Skocz do zawartości
damian_189

Asus RT-N65U + dysk zewnętrzny - problem

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

damian_189

witam wszystkich.

Pracuje w domu i często muszę przenosić dane z komputera na laptop i na odwrót.
Kupiłem nowy router Asus rt-n65u z możliwością podpięcia dysku na usb3 i dysk hitachi 1t (OSO3457) . Przeprowadziłem instalacje wszystkiego jak należy i działało super. Transfer danych 30 MB/s. 
Do momentu aż dziwnie się zaczął dysk zachowywać. Podpiąłem go bezpośrednio do kompa i zrobiłem test wyszukiwania błędów. I szok setki, setki błędów.

Dziwnie gubi dane, w momencie rozpakowywania archiwum ze 150 plikami na dysku pokazuje się 90 (oczywiście gdy jest spięty z ruterem) a gdy pod kompem to działa super.

Z tego co czytałem w innych tematach to nikt nie narzekał na coś takiego. 

Czy to kwestia dysku ( kilka dni temu go sformatowałem i znowu się zaczyna) 

Czy może mi ktoś pomóc doradzić co mam zrobić? może jakieś oprogramowanie? albo co?

Dziękuję z góry za pomoc. Damian 

ps. Co ciekawe odpiąłem dysk przed chwilą od rutera i zapiąłem do komputera i nagle po chwili wyparowały archiwa z 3 gB danych prawie nic nie zostało ??? ]

i o co chodzi?? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
grz3si3k

to wszystko zależy ile czasu i jak używałeś ten dysk?

na moim przykładzie:

- dysk 720 GB, 7200 rpm, nazwa nie istotna bo to i tak w większości ta sama albo DWIE te same firmy

- używałem jako przenośny ze 3 miesiące

- wsadziłem go do serwera , jakieś zaniki prądu w ilości pewnie ze 20 razy 

- testuje na linuksie, kilka błędów w sektorach, próba naprawy - zonk , uszkodzenie mechaniczne

- wyjmuje z serwera, wkładam inny, ten formatuje na ntfs

- sprawdzam błędy pod windowsem - brak ... hmmm 

- próba skopiowania 10 gb danych, wchodzi około 2 i stop .. wait, wait...wait.......f...n wait ...

- sciągam narządzie DM Disk Editor and Data Recovery - DMDE 2.10.0 9( free) 

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.
, daje skan i oczom nie wierze...praktycznie dysk wraz z częścią służącą do przechowywania danych nie nadaje się do użytku.

​Wszędzie mechaniczne uszkodzenia sektorów, nawet próba zerowania skończyła się fiaskiem.

Reasumując:

Jeżeli dysk "gubi: pliki to może być uszkodzony system plików, ale skoro piszesz że robiłeś format i znów jest to samo, może być to uszkodzenie mechaniczne. Nie pozostaje ci nic innego, jak użyć narzędzia podanego wcześniej i wykonać pełen skan sektorów, co potrwa z ładnych parę (naście) godzin.

Możesz użyć HDTune, z niego wyciągniesz info o problemach na dysku.

Generalnie uważam ze jesli dysk ma jakieś mechanicznie uszkodzone sektory, czas zmarnowany na próby leczenia, jest nie proporcjonalny do zysku jaki możną osiągnąć. U mnie to było prawie 3 dni !!

btw.

Mój Dysk skończył pod ciężarem młotka 1,5 KG  :D 

Edytowane przez grz3si3k
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W pełnej rozciągłości zgadzam się z @grz3si3k - uszkodzony dysk  ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
damian_189

Witam.

To mnie nie pocieszyliście. :( Ale też tego się obawiałem. Czy może być tak że odłączanie z gniazda usb ( jak normalną pamięć) może uszkodzić dysk? 

Czy musiało być to mechaniczne ( otłuczenie) ? 

Dziś dodam również zrzut z SMART z HD TUNE.

To może ocenicie stan 

Z góry dziękuję. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
grz3si3k
Czy może być tak że odłączanie z gniazda usb ( jak normalną pamięć) może uszkodzić dysk?  Czy musiało być to mechaniczne ( otłuczenie) ? 

Odłączenie nie odmontowanego systemu plików, skutkuje niewłaściwym parkowaniem głowicy, co zaś powoduje błędy w strukturze katalogów, "znikanie" plików, etc.

Jeżeli faktycznie dysk zaliczył jakiś mocny kontakt z ziemią to często następuje uszkodzenie głowic, co skutkuje błędami odczytu a niekiedy nawet porysowaniem powierzchni talerzy. Wystarczy ze odrobinę i wyłącza to dysk z użycia.

Ale jest jeszcze jedna przyczyna- gó...ny (wadliwy lub samoczynnie uszkodzony-wada materiałowa, etc.) dysk i to również się zdarza, co wywołuje większe zdziwienie użytkownika, bo używał zgodnie z zastosowaniem, a jednak nie działa.

Edytowane przez grz3si3k
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
damian_189

Dziwne. 

Bo HDtune nie pokazuje mi zakładki "Health" wiec nie mam z niego zrzutu informacji o dysku ale zrobiłem test " error scan" i nic!! ?? 

Mam info natomiast z 

I ciekawe bo nie ma żadnych alertów. 

I o co chodzi? 

Albo mnie programy zwodzą? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

5 sektorów masz uszkodzonych. system plików to NTFS ? jeśli tak to przypisz mu literę dysku i puść 

chkdsk [Drive:] /f /r /x

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
damian_189

Takie coś mi wyszło  :rolleyes2:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie pokazałeś całego wyniku z /F :) nie wklejaj screenów z cmd tylko w użyj opcji oznacz i prawy przycisk myszy - skopiuje zawartość jako txt. Sam system plików wygląda na zdrowy ale nie zarejestrował zamapowanych sektorów które pokazał s.m.a.r.t. Przy symptomach które opisujesz w 1 poście wszystko układa się w logiczną całość :) Dysk ma 5400obr więc nie sądzę aby miał problem z zasilaniem z portu usb routera. Aby to wykluczyć musisz podpiąć hub aktywny i sprawdzić czy sytuacja się powtórzy. Jeśli tak - to jeśli dysk ma gwarancję wysłać na rma.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
damian_189

Tak tak teraz widzę że cmd nie dokończył czynności  :blush:  he he.

Teraz robię test. za chwile dołączę txt. 

zrobiłem cały test. 

cmd.txt

Edytowane przez damian_189
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

zrobiłem cały test.

nie ma w nim nic nadzwyczajnego ale to świadczy jedynie o kondycji samego systemu plików. Nie pozostaje nic innego jak zapełnić go danymi i podłączyć do routera. Modyfikowałeś uprawnienia NTFS na nim ? Ciekawi mnie fakt jakby się zachowywał pod EXT4.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
damian_189

nie nie robiłem tego. 

Czy to w czasie formatowania się zmienia na ext4 ? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Czy to w czasie formatowania się zmienia na ext4 ?

Tak, ale używając oprogramowania do partycjonowania dysków jak paragon, acronis itp lub natywnie w systemie Linux.

Napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi