Skocz do zawartości
grz3si3k

Ruter rt-n66u tomato v. merlin

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

grz3si3k    29
grz3si3k

Jak w temacie, z racji tego że wiele osób korzysta tylko z merlina, a większość jednak z tomato, podajcie proszę jakieś sensowne za i przeciw dotyczące tych 2 software.

Dodam od siebie że miałem merlina na pokładzie, ale bardzo krótko z powodów oczywistych- nie mam tyle sprzętu żeby przeznaczać na testy, a wiem że  wiele osób robi takie testy i ma na to czas.  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Router posiadam lekko ponad rok, tomato używałem tak "produkcyjnie" około 2 miesięcy (v105,106,107 i poprzednie jedynie testowo) i wróciłem do merlina. Główny powód? Wydajność Wi-Fi. Bezapelacyjnie jest lepiej na merlinie, pomimo że shibby przeportowal poprzednia wersje drivera do tomato że źródeł asusa. Obecnie sterownik w ostatnim merlinie jest w wersji:

Broadcom BCM4331 802.11 Wireless Controller 5.110.27.20012

Nie dość że działa o wiele stabilniej, poprawiły się drobne niuanse męczące poprzednio jak np polaczenie Wi-Fi z Xbox360 (sprawdziłem osobiście), a ze zmian na plus względem poprzedniej wersji to stabilności polaczenia w paśmie 2,4ghz. Dla przykładu- mam kartę wnce2001 netgear'a podłączoną do tv samsunga. Na tomato i poprzednich merlinach filmy odtwarzane przez dlna działały tak sobie. Klatkowanie, problemy z dźwiękiem itp (dlna z openmediavault). Obecnie wszystko w minimum 720p gra bardzo płynnie a lagi zdarzają się na fullhd z bardzo wysokim bitrate. Na merlinie w paśmie 2,4 na badziewnej karcie Intel 2200 mam 90 kilka megabitow pasma więc jestem zadowolony. Dodatkowo zauważyłem że monitor pasma jest dokladniejszy. O ile wykres real-time w tomato jest w miarę dokładny to już wykres z 24h pokazuje głupoty. Może na slabszych laczach działa poprawnie ale mi na 100Mbit zawsze coś kulalo. Merlin i tu i tu jest bardzo dokładny pomimo tego samego mechanizmu statystyk pasma (!).
Druga sprawa to fastnat. Nie używam QoS'a więc różnicę widzę w merlinie gołym okiem.

Są ficzery które są zawarte jedynie w tomato i kto ich potrzebuje to używa tomato. To co potrzebuje jest w merlinie (jest samba, ftp, openvpn, optware dodatkowo aicloud) więc dla mnie jest no 1 :-)
Posiadając słabszy sprzęt również używałem tomato, ale obecnie jestem raczej tomato-sceptykiem ale bardzo podoba mi się jego rozwój i kierunek w którym zmierza. Ale w końcu to jest alternatywa. Merlin dodaje potrzebne funkcje do fabrycznego oprogramowania za którym stoi nie jeden człowiek a korporacja :-) pomijam fakt że od czasu jak zanikł teddy_bear jedynym developerem tomato został shibby a inni (jak toastman albo victek) zaczęli kopiować jego pracę i wypuszczać jako swoją.
Nie bez kozery shibby ma własne repo do którego wrzuca commity i puszcza jest do głównego repo dopiero po wydaniu swojego release'a :-)

Posta napisałem z telefonu :-)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Dokładnie, testując dość krótko doszedłem do podobnych wniosków. 

Co do wi-fi, używam 5GHz na jednym z laptopów, na pozostałych mam 2.4 GHz i zdecydowanie transfery na obu były lepsze niż na tomato. Przy próbie wyjaśnienia tego dostałem klapsa, wiec nie próbuje tego prostować.

Ok, to mnie jednak utwierdziło w przekonaniu, że soft Merlina jest tym o czym myślałem ale nie miałem pewności :-)

Masz racje, szanuje prace shibbiy`ego, dotowałem to co robi, ale czasami argumenty userów są gów***o warte, a to mnie już martwi!

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Masz racje, szanuje prace shibbiy`ego, dotowałem to co robi, ale czasami argumenty userów są gów***o warte, a to mnie już martwi!

Wiesz, nie bez powodu mówi się że z opinia jest jak z dziurą w d**ie- każdy ma swoją :) są fanboy'e :) i tacy którzy pomimo krytyki są w stanie konstruktywnie polemizować. Najważniejsze jest mieć własne zdanie. Sprawdzić, przetestować, wyrobić opinię. Nie jest wstydem nie wiedzieć lub nie umieć. :) w razie pytań jestem do dyspozycji. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

trochę mnie dziwi sytuacja transferów i negocjacji szybkości z kartą wifi 5ghz 300Mb/s. na merlinie w wersji beta...

Merlin, jak jeszcze przy pobieraniu na laptopa, ma transfery w granicach 15-17MB/s to już przy wysyłaniu zatrzymuje się na 12 MB/s.Zauważyłem ze cały czas negocjuje szybkość karty pomiędzy 200 a 300 Mb/s ... takiej sytuacji przy tomato nie miałem ;)

Próbowałem kilku konfiguracji na merlinie odnośnie ustawień kanałów, itd, ale nic to nie daje, co mnie mocno martwi. 

Na tomato osiągam 20MB/s, przy wysyłaniu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

jaka karta wifi ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Karta Intel® Wireless WiFi Link 4965AGN

Stara karta ale ładnie działa na 5ghz z tomato

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Karta Intel® Wireless WiFi Link 4965AGN

Stara karta ale ładnie działa na 5ghz z tomato

rzeczywiście dość leciwa :) coż mogę powiedzieć... ja na

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
(atheros) mam 22mb/s...

okazuje się ,że tomato będzie najlepszym wyborem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Myślałem o zakupie tej karty, tyle że ten laptop to leciwy sony vaio, przywiozłem sobie z usa, 4 lata temu  :D  więc jak na taki wiek, to i tak karta daje rade i mocno się zastanawiam czy inwestować w nową kartę. Choć nie ukrywam że wykukałem jeną na allegro za 90 pln, ale nie kupiłem bo nie miałem pewności czy da się założyć do mojego lapciaka.

Aczkolwiek nadal mnie zastanawia negocjacja pomiędzy ruterem z Merlinem a karta sieciowa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Pasować bedzie o ile mpcie masz w half size.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Świat nie kończy się na Tomato, Merlinie i OFW.

Próbowaliście nowszych kompilacji DD-WRT ?

Heh, pojawiły się już kompilacje dla RT-AC66u i RT-AC67u...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Próbowaliście nowszych kompilacji DD-WRT ?

2x mi nie wstał po aktualizacji ddwrt więc dalej nie próbuję ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Eeee... uprzedziłeś się.

U mnie E4200 nie wstał po wgraniu Tomato prawie przez rok, a jednak nadal używam ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

ciach

U mnie E4200 nie wstał po wgraniu Tomato prawie przez rok, ..ciach

Opowiedz..rok czyli jak ... ?  :lol:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Ano tak...

Zaraz po zakupie chciałem porównać zachowanie się na różnych softach, przez przypadek wrzuciłem pomidora w nieprawidłowej wersji, dla NVRAM = 32kB.

Router soft przyjął i zdechł. Czarna lampka z logo Cisco. Żadnego "recovery mode", na serialu głucho.

Podejście przez JTAG wredne, bo otwory są pod mikro-piny, i z mniejszym rastrem. Drugi problem to soft, mało co chciało współpracować.

Jak już zaczęło gadać - za nic w świecie nie chciało operować na flashu. Na bieżąco był inny sprzęt, więc jakoś wybitnie się nie spieszyłem...

Zebrałem się kiedyś i wyciągnąłem układ do zewnętrznego programatora. Rozpoznawany prawidłowo, ale pokazuje pojemność liczoną w pojedynczych bajtach.

Okazało się, że Linksys użył kostek SPI Winbonda, które fragment pojemności mają tylko do jednokrotnego zapisu.

Wgranie softu z NVRAM innym niż 60kB powoduje uszkodzenie kostki.

Po jakimś czasie - około roku - znalazłem czas i chęci, żeby się za to zabrać.

Okazja była, bo trafił do mnie uwalony E3200 z forum OL - dokładnie identyczna sytuacja.

Kostka rozpoznawana, ale z minimalną pojemnością, i do tego brak możliwości operowania na niej.

Kupiłem nowe kostki, oczywiście bez żadnych ograniczeń co do obszaru zapisu.

W obydwu routerach po wymianie pamięci flash wszystko ruszyło.

Teraz mogę eksperymentować :D kostka jest w pełni obsługiwana z poziomu JTAG-a.

To chyba raczej jest tak, że dotacje są traktowane jako podziękowanie za już wykonaną pracę, a nie jako motywacja na przyszłość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

..no tak, to wiele wyjaśnia ..

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

@maxikaaz - nowe ddwrt już na kernelu 3.x ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Z tego co widzę - tylko kompilacje dla routerów z radiem AC -

http://www.dd-wrt.com/site/support/other-downloads?path=others%2Feko%2FBrainSlayer-V24-preSP2%2F2013%2F04-15-2013-r21286%2F

Są Asusy AC56u, AC66u i AC67u. Nie znalazłem niczego dla AC od Linksysa, czyli nadal najwyższym obsługiwanym modelem jest E4200.

Asus, podobnie jak Buffalo, jest od jakiegoś czasu dość blisko z DD-WRT.

gallery_10_15_40104.jpg

Hmmm... a powiedzcie mi, bo akurat na innym forum temat Tomato dla nowych routerów z Broadcomami wywołał trochę zamieszania.

Padło stwierdzenie, że jest problem z obsługą RAM o wielkości >128MB. Jak to jest z Asusem RT-N66u...? Na Tomato widzi całość RAM-u?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house
Hmmm... a powiedzcie mi, bo akurat na innym forum temat Tomato dla nowych routerów z Broadcomami wywołał trochę zamieszania.

Padło stwierdzenie, że jest problem z obsługą RAM o wielkości >128MB. Jak to jest z Asusem RT-N66u...? Na Tomato widzi całość RAM-u?

tak widzi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

B)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

ok, @house, pewnie masz racje co do Tomato, choć czytając na twiterze info Erica Sauvageau, też nie jest pięknie.  :P  Widzę że nadal w nowej becie nie poprawił niestabilności sterownika WI-FI. Myślę że te moje transfery, są być może, powodem właśnie tego że działa on niestabilnie.

Poczekam aż się z tym upora, wtedy wgram i po testuje.  

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

ok, @house, pewnie masz racje co do Tomato, choć czytając na twiterze info Erica Sauvageau, też nie jest pięknie.  :P  Widzę że nadal w nowej becie nie poprawił niestabilności sterownika WI-FI. Myślę że te moje transfery, są być może, powodem właśnie tego że działa on niestabilnie.

Poczekam aż się z tym upora, wtedy wgram i po testuje.  

zapaliłem v109 - porażka jakaś :wacko: 

(fast-nat) że aż zęby bolą, ficzerów w brud (extended motd fajne, stealthMode Sunset fajne, nowe skiny itp) ale wydajność leży i kwiczy... od przynajmniej 3-4 wydań nic się nie dzieje oprócz wieszania kolejnych bombek na tej choince. fajnie ,że RMerlin pomaga Shibby .tomato podziałało u mnie 2,5 godziny  :blush: dziękuję,
  :ph34r:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Mam teraz 109, do momentu poprawienia sterownika w Merlinie pewnie się nie skuszę na wgranie. Nie chce latać z lapciaka po wifi 12MB/s  :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Mam teraz 109, do momentu poprawienia sterownika w Merlinie pewnie się nie skuszę na wgranie. Nie chce latać z lapciaka po wifi 12MB/s  :(

rozumiem Cię i zgadzam się z podejściem. chociaż nie rozumiem ,że wszędzie gdzie o tym napiszesz zaczyna się polemika :)

belliash trochę mnie zdziwił :) z podejściem na

a obsy wręcz zaszokował : "
" Wychodzi na to ,że o alternatywach mówi się albo pozytywnie albo w ogóle  :ph34r:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Z racji tego że nie jestem hejterem, nie podejmuje dyskusji na ten temat. Szczególnie w  miejscach gdzie podawanie sprawdzonych danych jest czystym złem. Dobrze że prekursorzy tomato, byli w miarę normalni.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Tomato by  S. odpuściłem od jakiegoś czasu. Z całkiem innego powodu - chodziło mi o stabilnego klienta BitTorrent, w miarę lekko obsługiwanego, bez problemu przenoszonego po update softu w routerze. Wybór padł na DualWAN, i do tej pory jestem zadowolony.

Jak czytam o problemach i nowościach dodawanych do nowych wydań, to raczej nie mam chęci nawet próbować.

Pamiętam dyskusję o Anonie, czytałem też na innych forach... Mógł być fajny pomysł, gdyby do tego dodać kanał zwrotny, informujący np. o aktualizacjach samego Tomato lub nawet paczek używanych w optware.

Wyszło jak wyszło, z podejrzeń o zbieranie danych niekoniecznie tych, które są zadeklarowane pamiętam, że jednak są zbierane adresy IP, bo jest wypowiedź, że ktoś tam logował się z blueconnecta.

I do tego podobno nie można pobrać już skryptu, czyli jak ktoś chce wiedzieć, co tam siedzi, to musi sobie grzebać w źródłach. Strzelam, że z tej rzeszy, która używa Tomato, to jakiś promil ma orientację i chęci, żeby to znaleźć.

Pojawiły się dodatki, o których pisze house, działające niektóre tak... średnio, bo i tak sprzęt robi, co chce ;)

Dlatego też zdziwiony jestem, że używacie tego forka, i marudzcie.

Jest przecież choćby RAF-ka od Victeka. W najnowszej kompilacji ma wrzucony WEB serwer (NGINX), jest widać, że to co jest dokładane, ma jakiś sens.

Po co sobie dupę zawracać czymś, co dawno przestało się rozwijać...?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Dlatego też zdziwiony jestem, że używacie tego forka, i marudzcie.

Po co sobie dupę zawracać czymś, co dawno przestało się rozwijać...?

cały czas liczę ,że kolega pomimo tego że pracuje sam zacznie rozwijać tomato. tak jak pisałem - kolejne bombki na choince a wydajność leży i kwiczy. 

zwrócić uwagę i merytorycznie polemizować nie można bo oczywiście wszystko wszystkim działa ok i z Ciebie głupka robią... 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
maxikaaz    22
maxikaaz

Nie chcę Ciebie i Kolegi Grzegorza martwić, ale romans ze stabilnym i przyzwoicie działającym Tomato by Shibby zakończył się gdzieś na wczesnych kompilacjach serii 9x.

Jak chcesz wspierać taki kierunek rozwoju, jak to teraz wygląda - to kosztem swoich nerwów i czasu wyszukuj błędy i wrzucaj je do bugtrackera.

Mentalności ludzkiej nie zmienisz...

Zawsze łatwiej będzie wysłuchać głosu klakierów, niż tych piszących krytycznie.

Ba... zawsze to łatwiej skłamać, by skłonić do korzystania ze swojej twórczości, niż przyznać się, że się pewnych funkcji nie umie zaimplementować.

Masz prosty przykład na

:

gallery_10_15_5513.jpg

W tym czasie ZD od kwartału miał już w swoim Tomato funkcjonalność QuatroWAN, który to soft stabilnością tłukł Tomato by S. na każdej linii.

Bez udziwniania, podglądając i wrzucając takie rozwiązania, które się sprawdziły u innych.

I nadal idzie do przodu, mimo że nie ma możliwości wgrywania skórek online.

Nie ma tam rewolucji, tylko update'y i dopieszczanie całości.

Patrząc po datach wypuszczenia kolejnych kompilacji raczej o "zniknięciu" nie można mówić. 

Powiadam Wam, Panowie - nie ma co się spinać, trzeba testować kompilacje od innych developerów, i dobrać sobie taką, która Wasze wymagania będzie spełniać najlepiej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1272
house

Podsumowując całość dyskusji znalazłem fajny link na OL :

:wacko:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
b3rok    20
b3rok

Nie chcę Ciebie i Kolegi Grzegorza martwić, ale romans ze stabilnym i przyzwoicie działającym Tomato by Shibby zakończył się gdzieś na wczesnych kompilacjach serii 9x.

Hmmmm czyli rozumię, że najnowsze wersje nie działają przyzwoicie i są niestabilne? Dziwne, bo patrząc na uptime'y w  Anonie, na moje routery, routery znajomych z Tomato nikt z nas nie zauważył niestabilności czy "nieprzyzwoitego" działania. Natomiast zgodzę się, że rozwój jest powolny... Moim zdaniem problem leży w braku ściślejszej współpracy developerów Tomato (i tych europejskich, ale przede wszystkim chińskich, którzy ideę OpenSource mają w poważaniu).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta