Skocz do zawartości
vogre

Router + USB czy Router + NAS

Rekomendowane odpowiedzi

vogre    3
vogre

To mój pierwszy post na forum także wypada się przywitać, a zatem - witam Panów i być może Panie ;)

Ale do rzeczy. Zwracam się do Was z prośbą o radę. Przy okazji remontu mieszkania planuję stworzyć sobie taką małą sieć multimedialną :) Jednak wybór konkretnych rozwiązań nie jest już tak prosty jako, że na rynku istnieje co najmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań i produktów, a żaden z nich nie jest wyraźnie gorszy lub lepszy od pozostałych.

Co chcę zrobić? Z grubsza następującą rzecz:

• Zakupić dobry router obsługujący standard AC: tutaj mam wielki dylemat pomiędzy Netgearem R7000 a Asusem RT-AC68U;
  • Dostarczyć do sieci magazyn danych. Miałby służyć przechowywaniu multimediów (głównie filmy), przechowywaniu kopii zapasowych z komputerów znajdujących się w sieci, dostarczać powierzchni dyskowej pod serwer HTTP. Tutaj waham się pomiędzy dyskiem NAS a DAS;
  • Zakupić do laptopa kartę mini pci obsługującą standard AC. Co do tego jestem niemal zdecydowany na Dell™ Wireless 1550 WLAN/BT jako że posiadam laptopa Dell Inspiron 17r SE 7720, mam zaufanie do tej marki, mogę kupić tą kartę w Polsce (w przeciwieństwie do intelowskiej 7260AC która w dodatku jak pisał chyba @House może sprawiać wiele problemów).
  • Podłączyć do sieci Raspberry Pi i postawić na nim domowy serwer LAMP do pracy deweloperskiej i testów.

Wymagania jakie postawiłem przed tą siecią:

• Dobra, płynna obsługa DLNA;
  • Obsługa protokołu SAMBA oraz FTP;
  • Obsługa torrentów bez konieczności włączania komputera;
  • Możliwość utworzenia serwera VPN (na chwilę obecną zapewne nie wykorzystam go od razu, ale chcę mieć tą możliwość);
  • Bezpieczeństwo danych;
  • Niezawodność;
  • Rozsądna szybkość wystarczająca do streamowania multimediów wewnątrz podsieci po WIFI;
  • Skalowalność przestrzeni dyskowej;

I tu pojawiają się znaki zapytania których nie mogę rozstrzygnąć sam. Dlatego zwracam się do Was z następującymi pytaniami:

• Biorąc pod uwagę moje wymagania który z routerów będzie lepszy: Netgear R7000 czy Asus RT-AC68U? Niestety co test, również na tym forum, to inne wyniki i opinie…
  • Jak magazynować dane? Inwestycja w NAS wydaje mi się bezsensowna jako, że powyższe routery oferują właściwie wszystko czego potrzebuje, a NAS tylko duplikowałby te funkcje (po co płacić 2 razy za to samo?). Dlatego skłaniam się do zakupu RaidSonic IB-RD3640SU3 (
      Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
    ) – połączenie USB 3.0, 4 kieszenie, gama RAID (w razie potrzeby) oraz ważny dla mnie tryb Single. Do środka poszłyby dyski WD Red. Tylko tu pojawia się kwestia wydajności USB 3.0, czy byłaby ona wystarczająca do moich zastosowań? Czytając testy na forum widzę, że często na płaszczyźnie WIFI-USB 3.0 pojawiają się problemy… Dodatkowo ponieważ na początku chcę zamontować jedynie 2 dyski które częściowo byłyby mirrorowane programowo pomiędzy sobą (nie chcę RAID ze względów i ekonomicznych i bezpieczeństwa – tak nie przesłyszeliście się – będą w trybie Single) to pojawia się kwestia czy routery będą poprawnie widziały te dyski jako oddzielne? Mogą się tu pojawić problemy?
  • Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della? Czy wiecie może jak z jej kompatybilnością z Dell Inspiron 7720?

Jako, że i tak rozpisałem się ponad miarę to już kończę i liczę na Waszą wiedzę i rady :)

ps. Nie bardzo wiedziałem w którym dziale umieścić temat. Jeżeli wybrałem źle to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Edytowane przez vogre
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit

Ja do tego używam AC68U i jestem bardzo zadowolony. Mam podpięty 2TB dysk USB3.0 i mam transfery niewele gorsze niż dedykowane NAS-y. Ale na pewno R7000 nie będzie w tej kwestii gorszy, bardziej kierował bym się wyglądem czy ilością miejsca do ustawienia rutera (są to zupełnie różne konstrukcje)

to pojawia się kwestia czy routery będą poprawnie widziały te dyski jako oddzielne?

jeżeli będą w trybie Single to niby jak miałbyś je  widzieć jako oddzielne dyski tym bardziej, że nie sądzę aby rutery miały sterowniki do takich wynalazków pozwalające rozpoznać kilka dysków podpiętych do jednego USB.

Pamiętaj, że to urządzenie to tzw JBOD czyli w wolnym tłumaczeniu spięcie różnych dysków w jeden. Zaletą jest możliwość podłączenia dysków o różnych pojemnościach, różnych producentów i zsumowanie ich pojemności, czego nie daje Raid ale wadą jest brak wzrostu wydajności czy zwiększenia bezpieczeństwa.

Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della?

Nie mam tej karty i nigdy nie testowałem ale z tego co się o niej mówi myślę, że to najlepszy wybór.

Podłączyć do sieci Raspberry Pi

Używam tego urządzenia jako powiedzmy HTPC choć to nie PC ;-) ale pamiętaj że LAN w nim to 100Mbits i wybór kart WiFi USB rozpoznawanych przez ten komputerek jest mocno ograniczona, licz się więc z pewnymi ograniczeniami jakie owe urządzenie posiada.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1384
house

Ja bym zaczął od pytania - ile chcesz przeznaczyć PLN na takie "środowisko" :D sam zakup routera to około 680zł :/ jak wspominasz o tym cudzie jakim jest "RaidSonic" to koszt ok 600zł więc całość klaruje się na poziomie 1300zł bez dysków. Fakt - można użyć routera jako serwera plików a nie w momencie kiedy ma pobierać torrenty, serwować pliki po smb i do tego robić za serwer DLNA :) - to nadal jest router - nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań. Przy szacunkowym koszcie jaki przytoczyłem wybrałbym Netgear R7000  a do tego serwer NAS również Netgear RN102 : 

Cena mniej więcej podobna do tego RaidSonic'a - 550zł - do tego jest to pełnoprawny NAS z dobrym systemem ReadyOS na którym bez problemu uruchomisz wspomniane funkcjonalności. zobacz demo :

Czy dobrze wybrałem chcąc kupić minipci Della? Czy wiecie może jak z jej kompatybilnością z Dell Inspiron 7720?

DW1550 będzie z dużym prawdopodobieństwem (kolega @emer użytkuje podobną w takim laptopie) bezproblemowo współpracować. Cena tej karty jest korzysta w relacji do wydajności - za 165zł wraz z R7000 będziesz mógł wyciągnąć ok 65-70MB/s po WiFi w LAN. 

Niestety co test, również na tym forum, to inne wyniki i opinie…

:) jeśli chcesz korzystać z dysku w routerze to Asus, jeśli nie - netgear - takie jest moje zdanie. asus będzie miał lepiej opracowane rozwiązania w samym FW, a netgear przy ograniczonej i mniej rozbudowanej funkcjonalności - większą wydajność :)

moim zdaniem będą spełnione :D
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
vogre    3
vogre

jeżeli będą w trybie Single to niby jak miałbyś je widzieć jako oddzielne dyski tym bardziej, że nie sądzę aby rutery miały sterowniki do takich wynalazków pozwalające rozpoznać kilka dysków podpiętych do jednego USB.

Na tym jak rozumiem polega tryb Single (choć może się mylę). To co innego niż JBOD gdzie wiele woluminów fizycznych jest widziana w systemie jako jeden logiczny. Ale jeżeli router nie będzie w stanie rozpoznać wielu woluminów to cała moja koncepcja tworzenia lustrzanego odbicia pomiędzy dyskami nie ma racji bytu...

Pamiętaj, że to urządzenie to tzw JBOD czyli w wolnym tłumaczeniu spięcie różnych dysków w jeden.

Model IB-RD3640SU3 obsługuje: "RAID 0, 1, 3, 5, 10, Single", model niżej czyli IB-3640SU3 odsługuje JBOD. Ale jeżeli i tak router nie rozpozna wielu woluminów fizycznych po USB to ta dyskusja jest czysto akademicka bo i tak tego nie wykorzystam zgodnie z założeniami ;)

ale pamiętaj że LAN w nim to 100Mbits

Oj tak... Niestety to złącze Ethernet 10/100 Mbps jest koszmarną piętą achillesową tej konstrukcji. Rozważałem nawet inwestycje w Cubieboard 3 który oferuje fantastyczne parametry (w tym 1 Gbps) za akceptowalną jeszcze cenę (około 400 zł). Jednak chyba duża społeczność i literatura przeważa szalę korzyści na stronę Raspberry. Co o tym myślisz?

Natomiast problem WIFI w tym wypadku nie istnieje dla mnie bo połączenie będzie do routera po LAN (w wypadku serwera umiejscowienie nie ma właściwie żadnego znaczenia).

Ja bym zaczął od pytania - ile chcesz przeznaczyć PLN na takie "środowisko"

Zawsze przy zakupach wychodzę z założenia, że lepiej raz zapłacić więcej niż później pluć sobie w brodę, że nie kupiło się czegoś lepszego. Innymi słowy planuję wydać tyle, aby moje założenia zostały dokładnie spełnione. Bez zbędnej ekstrawagancji, ale również bez szkodliwych "cięć". Z drugiej strony nie lubię marnować pieniędzy na niepotrzebne wydatki - lubię gdy wszystko jest dobrze zaplanowane i przemyślane, a poniesione wydatki mają oparcie w faktycznych potrzebach, a nie opierają się na marketingu sprzedawców. Kosz podanego rozwiązania szacowałem i jestem w stanie go ponieść :)

Netgear R7000 a do tego serwer NAS również Netgear RN102

Podoba mi się to połączenie. Może nawet jeszcze bardziej podoba mi się Netgear RN104 ;) Choć sens zakupu cztero-kieszeniowca znów rozbija się o to czy router będzie widział woluminy fizyczne jako oddzielne czy wszystko jako jeden logiczny. Macie jakieś przypuszczenia jak to będzie wyglądało? Jak patrzyłem na wersję demo podaną przez @Housa to niestety wydaje mi się, ale foldery jakie tworzymy nie mają możliwości podana "destynacji" fizycznej, a więc wygląda na to że wszystko jest wrzucane do jednego logicznego "wora"...

Ale nasuwa mi się przy takim połączeniu pytanie czy w takim razie Netgear R7000 nie jest nadmiarowy? Duplikujemy funkcje DLNA (o ile DLNA oferowane przez NAS będzie działało po WIFI - jak to będzie?), backupu, klienta torrent i pewnie jeszcze kilku innych. Dodatkowo USB 3.0 staje się niepotrzebne. Może w takim razie lepiej zmienić router na taki o wysokiej wydajności (oczywiście AC) ale bez tych funkcji? Jest taki?

netgear przy ograniczonej i mniej rozbudowanej funkcjonalności - większą wydajność

Chyba ta wydajność mnie przekonuje. Choć czy Netgear nie ma problemów we współpracy z kartą Della 1550? Czy niedomagania te dotyczą tylko połączenia dysk USB 3.0 + WIFI (odnoszę się do Twojego testu) czy można się spodziewać jakichś dodatkowych atrakcji?

ps. Dziękuje Wam Panowie za te posty :)

Edytowane przez vogre
  • Lubię to 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1384
house

Może w takim razie lepiej zmienić router na taki o wysokiej wydajności (oczywiście AC) ale bez tych funkcji? Jest taki?

oczywiście : 

o ile DLNA oferowane przez NAS będzie działało po WIFI - jak to będzie?

będzie działać :)

Choć czy Netgear nie ma problemów we współpracy z kartą Della 1550?

:D absolutnie żadnych : http://openitforum.pl/topic/553-dell-dw1550-bcm4352-netgear-r7000/

Czy niedomagania te dotyczą tylko połączenia dysk USB 3.0 + WIFI (odnoszę się do Twojego testu) czy można się spodziewać jakichś dodatkowych atrakcji?

dokładnie tak - usb 3.0 + wifi. innych atrakcji nie zarejestrowałem przez ostatnie 2 tygodnie bawienia się r7000.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    250
Idanit
Co o tym myślisz?

TYLKO I WYŁĄCZNIE RaspberyPi, nie daj się skusić 1GHz czy 1Gbits! Opracowane dodatki, rozwiązania systemowe, moduły, oprogramowanie, sterowniki... RPI jest w tej kwestii lata świetlne przed konkurencją.

Niestety to złącze Ethernet 10/100 Mbps jest koszmarną piętą achillesową tej konstrukcji.

nie taką koszmarną, ja też mam podłączone kabelkiem i nawet 30GB Remuxy filmów odtwarzają mi się beż żadnych przycięć z dysku USB podpiętego do AC68U właśnie, i ani dysk ani LAN ani nawet 700MHz procesorek nie są tu problemem.

oczywiście : 

Networking - RT-AC56U - ASUS

NETGEAR - R6300 WiFi Router 802.11ac Dual Band Gigabit

I ja jako wierny fan marki polecam oczywiście AC56U!!!!  :D

Edytowane przez Idanit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta