Skocz do zawartości
sadaman

Asus RT-AC68U Problem z transferami

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

sadaman

Witam

Mam pytanie do szanownych forumowiczów odnośnie routera wifi Asus RT-AC86U

Mój problem dotyczy dwóch aspektów i miał również miejsce w modelu RT-AC66U

Otóż do chwili obecnej korzystałem z routera wifi firmy Ubiquiti model Power APN oraz karty wifi tej samej firmy model WIFISTATION

Niestety kilka dni temu router odmówił posłuszeństwa i z racji braku tego modelu na rynku zacząłem poszukiwania w ofercie innych

producentów.

Mój wybór padł wstępnie na model AC66U, który nabyłem > podłączyłem > skonfigurowałem i...ku mojemu zaskoczeniu urządzenie działało

wolniej niż poprzednie. Przy pomiarach przez wszelakie strony od mierzenia prędkości / pingów etc wszystko wychodzi w normie, tzn pingi mam

na poziomie między 17 a 40ms, transfer jest wporządku czyli taki jak przy łączu 8Mbps ma być.

Niestety czas wczytywania różnych stron internetowych jest dość długi, jednak najbardziej martwi mnie transfer pobieranych plików z serwerów

sharingowych  / powinienem mieć realny stabilny transfer na poziomie 1,02MB/sek a tymczasem mam transfer pływający, tzn dochodzi on do maksimum

przy którym utrzymuje się kilkanaście sekund po czym transfer jest zatrzymywany i po kilku sekundach kontynuowany od wartości około 120KB/sek,

po czym rośnie i znów pauza / i tak wkółko.

Ta historia nie ulega zmianie także na sofcie TOMATO, ani na nowym modelu który posiadam czyli AC68U także na orginalnym sofcie jak i tomato.

Nie sądzę także by była to wada sprzętu.

Czy ktoś ma jakieś pomysły gdzie może leżeć przyczyna? Proszę o wskazówki.

Dodam jeszcze że karta sieciowa to nadal Ubiquiti Wifi station, odległość od routera to około 9 metrów i po drodze ceglana ściana o grubości około 30 cm.

Na starym routerze tak się nie działo.

Jeszcze raz proszę o wskazówki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Sytuacja powtarza się jeśli nawiązujesz transfer tak aby urządzenia widziały się (bez ścian po drodze) ? Jakie pasmo, 2,4Ghz ? 40MHz włączone ? Jak działa Twoje łącze od ISP po kablu ? ping do DNS'a operatora ?

Wiem, dużo pytań :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

Witam

A więc tak:

2,4 GHz >

szerokość 40MHz

kanał rozszerzony na ABOVE

kanał 6

zabezpieczenie WPA2 Personal AES

tryb bezprzewodowy automatyczny z uwagi na fakt iż różne urządzenia korzystają z internetu, opcja B/G Protection wyłączona.

5GHz >

szerokość pasma 80 MHz

kanał rozszerzony automatycznie

kanał automatycznie

zabezpieczenie WPA2 Personal AES

tryb bezprzewodowy automatyczny

Internet mam bezprzewodowy dostarczany drogą radiową do AP 5GHz na dachu, z dachu po skrętce do routera wifi RT-AC68U, w routerze sygnał z AP jest w pięty w PORT 1 LAN, nie korzystam ze złącza WAN.

Ping do DNS po kablu do AP

28ms ttl 62

17ms ttl 62

30ms ttl 62

21ms ttl 62

Ping do DNS przez wifi 2,4 GHz i przez ścianę

31ms ttl 62

24ms ttl 62

54ms ttl 62

45ms ttl 62

Czasem mam tak po wifi przez ścianę / podobnie bywa w odległości 2 metrów

Jednak częściej jest tak 

A tak to wygląda w praktyce

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

a karta WiFi to ? na "Power APN" było wszystko ok ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

Tak. Na karcie Ubiquiti WifiStation wraz routerem Ubiquiti Power APN wszystko było wporządku.

Teraz ta karta działa do spółki z Asusem.

Może w jakiś sposób się nie dogadują.

To jest karta tylko na pasmo 2,4 GHz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

To jest karta tylko na pasmo 2,4 GHz

właśnie widzę, N150 atheros - więc nie powinno być problemów, poza tym ta radiolinia coś kuca, 370ms ping ? :/

karty N na usb są dość tanie więc zacząłbym od tej strony (jeśli zakładasz, że ISP jest ok).

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

W sumie to też myślałem żeby zacząć od tej strony :)

Ale jeśli już będę inwestował to od razu coś z wyższej półki, tzn w sprzęt który od razu załatwi mi przy okazji 5GHz

Dam znać po zakupie czy coś się zmieniło.

Póki co dzięki za pomoc :)

Edytowane przez sadaman
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jak na USB 3.0 to może Edimax EW-7822UAC ? :>

W Windows 8.1 nie działa poprawnie sterownik do trybu usb 3.0 :/ W Windows 8 i niżej jest ok. A karta zadziwiająco szybka :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

No właśnie komputer to maszynka stacjonarna, jednak zastanawiam mnie sens instalacji tak wypasionej karty na PCI.

W tej chwili mam łącze 8Mb/s a maksymalnie na radiowym od dostawcy pewnie wyciągnę w okolicy 20Mb/s

Generalnie po części dla mnie istotna jest cena tej karty, zastanawiam się czy nie wystarczyłaby karta w stylu:

Asus USB-N53 ewentualnie niższa wersja od polecanej przez ciebie czyli PCE-AC66. Przyznam że interesuje mnie jeszcze karta od

TP-LINKA model ARCHER T4U lub SAMSUNGA WIS12ABGN/XEC

Taka na USB zawsze mogę przedłużyć i włożyć w jakiś adapter na USB tak by stała wysoko.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

W Windows 8.1 nie działa poprawnie sterownik do trybu usb 3.0 :/ W Windows 8 i niżej jest ok. A karta zadziwiająco szybka :)

No właśnie mam system Windows 8.1 ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

He najlepsze jest to że byłem zdecydowany na Asusa USBA AC-56 - tylko że nigdzie tej karty niema.

Jedynie morele ją ma na stanie, jednak wyczytałem u nich w opiniach że karta AC-56 ma spore problemy ze współpracą także na Win 8.1

Same porażki

Edytowane przez sadaman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

, jednak wyczytałem u nich w opiniach że karta AC-56 ma spore problemy ze współpracą także na Win 8.1

Ważne kiedy komentarze były pisane, ostatni sterownik twierdzi że :

1. Support Windows 8.1with 1026.6 driver version.
2. Fix Utility UI issues.
3. Add 2.4GHz 256QAM function
Driver version : 1026.6

i jest sprzed 5 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
karta AC-56 ma spore problemy ze współpracą także na Win 8.1

bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura. Mam ją w laptopie (patrz stopka) już pewnie z rok czasu i działa GENIALNIE!!! własnie na 8.1. Na próbę zainstalowałem w tym lapku DW1550 i owszem niezła ale AC56 ją zmiotła... poszła do laptopa syna ;-)

Na Ceneo dostępna w 20 sklepach więc nie tylko morele, nawet media i euro..

Edytowane przez Idanit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

No nic, zamówiłem te karte na morele, powinna jutro być umnie...więc będę testował.

Mam jeszcze pytanie jak wygląda sprawa z alternatywnym oprogramowaniem.

Wgrywałem już co prawda ostatniego Tomato do niego, jednak bardziej aby sprawdzić czy polepszy się 

coś w temacie transferów o których tu pisze.

Jednak chciałbym dowiedzieć czy alternatywny soft da mi coś więcej niż orginalny od asusa.

Mam bardziej na myśli polepszenie / ustabilizowanie zasięgu. Aczkolwiek gdzieś mi się przewinęło

że zwiększenie zasięgu jeśli chodzi o moc wyjściową w tych routerach to bzdura i mit, ponieważ nie da się

wycisnąć już więcej niż oferuje w regulacji mocy orginalny soft.

Jak to jest z tym alternatywnym softem?

Czy daje on możliwość konfigurowania przedewszystkim mnogości innych ustawień, czy ogólnie polepsza prace routera?

Jeśli tak to co wobec tego wgrać?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit
Tomato

w tej kwestii bardziej kompetentny będzie @house, ja nigdy nie testowałem bo nie widzę takiej potrzeby.  Z tego co się orientuję to raczej należało by traktować jako wersję beta. OFW jest w Asusie bardzo dobry, a jak potrzeba czegoś więcej jest merlin, z którego ja korzystam najchętniej.

Jest też DD-WRT ponoć bardzo dobry, ale też się nie wypowiadam bo nie miałem okazji jeszcze się pobawić.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

bzdura, bzdura i jeszcze raz bzdura

jak miło, przynajmniej jest potwierdzenie :)

Jak to jest z tym alternatywnym softem?

to zależy, jeśli potrzebujesz funkcji tomato to tak, w przeciwnym wypadku omijać i zapomnieć... dla mnie wydajność rozwiązań alternatywnych jest co najmniej mierna. Tomato na asusie jest w miarę ok - autorzy portują na wprost ze źródeł asusa sterowniki i moduły jak klocki lego z pudła po video ;-) w innych routerach jest kiepsko i irytująco. Ja omijam i takie mam zdanie :) ddwrt  jest całkiem w porządku jedynie przy szybszych łączach brak obsługi fast-NAT trzeba zastąpić overclockingiem. anyway - najlepszym rozwiązaniem jest OFW lub Merlin MOD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

house: A jak się ma Merlin w tym temacie? W jednym z tematów dotyczących tego softu jaki routera spotkałem się twierdzeniem jakoby ten soft właśnie był lekarstwem

na skaczące niestabilne transfery, a przy okazji poprawia trochę zasięg. Oczywiście wszystko to w stosunku do OFW

Edytowane przez sadaman

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@sadaman Tak naprawdę to jest nic innego jak zmodyfikowana wersja OFW. Merlin na bazie źródeł Asusa dodaje dodatkowe funkcje, aktualizując czasem kluczowe pakiety. AsusWRT bazuje szczątkowo na kodzie Tomato więc można powiedzieć, że to szybki i niezawodny jego substytut :) Czasami zdarzały się problemy z radiem, ale ogólnie tak jak chodzi OFW tak chodzi Merlin. Nie będzie lepiej/gorzej/inaczej. Nie ma w nim jakiegoś magicznego modułu który zwiększa zasięg czy moc sygnału :) Jakiś czas temu Merlin poprawiał kod Asusa i rzeczywiście było lepiej, potem Asus zaliczyl zonk i zonk poszedł również w FW Merlina. Przez ostatnie kilka wydań jest naprawdę bardzo dobrze, sam z powodzeniem użytkuję.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

W oczekiwaniu na nową kartę postanowiłem sobie zrobić test transferowy.

Podłączyłem do routera dysk na usb 2.0, uruchomiłem dostęp do dysku w otoczeniu sieciowym i wykonałem kilka testów kopiowania i odczytywania plików.

Test wykonałem na laptopie HP przy użyciu wbudowanej karty wifi Intel WiFi Link 5100 AGN, karta ma ustawioną szerokość kanału ze sztywnego 20MHz na automatyczne

zarówno w trybie 2.4 GHz i 5GHz / karta na 5 GHz pracuje w trybie N. Transfer po wifi na routerze ASUS RT-AC68U oraz dysk na USB 2.0 Seagate 1TB

Test wykonany w tym samym pomieszczeniu co router w odległości 4 metrów. System Windows 7 64 Bit

Zastanawiam się czy te wyniki mieszczą się w normie.

Tryb 2.4 GHz kopiowanie z dysku na laptopa

Tryb 2.4 GHz kopiowanie z laptopa na dysk

Tryb 5 GHz kopiowanie z dysku na laptopa

Tryb 5 GHz kopiowanie z laptopa na dysk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jabol

Więc Edimax odpada.

Odpada? 

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Wiem że już karta kupiona ale warto wiedzieć że Edimax ma już sterowniki na 8.1

Edytowane przez Jabol
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Zastanawiam się czy te wyniki mieszczą się w normie.

jak na

Intel WiFi Link 5100 AGN

To jak najbardziej :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

Ok, przynajmniej tyle :) Karta Asusa jeszcze nie dotarła ;/

Mam natomiast jeszcze dwa inne problemy z tym routerem, i w miarę możliwości proszę o podpowiedzi.

Zauważyłem dziś na karcie WiFiStation że zaczął mi nagle zwalniać internet, do tego stopnia że w pewnym momencie

niczego nie można było pobrać z internetu. Pomyślałem sobie że zresetuje AP na dachu, tak też zrobiłem jednak nic to nie

pomogło. Kolejną rzeczą jaką miałem zrobić to reset routera, jednak nim to zrobiłem podłączyłem AP po kablu do 

komputera i wszystko było OK, ale po wifi nadal nic nie można było pobrać, strony ledwo się otwierały.

Oczywiście wszystko wróciło do normy po restarcie routera.

Czy ktoś z forumowiczów może mnie oświecić czy to czysty przypadek czy raczej się martwić?

Drugi problem dotyczy monitoringu który mam wokół domu, oczywiście z wyjściem podglądu na zewnątrz.

Chciałbym aby AP z dachu był podłączony do portu WAN przedewszystkim po to by mieć wszystkie cztery porty LAN do dyspozycji.

Jednak w żaden sposób nie potrafię poprawnie skonfigurować przekierowania portów.

Efekt jest taki że router pracuje jako switch czyli wszystkie kable wpięte mam do portów LAN i serwer DHCP mam wyłączony,

co pośrednio utrudnia mi również korzystanie z podłączonego dysku w otoczeniu sieciowym, ponieważ widzę go dopiero gdy włącze

serwer DHCP, a mogę to zrobić dopiero wtedy gdy AP będzie podłączony do WAN-a.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

AP z dachu

w jakim trybie chodzi ? AP, wireless bridge ? jest na nim jakiś firewall i nat ?

strony ledwo się otwierały

zmień dnsy na google i zobacz czy to pomoże... w jakim trybie działa asus ? Wireless router (gateway) ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
sadaman

Niestety nie mam pojęcia jak jest ustawiony AP na dachu, to wie tylko admin sieci.

Jeśli chodzi o ustawienia Asusa to poniżej zamieszczam kilka screenów, możliwe że coś mam ustawione nie tak:

Przy okazji dotarła już do mnie karta Asusa USB AC56

Zrobiłem już kilka testów na pasmach 2.4 i 5 GHz - odległość od routera około 9 metrów po drodze około 20-to cm ceglana ściana.

Kopiowanie na paśmie 2.4 GHz dysk podłączony do routera Seagate 1TB na USB 2.0

Kopiowanie z dysk na PC

Kopiowanie z PC na dysk

Kopiowanie na paśmie 2.4 GHz dysk podłączony do routera ADATA 1TB USB 3.0

Kopiowanie z dysku na PC

Kopiowanie z PC na dysk

Te same testy powtórzone na paśmie 5GHz

USB 2.0 Kopiowanie z dysku na PC

USB 2.0 Kopiowanie z PC na dysk

USB 3.0 Kopiowanie z dysku na PC

USB 3.0 Kopiowanie z PC na dysk

Niby lepiej niż wczoraj na zwykłej karcie, jednak czy aż tak dobrze biorąc pod uwagę ścianę po drodze.

Przy okazji podaje jeszcze ustawienia z mendżera urządzeń w którym widnieje zainstalowana karta / zakładka Zaawansowane:

BeamCap - VHT BEAM RX & HT BEAM RX
EnableAdaptivity - ENABLE
High Adhoc Mode - DISABLE
LdpcCap - VHT LDPC TX RX & HT LDCP TX RX
QoS Support - Support QoS
StbcCap - VHT STBC TX RX & HT STBC TX RX
USB SF Mode - Disable
USB Switch Mode - Auto
VHT 24G - Disable
WiFi Config - Performance
Wireless Mode - Auto

Jedno tylko nie uległo w dalszym ciągu zmianie - transfery przy ściąganiu z internetu nadal skaczą i rwą się,

i powiem że jest gorzej niż było

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A z ISP jest ok? Samo łącze działa prawidłowo? Załaduj Merlina, ustaw DNS Google i zobacz czy coś pomogło... transfery plików z USB 3.0 powinny być dużo wyższe.

Reducing USB 3.0 interference z zaawansowanych opcjach pasma 2,4GHz zmieniłeś?

napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi