Skocz do zawartości
Tokepit

Kopiowanie pomiedzy NASami - czemu tak wolno?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Tokepit    8
Tokepit

Witam,

Mam w domu 2 NASy - Synology 1513+ i QNAP TS-419P II. Oba urządzenia są podpięte do routera ASUS RT-AC66.

Z komputera, który jest podpięty przez Wi-Fi kartą Asua z obsługą AC chciałem poprzez otoczenie sieciowe przerzucić pliki z Synology do QNAPa - prędkość była tragiczna - jakieś 5 Mb/s.....Znając życie po prostu robię coś nie tak :)

Czy oba NASy mam przypiąć bezpośrednio do siebie kablem sieciowym? Czy bardziej chodzi o to, że nie powinienem tego robić z kompa podpiętego przez wi-fi tylko podpiąć go kabelkiem do routera i wtedy będzie szybko?

Pozdrawiam

Piotr

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit
Z komputera, który jest podpięty przez Wi-Fi kartą Asua z obsługą AC chciałem poprzez otoczenie sieciowe przerzucić pliki z Synology do QNAPa - prędkość była tragiczna - jakieś 5 Mb/s.....Znając życie po prostu robię coś nie tak

Wybrałeś się z Wrocławia do Szczecina przez Białystok ;-)

Nie miałem nigdy Synology ani Qnap-a, więc podaje sposób z Zyxel-a ale myślę, że powinno być podobnie. W oprogramowaniu jednego z nich powinieneś pod montować dysk drugiego i kopiować bezpośrednio z jednego na drugi (po kablu). W Synology zdaje się służy do tego File Station.

W ten sposób i przy tych urządzeniach powinieneś wysycić łącze gigabit (około 100MB/s).

Tak jak robiłeś dotychczas, sygnał "leciał" z NAS1 do routera, później po WiFi do kompa, z kompa znowu po WiFi, do routera i z routera do NAS2, a to nawet nie podróż przez Białystok tylko Mińsk na Białorusi  :DD

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit

W oprogramowaniu jednego z nich powinieneś pod montować dysk drugiego i kopiować bezpośrednio z jednego na drugi (po kablu).

OK, jest taka funkcja, która umożliwia podłączenie dysku zewnętrznego po USB. tylko, że tutaj tego nie zrobię bo oba NASy mają tylko "wejścia" USB. Zatem wchodzi w rachubę podłączenie kablem sieciowym. Tylko czy wtedy w File station zobaczę drugiego NASa - tego nie jestem pewny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

@Tokepit Jakie USB, nic nie przepinaj. NAS-y maja być podpięte po LAN! 
Znalazłem coś takiego może Ci pomoże.

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Na Zyxelu robi się to zupełnie inaczej... ale zasada to zasada.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Zatem wchodzi w rachubę podłączenie kablem sieciowym. Tylko czy wtedy w File station zobaczę drugiego NASa - tego nie jestem pewny.

Synology ma 4 karty LAN a Qnap 2 więc jeśli wybierzesz sobie konkretne interfejsy, zaadresujesz je ręcznie to nie widzę powodu dla którego nie miałbyś ich zamontować na wskroś i w DSM i w QTS.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
gabrychu    71
gabrychu

Właśnie miałem ten sam problem w firmie.

Za radą house podmontowałem w dsm katalog, z którego miałem skopiować dane i transfer leci pomiędzy NASami :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit

Właśnie miałem ten sam problem w firmie.

Za radą house podmontowałem w dsm katalog, z którego miałem skopiować dane i transfer leci pomiędzy NASami :)

To chyba bardziej była rada Indanita :). Tyle, że rady Housa też są zawsze bardzo trafne. Co prawda nie mam pojęcia jak te porty poustawiać ale to się będę martwił w piątek jak się tym zajmę.

Edytowane przez Tokepit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house
Dnia 10.12.2014o13:48, Tokepit napisał:
To chyba bardziej była rada Indanita . Tyle, że rady Housa też są zawsze bardzo trafne.

nie ważne kogo, najważniejsze aby były skuteczne :)

Dnia 10.12.2014o13:48, Tokepit napisał:
Co prawda nie mam pojęcia jak te porty poustawiać

dwojako - albo podłączasz oba nasy do 1 routera i dostają adresy z jednej puli i wtedy montujesz zasoby, albo łączysz dodatkowe interfejsy sieciowe 1 do 1 kablem i adresujesz ręcznie:

openit_1418229243__adresacja.pngopenit_1418229249__adresacja2.png

następnie klikasz montowanie zasobu w filestation:

openit_1418229238__2014-12-10_173103.png

i wpisujesz \\ipdrugiegonasa\nazwazasobu , uprawnienia do logowania z qts czy dsm (nie wiem w którą stronę będziesz kopiował pliki ale w qnap ta funkcja to agregacja folderów) i punkt montowania (zazwyczaj jakiś katalog we współdzielonym folderze lub współdzielony folder a katalog montowania utworzy automatycznie)

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit

Witam,

OK, połączyłem oba NASy kabelkiem gigabitowym i jak widzę adresy IP tych gniazd LAN w obu NASach zaczynają się od 169....nie zaś od 192 jak gniazd podłączonych do routera.

Czy mam zmienić adresy 169.....na 192...? Czy mogę spokojnie przypisać do Synology adres folderu z Qnapa rozpoczynający się od 169...?

Edytowane przez Tokepit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Nie mają adresacji z dhcp wiec zmień adresy ręcznie. Nie przypiszesz adresu z apip gdyż zapewnie różnią się segmentami podsieci.

Napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit

OK,

To kolejne lamerskie pytanie :) - jeśli połaczyłem oba NASy kabelkiem to czy powinienem np. odczepić QNAPa od routera by komunikacja szla po połaczeniu bezpośrednim a nie poprzez router? Zrobiłem mały test i szybkość przesyłu plików pomiędzy NASami była ok. 25 MB/s.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

A jeśli odłączysz go od routera to jest jakaś zmiana ? czy każdy z dysków w obu urządzeniach działa prawidłowo (ten z którego kopiujesz i ten docelowy) ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit

A jeśli odłączysz go od routera to jest jakaś zmiana ? czy każdy z dysków w obu urządzeniach działa prawidłowo (ten z którego kopiujesz i ten docelowy) ?

To jest własnie dziwne...Po odpięciu QNAPa od routera i przeniesieniu niewielkiej ilości folderów (jakieś 30-40 GB) prędkość skoczyła do 50-60 MB/s.

Jednak gdy zaznaczyłem wszystkie foldery jakie chciałem przenieść (jakieś 1,5 TB) to prędkość ponownie spadła do 20-23 MB/s.

Zatem jak mi pokazuje DMS - kopiować to się będzie z 17 godzin...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Zatem jak mi pokazuje DMS - kopiować to się będzie z 17 godzin...

co nie znaczy, że tak musi być - druga sprawa transfer jest uzależniony od rozmiaru plików. Jeśli kopiujesz foldery z dużą zawartością małych plików to normalnym jest że ten transfer drastycznie spadnie.. W przypadku dużych plików będzie to jednostajny i szybki transfer. Jest jakaś różnica pomiędzy tą szybką partią danych o rozmiarze 40GB a resztą którą chcesz przenieść ? problemem może być jeszcze gateway. Podłącz oba NASy do jednego routera i zobacz czy podmontowany na nowo folder przyniesie jakiś wzrost transferu... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tokepit    8
Tokepit
Jeśli kopiujesz foldery z dużą zawartością małych plików to normalnym jest że ten transfer drastycznie spadnie..

To chyba jest własnie problem - bo kopiuje archiwum zdjęć i filmów rodzinnych z kilku lat - jpg, nef, pliki z kamery. Generalnie QNAP bedzie ich docelowym miejscem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Tak jak pisałem, to jest jak najbardziej normalne, poza tym zapisujesz w miejscu gdzie działa Marvell 2.0GHz (qnap) - nie da się go porównać z Atomem D2700 2,13GHz w Synology. Trochę "zamienił stryjek..." :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta