Skocz do zawartości
Tom3k

Problem z transferem ASUS RT-N18U

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Tom3k

Witam,

Jestem to nowy więc na początku chciałbym się przywitać.  Mam nadzieję, że znajdę tu odpowiedź na dręczące mnie problemy J

Otóż, ostatnio zmieniałem Netię na lokalnego dostawcę internetu. W związku z tym musiałem zaopatrzyć się w nowy router. Po przeczytaniu setki testów i opinii zdecydowałem się na zakup ASUS RT-N18U. Przy zakupie kierowałem się niezawodnością, prędkością routera jak i sprawnie działającym klientem Bittorrent. Po podłączeniu i skonfigurowaniu urządzenia okazało się, że nie jest ono w stanie dostarczyć mi internetu z zadowalającą prędkością.  Mam wykupione 80Mb/s , w laptopie nawet w odległości  1m od routera osiągam max 68Mb/s. Testowałem to specjalnie na dwóch laptopach jeden z kartą Intel® Centrino® Advanced-N 6200 drugi z Atheros AR5B93. Na każdym wynik był podobny. W drugim pokoju za ścianą prędkość spadała do 30Mb/s. Obie karty mają aktualne sterowniki.

Czy  macie pomysły co można w tej kwestii poradzić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Dnia 2.02.2015 o 17:11, 'Tom3k napisał:

w laptopie nawet w odległości  1m od routera osiągam max 68Mb/s.

W moim teście

RT-N18U z kartą dell DW1550 osiągnął spokojnie 100Mbit/s dopiero z odległości 10m przez dwie ściany wynik spadł lekko poniżej 40Mbit/s. Kluczowym jest ustawienie 40MHz szerokości kanału - ustaw WiFi podobnie jak na poniższych screenach :

zakładka General:

post-1-0-38319000-1422897974_thumb.png

Zakładka Professional:

post-1-0-60828200-1422897982_thumb.png

Zarówno intel 6200 jak i  AR5B93 obsługują 40MHz bez problemu. Zobacz w Site Survey czy masz w okolicy inne sieci i ustaw odpowiednio kanał. Jak zestawia Ci się link z routerem ? FW

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Możesz sprawdzić jeszcze alternatywne FW Tomato.  Tutaj też jest trochę kombinowania z WiFi ale można uzyskać w miarę szybkie i stabilne połączenie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Dzięki za odpowiedź.

Widziałem Twój test więc wiem, że coś jest nie tak u mnie.

Wszystko mam/miałem ustawione tak jak pokazałeś.

<a href=

Zobacz w Site Survey czy masz w okolicy inne sieci i ustaw odpowiednio kanał. Jak zestawia Ci się link z routerem ?

Nie wiem skąd wziąć taki program i nie rozumiem :) ostatniego zdania.

W tomato narazie nie chciałbym się bawić.

Edytowane przez Tom3k
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie wiem skąd wziąć taki program

W tym programie sprawdzisz eter w swojej okolicy :

Co do linku - właściwości połączenia sieciowego, tam jest coś takiego jak szybkość - jeśli będzie poniżej 270Mbit - np 144Mbit to znaczy, że karta sieciowa korzysta jedynie z 20MHz szerokości kanału i musisz kombinować w zaawansowanych ustawieniach sterownika samej karty (np brak tolerancji 40Mhz na Wył) i/lub uaktualnić go.

W tomato narazie nie chciałbym się bawić.

Dlaczego nie ? Jest pewna grupa użytkowników, którzy uważają ten FW za najlepszy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Na początek dodam, że zanim napisałem pierwszy post to zaktualizowałem wszystkie sterowniki, w routerze jak i kartach wifi.

Jeśli chodzi o szybkość to wygląda to tak.

Mapa sieci w mojej okolicy wygląda następująco:

Tak z kolei wyglądają opcje ustawień mojej karty wifi.

Jeśli chodzi o tomato to oczywiście w przyszłości na pewno to zainstaluje. Czytałem, że sama opcja zainstalowania tomato nie zwiększa transferu. 

Wolałbym narazie ustawić odpowiednio router na OFW

Może to jest sprawa wadliwego routera?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tłoczno trochę w Twojej okolicy :) nie wiem jak daleko jesteś od routera ale sieć Asus ma ponad 60 dbi. Taki sobie wynik. Najlepszym rozwiązaniem było by powachlowanie kanałami. Na pewno z routerem i kartą jest wszystko ok. Link zestawia się na 300mbit/s, więc z 40mhz korzysta. Ewentualnie pomyśl o routerze z pasmem 5GHz. Wiem,średnia rada po zakupie ale najprostsza na taki ruch w eterze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Aha. Czyli nic lepszego nie wymyslimy?

No fakt na 5ghz nikogo nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Spróbuj znaleźć optymalny kanał dla swojego radia, zakłócenia niestety mają dość duży wpływ na jego jakość. Można to ustawić tak aby w miarę dobrze działało na krótkim dystansie, ale nie licz ze w dalszej odległości będzie równie dobrze. Cudów tu nie ma dlatego wspomniałem o radiu 5ghz, ważne aby nie miał wbudowanych anten. Druga sprawa, że karty sieciowe których używasz nie są już pierwszej młodości więc na początek sprawdziłbym jakiegoś czopka usb czy nie poradzi sobie lepiej. Rt-n18u ma bardzo dobry CPU, ale ograniczenie go do jednego radia w dzisiejszych czasach to kastracja :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Najgorsze jest to, że kupiłem router w Euro rtv, a u nich nie mogę oddać (Nabrałem się na ich stronie). Może będzie opcja z wymianą na inny. 

Możesz mi polecić jakiś router dwuzakresowy z ich strony?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

w tej samej cenie będzie ciężko :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Pierwszy z brzegu to doskonały RT-N66U, miałem go przez długi czas więc polecam. Cena w euro to jakiś kosmos, można go kupić już za 450zł. Bez problemu obsłuży twoje łącze, ma dualband i doskonale działa na nim tomato. Są oczywiście jeszcze tplinki ale te omijalbym szerokim łukiem oraz netgear który niestety nie ma nic ciekawego w tym przedziale cenowym. Oczywiście jest rt-ac68u i r7000 ale to już inna półka cenowa, dopłata do nich jest już znacznym wydatkiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Lepszy asus czy netgear wymieniony na koncu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Jednak udało się go oddać. Kiedy ten nowy asus się pojawi i ile może kosztować? A do 300 zl coś możesz polecić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nieoficjalnie wiem, że dopiero w drugim kwartale ale dokładnej daty nie znam. W cenie 380zł mogę polecić Asus RT-AC56U - radio 2,4GHz 300Mbit + 5GHz 866Mbit. 2,4GHz może działać podobnie jak w N18U ale drugie pasmo 5GHz będziesz miał wolne. Zasięg pomimo wbudowanych anten powinien być mniej więcej na tym samym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Ok. Dzięki za odpowiedź. Może faktycznie poczekam na tego asusa. 

Mam acera 7740g. Chcę do niego dokupić azurewave aw-ce123h. 

Co o tym myślisz?

Macie może jakiś sprawdzonych sprzedawców tej karty?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Bardzo dobry pomysł, karta bardzo szybka ale trudno dostępna. Nie znam żadnych źródeł dystrybucji niestety.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tom3k

Kupię na ebay.

House dzięki bardzo za pomoc z tym temacie. Naprawdę mi pomogłeś.

:good:

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności