Skocz do zawartości
muzykcb

RT-AC68U - DLNA - nie aktualizuje się samodzielne

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

muzykcb

Witam - proszę o informację czy tylko ja mam taki problem czy to standard ?

posiadam Router RT-AC68U, dysk ADATA 1TB, format plików NTFS, najnowszy SOFT Merlina

Mam uruchomioną usługę DLNA , w opcji "Manual Media Server" mam ustawiony odpowiedni folder (nie cały dysk) problem polega na tym że jak wgram coś do tego folderu to nie jest to aktualizowane przez usługę DLNA i nie pojawia się na np. telewizorach - jedyny sposób aby coś się pojawiło jest w opcji "Enable DLNA Media Server" wyłączenie i ponowne włączenie wtedy włącza się skanowanie i pojawiają się dodane pliki.
Czy usługa DLNA nie powinna sam wykrywać jak coś jest dograne i to automatycznie aktualizować ?

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

@The Dino wspominał o działaniu DLNA w nowym Merlinie tutaj :

http://openitforum.pl/topic/559-asus-rt-ac68u-modem-lte-usb/?p=6039

http://openitforum.pl/topic/559-asus-rt-ac68u-modem-lte-usb/?p=6045

wróciłem do 374.43_2-05 Fork. Co ciekawe tu wyszedł inny problem, gdy ta partycja EXT3 istniała na dysku router chwilę po podłączeniu dysku resetował się. Więc wywaliłem partycję i znowu działam na dysku z NTFSem. Nie jest idealnie, ale tak jest bardzo dobrze. LTE działa, DLNA śmiga.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Dzięki, ale nie wiem czy rozwiązał ten problem czy nie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

Tak :)

wróciłem do 374.43_2-05 Fork

DLNA śmiga.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Dzięki za informację - niestety ta wersja mnie nie satysfakcjonuje z uwagi na brak pewnych zabezpieczeń dla osób które często korzystają z FTP oraz SAMBY jak i synchronizacji z sieciową chmurą.

Może ma ktoś inne rozwiązanie ? A może pisaliście do Merlina w tej sprawie ? Ja napisałem do Asusa ale mam wrażenie że "uczniowie" tam pracują.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

Jak dla mnie jedynym rozwiązaniem było wgranie tego FW o którym wspomniałem. Nie jest to zwykły 374, tylko aktualizowany o wiele elementów z 376 (poczytaj jego opis). W każdym razie wtedy DLNA działa poprawnie.

PS. Jednym z powodów nie działania aktualizacji jest chyba wyłączenie wielowątkowości w DLNA/SQLite, jednak o ile pierwsze wersje 376 informowały o tym w logu DLNA, o tyle ostatnia dostępna wersja Merlina już tego wpisu nie robiła. Nie testowałem czy DLNA się aktualizuje na tym FW, bo i tak wydajność DLNA była nie do zaakceptowania - możesz jednak sprawdzić.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

niestety ta wersja mnie nie satysfakcjonuje z uwagi na brak pewnych zabezpieczeń dla osób które często korzystają z FTP oraz SAMBY jak i synchronizacji z sieciową chmurą

co dokładnie masz na myśli ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Jakiś czas temu była głośna akcja odnośnie luki w zabezpieczeniach w oprogramowaniu Routerów ASUS-a - po tej informacji Merlin natychmiast wydał nowe oprogramowanie a po jakimś zasie Asus (jak zwykle spóźniony).

Ja nie neguję oprogramowania o którym wspominasz tylko poprostu go nie znam i nie wiem kto go redaguje , zawsze sądziłem że są 2 oprogramowania alternatywne (Merlin oraz Tomato) + jedno oryginalne (Asusa).

Jak byś mógł coś o nim napisać i wrzucić kilka screenów byłbym wdzięczny.

Ja obecnie korzystam z wersji Merlina RT-AC68U_3.0.0.4_376.47_0 i jeżeli chodzi o transfery DLNA to jestem bardzo zadowolony - na 2 telewizorach oddalonych od routera ścianą nie ma żadnych zacięć nawet jak jednocześnie oglądamy to samo.

Jedyny minus to właśnie ta nieaktualizująca się samoczynnie biblioteka.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

Jedyny minus to właśnie ta nieaktualizująca się samoczynnie biblioteka.

dzięki temu poradnikowi możesz wyłączyć wbudowaną obsługę DLNA i zainstalować paczkę z optware:

this version will not rebuild entire database after every router reboot.

Ja nie neguję oprogramowania o którym wspominasz tylko poprostu go nie znam i nie wiem kto go redaguje

To samo poniekąd można powiedzieć o RMerlin. Tutaj znajdziesz więcej informacji :
. Generalnie zapanowała jakaś niechęć wśród niektórych użytkowników do FW w wersji 376.xx więc importują nowsze poprawki z tych wydań do 374.43_2. Zaktualizowane zostały moduły openssl, dropbear, miniupnpd, dnsmasq, usunięto SSLv2/SSLv3 w samym webgui na rzecz TLS 1.0, rzekomo to wydanie posiada "improved security" i jak się okazuje działa poprawnie DLNA. Podatności z AsusWRT zostały załatane.

Do pobrania tutaj:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

Co do niechęci do 376, to są powody  ;-) :

• nowy sterownik NTFSa, który u mnie skanując dysk ciągle stwierdza "$UpCase file is formatted for use in Windows 7.", po czym odłącza dysk lub nie. Gdy uda mi się go zignorwać i dysk chodzi to i tak za jakiś czas robią się błędy i trzeba podpinać dysk pod komputer i naprawiać - nic poważnego, chociaż...
  • wyłączenie wielowątkowości w SQLite, przez co nie działa automatyczne odświeżanie bazy DLNA,
  • zauważalnie słabsza wydajność DLNA, nie wiem czy z powodu nowego NTFSa czy też z powodu SQLite - o tym jednak niżej,
  • niemożliwość odpalenia modemów LTE w trybie NDIS - chodzi tylko HiLink.

Natomiast dziś wgrałem najnowszy, oficjalny soft w wersji 3.0.0.4.376_3626 i problem z dyskiem znikł, tzn. chkdsk nadal znajduje tamten błąd, ale traktuje go jako ostrzeżenie. Czy będzie się dalej coś psuć to nie wiem, muszę po testować i poczekać. Automatycznego odświeżania DLNA nie ma nadal (wyłączona wielowątkowość w SQLite - zdaje się tylko Merlin ją ma "wymuszaną", bo ponoć to wyłączyli celowo z powodu jakiś innych błędów i podobno mają poprawić).

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

U mnie błędy na dysku też się pojawiały ale po aktualizacji oprogramowania na Merlina RT-AC68U_3.0.0.4_376.47_0 - problem się już nie pojawia, aczkolwiek po usunięciu dysku (programowo) i ponownym naciśnięciu "podłącz" nie zawsze jest podłączany (ponieważ zmienia sobie nazwę folderów dodając cyfrę "1") jednak po naciśnięciu w programie "restart" (routera) wszystko wraca do normy.

Co do szybkości działania DLNA to osobiście nie zauważyłem różnicy (z poprzednimi wersjami) ale dokładnie nie testowałem. Natomiast jak wcześniej pisałem posiadam wersję Merlina RT-AC68U_3.0.0.4_376.47_0 i tam niema wymuszonej wielowątkowość w SQLite ponieważ nie aktualizuje automatycznie plików DLNA dodawanych do danego foldera. Może najnowsza aktualizacja Merlina coś zmienia ale ciągle czytam że są problemy z częstotliwością 5GHz na nowym sofcie więc poczekam z zmianą aż się uspokoi ponieważ korzystam z w/w częstotliwości.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

aczkolwiek po usunięciu dysku (programowo) i ponownym naciśnięciu "podłącz" nie zawsze jest podłączany (ponieważ zmienia sobie nazwę folderów dodając cyfrę "1") jednak po naciśnięciu w programie "restart" (routera) wszystko wraca do normy.

zmienia się jedynie punkt montowania

ciągle czytam że są problemy z częstotliwością 5GHz na nowym sofcie więc poczekam z zmianą aż się uspokoi ponieważ korzystam z w/w częstotliwości.

używałem wersji 3.0.0.4.376.48 i na karcie AC nie zarejestrowałem żadnych problemów.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

To może faktycznie z tym samym 47 to miałem. Teraz testuję najnowszy oficjalny i póki co spokój. Niedługo pojawi się pewnie Merlin oparty o niego.

A z tym montowaniem (1) to nie tak całkiem po prostu zmienia punkt montowania, bo ja miałem podobny przypadek, tzn. dysk niby się odmontował, ale nadal istniał w tym punkcie jednak tylko z jednym katalogiem od DLNA, reszty katalogów nie było. Natomiast w nowym punkcie, tym (1), dysku i tak nie było.

Co do szybkości DLNA, ja mam porównanie, więc widzę to nawet na wyświetlaniu listy plików. Ale najbardziej było to denerwujące, gdy w bardziej skomplikowanych scenach obraz po prostu stawał, telewizor coś mielił i po chwili ruszał. Nie mówię, że to było ciągłe, może 3-4 razy na cały film, ale jednak. Na "normalnym" FW tego efektu nigdy nie odnotowałem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

To może faktycznie z tym samym 47 to miałem. Teraz testuję najnowszy oficjalny i póki co spokój. Niedługo pojawi się pewnie Merlin oparty o niego.

Dokładnie - dlatego czekam na nowego Merlina aczkolwiek nie jestem pewny czy obecna wersja nie jest tą najnowszą RT-AC68U_3.0.0.4_376.48_1

Co do szybkości DLNA, ja mam porównanie, więc widzę to nawet na wyświetlaniu listy plików. Ale najbardziej było to denerwujące, gdy w bardziej skomplikowanych scenach obraz po prostu stawał, telewizor coś mielił i po chwili ruszał. Nie mówię, że to było ciągłe, może 3-4 razy na cały film, ale jednak. Na "normalnym" FW tego efektu nigdy nie odnotowałem.

Jakie masz pasmo kanału na 2,4GHZ - ja mam na stałe przypisane 40 MHz jak zmienię na 20 MHz wtedy widzę spowolnienie, natomiast na 5GHz - 80 MHz i możesz mi wierzyć na słowo że nie mam żadnego spowolnienia na DLNA nic się nie zacina - po włączeniu filmu czeka się jakieś 10 sekund nim film się uruchomi ale później idzie bez zająknięcia, jak przewinę film czekam jakieś 2 sekundy i film leci bez jakichkolwiek problemów, a wszystkie filmy mam w formacie FULLHD

Jednak na każdym z TV mam przynajmniej 80% pokrycia sygnałem faktycznie jak miałem jakieś 60 % to nieraz się zacinało.

Edytowane przez muzykcb

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

Oficjalny FW jest z 14 listopada, obecny Merlin jest z 8 listopada. Wprawdzie pisze w nim o jakiś zmianach z 3561 (numer builda?), oficjalny jest natomiast z 3626, więc obecnie oficjalny jest nowszy.

Co do pasm, 2.4GHz mam ustawione na stałe na 40MHz (na tym mam kilka urządzeń, więc tak ustawiłem, w logu pisze, że pracuje na 40MHz), 5GHz jest na automat (na nim pracuje TV, w logu pisze, że chodzi na 80MHz, prędkość 300Mbps). Od wybrana filmu na TV do odtwarzania czeka się około 2 sekund (np. H.264, FullHD). Przewijanie, TV ma 3 prędkości, w każdej chodzi płynnie, wyświetlając klatki (tak średnio jedna do kilku klatek na sekundę, przeskakuje np. co 10, 15 sekund filmu).

I gdy tak chodzi to jest ok. Tak chodzi na wersjach 374, i tej najnowszej 376, na pozostałych... chodzi, ale do rozpoczęcia filmu mija dłuższy czas, sam film chodzi też płynnie, bez problemu, ale... no właśnie potrafią pojawić się sceny, które powodują przycięcie. Samo przeglądanie katalogów jest wolniejsze. Fakt, nie analizowałem siły sygnału, ale raczej to nie problem (tak obstawiam, ale mogę się mylić - chociaż o ile na odtwarzanie ok, mogłoby to wpływać, to jednak nie sądzę, żeby mogło to mieć wpływ np. na spowolnienie przeglądania katalogów). Może problemem jest dysk, a właściwie sterownik dysku z którym w poprzednich 376 miałem problemy (dysk mam NTFSowy), może to to, nie wiem.

W każdym razie, przynajmniej dla mnie, 374 jest ok, oczywiście wersja fork (z powodu uaktualnienia składników) lub najnowsza 376 (tutaj jedynie nie udało mi się jak na razie odpalić E3272 w trybie NDIS, chodzi tylko HiLink).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

ok - czekam na nowy Soft Merlina - zobaczymy co się zmieniło.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Jak testy nowego softu ?

Jakieś ciekawostki które da się zauważyć czy nic nowego ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

Hm... nowe minidlna (1.1.4) przypadło mi do gustu, ma pozycję "ostatnio dodane" która jest bardzo fajna. A tak to nic, po prostu chodzi. Chciałbym użyć trybu NDIS, jednak w nim nie ma skryptów, więc z tym muszę czekać na merlina.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Napisałem dzisiaj w sprawie DLNA do Asusa - oto odpowiedź:

"Na ten moment nie przewidziano zmian w tym zakresie. Każdorazowe dodanie plików wymaga ich zindeksowania. Obecnie Priorytetem jest
obsługa ISP"

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house

Obecnie Priorytetem jest obsługa ISP

wiem, że kładą duży nacisk na modemy LTE.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
The Dino

Powiem ci tak muzykcb, jasne, że fajnie byłoby gdyby to chodziło od tak. Ale w sumie "wymuszenie indeksowania" nie jest tragedią (przynajmniej dla mnie), a dodatki w stylu np. listy ostatnio dodanych bardziej mnie cieszą niż te niedogodności  :) Tym bardziej, że problem nie jest trwały, pewnie kiedyś to poprawią. I zawsze jest wybór, będę chciał automatyczne indeksowanie, wrócę do 374  ;-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
muzykcb

Oprogramowanie Merlina: RT-AC68U_3.0.0.4_376.49_2 , rozwiązało wszystkie problemy - DLNA aktualizuje się samodzielnie - szybko i dokładnie (dotyczy routera RT-AC68U).

Temat - problem rozwiązany.

Edytowane przez muzykcb

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności