Skocz do zawartości
Otaro

TS-1279U - system nie widzi dysków

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Otaro    3
Otaro

Witam.
Po długim majowym weekendzie mam problem z macierzą qnap TS-1279U.
Wentylatory chodzą na pełnych obrotach. Wszystkie usługi działają. Lecz po wejściu via www zaczynają się problemy. W systemie nie widać dysków twardych oraz po kilku przejściach pomiędzy menu, system automatycznie wylogowuje użytkownika. System nie widzi również adresów na ethernecie, ale po IP można się zalogować.
Wersja firmware: 3.7.3 build 20120801

Nie wiem dlaczego tak się rozjechało ani tym bardziej jak go przywrócić do poprawnego działania, tak żeby nie stracić danych.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1275
house

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

RAID 5 oraz RAID 10 Nawet teraz sprawdzić nie mogę bo tego po prostu nie widać. Na 5 mam udziały sieciowe na 10 maszyny wirtualne iSCSI. Oczywiście nie widać nic przez www. Nie wiem czy sam restart by mógł pomóc. Gorzej jak się rozjedzie. Maszyna produkcyjna więc za dużo też zrobić nie mogę w ciągu dnia.

Podejrzałem bezpośrednio przy macierzy. Problem z błędnym logowaniem do ISCSI. Błędy: rx_data( ) returned error oraz ISCSI Login negotiation failed cały czas się przewija przez ekran.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Chociaż się tak zastanawiam czy powyższe FAQ coś pomogą skoro system nie widzi praktycznie nic. A stawianie wszystkiego od 0 mnie nie przekonuje :D

Mam jeszcze pytanie. Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

Na początku będę chciał dokonać restartu samej macierzy. Mam nadzieję że nie będzie chciał po tym restarcie dokonać konfiguracji od 0, albo nie wywali RAID-ów w kosmos.

Jeszcze jedno pytanie mi się zebrało.

Mianowicie podczas wpięcia dysków po podniesieniu firmware na qnapie. System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

Edytowane przez Otaro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1275
house

Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

powinien, ale nie zdziwiłbym się gdyby to nie działało :) niestety qnap ma wysoką awaryjność w takich rozwiązaniach.

System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

tak, mdadm potrafi rozpoznać który dysk jaką rolę pełnił w raid. Z racji tego, że jest to rozwiązania software'owe a sama konfiguracja jest trzymana na DOM'ie (tam gdzie OS) potrafi coś czasem strzelić. Z symptomów wniosuję, że posypał Ci się właśnie sam QTS. Najbezpieczniej byłoby zrobić obrazy każdego dysku (raw image) zanim przystąpisz do procedur naprawczych.

Qnap ma artykuł na temat odtwarzania LUN :

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

a samo recorvery dla Twojego modelu:

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje. Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1275
house

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje.

I tak będzie, wtedy wsun dyski, rebuild raid.

Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

Nic nie podgrywaj, zrób jw

tapniete z telefonu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Wystarczył sam restart macierzy żeby przywrócić ją do poprawnego działania. Nie wyciągałem dysków, tylko backup danych.

Zostało znaleźć przyczynę błędnych prób logowania się do iSCSI, o których ciągle dostaję info.

Dzięki za pomoc i podpowiedzi.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1275
house

Warto rozważyć teraz aktualizację QTS do 4.0.7 build 0410 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• cyberbob32
      Przez cyberbob32
      Witam wpadł mi dziś w ręce NETGEAR ReadyNAS 516 RN51600 uszkodzony. Urządzenie przestało działać, tj. włącza się, wyłącza kilka razy, później jest 'włączone', ale nie ma dostępu do niego przez sieć, reset do domyślnych ustawień nie pomaga wiatraki cały czas chodzą na pełnych obrotach Mial ktoś taki problem. Wygląda  najprawdopodobniej uszkodzenie firmware/biosu. 
    • tomek0807
      Przez tomek0807
      Zainstalowałem w tym serwerze dwa dyski ADATA SX8000 PCle M.2 2280 SSD jako pamięć podręczną, ale serwer ich wcale nie wykrywa. Czy to wina niekompatybilności czy jakiegoś ustawienia? Czyżby QNAP był aż tak wybredny?
    • skies
      Przez skies
      Witam, mam pewien drobny problem z routerem (Asus RT-N12. d1.)
      Mianowicie, routera używam po kablu do komputera, oraz wifi (laptop, smartfon etc.) od swojego dostawcy internetowego mam zapewnione 100mb downloadu i 10mb uploadu i po kablu takie wyniki na komputerze spokojnie są osiągane, oraz wcześniej na wifi również, miałem tam 70-80mb na laptopie, ale po około 3-4 miesiącach wartość na wifi strasznie spadła, sięga ledwo 20mb (na dwóch laptopach i telefonie takie same wyniki.) Po samym kablu z internetu jest ok, więc wykluczony z góry jest problem od dostawcy internetu. Próbowałem już przestawić go w inne miejsce -> ten sam problem. Jak jestem z laptopem przy samym routerze, dosłownie 20cm od niego, to prędkość poprawia się może z 20mb na 30mb, nic więcej. Szperałem z kolegą w ustawieniach routera, próbowaliśmy zmieniać kanały, pasma itp -> zero poprawy. Podłączyłem inny router (jakiś stary Belkin) ale on osiąga jeszcze gorsze wyniki niż ten mój obecny bo po prostu jest stary więc nie mam tutaj porównania za bardzo. Cofałem router do fabrycznych, wgrywałem najnowsze firmware, dalej to samo. Nie wiem dlaczego to sie popsuło, router stał i stoi cały czas w tym samym miejscu w jakim stał gdy wszystko było dobrze. Co mogę w tym wypadku zrobić? oddać go na gwarancje czy co? Kupiony został niecały rok temu. Próbowałem go przeczyścić czy coś już z frustracji ale nic. 

Openitforum

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.