Jump to content
dbsoft

Jak z SHR przejść na basic bez utraty danych ?

Rate this topic

Recommended Posts

dbsoft

Od kilku dni jestem posiadaczem synka DS214play.

Zamontowałem w nim dysk 3T. Podczas instalacji odpowiadałem na wartości domyślne, nie do końca kojarząc problematyki SHR. Mamm w tej chwili jeden dysk jako SHR bez ochrony danych. Chcę dokupić jeszcze jeden dysk (np. 6TB ale to w przyslości za kilka miesięcy) i uzyskać dzięki temu dwa niezalezne dyski. Nie chcę raidów, shr-ów itp. Nie chcę mieć problemu związanego z utrata danych z obu dysków, gdy poleci mi jeden dysk czy rozsypie się macierz. Nie potrzebuję zabezpieczenia w postaci mirrora ponieważ będę wykonywał systematyczne backupy wybranych katalogów.

Proszę mi podpowiedzieć:

- czy można zmienić ustawienia shr na obecnym dysku na pojedynczy wolumin (pojedyczy dysk) bez utraty danych.

- jesli się nie da to jak mam jeszcze raz zainstalować system i co wybierać w trakcie instalacji aby uzyskać pojedynczy dysk ( z możliwościa dołożenia drugiego bez rzadnych raidów, shr-ów jbod itp)

house

Nie chcę mieć problemu związanego z utrata danych z obu dysków, gdy poleci mi jeden dysk

właśnie po to jest shr z zabezpieczeniem danych :)

czy rozsypie się macierz

tryby raid/shr w synology się nie "sypią" :)

czy można zmienić ustawienia shr na obecnym dysku na pojedynczy wolumin (pojedyczy dysk) bez utraty danych

bez degradacji obecnego woluminu - nie

jak mam jeszcze raz zainstalować system i co wybierać w trakcie instalacji aby uzyskać pojedynczy dysk

You do not have the required permissions to view the link content.

dbsoft

Dzięki @house zaodpowiedź.

W kwestii uściślenia to chcę powiększyc swój wolumen danych (3TB+6TB=9TB). Nie chcę mieć Raid 1 czy SHR z ochroną danych ponieważ nadal będę miał 3 TB.

Chcę mieć dwa oddzielne woluminy (po jednym na dysku). Chcę uniknąć czegoś na wzrór Raid 0 gdzie jak sypnie sie jeden dysk to tracimy wszystko.

Nie do końca rozumiem jak tu działa JBOD (dla mnie jest to połączenie dwóch dysków w jeden wolumen gdzie dyski nie musza mieć tych samych rozmiarow jak w Raid 0)

Co miałeś na myśli mówiąc o degradacji. Chce mieć basic. Co zrobic aby od nowa zaintalowac system ?

house

Chcę mieć dwa oddzielne woluminy (po jednym na dysku)

więc oba jako basic. instalujesz od nowa dsm z jednym dyskiem a potem wkładasz drugi i również ustawiasz go jako basic.

Nie do końca rozumiem jak tu działa JBOD (dla mnie jest to połączenie dwóch dysków w jeden wolumen gdzie dyski nie musza mieć tych samych rozmiarow jak w Raid 0)

dokładnie tak to działa - 2 różnej wielkości dyski połączone w jeden wolumen o rozmiarze sumy ich pojemności. brak zabezpieczeń, w przypadku awarii 1 dysku tracisz cały wolumen a nie jego fragment.

Co miałeś na myśli mówiąc o degradacji. Chce mieć basic. Co zrobic aby od nowa zaintalowac system ?

przywrócenie wartości fabrycznych DSM i od nowa instalacja wraz z wyborem trybu dysku. degradacja = format dysku :)

dbsoft

przywrócenie wartości fabrycznych DSM i od nowa instalacja wraz z wyborem trybu dysku. degradacja = format dysku :)

A czy muszę wyjmować dysk i w podpinać go do kompa by zdjąć założone partycje, czy tylko wystarczy to zrobic z poziomu DSM ?

house

Mozna zrobic to z poziomu dsm (nigdy w ten sposob nie robilem) ale pewniejszym krokiem bedzie zabootowanie jakiegos livecd i zdjecie tego za pomoca gpart.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Obserwuj nas:

• Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.