Skocz do zawartości
Otaro

TS-1279U - system nie widzi dysków

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Otaro

Witam.
Po długim majowym weekendzie mam problem z macierzą qnap TS-1279U.
Wentylatory chodzą na pełnych obrotach. Wszystkie usługi działają. Lecz po wejściu via www zaczynają się problemy. W systemie nie widać dysków twardych oraz po kilku przejściach pomiędzy menu, system automatycznie wylogowuje użytkownika. System nie widzi również adresów na ethernecie, ale po IP można się zalogować.
Wersja firmware: 3.7.3 build 20120801

Nie wiem dlaczego tak się rozjechało ani tym bardziej jak go przywrócić do poprawnego działania, tak żeby nie stracić danych.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Otaro

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

RAID 5 oraz RAID 10 Nawet teraz sprawdzić nie mogę bo tego po prostu nie widać. Na 5 mam udziały sieciowe na 10 maszyny wirtualne iSCSI. Oczywiście nie widać nic przez www. Nie wiem czy sam restart by mógł pomóc. Gorzej jak się rozjedzie. Maszyna produkcyjna więc za dużo też zrobić nie mogę w ciągu dnia.

Podejrzałem bezpośrednio przy macierzy. Problem z błędnym logowaniem do ISCSI. Błędy: rx_data( ) returned error oraz ISCSI Login negotiation failed cały czas się przewija przez ekran.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Otaro

Chociaż się tak zastanawiam czy powyższe FAQ coś pomogą skoro system nie widzi praktycznie nic. A stawianie wszystkiego od 0 mnie nie przekonuje :D

Mam jeszcze pytanie. Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

Na początku będę chciał dokonać restartu samej macierzy. Mam nadzieję że nie będzie chciał po tym restarcie dokonać konfiguracji od 0, albo nie wywali RAID-ów w kosmos.

Jeszcze jedno pytanie mi się zebrało.

Mianowicie podczas wpięcia dysków po podniesieniu firmware na qnapie. System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

Edytowane przez Otaro

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

powinien, ale nie zdziwiłbym się gdyby to nie działało :) niestety qnap ma wysoką awaryjność w takich rozwiązaniach.

System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

tak, mdadm potrafi rozpoznać który dysk jaką rolę pełnił w raid. Z racji tego, że jest to rozwiązania software'owe a sama konfiguracja jest trzymana na DOM'ie (tam gdzie OS) potrafi coś czasem strzelić. Z symptomów wniosuję, że posypał Ci się właśnie sam QTS. Najbezpieczniej byłoby zrobić obrazy każdego dysku (raw image) zanim przystąpisz do procedur naprawczych.

Qnap ma artykuł na temat odtwarzania LUN :

http://qnapsupport.net/?page_id=1352

a samo recorvery dla Twojego modelu:

http://qnapsupport.net/?page_id=888

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Otaro

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje. Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje.

I tak będzie, wtedy wsun dyski, rebuild raid.

Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

Nic nie podgrywaj, zrób jw

tapniete z telefonu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Otaro

Wystarczył sam restart macierzy żeby przywrócić ją do poprawnego działania. Nie wyciągałem dysków, tylko backup danych.

Zostało znaleźć przyczynę błędnych prób logowania się do iSCSI, o których ciągle dostaję info.

Dzięki za pomoc i podpowiedzi.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Warto rozważyć teraz aktualizację QTS do 4.0.7 build 0410 :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• kadaffi
      Przez kadaffi
      Witam
      Właśnie zakupiłem router netgear r7800. Skonfigurowałem go wstępnie i jestem niezadowoloy z transferów w sieci wifi.  W sieci mam qnapa 1gb ethernet na którego chce przerzucać dane z laptopa oraz oglądać filmy na tv ale na tą chwilę transfery jakie osiągam przy kopiowaniu plików odczyt jakieś 15/20MB/s 5ghz i jakieś 10MB/s 2,4ghz. Moja karta sieciowa to Intel(R) Dual Band Wireless-AC 8260. Nie mogę się w niej doszukać zmiany szerokości kanału. Ustawione mam 20mhz. Czy ona nie obsługuje chociażby 40mhz? Na tą chwile przepustowość karty sieciowej pokazuje mi 5ghz 870Mb/s 2,4 ghz 144 Mb/s. Czy macie jakieś sugestie? 
      Pozdrawiam
    • Hictis1935
      Przez Hictis1935
      Witam,
      posiadam router ASUS RT-AC68U, firmware Merlin 380.68_4 i światłowód 600 Mbit/s.
      Przy podłączeniu kabla WAN bezpośrednio do karty sieciowej uzyskuję gwarantowaną prędkość.
      W momencie poprowadzenie sieci przez router, maksymalne osiągi oscylują w granicach 500 Mbit/s.
      CPU Core 1 osiąga 100%, Core 2 jest prawie nie używany.
      QoS, Bandwitch Monitor, Air Control i inne dodatki są off.  W zakładce info WAN i Lan 1 Gbps.
      Próbowałem różne ustawienia w zakłade Switch Control (Enable Jumbo Frame, Spanning-Tree Protocol, NAT Acceleration ON/OFF) ale to nic nie pomaga.

Udało mi się znaleźć informacje, że niektórzy na tym routerze wyciągają prędkości > 900 Mbit/s.
      Proszę  pomoc, lub sugestie co jeszcze mógł bym sprawdzić aby w pełni wykorzystać możliwości ISP.
    • no4fly1
      Przez no4fly1
      Mam chyba podobną potrzebę.
      Chciałbym  jednorazowo wykonać kopię zapasową na zewnętrznym  serwerze .
      Z uwagi na dużą ilość danych (zdjęcia) nie chcę tego robić przez  pośredni komputer.
      W moim przypadku to z Qnap  do Synology.
      Do obu serwerów mam  dostęp i odpowiednie uprawnienia.
      Jedyne co znalazłem  to:  Zdalna replikacja ----> z serwera NAS na serwer NAS  ----> Stwórz zadanie replikacji
      I tu mam pytania:
      Czy przy jednorazowej akcji to odpowiedni sposób?
      Jaki nr portu Synology wpisać ? Domyślnie wpisany jest 873 ale podaje że to nieprawidłowy port.
      Na routerze  (przed Synology) mam przekierowane porty: 20, 21, 80, 5000, 5001

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności