Skocz do zawartości
dbsoft

Jak z SHR przejść na basic bez utraty danych ?

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

dbsoft

Od kilku dni jestem posiadaczem synka DS214play.

Zamontowałem w nim dysk 3T. Podczas instalacji odpowiadałem na wartości domyślne, nie do końca kojarząc problematyki SHR. Mamm w tej chwili jeden dysk jako SHR bez ochrony danych. Chcę dokupić jeszcze jeden dysk (np. 6TB ale to w przyslości za kilka miesięcy) i uzyskać dzięki temu dwa niezalezne dyski. Nie chcę raidów, shr-ów itp. Nie chcę mieć problemu związanego z utrata danych z obu dysków, gdy poleci mi jeden dysk czy rozsypie się macierz. Nie potrzebuję zabezpieczenia w postaci mirrora ponieważ będę wykonywał systematyczne backupy wybranych katalogów.

Proszę mi podpowiedzieć:

- czy można zmienić ustawienia shr na obecnym dysku na pojedynczy wolumin (pojedyczy dysk) bez utraty danych.

- jesli się nie da to jak mam jeszcze raz zainstalować system i co wybierać w trakcie instalacji aby uzyskać pojedynczy dysk ( z możliwościa dołożenia drugiego bez rzadnych raidów, shr-ów jbod itp)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie chcę mieć problemu związanego z utrata danych z obu dysków, gdy poleci mi jeden dysk

właśnie po to jest shr z zabezpieczeniem danych :)

czy rozsypie się macierz

tryby raid/shr w synology się nie "sypią" :)

czy można zmienić ustawienia shr na obecnym dysku na pojedynczy wolumin (pojedyczy dysk) bez utraty danych

bez degradacji obecnego woluminu - nie

jak mam jeszcze raz zainstalować system i co wybierać w trakcie instalacji aby uzyskać pojedynczy dysk

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dbsoft

Dzięki @house zaodpowiedź.

W kwestii uściślenia to chcę powiększyc swój wolumen danych (3TB+6TB=9TB). Nie chcę mieć Raid 1 czy SHR z ochroną danych ponieważ nadal będę miał 3 TB.

Chcę mieć dwa oddzielne woluminy (po jednym na dysku). Chcę uniknąć czegoś na wzrór Raid 0 gdzie jak sypnie sie jeden dysk to tracimy wszystko.

Nie do końca rozumiem jak tu działa JBOD (dla mnie jest to połączenie dwóch dysków w jeden wolumen gdzie dyski nie musza mieć tych samych rozmiarow jak w Raid 0)

Co miałeś na myśli mówiąc o degradacji. Chce mieć basic. Co zrobic aby od nowa zaintalowac system ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Chcę mieć dwa oddzielne woluminy (po jednym na dysku)

więc oba jako basic. instalujesz od nowa dsm z jednym dyskiem a potem wkładasz drugi i również ustawiasz go jako basic.

Nie do końca rozumiem jak tu działa JBOD (dla mnie jest to połączenie dwóch dysków w jeden wolumen gdzie dyski nie musza mieć tych samych rozmiarow jak w Raid 0)

dokładnie tak to działa - 2 różnej wielkości dyski połączone w jeden wolumen o rozmiarze sumy ich pojemności. brak zabezpieczeń, w przypadku awarii 1 dysku tracisz cały wolumen a nie jego fragment.

Co miałeś na myśli mówiąc o degradacji. Chce mieć basic. Co zrobic aby od nowa zaintalowac system ?

przywrócenie wartości fabrycznych DSM i od nowa instalacja wraz z wyborem trybu dysku. degradacja = format dysku :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
dbsoft

przywrócenie wartości fabrycznych DSM i od nowa instalacja wraz z wyborem trybu dysku. degradacja = format dysku :)

A czy muszę wyjmować dysk i w podpinać go do kompa by zdjąć założone partycje, czy tylko wystarczy to zrobic z poziomu DSM ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Mozna zrobic to z poziomu dsm (nigdy w ten sposob nie robilem) ale pewniejszym krokiem bedzie zabootowanie jakiegos livecd i zdjecie tego za pomoca gpart.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności