Skocz do zawartości
luqa4fun

NAS do sieci domowej Synology vs. QNAP

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

luqa4fun

witam
prośba o pomoc przy wyborze NASa budżet max 1300, zastanawiam się nad modelem

Synology DS214+
MARVELL Armada XP MV78230 Dwurdzeniowy 1.33 GHz, 1GB RAM
1 licencja na kamerę, brak USB 3.0 na froncie, 2xLAN
QNAP TS-231+
Freescale™ ARM® Cortex®-A9 dual-core 1,4GHz, 1GB RAM
2 licencje na kamery, usb 3.0 na froncie, 2xLAN

1. przeznaczenie głównie do przetrzymywania plików, filmów, zdjęć, muzyki (stream po LAN), backup, dostęp z zewnątrz do plików przez urządzenia mobilne
2. monitoring w domu i tutaj synology ma tylko licencję na jedną kamerę, model DS713+ posiada 2 licencje ale to już za wysyoka cena jak dla mnie, QNAP posiada 2 licencje
3. brak w synology USB 3.0 na przednim panelu, często podpinam dysk przenośny, i tutaj pytanie czy lepszy tranfer będzie na dysk przenośny z USB 3.0 bezpośrednio podłączony do synology czy może po sieci gigowej do kompa który posiada USB3.0 do którego jest podłączony dysk przenośnym, QNAP posiada USB 3.0 na przednim panelu
4. no i tutaj pytanie o soft, bardzo mało testów, informacji o QTS QNAPa, jakieś szczątkowe informację, że jest awaryjny że nieudolnie kopiuje DSM, co do DSM to same pozytywne komentarze, i tutaj mam dylemat co wybrać na plus sprzętowy dla QNAP ale jak się sprawuje soft?

http://www.backupacademy.pl/qnap-zaprezentowal-bezkonkurencyjny-system-qts-4-1/

tutaj niby zachwalają QTS 4.1

jak to w polskim klasyku "Żeby plusy nie przesłoniły wam minusów"

dziękuję za ewentualne komentarze

Edytowane przez luqa4fun
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

poczytaj tutaj : 

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.

przeznaczenie głównie do przetrzymywania plików, filmów, zdjęć, muzyki (stream po LAN), backup, dostęp z zewnątrz do plików przez urządzenia mobilne

+1 dla Synology. Bardzo dobre aplikacje na iOS i Android dla Photo/Video/Audio - Station.

2. monitoring w domu i tutaj synology ma tylko licencję na jedną kamerę, model DS713+ posiada 2 licencje ale to już za wysyoka cena jak dla mnie, QNAP posiada 2 licencje

Synology w Surveillance Station 6.3 i obecnie wydanej Surveillance Station 7.0 ilość darmowych licencji zwiększyło do 2szt. Dla wszystkich modeli NAS. Remis Synology vs Qnap :)

3. brak w synology USB 3.0 na przednim panelu, często podpinam dysk przenośny, i tutaj pytanie czy lepszy transfer będzie na dysk przenośny z USB 3.0 bezpośrednio podłączony do synology czy może po sieci gigowej do kompa który posiada USB3.0 do którego jest podłączony dysk przenośnym, QNAP posiada USB 3.0 na przednim panelu

Lepszy będzie do komputera na dysk USB podpięty do USB 3.0. W końcu kabel USB 3.0 to koszt 12zł :) Nie podpinałbym dysku do NAS (długie montowanie i odmontowanie napędu w DSM) tylko korzystałbym właśnie przez komputer z USB 3.0. Ja tak robię od wielu miesięcy (kiedyś z DS713+ obecnie z DS415+). 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Nie mam osobistych doswiadczen z QNAPami, ale obiegowa opinia jest taka, ze ich oprogramowanie jest bardziej zawodne niz Synology.

Jesli chodzi zas o Synology, to musze przyznac, ze dziala stabilnie, na zasadzie "ustaw i zapomnij".

Aczkolwiek pare zastrzezen funkcjonalnych mam, zwlaszcza do DS Photo.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

4. no i tutaj pytanie o soft, bardzo mało testów, informacji o QTS QNAPa,

DSM Synology to moim zdaniem klasa sama w sobie jeśli chodzi o ergonomię, użyteczność i przejrzystość oraz same działanie. Zanim jest ReadyOS od Netgear (za możliwości) a dopiero potem QTS Qnap - jeśli miałbym robić ranking :) QTS działa dość sprawnie, ale czytam do czasu do czasu jakieś zonki z dyskami, instalacja paczek oprogramowania dość nielogiczna. QNAP pcha dużo dodatkowego oprogramowania do FW ale działa to średnio. Ogólnie krążąca opinia jest taka, że Qnap do mocny sprzęt a kiepski soft a Synology odwrotnie.

tutaj niby zachwalają QTS 4.1 jak to w polskim klasyku "Żeby plusy nie przesłoniły wam minusów"

ten blog który zacytowałeś - backupacademy.pl - to nic innego jak tuba propagandowa napędzająca sprzedaż firmie epasystemy.pl do której należy strona qnap.pl. Nic innego jak dystrybutor windujący ceny serwerów NAS na naszym rynku. Kiedyś robili taki sam myk z Synology - ale producent

domenę krajową więc postawili sobie coś co nazywa się - synologic.pl. Podobne strony prawda ? :) Ciekawostka - backupacademy.pl stoi na tym samym IP i używa tych samych dns'ów co epasystemy.pl ale registrant to niby osoba prywatna a nie firma czy organizacja. Więc masz obraz co myśleć o ich opiniach :)

Wracając do tematu - osobiście wybrałbym DS214Play - ze względu na to, że jest w podobnej cenie a zdecydowanie lepiej radzi sobie z transkodowaniem treści multimedialnych (1080p w czasie rzeczywistym), DS214+ to serwer lepszy dla firmy nie do domu, aczkolwiek nie mówię, że się nie nadaje. Jeśli wyrzucisz z listy stream video i audio to i DS215j wystarczy do domu, a trochę grosza można zaoszczędzić : 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
luqa4fun

dziękuję za szybką odpowiedź, przeoczyłem model DS214Play do 1300 spokojnie  zakupi, ma wszystko co potrzebuję no i procek widzę że chyba najmocniejszy z tej trójki, jeżeli chodzi o transcodowanie to chodzi tutaj o to że dysk mam możliwość zmiany jakości filmów tak aby zmiejszyć ilość danych przesyłanych w świat? i np. oglądać filmy na urządzeniach mobilnych?

nie orientuje cię może czy ma możliwość rozbudowy pamięci (widziałem to gdzieś przy QNAPAch), no i czy będzie współpracował z moim UPSem APC smart 1500, chodzi mi tutaj głównie o bezpieczne wyłączenie dysku przy kończących się bateriach

ps.w jakich sklepach polecacie kupić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

no i czy będzie współpracował z moim UPSem

to chodzi tutaj o to że dysk mam możliwość zmiany jakości filmów tak aby zmiejszyć ilość danych przesyłanych w świat? i np. oglądać filmy na urządzeniach mobilnych?

coś ten deseń,z tym że robi to CPU NAS'a :)

ps.w jakich sklepach polecacie kupić?

ja jedynie mogę polecić firmę z którą współpracuję :
Zapytaj o możliwość rabatu dla użytkowników naszego forum, być może coś się uda urwać :)

ie orientuje cię może czy ma możliwość rozbudowy pamięci (widziałem to gdzieś przy QNAPAch)

nie, jedynie niektóre biznesowe modele Synology oferują taką opcję. Miałem w DS713+ 1GB a potem 4GB i jakoś wielkiej różnicy nie zauważyłem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
luqa4fun

... a nie jest. Niestety do konfiguracji niezbędna jest wiedza o sieciach. Serwer na początku pobiera aktualizację i ją instaluje - w czasie gdy chcemy go konfigurować ! Nie ma szansy by to pominąć i bez nerwów przejść proces. Maszyna pracuje szybko i dość cicho, trzeba pamiętać, żeby operacje na plikach robić na serwerze a nie pod Windows, bo tu trwa to niebotyczne długo. Oprogramowanie serwera jest ok, ale dodatki typu ds audio i ds photo są mocno upierdliwe w działaniu. Jeśli macie dużą kolekcję audio - zapomnijcie o tym serwerze - program DS AUDIO widzi losowo tylko część plików na dysku (wydaje się być ograniczony do 6444 plików w tym do 3 z folderu prywatnego - problem zgłosiłem do pomocy technicznej firmy - SYNOLOGY nawet nie odpowiada na zapytania! Sprawdzone na forum firmowym - ich oprogramowanie sobie nie radzi z dużą ilością plików - wszyscy użytkownicy tak twierdzą! Problem z DS Photo jest inny - program konwertuje wszystkie pliki do rozdzielczości 640x480! pod pozorem poprawy wydajności systemu, gdzie tak niskiej rozdzielczości obecnie nie mają już nawet telefony komórkowe!

Generalnie, gdybym miał tą wiedzę wcześniej, kupiłbym konkurencyjny produkt - marki na Q, z którym użytkownicy nie mają takich problemów, a firma zgodnie z opiniami odpowiada na zgłoszone problemy.

Dodana: 07-06-2014

komentarz konkurencji, kompletne bzdury czy coś w tym prawdy jest?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Niestety do konfiguracji niezbędna jest wiedza o sieciach

nie prawda :) dużo wizardów, spolszczone menu więc nie wiem co to za argument. W dzisiejszych czasach trzeba umieć po prostu zapytać wyszukiwarkę. Znam kompletnych laików którzy sobie z tym radzą.

Serwer na początku pobiera aktualizację i ją instaluje - w czasie gdy chcemy go konfigurować ! Nie ma szansy by to pominąć i bez nerwów przejść proces

Jakoś to oprogramowanie trzeba zainstalować :) Poza tym jakie pobiera skoro jest na nośniku w pudełku. Jak się to robi na Aero to wtedy tak, pobiera w nieskończoność.

Jeśli macie dużą kolekcję audio - zapomnijcie o tym serwerze - program DS AUDIO widzi losowo tylko część plików na dysku (wydaje się być ograniczony do 6444

Bardzo możliwe, nie używam dsaudio - płyty kolekcjonuję na oryginalnych nośnikach.

problem zgłosiłem do pomocy technicznej firmy - SYNOLOGY nawet nie odpowiada na zapytania!

bo trzeba umieć wyartykułować o co nam chodzi, podać dane serwera, nr seryjny i dane kontaktowe, załączyć jakiś screen, klarowny opis błędu i ewentualną procedurę do jego powtórzenia. Tak jak wszędzie - w supporcie nie pracują wróżki :) Na zgłoszenia odpowiadają - w piątek wieczorem zgłosiłem błąd w DSM 5.1 dla DS415+ (wysokie obciążenie cpu przez smb) dzisiaj rano dostałem odpowiedź z centrali Synology w Dusseldorfie, że przyjęto zgłoszenie, potwierdzono błąd i zapowiedziano, że zostanie naprawiony w następnej aktualizacji systemu. :)

DS Photo jest inny - program konwertuje wszystkie pliki do rozdzielczości 640x480! pod pozorem poprawy wydajności systemu, gdzie tak niskiej rozdzielczości obecnie nie mają już nawet telefony komórkowe!

Głupota :/ Robię bardzo dużo zdjęć i u mnie po przesłaniu do photostation wyświetlają się normalnie. Ten komentarz zapewne dotyczy serwera DLNA - tak tam jest opcja wyboru rozdzielczości do prezentacji fotek ale równie dobrze można je wyświetlać w pełnej rozdzielczości. Ktoś czegoś nie doczytał.

Podsumowując, nadal trwam przy swoim przekonaniu, że lepiej jest wybrać Synology. Miałem 3 serwery Qnap - jeden kiepski TS-411U (padła w nim jedna karta sieciowa i dysk DOM na którym instaluje się QTS) i dwa dość mocne oparte na intel Atom - TS-269L i 269PRO. Były to czasy Qts 3.9.3 i nowego QTS 4.0 i nie wspominam jakoś specjalnie ich bezproblemowej pracy. Zawsze coś było nie tak, TS-269L zepsuł się po 3 tygodniach :) TS-269PRO po miesiącu i kupiłem Synology DS713+ który działał u mnie prawie półtora roku do momentu wymiany na DS415+. Są oczywiście osobiste preferencje co do wyboru sprzętu ale ja na własnych jeszcze się nie zawiodłem :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Uzywam DS Photo i wprawdzie mam zastrzezenia do funkcjonalnosci (glownie co do durnych ograniczen w uprawnieniach), ale tez nie zauwazylem opisanego problemu, a poki co nie znalazlem jednoznacznie lepszego zamiennika.

DS Audio... nie uzywam i nie znam kogokolwiek, kto by uzywal... mozliwe, ze to nie jest jakos mocno doszlifowany produkt, nie wiem po prostu.

Natomiast dwoch znajomych uzywa squuezeservera - jeden na Synology, drugi na Qnapie. Jesliby sadzic po ich opiniach, to implementacja na Synology jest stabilna, a ta na Qnapa nie jest. Z tym, ze uzytkownik Synology jest nieco bardziej "techniczny", zatem wrazenie moze byc mylne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi