Skocz do zawartości
betelgeza

RT-AC68u + modemy USB, na których działa LTE

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

betelgeza

Witajcie Koledzy,

Stanowisko Supportu Asus Polska na dziś 22.05.2014 jest takie, że aktualne oprogramowanie RT-AC68u nie wspiera żadnego modemu działającego o transmisję LTE.

Tak się jednak składa, że przynajmniej jeden modem LTE działa i to bardzo sprawnie. Dlatego chciałbym w tym temacie zachęcić użytkowników, którym udało się odpalić LTE na wspomnianym routerze do podzielenia się informacją na temat modelu modemu oraz wersji oprogramowania routera.

Z pewnością te dane ułatwią poszukującym informacji skompletowanie działającego zestawu.

Na pierwszy ogień przetestowany przeze mnie oraz użytkownika @The Dino modem Huawei:

• Huawei E3272 HILINK  :good: (wersja firmware routera: 3.0.0.4.374_5656-g8d0a991)
  • Huawei E1820 (3G)  :good: (wersja firmware routera: ?)
  • Huawei E3276 (LTE)  :bad: (wersja firmware routera: ?)

pozdrawiam b.

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
betelgeza

UPDATE: 

• Huawei E3272s-153  :good: (wersja firmware routera: 3.0.0.4.376.1663) pozwala na połączenie z Internetem LTE Plus - szczegóły
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Idanit

Pojawił się nowy build od ASUS-a, w wersji 3.0.0.4.376.3626.

a w nim między innymi:

- Fixed HUAWEI E180, E261, E1750, E1780, EC122, EC1260, EC1261, EC150, EC167, ET128, compatibility issue. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

A czy on czasem nie pojawił się równo miesiąc temu?  ^_^

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

W kwestii modemów sprawdźcie nową alpha build Merlina. Pisał że pozlepial kilka wersji źródeł z różnych modeli i jest jakiś progress.

Napisałem przez Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Wgrałem, chociaż z lekką niechęcią (z opisu ciężko wywnioskować na której wersji to tak na prawdę bazuje - z 376 miałem troszkę problemów z współpracą z dyskiem NTFSowym, dopiero build 3626 rozwiązuje te problemy). I tutaj niestety nie jest to raczej 3626, co do działania modemu, nie odczułem żadnej różnicy (nadal bywa kijowo na niektórych stronach  ;-)). Przy czym wydaje mi się, że to raczej jakiś zgrzyt na styku udostępniania netu przez router, niż w samej współpracy z modemem.

Na plus, nie ma problemów z wydajnością DLNA - a więc coś z nowego "zarządzania" dyskiem jednak jest w tym FW.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Trybu NDIS nie udało mi się jak do tej pory uruchomić na żadnym Merlinie bazującym na 376. Modem zachowuje się na nich inaczej, tzn. widoczne są dwa porty USB (w trybie RAS są 3), na wersjach 374 modem "udostępnia" jeden port (w trybie RAS są 2). Po uruchomieniu modemu nie pojawia się interfejs usb w połączeniach sieciowych i klapa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Być może aktualizacja do 378 naprawi te problemy. ETA dla AsusWrt 2.0 nieznany dokładnie więc nie wiadomo co i kiedy się zmieni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Kilka nowych faktów  :) . Na 378 tryb NDIS także nie działa. Poszperałem troszkę i pooglądałem czym różni się moduł cdc_ncm z wersji 374 i nowszych i okazuje się, że mają one inną definicję alias'u/identyfikatora dla E327x, przez co najzwyczajniej nie rozpoznaje, że go obsługuje. Przypuszczam, że nie ma na to szans, ASUS poszedł w kierunku obsługi przez PPP. Która trzeba przyznać działa bezbłędnie, router sam restartuje połączenie gdy jest taka konieczność, itd.

Oczywiście prędkości są mniejsze (ja wyciągałem około down: 12-15Mbps, up: 5-6Mbps). Może i ok, ale postanowiłem jednak spróbować czegoś innego  :) . Otóż kupiłem Raspberry PI i postanowiłem użyć jego jako "urządzenia" obsługującego mój modem (dla przypomnienia E3272) i dopiero takie zestaw podpiąć pod ASUSa (rozwiązanie opisane na innym forum). Konfiguracja poszła bez problemu. Raspberry od razu obsłużył modem modułem cdc_ncm, bez problemu nawiązał połączenie, itd.. Na razie mam Raspberry skonfigurowane jako router i wpięte do portu WAN. Czyli jest podwójny NAT, ale nie widzę tu żadnego problemu z tego powodu. Obecnie modem wyciąga down: 15-20Mbps i up: 40-45Mbps, a więc różnica spora. Będę jeszcze wracał do HiLinka, aby sprawdzić czy nie sprawuje się lepiej jeśli chodzi o prędkości no i czy wtedy występuje problem ładowania niektórych stron (HiLink + router tak ma).

Docelowo chciałbym zrobić z Raspberry coś w rodzaju mostu, aby to router uzyskiwał połączenie z modemu. Nie wiem nawet czy to możliwe, może za dużo chce. Faktem jest, że nie jest to konieczne, chce jednak spróbować. A powyższe rozwiązanie przy dość rozsądnej cenie wydaje mi się idealne. Uniezależnia od "fanaberii" ASUSa  

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Ciekawe rozwiązanie :) jednak poczekałbym na routery ze slotem kart micro-sim dla LTE. Wkrótce ma zacząć się ich ekspansja na nasz rynek i to od dobrych producentów z dobrze pomyślanym FW. Miałem przyjemność zapoznać się z czymś takim, ale na razie obowiązuje mnie embargo informacyjne. Jest oczywiście Netgear AirCard (ale jest to rozwiązanie mobilne) oraz D-Link DWR-921 (ale anteny w nim obsługują jedynie LTE a WiFi N150 posiada je wbudowane). To o czym wspominam to zupełnie coś nowego i ma szansę odnieść dość duży sukces jeśli będzie działać mniej więcej tak jak wygląda i się prezentuje :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Jeśli będzie to także na tyle rozbudowane, wydajne i funkcjonalne w innych zakresach niż tylko LTE (bo ASUS chyba to oferuje), to może. Przecież nie jeden router taki już jest dostępny, ale to jednak nie to co ASUS. Obawiam się jednak dwóch wariantów: LTE będzie świetnie chodzić, ale będzie ubogi w zakresie robienia domowej sieci lub wszystko będzie świetnie, ale cena będzie zaporowa. Nie zapominajmy, że topowe ASUSy też do najtańszych nie należą. W każdym razie powyższe rozwiązanie ma jeden plus nad innymi, uniwersalność - w zasadzie postanowiłem je sprawdzić praktycznie w ciemno, bo gdyby nawet nie wyszło, to Raspberry ma tak szerokie zastosowanie, że nie będą to stracone pieniądze  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Rzeczywiście, Raspberry to jednak ogromne możliwości zastosowań :) A wracając do routerów - gdyby tak pojawiło się rozwiązanie podobne do RT-AC68U ale wbudowanym slotem kart sim zamiennym z RJ45 na WAN i obsługą połączenia analogicznie do vdsl ;-) (DSL-AC68U i predefiniowane profile ISP i modemów) rozwiązanie na pewno ciekawe. Cenę trudno oszacować, wspomniane wcześniej modele pomimo ubogiej liczby funkcji kosztują krocie w porównaniu do zwykłych routerów. Mało popularny router Huawei również potrafi trochę kosztować. Ceny na pewno będą obarczone podatkiem od nowości :/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Podatek od nowości, podatkiem, ale jeśli wyjdzie np. AC68U + E3272, czyli 600 + 400 (+ podatek od nowości) to hm..., wariant średni   Dodatkowo patrząc jak urządzenia tego typu powstają (np. Raspberry i obsługa lanu), to są to zwykłe złączenia. Czyli wcisną np. E3272 do obudowy AC68U i podepną po USB  :D . W mojej ocenie to nie sprzęt jest problemem, tylko soft. Patrz, AC68U + E3272 HiLink - chodzi super, ale... coś szwankuje w NAT przez co niektóre skrypty na stronach się bardzo długo wykonują, rozwiązanie nieakceptowalne. Wariant AC68U + E3272 NDIS, chodzi świetnie, najlepszy wariant, ale... najnowszy FW tego nie wspiera. Wariant AC68U + E3272 RAS, chodzi, ale... to nie jest pełna wydajność, może jako łącze zapasowe ujdzie. A podpinam E3272 pod Raspberry i od strzału chodzi (mówię o samym modemie), bebechy teoretycznie te same, w środku Linux, ale to własnie ten software jest problemem  :) .

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jeśli ma to być główny WAN to na pewno nie poprzez USB :) Co do softu - kwestia priorytetów, ale nie raz wypuszczono na rynek nieukończony produkt. Cena nie będzie wyższa niż AC3200 (299$).

Ciekawy jestem jak działa : 

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Sprawdziłem wariant HiLink -> Raspberry -> ASUS. Działa bez problemów, wszystkie strony śmigają.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

@The Dino warto by utworzyć osobny temat z opisem konfiguracji i podpiąć jako how-to. Wiem, że to trochę pisania :)

BTW - może zainteresuje Cię ta informacja :

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.
 - @shibby wypływa na nowe wody.

lte2.thumb.png.911334d2ef879e90cda07e174

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Jeśli byłoby zapotrzebowanie, to czemu nie, coś by można napisać  :). Jednak nie wydaje mi się, żeby było dużo chętnych na to rozwiązanie 

Co do tomato, próbowałem, chodziło, jednak wydajność tego FW w DLNA była marna. Poza tym oceniając wszystkie rozwiązania które wypróbowałem, a było tego sporo, to to z Raspberry oceniam jako najlepsze. Stosunkowo tanie (np. na pewno tańsze od podobnego rozwiązania ale z Dovado), najbardziej konfigurowalne (mam kontrolę nad wszystkim, chce NDIS, mam NDIS, chce HiLink mam działający poprawnie HiLink) i najefektywniejsze (osiągam pełne prędkości oferowane przez modem). Tak więc przy tym wariancie zostaję  :).

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Jednak nie wydaje mi się, żeby było dużo chętnych na to rozwiązanie

a ja uważam, że :

to z Raspberry oceniam jako najlepsze. Stosunkowo tanie, najbardziej konfigurowalne i najefektywniejsze (osiągam pełne prędkości oferowane przez modem). Tak więc przy tym wariancie zostaję

jest wystarczającym argumentem aby coś takiego stworzyć i podpiąć w widocznym miejscu. Oczywiście w miarę możliwości :)
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Mam Router DSL-AC68U. Do niego Neostrade 20 mb/s. Transfery na poziomie 1.6 mB/s i 100 kB/s, więc nie jest źle, ale trochę mnie skręca jak 3km od mojego domu podpinają ludzi do 1 gb/s w tej samej cenie!

Wracając do tematu to zasmakowałem wyższej prędkości - LTE z Orange. Podpinając tablet Galaxy Tab S 8.4 LTE do portu USB w routerze uzyskałem transfery rzędu 45/10 mb/s przy pingu 50-60, jednak miałem problem z niektórymi stronami www. Podobna sytuacja była tu opisana na modemie Huawei. Gdy podpinam tablet do PC to tych problemów nie ma. Chcę teraz zrezygnować z Neostrady i wziąć LTE, ale nie chciałbym wymieniać mojego routera, z którego jestem bardzo zadowolony. Zainspirowany postami wyżej o Rasberry chcę kupić modem USB LTE podpiąć go do mojego HTCP (Asrock Q1900-ITX - 15-20W pobór prądu, pasywny, działający 24H) i przez niego udostępnić połączenie na resztę sprzętu w domu (2x TV, kilka telefonów i tabletów, 3x PC). Analogicznie jak to zrobił jeden z użytkowników z Rasberry. Jakieś przeciwskazania co do mojego pomysłu? Może już ktoś próbował zrobić coś podobnego pod Windows 7 z modemem USB?

Wysłane z mojego Note 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Widzę tylko dwa przeciwwskazania ;) :

1) Taki HTCP to raczej za dużo jak na potrzeby tego zadania, jednak jeśli byłaby to tylko jego dodatkowa funkcja, to ok.

2) Jeśli podepniesz to tak jak ja z Raspberry to musisz mieć świadomość, że ten HTCP nie będzie widział niczego z sieci tworzonej przez AC68U. Czyli np. z komputera podpiętego po WiFi do AC68U internet będziesz miał, do HTCP się połączysz (będzie on w innej podsieci, ale to nie problem), ale już z HTCP nie podłączysz się np. do NASa podpiętego do AC68U. To nie przejdzie, no chyba, że da się to jakoś obejść, a ja o tym nie wiem. Zapewne jednym z rozwiązań jest wyłączenie NAT w AC68U i puszczenie go w trybie Access Pointa, ale nie wiem ile można wtedy stracić na funkcjonalności.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Widzę tylko dwa przeciwwskazania ;) :

1) Taki HTCP to raczej za dużo jak na potrzeby tego zadania, jednak jeśli byłaby to tylko jego dodatkowa funkcja, to ok.

2) Jeśli podepniesz to tak jak ja z Raspberry to musisz mieć świadomość, że ten HTCP nie będzie widział niczego z sieci tworzonej przez AC68U. Czyli np. z komputera podpiętego po WiFi do AC68U internet będziesz miał, do HTCP się połączysz (będzie on w innej podsieci, ale to nie problem), ale już z HTCP nie podłączysz się np. do NASa podpiętego do AC68U. To nie przejdzie, no chyba, że da się to jakoś obejść, a ja o tym nie wiem. Zapewne jednym z rozwiązań jest wyłączenie NAT w AC68U i puszczenie go w trybie Access Pointa, ale nie wiem ile można wtedy stracić na funkcjonalności.

To HTCP jest również moim NAS'em stąd praca 24h na dobę. 

Rozumiem, że np. z mojego komputera PC nie będę mógł wtedy wejść w pliki na moim HTCP/NAS?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
The Dino

Będziesz mógł. Nie będziesz mógł z tego HTCP/NAS podłączyć się do twojego PC, gdyby była taka konieczność - nie wiem czy jest taka potrzeba. Jeśli z HTCP chciałbyś "rzucić" muzykę na TV podpięty pod AC68U to tego także nie zrobisz. Jednak sam TV będzie mógł widzieć NASa, ale... tu taka mała wątpliwość, czy znajdzie serwer z innej podsieci. Tego nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lycone

Wystarczy mi, że inne komputery mogły kopiować pliki z tego HTCP/NAS. TV nie musi go widzieć, ponieważ jest na stałe podpięty do HTCP za pomocą HDMI (tzn. najpierw do Amplitunera, potem do TV, zależało mi na dźwięku DTS-HD MA). Muszę się mocno zastanowić nad tą opcją. Może uda mi się wypożyczyć od kogoś jakiś modem na USB i pokombinować. W każdym bądź razie dzięki za wyjaśnienie kilku spraw :)

Edytowane przez lycone

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi