Skocz do zawartości
zefi

Asus RT-N10U tomato konfiguracja

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

zefi

Witam, jestem kompletnie zielony w temacie. Kupiłem Router Asus RT-N10U z zainstalowanym tomato, ale nie wiem jak teraz mam go skonfigurować u siebie na komputerze.
Próbowałem zainstalować sterowniki z załączonej płytki ale wyskakuje informacja że "Wykryto dwa lub więcej połączeń przewodowych" nie mam pojęcia co mam dalej z tym zrobić.
Będe wdzięczny za każdą pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

To zaczynamy :) podłączyłeś komputer kablem do routera w port LAN, tak ? Na początek wejdź przeglądarką na adres

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.
 user i hasło : admin. Następnie w zakładce Administration/ Admin Access zmień hasło na swoje. Potem w zakładce Basic-Network w sekcji Wireless ustawiasz SSID (nazwa sieci Wifi) a poniżej Security - WPA2 Personal, Encryption - AES i Shared Key - własne hasło do sieci bezprzewodowej.  

To taka podstawa na start, napisz co jeszcze chcesz ustawić to ogarniemy :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Wielkie dzięki, nazwa i hasło już ustawione :) Jeszcze dwie rzeczy mnie interesują, jak podzielić łącze na Wi-Fi i to na port LAN do komputera?
Co musze ustawić żeby do portu USB działała drukarka lub Pendrive tak żeby mógł z nich korzytać ktoś kto sie połączy do Wi-Fi?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

jak podzielić łącze na Wi-Fi i to na port LAN do komputera?

masz internet dostarczany bezprzewodowo ?  Możesz przestawić radio na Wireless Client ale tracisz wtedy WiFi dla LAN. Możesz też wgrać fabryczny FW który posiada opcję repeater'a. 

Co musze ustawić żeby do portu USB działała drukarka lub Pendrive tak żeby mógł z nich korzytać ktoś kto sie połączy do Wi-Fi?

W sumie nie za dużo - w  USB and NAS - USB Support - zaznaczyć USB Printer Support z w sterowniku drukarki dodać nowy TCP/IP port z adresem IP routera.  Co do pendrive to w  USB and NAS - Samba File Sharing - ustawić udziały i konta oraz tryb dostępu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Interet mam dostarczany na kablu. Tomato nie ma opcji Repeatera?

Pytanie pewnie z rodzaju tych głupszych ale, adres routea to Router IP Address 192.168.1.1 a nie moge znaleść portu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jeśli Twój ISP działa na kablu do podpinasz pod port WAN, dostajesz na WAN adres z dhcp (lub konfigurujesz ręcznie) i dostęp do sieci działa na wszystkich podłączonych stacjach po kablu lub WiFi - out-of-box. 

Pytanie pewnie z rodzaju tych głupszych ale, adres routea to Router IP Address 192.168.1.1 a nie moge znaleść portu.

jakiego portu ? do webgui ? to port standardowy port 80.  

Tomato nie ma opcji Repeatera?

jeśli masz net po kablu to nie warto drążyć dalej tej kwestii :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Tomato niby widzi drukarke ale nie idze przez nią drukować, chciałem dodać ją jako drukarke sieciową przez panel sterowania no i sustem jej nie potrafi znaleść.

Czyli z tym podziałem łącza nie ma szans? :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Mam wrażenie ze mylisz pojęcia, jak chcesz podzielić łącze? Opisz co chcesz uzyskać.

Napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Chciałbym żeby minimum 30Mb/s było stale przeznaczone na komputer (połączony kablem z routerem) a pozostałe 10Mb/s było przeznaczone na Wi-Fi gdy ktoś będzie korzystał (jak idzie to może być przeznaczone też do komputera wtedy gdy nikt nie korzysta). Mam nadzieje że w miare jasno opisałem :)
Dzięki za pomoc i wytrwałość :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Tę funkcję akurat znajdziesz w IP/MAC BW Limiter - ustawiasz parametry swojego łącza w kbit/s a poniżej określasz klientów i przydziały pasma (RATE - to gwarantowana prędkość, CEIL to prędkość maksymalna).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Mam wpisywać prędkości z jakimi mi sie pobierają pliki czy te prędkości które są "na umowie"?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Suma dla wszystkich klientów ma być wartością z umowy - 10%.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Mam jeszcze jeden problem potrzebuje zrobić coś takiego jak w tym poradniku tylko nie wiem gdzie i co to ustawić :/

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Edytowane przez zefi

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Port Forwarding - Basic w tomato.

Src Address (optional) - Forward only if from this address. Ex: "1.2.3.4", "1.2.3.4 - 2.3.4.5", "1.2.3.0/24", "me.example.com".
Ext Ports - The ports to be forwarded, as seen from the WAN. Ex: "2345", "200,300", "200-300,400".
Int Port (optional) - The destination port inside the LAN. If blank, the destination port is the same as Ext Ports. Only one port per entry is supported when forwarding to a different internal port.
Int Address - The destination address inside the LAN.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Ta wartość portu (22565) mam wpisać w Ext Ports?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

tak, wpisujesz w external port a internal zostawiasz puste (będzie użyty ten sam co ext). protokól both (zarówno tcp jak i udp).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

Dzięki wielkie już działa :)

Jeszcze jeden problem z drukarką, w ustawieniach routera jest ona wypisana ale nie moge przez nią nic wydrukować, o co moze chodzić?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

w sekcji USB and NAS - USB Support zaznacz checkbox przy USB Printer Support, potem save i dodając drukarkę w systemie dodaj nowy port TCP z adresem IP routera a potem sterownik do niej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zefi

A gdzie znajde nazwe portu do drukarki? (przy jej dodawaniu w systemie trzeba wpisać)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Musisz utworzyć nowy port tak jak to napisałem w poprzednim poście.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś ten post". 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności