Skocz do zawartości
CzarnyElo

Sprzęt Netgear do sieci w domku jednorodzinnym - 2xRouter + 1xSwitch, 1000 PLN

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

CzarnyElo
Witam wszystkich,

na wstępie napiszę, że jestem tu nowy, ale czytuję to forum od jakiegoś czasu i uważam, że tutaj są najlepsi fachowcy odnoście sprzętu i rozwiązań sieciowych. Postanowiłem się w końcu zarejestrować i jeśli założyłem swój temat w złym dziale to proszę o przeniesienie...

Proszę o propozycję niezawodnego sprzętu (za taki uważam Netgear) do stworzenia sieci w domku jednorodzinnym. Internet radiowy 25/3 Mbps. Budżet do 1000 PLN z możliwością nagięcia w razie potrzeby. W zamierzeniu jest zakup dwóch routerów z których pierwszy jako matka ma zostać umieszczony na strychu razem ze switchem do którego zostaną podłączone kable wyprowadzone do wszystkich pokoi i lokalizacji urządzeń. Drugi router zostanie umieszczony na parterze w centralnym miejscu dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi tak, żeby wszędzie był dobry zasięg. Lokalizacji po kablu jest 10, więc switch musi posiadać minimum 8 wejść. Do routera matki zatem zostanie podłączony switch i router z parteru, dwa pozostałe wejścia dla najważniejszych urządzeń używanych na stałe (komputer stacjonarny, tv), natomiast przez switch 8 lokalizacji doraźnych w pokojach. Preferowałbym, aby cały sprzęt był tej samej firmy, najlepiej Netgear, ale jeśli inni producenci dają lepsze rozwiązanie w niższej lub podobnej cenie to proszę o propozycje.

Przy okazji pytania...

1. Wcześniej nie przewidziałem dwóch routerów i we wszystkich lokalizacjach mam zrobione wejścia i kable wyprowadzone do skrzynki zbiorczej na strychu, nie będzie problemu jak jedną z tych lokalizacji wykorzystam na podłączenie routera z parteru dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi? Drugi router w takim zastosowaniu podłączam normalnie szeregowo za pomocą kabla RJ-45 do routera matki?
2. Czy konfiguracja dwóch routerów tak, aby tworzyły jedną wspólną sieć jest skomplikowana?
3. Jaka jest różnica w zastosowaniu AccessPointa zamiast drugiego routera? Czy to jest korzystniejsze rozwiązanie? Czy konfiguracja jest mniej skomplikowana?

Proszę o rady i propozycje. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam serdecznie!
Edytowane przez CzarnyElo

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jabol

Witamy na forum :)

Po 1 nie ma sensu 2 routerów. Lepszym rozwiązaniem będzie router + AP.

Pierwsze pytanie to jakiej powierzchni i z czego masz zbudowany dom?

WiFi ma być na 2,4 czy tez na 5 GHz?

Przewidujesz jakiś serwer NAS lub wymianę plików po LAN czy po prostu jedynie dostęp do internetu?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
CzarnyElo

Jabol dzięki za odpowiedź i zainteresowanie. Czyli zostajemy przy routerze i ac, w sumie i tak nie wykorzystałbym portów w routerze na parterze, który ma służyć tylko i wyłącznie dla zwiększenia sygnału Wi-Fi. Dom 170m2, zbudowany ze standardowych materiałów typu cegła pustak i betonowe stropy, piętrowy z poddaszem użytkowym na którym ma znajdować się router. Wi-Fi ma być dwuzakresowe 2,4 i 5 GHz. Chciałbym, aby sprzęt był nowoczesny i przyszłościowy w technologii AC, bo domownicy często zmieniają "zabawki" i za jakiś czas zapewne wszystkie urządzenia będą wychodzić ze standardem AC. Nie przewiduję serwerów, ale port USB do podłączenia dysku byłby mile widziany, najlepiej w standardzie 3.0. Zależy mi na jak największym zasięgu Wi-Fi dobrej jakości. Budżet mogę nagiąć do 1200 PLN ;) Może jest szansa, aby Netgear R7500 Nighthawk X4 dał sobie radę bez AC?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, aby wyświetlać zawartość linków.
jeśli możesz nagiąć budżet do 1200zł to nie bawiłbym się w 2 routery, nie inwestowałbym w R7500 (tylko i wyłącznie ze względu na cenę - zasięg ma bardzo dobry) tylko wybrał sprawdzone rozwiązania jak
a na parterze postawił
.

3. Jaka jest różnica w zastosowaniu AccessPointa zamiast drugiego routera? Czy to jest korzystniejsze rozwiązanie? Czy konfiguracja jest mniej skomplikowana?

w AP nie masz firewalla bo i po co skoro stoi w LAN ? rozwiązanie jest korzystniejsze jeśli już masz router, a konfiguracja jest bardzo prosta - praktycznie przeklikanie wizard'a w FW.

2. Czy konfiguracja dwóch routerów tak, aby tworzyły jedną wspólną sieć jest skomplikowana?

nie, ale w przypadku NETGEAR GENIE odrobina gimnastyki jest potrzebna - ale jak pisałem wcześniej szkoda płacić 200zł za NAT (w przypadku gdybyś zdecydował się na R7000 lub 400zł jeśli byłby to R7500).

1. Wcześniej nie przewidziałem dwóch routerów i we wszystkich lokalizacjach mam zrobione wejścia i kable wyprowadzone do skrzynki zbiorczej na strychu, nie będzie problemu jak jedną z tych lokalizacji wykorzystam na podłączenie routera z parteru dla wzmocnienia sygnału Wi-Fi?

optymalna konfiguracja - chciałbym mieć tak rozplanowane kable :) tak jak wspomniałem wcześniej - stawiasz AP i zapominasz :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
CzarnyElo

house dziękuję za wyjaśnienie i konkretne propozycje. Niestety budżet nagięty, ale brak jeszcze switcha :/ Jaki wybrać do powyższego kompletu dla punktów doraźnych? Stosunkowo drogi ten EX6200, w sumie nie potrzebuję żadnych dodatkowych wejść Ethernet, czy portów USB w AC, ponieważ będę je miał w routerze, a za to pewnie się go tak ceni... Jednak nie mogę znaleźć w ofercie Netgear tańszego równie dobrego bez tych dodatków... Ogólnie widzę, że Netgear dość wysoko się ceni, może jednak zwrócić uwagę jeszcze na konkurencję Asus, Tp-Link, Linksys? Proszę o dalszą pomoc, jutro chciałbym już zamówić sprzęt. Z góry dziękuję!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jednak nie mogę znaleźć w ofercie Netgear tańszego równie dobrego bez tych dodatków

są tańsze modele :

obydwa mają funkcję AP.

może jednak zwrócić uwagę jeszcze na konkurencję Asus

możesz :)

Tp-Link, Linksys?

Z tymi możesz spróbować :) nie miałem ich sprzętu więc się nie wypowiem.

ale brak jeszcze switcha

Netgear GS105 jest dość dobry, mam w jednej lokalizacji i nie mam z nim problemów od dłuższego czasu. nie napisałeś ile ma mieć portów i czy ma być zarządzalny. z drugiej strony kiedyś kupiłem na alledrogo switch noname za całe 34zł i również działa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
CzarnyElo

OK dzięki obadam tego EX6100. Switcha potrzebuję na 8 portów. Swoją drogą właśnie miałem zapytać co daje mi to, że jest zarządzalny lub nie? Czy do doraźnych punktów, które nie będą używane na stałe potrzebuję zarządzalny?

Co do innych producentów to chyba pozostaje tylko Asus, Tp-Link to raczej sprzęt dla mas, który traci na jakości i niezawodności w stosunku do Netgear i Asus?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kolopeter

U mnie r7000 pokrywa 2 piętra w domu w 2.4ghz.

Na twoim miejscu postawionym r7000 na najczęściej obleganym miejscu/pietrze i cokolwiek na strych.

700 za r7000, 100 za switch i masz 200 do 400 na któregoś asusa z ac,którego wsadzisz na strych

Edytowane przez kolopeter
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Czy do doraźnych punktów, które nie będą używane na stałe potrzebuję zarządzalny?

nie,

Swoją drogą właśnie miałem zapytać co daje mi to, że jest zarządzalny lub nie?

OK dzięki obadam tego EX6100

EX6100 da Ci ok 10dBi zysku w trybie extender a jako AP coś około 55gBi przez 1 ścianę z odległości ok 10m. Bawiłem się nim chwilę.

U mnie r7000 pokrywa 2 piętra w domu w 2.4ghz.

fakt, zasięg ma świetny :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kolopeter

tylko , tak jak pisalem w  poscie o asusie jakims: dodatkowo przestawic na australie i robi sie jeszcze lepiej z zasiegiem.  ciezko mi bylo lapac neta na ogrodzie  plus minus 15 metrow od domu . teraz odchodze od domu na jakies 30-40 i z telefonem skierowanym w kierunku domu i  normalnie przegladam strony. nie wiem jak inne routery , bo poprzedni byl netgear 3500l i tam z zasiegiem bylo cieniutko. kombinowalem z WDS i tylko sie ... wkurzalem. teraz ... bajka 

rssi noise quality
-73dBm -97dBm 25 --- Australia
-84dBm -97dBm 13 --- Europa

Edytowane przez kolopeter
  • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
CzarnyElo

Panowie, żeby już nie przedłużać tematu... ;)

house widzę, że miałeś do czynienia zarówno z R7000, jak i R7500 oraz z konkurencją od Asusa RT-AC68U, RT-AC87U i przy tym pozostałeś. Powiedz jak te cztery routery wypadają w porównaniu zasięgu sieci Wi-Fi? Jestem już prawie zdecydowany na R7000, ale zastanawiam się nad tym, czy nie sprawdzić najpierw jak będzie wyglądał zasięg na samym routerze i jak okaże się kiepsko to wtedy dokupić dodatkowy AC na parter. Jeśli któryś z nich znacznie przewyższa pod tym względem pozostałe, bo np. Asus chwali się przy nowym modelu RT-AC87U nową, bezkonkurencyjną jakością zasięgu Wi-Fi to może uda mi się uniknąć zastosowania AC i wtedy zaoszczędzając kasę będę w stanie kupić topowy model zamiast R7000.

Co do switcha potrzebuję niezarządzalny plug and play i wybór padł na NetGear GS308-100PES z portami 1Gbps.

Co do AC cały czas myślę nad EX6200 i EX6100, różnica 200 PLN, jak one wypadają względem siebie pod kątem zasięgu Wi-Fi, bo funkcjonalnością wiadomo, że EX6200 bije na głowę tego drugiego.

Na koniec może głupie pytanie. Nigdy nie miałem Internetu radiowego, a na dniach ma pojawić się monter. Tylko chcę się upewnić antenę z radiówki łączę z routerem za pomocą normalnego kabla RJ-45 do portu WAN? Kurde, żeby nie okazało się, że wypuszczą mi tylko RP-SMA i nic nie będzie pasowało... W razie czego są jakieś przejściówki RP-SMA na RJ-45??

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kolopeter

Pewnie na allegro znajdziesz....:) poczytaj choc troszke o tym czym sie wlasnie zainteresowales... dostawca da ci jakiegos ap clienta z wyjsciem rj-45.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Powiedz jak te cztery routery wypadają w porównaniu zasięgu sieci Wi-Fi?

bardzo podobnie z przewagą netgear. r7000 wspominam bo jest tańszy o ponad 200zł. Najsłabiej radził sobie AC68U.

Asus chwali się przy nowym modelu RT-AC87U nową, bezkonkurencyjną jakością zasięgu Wi-Fi

tak, "chwali" to dobre określenie :) nie ma nic szczególnie wyróżniającego się na tle pozostałych.

Co do AC cały czas myślę nad EX6200 i EX6100, różnica 200 PLN, jak one wypadają względem siebie pod kątem zasięgu Wi-Fi, bo funkcjonalnością wiadomo, że EX6200 bije na głowę tego drugiego.

i z zasięgiem jest podobnie, bije EX6100 "na głowę" :)

Nigdy nie miałem Internetu radiowego, a na dniach ma pojawić się monter. Tylko chcę się upewnić antenę z radiówki łączę z routerem za pomocą normalnego kabla RJ-45 do portu WAN?

też nie miałem ;-) ale powinien z anteną zostawić urządzenie dostępowe (jakiś apclient, wireless bridge) i dopiero stamtąd wychodzisz RJ45 do WAN routera. Zapytaj montera jak jest z nat'owaniem w tej sieci, może się okazać, że będziesz miał dostęp w jedną stronę :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
CzarnyElo

Wielkie dzięki za pomoc, szczególnie dla house'a  :) Otóż zakupiłem dzisiaj w x-komie następujący sprzęt:

Router Netgear Nighthawk R7000 (a/b/g/n/ac 1900Mb/s) USB DualBand R7000-100PES 689.00 zl

Access Point Netgear EX6200 (802.11a/g/n/ac 1200Mb/s) DualBand repeater EX6200-100PES 479.00 zl

Switch Netgear 8p GS308-100PES (8x10/100/1000Mbit)   134.00 zl

Jak dojdzie to sprawdzę jak wygląda zasięg na samym routerze i jeżeli wszędzie będzie dawał radę to EX6200 odeślę, jeśli nie to zostawię :)

• Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Temat zamykam jako rozwiązany :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• OpenITbot
      Przez OpenITbot
      Nighthawk X6 to jeden z najbardziej zaawansowanych trójpasmowych wzmacniaczy sygnału WiFi na polskim rynku, który bez przeszkód tworzy płynnie działającą sieć domową zarówno dla graczy, jak i transmisji video.  

Trzypasmowy wzmacniacz sygnału WiFi Nighthawk X6 EX7700 z opatentowaną technologią FastLane3 zwiększa zasięg domowej sieci WiFi z prędkością sięgającą 2,2 Gb/s. EX7700 wyposażony został w dwa dedykowane pasma o częstotliwości 5 GHz, co umożliwia osiągnięcie najwyższych prędkości połączenia z Internetem w posiadanych urządzeniach. Co ważne, wzmacniacz współpracuje ze wszystkimi routerami WiFi.

Dodatkowo, Nighthawk X6S zapewnia zwiększenie zasięgu domowej sieci WiFi w każdym miejscu w domu i nie wymaga korzystania z wielu nazw sieci. Tworzy on płynnie działającą sieć domową, korzystając z tej samej nazwy sieci WiFi, co router. Urządzenia, takie jak smartfony czy laptopy pozostaną połączone z siecią o tej samej nazwie – bez względu na to, w jakiej części domu będziemy z nich korzystać.

Nie bez znaczenia jest tu także funkcja Smart Roaming w standardzie 802.11k, która łączy urządzenia mobilne z najbardziej optymalną siecią WiFi, zapewniając tym samym doskonałą transmisję podczas przemieszczania się po domu. Aby zaś skontrolować stan połączenia, wystarczy sięgnąć po NETGEAR WiFi Analytics. Dzięki aplikacji możemy nie tylko sprawdzić prędkość połączenia, monitorować ruch internetowy, lecz także w pełni zoptymalizować już istniejącą lub nowo powstałą sieć WiFi.

Na koniec warto podkreślić, że dwa porty Gigabit Ethernet wzmacniacza umożliwiają podłączenie urządzeń przewodowych, takich jak telewizory Smart TV i konsole do gier.

Cena Nighthawk X6 to 589 złotych brutto.

Zobacz cały artykuł
    • OpenITbot
      Przez OpenITbot
      Nighthawk X6 to jeden z najbardziej zaawansowanych trójpasmowych wzmacniaczy sygnału WiFi na polskim rynku, który bez przeszkód tworzy płynnie działającą sieć domową zarówno dla graczy, jak i transmisji video.  

Trzypasmowy wzmacniacz sygnału WiFi Nighthawk X6 EX7700 z opatentowaną technologią FastLane3 zwiększa zasięg domowej sieci WiFi z prędkością sięgającą 2,2 Gb/s. EX7700 wyposażony został w dwa dedykowane pasma o częstotliwości 5 GHz, co umożliwia osiągnięcie najwyższych prędkości połączenia z Internetem w posiadanych urządzeniach. Co ważne, wzmacniacz współpracuje ze wszystkimi routerami WiFi.

Dodatkowo, Nighthawk X6S zapewnia zwiększenie zasięgu domowej sieci WiFi w każdym miejscu w domu i nie wymaga korzystania z wielu nazw sieci. Tworzy on płynnie działającą sieć domową, korzystając z tej samej nazwy sieci WiFi, co router. Urządzenia, takie jak smartfony czy laptopy pozostaną połączone z siecią o tej samej nazwie – bez względu na to, w jakiej części domu będziemy z nich korzystać.

Nie bez znaczenia jest tu także funkcja Smart Roaming w standardzie 802.11k, która łączy urządzenia mobilne z najbardziej optymalną siecią WiFi, zapewniając tym samym doskonałą transmisję podczas przemieszczania się po domu. Aby zaś skontrolować stan połączenia, wystarczy sięgnąć po NETGEAR WiFi Analytics. Dzięki aplikacji możemy nie tylko sprawdzić prędkość połączenia, monitorować ruch internetowy, lecz także w pełni zoptymalizować już istniejącą lub nowo powstałą sieć WiFi.

Na koniec warto podkreślić, że dwa porty Gigabit Ethernet wzmacniacza umożliwiają podłączenie urządzeń przewodowych, takich jak telewizory Smart TV i konsole do gier.

Cena Nighthawk X6 to 589 złotych brutto.
    • Michał10
      Przez Michał10
      Witajcie,
      jestem nowy i zielony w tematach IT. Mam taki kłopot. Zainstalowano mi dzisiaj internet światłowodowy 300Mb/30Mb. Do tego internetu zakupiłem router Netgear R7000. I wszystko byłoby świetnie gdyby nie jeden mały szczegół. Gdy podepnę się bezpośrednio pod światłowód to mam transfer na poziomie 280Mb/28Mb na 2,4GHz (taki notebook stary trochę mam). Gdy podepnę router to po kablu mam

Natomiast gdy chcę sprawdzić po wifi to niezależnie czy na 2,4GHz czy na 5GHz (sprawdzane na nowym smartfonie) w obu przypadkach jest podobnie:

Czy możecie mi powiedzieć dlaczego tak jest? Co może być przyczyną, że WIFI ogranicza prędkość? Czy router jest uszkodzony? A może są jakieś ustawienia, które odblokują to ograniczanie prędkości. Przy okazji mam pytanie czy router Netgear R7000 jest taki problematyczny w konfiguracji? Technik od internetu bluźnił mi na ten router przy małym dziecku jak szewc. Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi co zrobić. Będę wdzięczny jeśli powiecie mi też jak ewentualnie te ustawienia pozmieniać. Nie wiem co mam zrobić. Czy reklamować czy wykazać się jeszcze cierpliwością i poszukać kogoś kto sobie z tym poradzi.
      Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Wszystkie wymagane w tej kwestii informacje zawierają: Polityka prywatności, Regulamin oraz Warunki użytkowania.