnosiłem się do przykładu z megafonem. 

To urządzenie jakoś sobie radzi z jednym urządzeniem przy stosunkowo niskim zapotrzebowaniu na transfer, dlatego tobie przy jednym wideodomofonie jakoś to działa (pomijam fakt, że repetear zmniejsza prędkość sieci 4-krotnie, a nawet 8-krotnie). Przy dość umiarkowanych użytkowaniu (kilka urządzeń) taki repetear zwyczajnie przestaje działać - gubi pakiety na potęgę.

Racja, tylko czasem nawet podzielone pasmo w extenderze daje lepszy transfer niż transfer wynikający z niskiego poziomu sygnału.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

extendery mają jakiś sens przy martwych polach w których router nie sięga, wtedy warto w połowie drogi coś takiego zastosować. Stawianie extendera w zasięgu routera (gdzie klient ma zasięg z routera a nie extender) jest błędem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PiastBoromir

router kupiony - po wielu dniach czytania różnych porównań i zaciągnięciu rady u innych użytkowników wybór padł na ASUS 87u.

pierwsze wrażenia po aktualizacji do najnowszego firmware: 

(-) router pokrył zasięgiem całe mieszkanie, ale sygnał w najdalszych częściach oscyluje wokół 3 kresek (na 5) za te pieniądze spodziewałem się silniejszego sygnału.

(+/-) przez pierwsze dwa dni wi-fi wyłączało się co 3-4 minuty na obu pasmach. już szykowałem pudełko żeby odesłać, gdy od trzeciego dnia wszystko się samo unormowało. Nie wiem o co chodzi - cud jakiś czy co. teraz cały czas sygnał jest stabilny.

(+) szybkość transferu po wifi przy aktualnym łączu 30Mb/s wynosi 29Mb/s czyli ciągnie po maksymalnej prędkości.

(-) router faktycznie się nagrzewa - ciepła jest prawie cała obudowa. (pewnie dlatego tyle prądu ciągnie - wbudowana jest dodatkowa funkcja grzejnika)

to tyle na szybko, nie miałem czasu zabrać się za szperanie w samym routerze więc szczegółowych testów na razie brak.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

(-) router pokrył zasięgiem całe mieszkanie, ale sygnał w najdalszych częściach oscyluje wokół 3 kresek (na 5) za te pieniądze spodziewałem się silniejszego sygnału.

są droższe których zasięg jest jeszcze gorszy, poza tym nie sugeruj się kreskami z ikonki. Sprawdź moc sygnału odpowiednim oprogramowaniem i weź pod uwagę czynniki wpływające na propagowanie sygnału WiFi - jak inne urządzenia bezprzewodowe, grubość ścian, przeszkody itp.

(+/-) przez pierwsze dwa dni wi-fi wyłączało się co 3-4 minuty na obu pasmach.

Dziwny objaw - był i znikł :) jak ustawiłeś interfejsy w kwestii kanałów? komputer się rozłączał z WiFi czy router w logach coś pokazywał ?

router faktycznie się nagrzewa - ciepła jest prawie cała obudowa. (pewnie dlatego tyle prądu ciągnie - wbudowana jest dodatkowa funkcja grzejnika)

To jest normalny objaw, trudno oczekiwać od takiego cpu z 2 radiami aby był chłodny. W sumie nie jest to aż tak ciepłe urządzenie jak kiedyś Linksys E3000 - to była dopiero patelnia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
listek2000

siemka, kręcę się niespokojnie ;) bo rt-ac87u zwyczajnie mi się znudził :) a jeszcze jakby poszedł prv: "listek ile chcesz za niego?" to byłby gwóźdź do jego trumny :P

I chciałem was się zapytać krotko :ohmy:, co decyduje o poziomie wydajności routera, jakie testy świadczą o jego mocy?

bo 

jest ranking routerów wg odpowiednich testów, i w zależności od badanej funkcji router zajmuje rożne pozycje na liście.

Jeżeli moim priorytetem jest wydajność portu LAN ze względu na gry online , i drugorzędna jest wydajność wi-fi ,to powinienem skupić się na testach wydajności LAN do WAN i na odwrót?

Jeżeli nie używam w ogóle portu usb i nie podpinam dysków itd, to testy mogę sobie odpuścić, czy jednak każdy test, lan, wi-fi, usb, składa się na ogólną wydajność  routera i w ten sposób powinienem dokonywać oceny i wyboru?

I trochę przykładów, np wg powyższego rankingu najlepszy WAN do LAN ma R7000 (931,4) gdzie mój RT-AC87U (787,1) różnica 144.

Co można powiedzieć w praktyce o takiej różnicy? 

LAN do WAN podobnie, najlepszy R7000 (941,7) moj 807,7 , lepiej niż mój obecny faworyt R7800 :(  781,7, który dopiero zajmuje czołowe miejsca w testach wydajności bezprzewodowej.

No ale wymieniając router nie chciałbym sobie pogorszyć wydajność a poprawić, i skoro przykładowy R7800 ma najlepszy procek ze wszystkich na dzień dzisiejszy 1.7Ghz to czemu wypada tak "słabo" w testach LAN/WAN ? Napisałem "słabo" bo jak wspomniałem nie potrafię ocenić i jak przekłada się w praktyce i co mówi taki test dla zwykłego domownika?

dzięki i pozdr.

Edytowane przez listek2000

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dimson

@listek odbierz prv 😉😄

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@dimson wbijasz 

Dnia 8.05.2016 o 11:15, listek2000 napisał:

gwóźdź do jego trumny

? :) 

i skoro przykładowy R7800 ma najlepszy procek ze wszystkich na dzień dzisiejszy 1.7Ghz to czemu wypada tak "słabo" w testach LAN/WAN ?

jakość firmware, sterowniki producenta SoC itp. 

Jeżeli moim priorytetem jest wydajność portu LAN ze względu na gry online , i drugorzędna jest wydajność wi-fi ,to powinienem skupić się na testach wydajności LAN do WAN i na odwrót?

dokładnie tak - najważniejszy aspekt w tym momencie to wydajność NAT i switcha.

Jeżeli nie używam w ogóle portu usb i nie podpinam dysków itd, to testy mogę sobie odpuścić, czy jednak każdy test, lan, wi-fi, usb, składa się na ogólną wydajność  routera i w ten sposób powinienem dokonywać oceny i wyboru?

generalnie jest tak, że im wyżej taktowany CPU, im więcej rdzeni posiada tym lepiej realizuje poszczególne funkcje. cifs akurat dobrze obrazuje wydajność urządzenia przekładając obciążenie podzespołów na uzyskany transfer - im więcej "fabryka daje" tym lepiej.

co decyduje o poziomie wydajności routera, jakie testy świadczą o jego mocy?

różne aspekty, cpu, ram, moduły programowanie w FW - są routery za 300pln ze średnim cpu bardzo dobrze radzące sobie z WiFi, jak i są takie które pomimo najnowszego, wypasionego procesora realizują poszczególne funkcje średnio. Wybierz sprzęt taki który będzie najlepiej pasował do Twoich potrzeb. 

I trochę przykładów, np wg powyższego rankingu najlepszy WAN do LAN ma R7000 (931,4) gdzie mój RT-AC87U (787,1) różnica 144.

Co można powiedzieć w praktyce o takiej różnicy? 

Ze na łączu 250/250 Mbits oba będą działały prawie tak samo :) 

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi