Skocz do zawartości
Maff

Asus RT-AC87U + dysk USB 3.0? a może NAS?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Maff

Cześć,

na wstępie od razu zaznaczę, że jestem dość zielony w temacie i potrzebuję pomocy ekspertów.

Może na początek opis sytuacji - aktualnie w domu mam kilka urządzeń, część przez WiFi, część po kablu - router to stareńki Dlink WRT54G. Pozostałe urządzenia w domu to:

- MacBook Pro (AC)

- iMac (N)

- PS4 (N)

- 2x iPhone 6 (AC)

- 2x iPad (N)

- laptop Dell (N lub G)

Chciałbym kupić dobry router, który umożliwi mi podpięcie dysku USB 3.0 (2TB) i drukarki. Dodatkowo chcialbym, aby moc na nim odpalić klienta (najlepiej wbudowany) BitTorrent.

W związku z powyższym pytanie brzmi, co powinienem kupić. Wspomnianego w tytule ASUSa? Czy może raczej pójśc w jakieś rozwiązanie NAS? Kilka dodatkowych informacji:

- dysk mam w formacie Mac OS Extended. Z tego co widze, router nie obsluguje tego formatu. Pewnie moge go zmienić, choć ze względu na różne urzadzenia Applowe, fajnie by było, gdyby mógł taki zostać. Jeśli nie, to jaki najlepszy format? Pliki duże, głównie grafika psd/illustrator po kilka/naście/dziesiąt GB.

- czy udostępnienie dysku jest kłopotliwe? mam na mysli konieczność przez FTP. Nie wiem czy zadziała to tak po prostu, jakbym go udostepnil podpiety z innego komputera.

- czy klient Bittorent w AC87 do czegoś sie nadaje? Działa? Można mu jakiś timeplan wrzucić, żeby działał/ściągał jedynie w nocy?

Czy jest sens wydawac tyle kasy na ten router? A może powinienem to w ogóle inaczej zorganizować wybrać inne rozwiąznaie, np. tańsze? Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jabol

Witam na forum :)

Osobiście uważam że do pracy służy kabel a WiFi do rozrywki no ale mniejsza.

Po pierwsze jaki masz budżet?

Polecał bym rozwiązanie RT-AC68U + np. DS115j + dysk / DS214se/DS215j + dysk.

dysk mam w formacie Mac OS Extended. Z tego co widze, router nie obsluguje tego formatu. Pewnie moge go zmienić, choć ze względu na różne urzadzenia Applowe, fajnie by było, gdyby mógł taki zostać. Jeśli nie, to jaki najlepszy format? Pliki duże, głównie grafika psd/illustrator po kilka/naście/dziesiąt GB.

Do routera trzeba podłączyć dysk w NTFS lub w formacie linuxa. Co do współpracy z OSX to żaden problem bo przy wymianie plików po CIFS lub FTP format zapisu plików na dysku źródłowym nie ma znaczenia.

czy udostępnienie dysku jest kłopotliwe? mam na mysli konieczność przez FTP. Nie wiem czy zadziała to tak po prostu, jakbym go udostepnil podpiety z innego komputera.

Zarówno na NAS jak i routerze tworzysz konta dostępowe po CIFS lub FTP. W sieci LAN nie używasz FTP.

czy klient Bittorent w AC87 do czegoś sie nadaje? Działa? Można mu jakiś timeplan wrzucić, żeby działał/ściągał jedynie w nocy?

Osobiście nie testowałem choć uważam że i tak transmission jest lepszym rozwiązaniem.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

stareńki

to bardzo trafne określenie  ;-) Masz router w standardzie G!!! który lata świetności przeżywał dekadę temu. Dlatego zacznę od końca.

Czy jest sens wydawac tyle kasy na ten router? A może powinienem to w ogóle inaczej zorganizować wybrać inne rozwiąznaie, np. tańsze?

W przypadku gdy jest się posiadaczem

- MacBook Pro (AC)

- iMac (N)

- 2x iPhone 6 (AC)

zakup routera w standardzie AC... jak najbardziej tak. Tym bardziej, że umówmy się, często routerów nie wymieniasz ;-) Stawiał bym raczej pytanie czy najdroższy AC2350 za 900zł czy najtańszy AC1200 za złotych 400.

Po pierwsze jaki masz budżet?

to jest kluczowe pytanie niestety. System rozbudować o dysk sieciowy NAS można zawsze... dlatego ja sugerował bym zakup routera, który nawet za klika lat nie będzie przeżytkiem, podłączył bym do niego dysk USB, który i tak już posiadasz, i sprawdził czy to Ci wystarcza. Ja stosowałem takie rozwiązanie kilka lat i gdyby nie to, że lubię wszelakie zabaweczki, nadal byłbym bardziej niż zadowolony.

- dysk mam w formacie Mac OS Extended. Z tego co widze, router nie obsluguje tego formatu. Pewnie moge go zmienić, choć ze względu na różne urzadzenia Applowe, fajnie by było, gdyby mógł taki zostać. Jeśli nie, to jaki najlepszy format? Pliki duże, głównie grafika psd/illustrator po kilka/naście/dziesiąt GB.

Nie ma znaczenia format dysku, po podpięciu go do routera wszystkie urządzenia będą widziały jego pełną zawartość! A dodatkowo możesz utworzyć serwer plików multimedialnych, do którego dostęp będą miały też wszystkie urządzenia.

- czy udostępnienie dysku jest kłopotliwe? mam na mysli konieczność przez FTP. Nie wiem czy zadziała to tak po prostu, jakbym go udostepnil podpiety z innego komputera.

konfiguracja jest banalna, a po skonfigurowaniu bezobsługowa. FTP do niczego nie będzie potrzebne.

- czy klient Bittorent w AC87 do czegoś sie nadaje? Działa? Można mu jakiś timeplan wrzucić, żeby działał/ściągał jedynie w nocy?

Bardzo dobry klient, też z niego klika lat korzystałem, ale szczerze powiem nie mam pojęcia czy można ustawiać czas (rozumiem, że w nocy masz taryfę bez ograniczeń). Ale w wolnej chwili mogę to sprawdzić.

Osobiście nie testowałem choć uważam że i tak transmission jest lepszym rozwiązaniem.

jak pisałem powyżej korzystałem z niego jakiś czas temu, teraz mam zainstalowany transmission na Zyxelu i szczerze powiem... nie widzę różnicy.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

Ale w wolnej chwili mogę to sprawdzić.
Ok sprawdziłem, jest taka możliwość. Można ustawić czas pobierania, godziny od-do, ale można też ustawić dowolny dzień tygodnia.  
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

Witam,

bardzo dziękuję na rozbudowane i rzeczowe odpowiedzi - nieczęsto się to dzieje, szczególnie jesli ktoś jest nowy na forum.

Postaram się krótko odpowiedzieć na pojawiające się pytania:

- budżet. planowalem ok. 500 PLN, ale jak zacząłem przeglądać modele routerów, stwierdziłem, że może warto dołożyć troche kupić coś na lata i z dodatkowymi możliwosciami. Stad pomysł włąsnie z AC-87U.

- w chwili obecnej mam tylko dysk USB3.0 i bedzie on wykorzystywany jako miejsce na dane i media library. Nie potrzebuje bardzo wysokich transferów. Dlatego z tego co piszecie, najlepiej byloby zaczac od kupna routera (dobrego), podpięcie dysku do niego, a jak okaże się niewsytarczający to wtedy NAS. Dobrze zinterpretowałem?

- klient BT - piszecie o Transmission, znam tego klienta używałem go na Macu (choć teraz od lat uTorrent). Zapewne można go jakos zainstalowac na AC87. Pytanie, czy bedzie on działa z poziomu oryginalnego firmware'u? Szczerze, to nie jestem jakiś ekspertem i raczej stawiam na prostote i latwość, a tak jest w przypadku wbudowanego klienta. Nie wiem czy dam sobie rade z Transmission. Jak on funkcjnuje na ASUSach? To jakaś oddzielna aplikacja obok oryginalnego dashborda?

- popatrzyłem na system plików w AC87. Jest: FAT, FAT32, NTFS, EXT2/3, HFS+. Skoro według tej tabelki (

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
) jest HFS+, rozumiem, ze router natywnie bsluzy dyski Macowe, czyli Mac OSX Journaled (nieszyfrowane). Jeśli tak to fajnie, bo nie bede musial zmieniac formatu partycji, bo przy 2 TB danych to nie jest proste :)

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Dobrze zinterpretowałem?

bardzo dobrze, jeśli rozwiązanie nie sprosta wymaganiom to niestety ale trzeba będzie coś ulepszyć :)

Pytanie, czy bedzie on działa z poziomu oryginalnego firmware'u?

tak,

Nie wiem czy dam sobie rade z Transmission. Jak on funkcjnuje na ASUSach? To jakaś oddzielna aplikacja obok oryginalnego dashborda?

nie wiem jak obecnie jest z dostępnością paczek ale po instalacji optware/entware jest możliwość instalacji w nich transmission. Jest już nawet modyfikowany FW Merlina na ten model zawierający out-of-box tego klienta.

rozumiem, ze router natywnie bsluzy dyski Macowe, czyli Mac OSX Journaled (nieszyfrowane).

dokładnie tak, nieszyfrowane wolumeny są obsługiwane.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

Świetnie, teraz już wybór jest jasny. Zamawiam AC87

Mam tylko jeszcze jedno pytanie - jak ze stabilnościa i problemami, ktore sie pojawialy przy okazji tego modelu? Czytalem na zagranicznych forach, ze byly, pytanie czy najnowsze firmoware'y je rozwiazaly?

Edytowane przez Maff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Mam tylko jeszcze jedno pytanie - jak ze stabilnościa i problemami, ktore sie pojawialy przy okazji tego modelu?

tak na szybko :

jest trochę drobnych błędów z którymi da się żyć, z "wielkich" to współpraca z kartami Intel AC7260 - rozwiązanie planowane jest na przełomie 4 najbliższych miesięcy. 

W kwestii współpracy z dyskami usb 3.0 nie ma większych krzyków w sieci. Jest tam nowy moduł do obsługi systemu plików który działa dość sprawnie, nawet korzystając z danych przez WiFi (poprzednicy i konkurencja mają z tym problemy). 

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

mam jeszcze jedno pytanie, bo walcze z dyskiem i jego usypianiem….

niestety z Seagate Extension 2TB się poddałem, bo mimo zmiany w firmwarze dysku usypial sie jak chcial (albo tak mi sie zdawalo)

mam drugi dysk, Seagate Momentus i chyba jest lepiej, tzn. co jakis czas sie usypia, ale czasami działa i nie wiem czemu - szukam problemu droga eksperymentów. Po odmontowaniu przestaje procowac, ale sek w tym ze nie wiem jak go ponownie zamontowac - mam nadzieje, ze istnieje jakis banalny spoosb poza "odłączeniem i podłączeniem" USB? 

Druga sprawa, co może powodowac jego "niewyłączanie"? DM zastopowany. Coś innego?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W Asuswrt-Merlin jest opcja usypiania dysku : 

. Trudno powiedzieć co może być przyczyną, pokaż kawałek sysloga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
Seagate Extension 2TB

W tym dysku pracuje najprawdopodobniej Seagate Barracuda Green i to nie router go usypia, tylko dysk usypia sam siebie (to ciekawe co napisałem). Niestety ale to najgorsze z możliwych rozwiązań. Po pierwsze nie masz żadnego wpływu kiedy dysk zaśnie, może poza grzebaniem właśnie z firmware-m, WD Green ma taką możliwość. Po drugie jeśli dysk jest wybudzany wielokrotnie w ciągu dnia, może nie dożyć swoich pierwszych urodzin! A jeśli oglądasz z dysku dużo filmów w ciągu godziny dysk może zasypiać nawet kilkaset razy, Co ma już gigantyczny wpływ na żywotność!

Nie wiem jaki dysk jest w Momentus-ie ale przyczyna odmontowywania może leżeć również po stronie dysku nie routera. Jeśli dysk jest w miarę pusty, spróbuj jeszcze zmienić system plików, routery z FAT32 radzą sobie raczej słabo, NTFS o wiele lepiej, ale najlepiej jakbyś zrobił jakąś partycje ext.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

W Asuswrt-Merlin jest opcja usypiania dysku : 

. Trudno powiedzieć co może być przyczyną, pokaż kawałek sysloga.

te opcje mam wlaczona na 120 sek. 

gdzie znajde tego sysloga i jak go pokazac? :)

W tym dysku pracuje najprawdopodobniej Seagate Barracuda Green i to nie router go usypia, tylko dysk usypia sam siebie (to ciekawe co napisałem). Niestety ale to najgorsze z możliwych rozwiązań. Po pierwsze nie masz żadnego wpływu kiedy dysk zaśnie, może poza grzebaniem właśnie z firmware-m, WD Green ma taką możliwość. Po drugie jeśli dysk jest wybudzany wielokrotnie w ciągu dnia, może nie dożyć swoich pierwszych urodzin! A jeśli oglądasz z dysku dużo filmów w ciągu godziny dysk może zasypiać nawet kilkaset razy, Co ma już gigantyczny wpływ na żywotność!

Nie wiem jaki dysk jest w Momentus-ie ale przyczyna odmontowywania może leżeć również po stronie dysku nie routera. Jeśli dysk jest w miarę pusty, spróbuj jeszcze zmienić system plików, routery z FAT32 radzą sobie raczej słabo, NTFS o wiele lepiej, ale najlepiej jakbyś zrobił jakąś partycje ext.

tak, doszedłem juz do tego, ze ten Seagate Extension upelnie nie reaguje na komendy routera w temacie zasypiania. zmienilem mu w firmwarze odpowiednim Seagotwskim programem na czas zasypiania 5 min (wczesniej byl "never") i owszem zasypai czasem, ale jak chce i kiedy chce.

Seagate Momentus to juz jest wlasciwy dysk - jest zajety w 25%, ma system plików HFS+ (MacOS Extended kronikowany). Usypia sie czesciej, ale mam wrazenie, ze jak "odpalilem" Download Mastera to przestal. Jedyne co mu pomaga to "odmontowanie" (btw. jak zamontowac ponownie dysk z poziomu systemu, żeby nie musiec odpinac i podpinac dysku?), ale to malo przydatne rozwiazanie, bo chodzi o to, aby sam z siebie sie usypial.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

- zapisz (save) - prześlij na PW lub wywal newralgiczne wpisy jak ip, mac, haszowane hasła itp. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
na czas zasypiania 5 min (wczesniej byl "never") i owszem zasypai czasem, ale jak chce i kiedy chce.

To nie jest czas po jakim dysk wchodzi w stan hibernacji tylko czas całkowitej bezczynności dysku po jakim wchodzi w uśpienie! Raz to może być faktycznie 5 minut a następnym razem godzina. Jeśli po 4 min jakikolwiek proces odwoła się do dysku czas startuje od zera. Tyczy się to wszystkich ustawień i tych zapisanych w firmware dysku i tych w oprogramowaniu rutera.

Ogólnie 5 minut to według mnie to absolutne minimum! Funkcja usypiania sprawdza się podczas sporadycznego korzystania z dysku, w przeciwnym razie może powodować więcej szkód niż korzyści.

To default-owe "never" było najrozsądniejszym wyborem. Tym bardzie, że masz ustawione usypianie jeszcze w routerze nie dziw się więc, że:

i owszem zasypai czasem, ale jak chce i kiedy chce.
  Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

^^

rozumiem, dzięki za informacje. W takim razie sprawdze jeszcze zawartość logów i tu wrzuce, jak kolega house sugerowal, bo brakuje mi jasnosci, ktore procesy na routerze caly czas odwoluja sie do dysku i nie zpowalaja mu "usnac".

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

z tym usypianiem dysku to wygląda tak, że gdy nie ma zainstalowanego Download Master to dysk cały czas śpi do momentu ingerencji na dysku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@

- dokładnie, kolega ma nawet odwołania do dysku w logach :

Dec 14 02:59:24 transmission-daemon[5352]: Saved "/tmp/mnt/Seagate_2T/Download2/config/resume/*.81681eeb1f602b50.resume" (variant.c:1217)
Dec 14 03:05:24 transmission-daemon[5352]: Saved "/tmp/mnt/Seagate_2T/Download2/config/stats.json" (variant.c:1217)

a zaraz potem:

Dec 16 20:04:21 hotplug[4584]: USB /dev/sda2(hfs) failed to mount at the first try!
Dec 16 20:04:21 hotplug[4584]: USB hfs fs at /dev/sda2 mounted on /tmp/mnt/Zapasowy
Dec 16 20:04:22 sd-idle-2.6[31254]: spinning up /dev/sda after 11 hours 19 mins 32 secs
Dec 16 20:04:23 hotplug[4584]: USB partition unmounted from /tmp/mnt/Zapasowy
Dec 16 20:04:31 hotplug[4584]: USB /dev/sda2(hfs) failed to mount at the first try!
Dec 16 20:04:32 hotplug[4584]: USB hfs fs at /dev/sda2 mounted on /tmp/mnt/Zapasowy

przyczyną może być macosx journaled :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

z tym usypianiem dysku to wygląda tak, że gdy nie ma zainstalowanego Download Master to dysk cały czas śpi do momentu ingerencji na dysku.

ok, ale czy to znaczy, ze jak jest zaisntalowany DM, to on caly czas pracuje? oczywiscie mowimy o sytuacji, gdy nic nie sciaga.

@

- dokładnie, kolega ma nawet odwołania do dysku w logach :

Dec 14 02:59:24 transmission-daemon[5352]: Saved "/tmp/mnt/Seagate_2T/Download2/config/resume/*.81681eeb1f602b50.resume" (variant.c:1217)
Dec 14 03:05:24 transmission-daemon[5352]: Saved "/tmp/mnt/Seagate_2T/Download2/config/stats.json" (variant.c:1217)

a zaraz potem:

Dec 16 20:04:21 hotplug[4584]: USB /dev/sda2(hfs) failed to mount at the first try!
Dec 16 20:04:21 hotplug[4584]: USB hfs fs at /dev/sda2 mounted on /tmp/mnt/Zapasowy
Dec 16 20:04:22 sd-idle-2.6[31254]: spinning up /dev/sda after 11 hours 19 mins 32 secs
Dec 16 20:04:23 hotplug[4584]: USB partition unmounted from /tmp/mnt/Zapasowy
Dec 16 20:04:31 hotplug[4584]: USB /dev/sda2(hfs) failed to mount at the first try!
Dec 16 20:04:32 hotplug[4584]: USB hfs fs at /dev/sda2 mounted on /tmp/mnt/Zapasowy

przyczyną może być macosx journaled :/

czyli powinienem sprobowac zmienic format dysku, np na ExFAT?

Edytowane przez Maff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
ok, ale czy to znaczy, ze jak jest zaisntalowany DM, to on caly czas pracuje?

Jeśli coś ściągasz lub wysyłasz to tak. Usypia po zadanym czasie bezczynności. Ale w tym wypadku na pewno będzie się wybudzał znacznie częściej (lub później szedł spać ;-)

czyli powinienem sprobowac zmienic format dysku, np na ExFAT?

Nie zaszkodzi, a jak pisałem powyżej, może pomóc. Nie jestem pewny czy router obsługuje exFAT, ja miałem ext4 i NTFS i działało super!

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

W moim przypadku dysk z zainstalowanym DM cały czas pracuje nawet gdy go nie używam. Zainstalowałem DM na pendrive w drugim porcie USB ale wtedy jest ograniczenie wielkości ściąganych plików bo nawet gdy wybieram ścieżkę dysku do zapisania to i tak taki bufor zapisuje się na pendrive. No i wtedy prędkość zapisu nie powala :/

Edytowane przez mickarp
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

mickarp - no tak, ale mozna np. podpiac 32GB pena i tam sie beda zapisywaly pliki "incomplete", po skonczeniu DM przeniesie go już na własciwy dysk do "completed". Jesli dobrze zrozumiałem, to jest to rozwiązanie, które moze sie sprawdzic :)

Jeśli coś ściągasz lub wysyłasz to tak. Usypia po zadanym czasie bezczynności. Ale w tym wypadku na pewno będzie się wybudzał znacznie częściej (lub później szedł spać ;-)

Edytowane przez Maff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

dodatkowo zapisuje statystki i miejsca wznawiania torrentów. Zawsze wzbudzi dysk chociażby przez announce do trackera.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
ExFat to to samo co Ex4?

ext4 to system zapisu plików z Linuxa a exFAT (FAT64) to system zaproponowany przez Microsoft. Według mnie to dwa różne systemy plików.

Edytowane przez Idanit

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

tak, są to zgoła odmienne systemy. exFAT nie używa nikt, ext4 cała masa ludzi :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

@

rozumiem, że nie masz czym sformatować dysku do ext4? 
;-) dla win.

dla MAC

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maff

^^ dokladnie, nie mam czym go sformatowac.

ale, ze pracuje w firmie, gdzie dział IT jest dość rozbudowany zaniose dysk do kolegów, żeby mi jakimś linuxem potraktowali :)

co ciekawe, w manualu routera nie ma info, ze obsluguje on Ext4

• The wireless router works with most USB HDDs/Flash disks (up to 4TB size) and supports read-write access for FAT16, FAT32, NTFS, and HFS+. )

Edytowane przez Maff

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

co ciekawe, w manualu routera nie ma info, ze obsluguje on Ext4

dlatego. że nową wersję kernela w asuswrt/merlin mają jedynie modele RT-AC56, RT-AC68 i wyższe. pozostałe niestety nie obsługują EXT4 na USB. 

Oddzielną kwestią jest to, że system macosx nie posiada natywnie wsparcia dla tego systemu (aplikacja Paragon kosztuje 20$) więc najlepiej będzie wybrać NTFS.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mickarp

mickarp - no tak, ale mozna np. podpiac 32GB pena i tam sie beda zapisywaly pliki "incomplete", po skonczeniu DM przeniesie go już na własciwy dysk do "completed". Jesli dobrze zrozumiałem, to jest to rozwiązanie, które moze sie sprawdzic :)

Też tak zrobiłem a nawet poszedłem dalej w przyszłość i kupiłem pendrive 128gb ale z USB2.0. Niestety mój plan nie wypalił, przy ściąganiu plików ponad 5gb cały router zamulał i tak jak by formatował tegoż pendrive. Planuję zakup jakiegoś szybszego pena żeby operacje na nim nie zabijały całego sprzętu. Testowałem na penie 8gb USB3.0 marnej prędkości i było troszkę lepiej bo tylko na chwilę zamulało router ale w końcu ściągał pliki około 7gb.

Rozwiązanie dobre ale tylko z bardzo dobrej jakości pendrive.

---------------------- edit ----------------------

Kupiłem SanDisk 64GB Cruzer Extreme USB 3.0 no i problem rozwiązany, mianowicie- dysk podłączony pod USB3.0 a pen pod 2.0, DM zainstalowany na pena, zapisywanie danych na dysk. Przy ściąganiu torrentów dysk jest uśpiony i torrent zapisuje się na pena (jako bufor). Po zakończeniu pobierania, dysk się włącza i pobrany torrent przerzuca się na niego. Po wszystkim dysk usypia się i nie załącza to czasu mojej ingerencji.

Można ściągać plik 50gb i nie zabija routera i pena.

A tak w ogóle to nie wszystkie dyski chcą przejść w stan uśpienia.

Edytowane przez mickarp

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Roman Dom

Panowie może Wy coś doradzicie, przestał mi się usypiać dysk WD podpięty pod USB 3.0 , wcześnie wszystko ładnie działało miałem wszystko ustawione jak kolega powyżej i działało super niestety przestało. Zmiana Merlina z najnowszego na starszego nie pomaga, w merlinie oczywiście ustawione wyłączanie dysku po 1200s. W logach ogólnych nie widać nic co odwołuje się do dysku w nocy a dysk cały czas działa. DM który był zainstalowany na penie odinstalowałem ale to też nie pomaga, reset routera i ustawianie na nowo nie pomaga. HELP

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A serwer mediów dlna masz włączony?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi