Skocz do zawartości
b3rok

DS1512+ problem z dyskami USB na DSM 4.2-3211

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

b3rok    20
b3rok

W powyższej konfiguracji (czyli najnowszy DSM), serwer nie wykrywa mi dysku SEAGATE BACKUP PLUS 2.5 1TB USB 3.0, a na poprzedniej wersji było ok. Zgłosiłem sprawę Synology, pierwsze porady były dosyć dziwne/śmieszne (zmiana kabla USB, zmiana typu partycji - z EXT4 na EXT3, NTFS, FAT32), mimo że pisałem, że dysk jest ok i jest wykrywany przez inne urządzenia (PC, routery). Przesłałem plik debug.dat do Synology i mam nadzieję, że przyczynię się do wydania kolejnej, poprawionej wersji firmware.

Ciekawostka - problem nie występuje na DS110j z DSM 4.2-3211.

Aktualne rozwiązanie problemu - downgrade do poprzedniej wersji DSM 4.2-3202.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

wartościowe info mając na uwadze :

pierwsze porady były dosyć dziwne/śmieszne (zmiana kabla USB, zmiana typu partycji - z EXT4 na EXT3, NTFS, FAT32)

:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
b3rok    20
b3rok

Dzisiaj Synology rozwiązało problem - otrzymałem plik z patchtem do wgrania jako aktualizacja DSM. Po wgraniu patcha dysk zewnętrzny jest normalnie wykrywany.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Dzisiaj Synology rozwiązało problem - otrzymałem plik z patchtem do wgrania jako aktualizacja DSM

dość szybko  :huh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
b3rok    20
b3rok

Hmmmm czy ja wiem : ), pierwsze zgłoszenie było 26.04, potem wymiana @, jakieś dziwne pomysły, sugestie. Potem nie podobało się Synology, że miałem zainstalowane Optware, musiałem robić czystą instalację, potem jeszcze zrobiłem wejście na ssh do mojego serwera i dopiero wtedy (po kilku dniach) pojawił się patch.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

wejście na ssh do mojego serwera i dopiero wtedy (po kilku dniach) pojawił się patch

to szybko :) niektórzy producenci robią to dopiero przy maintenance release który zazwyczaj ma cykl kilku miesięczny.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
b3rok    20
b3rok

W sumie masz rację, a w dodatku zainteresowali się problemem i go rozwiązali. A na pytanie czy ten patch coś pomoże przy kolejnych wersjach, dostałem odpowiedź pozytywną i że zostanie użyty w kolejnej wersji DSM : ).

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

zadowolony jesteś z DS512+ ? mam w sumie podobny sprzęt tylko na mniej dysków  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
b3rok    20
b3rok

Zadowolony, stabilność sprzętu i softu Synology (co pewnie wiesz : ) ) - idealna, żadnych zastrzeżeń (i na DS110j, DS210j i DS1512+).

DS1512+ w porównaniu do DS110j i DS210j - działa żwawiej, tzn. poruszanie się po DSM, transfery po LAN,

ale:

- wkurzają mnie wentylatory (2 szt.), które po roku pracy są dosyć głośne i myślę o wymianie na inne (podobno w DS1512+ nie ma problemu, bo to jakiś standarowy rozmiar).

A np. w DS110j (1x wentylator) - nie pamiętam jak długo pracuje (to jest ten co kupiłem od Ciebie), czy w DS210j (1x wentylator) pracującym ok 3 lata - wentylatory pracują zdecydowanie ciszej.

Hałas ma dla mnie znaczenie, bo NAS stoi w pokoju dziennym : (.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house
- wkurzają mnie wentylatory (2 szt.), które po roku pracy są dosyć głośne i myślę o wymianie na inne (podobno w DS1512+ nie ma problemu, bo to jakiś standarowy rozmiar)

tak :) ludzie do nich nawet Noctua NF-R8 pakują a to są merce w powietrznym obiegu :)

ds713+ uważam za bardzo cichy model (przy 2 dyskach) - trybu performance wentylów nie włączałem. i tak jest cichszy niż podobny qnap (ts-269pro).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    148
glorifyday
ds713+ uważam za bardzo cichy model (przy 2 dyskach)

Tak, jest cichy.

Zauwazylem jednak, ze przez pewien czas wydawal dziwne, dosc glosne basowe pomruki, kiedy wybudzal dyski z hibernacji przy probie dostepu po ich dluzszym nieuzywaniu. Takie cos trwalo z minute, moze dwie, po czym znow cichl i slychac bylo tylko delikatny szum.

Mialem to nawet nagrac, moze zapytac u producenta co to... ale mu ostatnio przeszlo ;-).

EDIT:

Noctua NF-R8

Tak sobie patrze na przyszlosc, gdyby u mnie wiatrak mial zaczac halasowac... ten Noctua reguluje rzekomo obroty automatycznie... czy on ma jakis czujnik temperatury czy jak? Czy tez istnieje jakis sposob komunikacji pomiedzy takimi wentylatorami a urzadzeniem-matka?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house
Czy tez istnieje jakis sposob komunikacji pomiedzy takimi wentylatorami a urzadzeniem-matka?

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
. ds713+ to nic innego jak mini-komputer z procesorem intel atom i systemem operacyjnym :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    148
glorifyday

OK, czyli to DS steruje obrotami...

Wydawalo mi sie, ze nie znalazlem w menu DSMa opcji, ktora by to wprost ustawiala... czyzby chodzilo o wybor pomiedzy trybem cichym a ... tym drugim? (nie pamietam nazwy ;-)).

Wychodzi na to, ze obydwaj mamy 713+?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

a ... tym drugim?

dokładnie o to, tryb chłodzenia :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
branetre    61
branetre

Można edytować odpowiedni plik który ma zapisane progi co do zmiany obrotów wentylatora.

U siebie tak zrobiłem w ds112 Domyślnie serwer pozwalał nagrzać dysk do 45 stopni po modyfikacji mam stałe 38 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house
Wychodzi na to, ze obydwaj mamy 713+?

tak, mamy :D

po modyfikacji mam stałe 38

ja bez modyfikacji mam stałe 34st oraz 36st na drugim hdd od strony płyty z prockiem  :blink:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
branetre    61
branetre

@house ale jakiego rozmiaru (przepustowości w metrach sześciennych) masz wentylator ?

U mnie zapierdyka mały 70x70x15 który ledwo powietrze wyciąga ... Tu muszę przytoczyć że synology nie dopracowało pliku konfiguracyjnego dla progów wentylatora w tym modelu.
Po mojej modyfikacji wentylator chodzi cały czas na 58% co jest mało słyszalne natomiast wcześniej potrafił chodzić bardzo cicho lub nawet się wyłączyć po czym nagle wchodził na 80% obrotów co było słyszalne z pokoju obok :wacko:

W DSM 4.2-3211 plik jest w /usr/syno/etc.defaults/scemd.xml

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

@house ale jakiego rozmiaru (przepustowości w metrach sześciennych) masz wentylator ?
Wentylator systemu : 92 x 92 mm X 1

:blush:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
glorifyday    148
glorifyday

Potwierdzam to, co pisze House.

Na "cichych" ustawieniach bez jakiegokolwiek tuningu dyski maja w 713+ zazwyczaj 34 i 36 stopni.

To, czego mi w 713+ brakuje, to hibernacji systemu, ale cos za cos... chcialem Intela, widzialy galy...

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
branetre    61
branetre

W obudowie masz 125 ? Ja na chipie nie mam nawet radiatora tylko jakaś blaszka jest ...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house
Dnia 12.06.2013 o 21:39, lud3ik napisał:
Ja na chipie nie mam nawet radiatora tylko jakaś blaszka jest ...

ds713+ :

Synology_DS713+_inside.jpg 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Automatyczna wiadomość

Ten temat został zamknięty przez moderatora.

Powód: temat wyczerpany

Jeśli nie zgadzasz się z podanym powodem, prosimy o zgłoszenie tego posta do personelu forum.

Pozdrawiamy,

Ekipa OpenITForum.pl

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• cyberbob32
      Przez cyberbob32
      Witam wpadł mi dziś w ręce NETGEAR ReadyNAS 516 RN51600 uszkodzony. Urządzenie przestało działać, tj. włącza się, wyłącza kilka razy, później jest 'włączone', ale nie ma dostępu do niego przez sieć, reset do domyślnych ustawień nie pomaga wiatraki cały czas chodzą na pełnych obrotach Mial ktoś taki problem. Wygląda  najprawdopodobniej uszkodzenie firmware/biosu. 
    • house
      Przez house
       Miło mi poinformować, że zwycięzcami w konkursie organizowanym wspólnie z firmą Synology zostają: 

- użytkownik @miko - wygrywa nagrodę w postaci serwera NAS Synology DiskStation DS216play za poradnik:
       - użytkownik @limak - wygrywa nagrodę w postaci serwera NAS Synology DiskStation DS216j za poradnik:
       Zwycięzcom gratuluję i czekam na kontakt w celu ustalenia spraw dotyczących wysyłki nagród  
       Pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w konkursie 
    • limak
      Przez limak
      Posiadając urządzenia, którym powierzamy nasze cenne dane powinniśmy również zadbać o ich „kondycję” oraz bezpieczeństwo. Na szczęście nie musi się to wiązać z codziennym ślęczeniem nad logami  System DSM umożliwia przesyłanie wielu różnych powiadomień za pomocą poczty e-mail, SMS-em czy wykorzystując usługę „push”. Ze względu na moje ograniczenia, w tym poradniku opiszę konfigurację powiadomień e-mail oraz „push”.
      W celu ich ustawienia należy przejść do panelu sterowania:

Następnie wybieramy „Powiadomienia”:

Otworzy nam się panel sterowania z ustawieniami Powiadomień. Jako, że dla powiadomień e-mail należy powiązać swoje konto pocztowe z usługą Synology, proponuję założyć osobnego maila specjalnie do tego celu.
      Zaznaczamy opcję „Włącz powiadomienia e-mail” i konfigurujemy usługę:

W polu „Adres e-mail odbiorcy” możemy wprowadzić maksymalnie dwa adresy e-mail (oddzielone średnikiem), na które będą przesyłane powiadomienia. Następnie wybieramy dostawcę usług mailowych: Gmail, Yahoo!, Outlook, QQ bądź niestandardowy serwer SMTP.
      W tym przypadku konfigurację oprę o Gmail, natomiast w przypadku pozostałych trzech wpisujemy adres e-mail oraz hasło do naszej skrzynki pocztowej (najlepiej dedykowanej).
      Klikamy więc „Zaloguj w usłudze Gmail”. Pojawi się okno logowania, gdzie wprowadzamy dane logowania do konta pocztowego.  Gdy pojawi się okno z pytaniem odnośnie zezwolenia usłudze Synology na dostęp do konta Gmail, klikamy zezwól:

Finalnie powinien pojawić się komunikat z informacją „Synology SMTP Notifications przekieruje ważne informacje do….” oraz, że usługa ta została pomyślnie uwierzytelniona.  Na końcu możemy wysłać testowego maila w celu weryfikacji poprawności konfiguracji.
      Aby skonfigurować niestandardowy serwer SMTP należy uzupełnić następujące pola:

W polu „Serwer SMTP” należy wpisać nazwę bądź adres IP serwera SMTP Jeżeli port jest inny niż domyślny, w polu „Port SMTP” trzeba go zmienić W przypadku wymaganego uwierzytelnienia zaznaczamy tę opcję i wprowadzamy Nazwę użytkownika oraz hasło do konta na serwerze e-mail Zaznaczamy opcję „Wymagaj bezpieczne połączenie (SSL/TLS)” o ile serwer ma skonfigurowaną opcję szyfrowania Można dostosować nazwę nadawcy wyświetlaną w wiadomościach e-mail. Wystarczy uzupełnić pole „Imię i nazwisko nadawcy” Tak samo jest w przypadku adresu e-mail nadawcy. Jeżeli pole te pozostanie puste, będzie użyty pierwszy adres e-mail z pola odbiorcy. Udało nam się pomyślnie skonfigurować powiadomienia e-mail, teraz czas na „push”. Ale co to tak właściwie znaczy? Są to tzw. notyfikacje, czyli powiadomienia wyświetlane zazwyczaj w postaci „chmurki” – okienka w przeglądarce, specjalnej aplikacji desktopowej bądź w telefonie.
      DSM umożliwia integrację usługi „push” z przeglądarką Google Chrome (powyżej 35 wersji) i Safari (OS X v 10.9 i nowszych) oraz integrację z aplikacją mobilną Synology DS finder. Należy jednak sprawdzić czy urządzenie Synology NAS ma dostęp do Internetu z wykorzystaniem portu 8089.
      W celu włączenia powiadomień dla Google Chrome należy zaznaczyć  „Włącz wysyłanie powiadomień na urządzenia mobilne”, a następnie kliknij Zastosuj:

Teraz możliwe jest wybranie opcji „Włącz powiadomienia przeglądarki”. Pojawi się okienko pytające o instalację Synology Browser Notification – klikamy „Zainstaluj teraz”:

Teraz przeglądarka Chrome zapyta o zezwolenie instalacji tego rozszerzenia – wybieramy „Dodaj rozszerzenie”:

W prawym górnym rogu pojawi się ikonka rozszerzenia:

A tak wygląda powiadomienie testowe:

Po kliknięciu na okienko powiadomienia, zostaniemy przeniesieni do pełnych informacji zdarzenia.
      Wspominałem wcześniej również o integracji powiadomień z aplikacją DS Finder. Żeby to wykonać, po uruchomieniu tej aplikacji trzeba dodać urządzenie Synology do listy ulubionych w celu sparowania urządzenia mobilnego z Synology NAS.
      Skoro już mamy poprawnie skonfigurowaną usługę powiadomień e-mail oraz push, czas na wybranie zakresu przesyłanych informacji. Poniżej przedstawiam zrzut ekranu z wszystkimi powiadomieniami:

Jak widać możemy wybrać, jakie powiadomienia mają przychodzić w formie e-mail, SMS bądź „push”. Widok ten uporządkujemy za pomocą rozwijalnej listy w prawym górnym rogu:

Powiadomienia można wyświetlić m.in. wg priorytetu. Oznaczone jako „krytyczne” są to informacje bardzo ważne, informujące o zdarzeniach mogących mieć wpływ na działanie urządzenia takie jak anomalia w systemie, zagrożenie bezpieczeństwa, nieaktualny system itd. Informacje te należy traktować priorytetowo. Kolejnym statusem „Informacyjne” obarczone są powiadomienia, które nie wymagają bezpośrednich działań a jedynie informują o zmianie statusu. Sugeruję, aby pierwsze z nich czyli „krytyczne” były przesyłane w formie notyfikacji w przeglądarce bądź urządzeniu mobilnym a informacje na maila – dla zachowania porządku 
      Oprócz tego listę można  pogrupować wg kategorii:
      System – informacje dotyczące błędów/zmian w systemie wewnętrzna pamięć – tyczy się to zdarzeń związanych z pamięcią wewnętrzną kopia zapasowa i przywracanie – również ważna kategoria zawierająca zdarzenia związane z zadaniami tworzenia bądź przywracania kopii zapasowej zasilanie – zdarzenia związane z zasilaniem CMS – informacje o połączeniach/rozłączeniach z hostem CMS (nieprzydatne w przypadku braku postawionego systemu zarządzania treścią) zewnętrzna pamięć –  – tyczy się to zdarzeń związanych z pamięcią zewnętrzną Ostatnią rzeczą, którą należy pamiętać zmienić (jeżeli wcześniej tego nie ustawialiśmy) to Opcje regionalne, żeby powiadomienia były w naszym ojczystym języku:

Treść powiadomień możemy dostosować do własnych potrzeb. Wystarczy zaznaczyć temat powiadomienia a następnie kliknąć „Edytuj wiadomość”:

Treść powiadomień zawiera zmienne zaczynające i kończące się znakiem procentu - %. Zmienne te są skonfigurowane w systemie i w treści wiadomości będą zastąpione odpowiednimi wartościami/informacjami. Jeżeli po modyfikacji wiadomości chcemy przywrócić domyślną treść powiadomienia wystarczy kliknąć „Przywróć domyślne”.
      Jak sami widzicie, warto przysiąść nad konfiguracją powiadomień gdyż zostaniemy natychmiast powiadomieni przez nasze urządzenie Synology NAS nie tylko o nagłych przypadkach ale i innych statusach urządzenia.

Openitforum

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.