Skocz do zawartości
Otaro

TS-1279U - system nie widzi dysków

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

Otaro    3
Otaro

Witam.
Po długim majowym weekendzie mam problem z macierzą qnap TS-1279U.
Wentylatory chodzą na pełnych obrotach. Wszystkie usługi działają. Lecz po wejściu via www zaczynają się problemy. W systemie nie widać dysków twardych oraz po kilku przejściach pomiędzy menu, system automatycznie wylogowuje użytkownika. System nie widzi również adresów na ethernecie, ale po IP można się zalogować.
Wersja firmware: 3.7.3 build 20120801

Nie wiem dlaczego tak się rozjechało ani tym bardziej jak go przywrócić do poprawnego działania, tak żeby nie stracić danych.

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Nie wiem co jest z tym qnapem, cały czas zonki :/

Ile dysków posiadasz w jakim trybie raid?

Jeśli masz możliwość zrób kopię zapasową danych i przeprowadź procedurę recovery firmware (jest u nas na forum w dziale FAQ). Qnap Finder umożliwia aktualizację do qts 4.x?

tapniete z telefonu.

RAID 5 oraz RAID 10 Nawet teraz sprawdzić nie mogę bo tego po prostu nie widać. Na 5 mam udziały sieciowe na 10 maszyny wirtualne iSCSI. Oczywiście nie widać nic przez www. Nie wiem czy sam restart by mógł pomóc. Gorzej jak się rozjedzie. Maszyna produkcyjna więc za dużo też zrobić nie mogę w ciągu dnia.

Podejrzałem bezpośrednio przy macierzy. Problem z błędnym logowaniem do ISCSI. Błędy: rx_data( ) returned error oraz ISCSI Login negotiation failed cały czas się przewija przez ekran.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Chociaż się tak zastanawiam czy powyższe FAQ coś pomogą skoro system nie widzi praktycznie nic. A stawianie wszystkiego od 0 mnie nie przekonuje :D

Mam jeszcze pytanie. Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

Na początku będę chciał dokonać restartu samej macierzy. Mam nadzieję że nie będzie chciał po tym restarcie dokonać konfiguracji od 0, albo nie wywali RAID-ów w kosmos.

Jeszcze jedno pytanie mi się zebrało.

Mianowicie podczas wpięcia dysków po podniesieniu firmware na qnapie. System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

Edytowane przez Otaro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Czy backupy konfiguracji qnap-a zapisują też ustawienia iSCSI oraz LUN-ów?

powinien, ale nie zdziwiłbym się gdyby to nie działało :) niestety qnap ma wysoką awaryjność w takich rozwiązaniach.

System zaczytuje sobie konfigurację z tych dysków?

tak, mdadm potrafi rozpoznać który dysk jaką rolę pełnił w raid. Z racji tego, że jest to rozwiązania software'owe a sama konfiguracja jest trzymana na DOM'ie (tam gdzie OS) potrafi coś czasem strzelić. Z symptomów wniosuję, że posypał Ci się właśnie sam QTS. Najbezpieczniej byłoby zrobić obrazy każdego dysku (raw image) zanim przystąpisz do procedur naprawczych.

Qnap ma artykuł na temat odtwarzania LUN :

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

a samo recorvery dla Twojego modelu:

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje. Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

A jakby po prostu wyłączyć system wyjąć dyski i odpalić. W przypadku uruchomienia macierzy bez dysków powinna wyskoczyć informacja że ich brakuje.

I tak będzie, wtedy wsun dyski, rebuild raid.

Podgrać przez www plik konfiguracyjny ( nie wiem czy on trzyma info o raidach)

Nie wiem do końca jakie zachowania ma macierz zaprogramowane. I czy ewentualnie by mogło to pomóc.

Nic nie podgrywaj, zrób jw

tapniete z telefonu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Otaro    3
Otaro

Wystarczył sam restart macierzy żeby przywrócić ją do poprawnego działania. Nie wyciągałem dysków, tylko backup danych.

Zostało znaleźć przyczynę błędnych prób logowania się do iSCSI, o których ciągle dostaję info.

Dzięki za pomoc i podpowiedzi.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1389
house

Warto rozważyć teraz aktualizację QTS do 4.0.7 build 0410 :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Podobna zawartość

• Anon
      Przez Anon
      Witam,  potrzebuję dosyć szybko podjąć decyzję, dlatego każda odpowiedź będzie pomocna. Zastanawiam się nad zakupem serwera NAS, który będzie służył w głównej mierze do przechowywania prywatnych danych oraz kopii z serwera VPS, więc nie jestem nie wiadomo jak wymagający. Aktualnie moim typem jest QNAP 228 oraz droższy 231p-posiada koś? Zastanawiałem się również nad synology ds216se jednak będzie on chyba gorszy (tylko 256ramu). Korzystanie z NASA to przeważnie SAMBA, ew. FTP. Aktualnie mam możliwość zakupienia ts-228 lub ts 231p o stówkę taniej, jednak zastanawiam się czy warto dokładać do tego drugiego modelu.
    • DominikP
      Przez DominikP
      Mam w firmie nowego DS214+, na który wgrana jest baza programu do obsługi warsztatu samochodowego. Według producenta tego programu na serwerze nie działa blokowanie rekordów w Sambie i przez to dwie osoby mogły w każdej chwili poprawiać te same dane i serwer nie protestował. Prowadziło to oczywiście do utraty spójności. Czy da się w jakiś sposób włączyć blokowanie tych rekordów ?
    • nubnec
      Przez nubnec
      Cześć!

Otóż stoję przed dylematem tak jak wiele osób przede mną jaki NAS wybrać 
      Na początku byłem zdecydowany na Syn DS216j - uznałem, że spełnia wszystkie wymogi dobrego NAS w dobrej cenie dla domu (max 2-3 userów).
      Później się urodził pomysł jednak 4dyskowca (na początku 2 dyski, a z biegiem czasu...). Tylko, że... QNAP czy Synology ? Bo chyba Asustor jeszcze jest w powijakach względem tych dwóch producentów. NAS będzie przeznaczony głównie na domowe potrzeby ale również na firmę (z minimalistycznym podejściem czyli mieć jakieś pliki w chmurze czy backupować ważne pliki). Natomiast musi być konkret dla domu.

Ostatnio moje myśli są kierowane pomiędzy (i tu jest problem bo..):
      QNAP TS-451+ / TS-451A / TS-431P (ten chyba jest słabszy względem tych dwóch) / TS-453A (ten może i jest lepszy od poprzedników ale cena może zaboleć..)
      Synology DS416 / DS416j / DS416play / DS418j / DS716+ - tutaj nie mam żadnego porównania ...
      Jestem zielony w tych sprawach dlatego liczę na pomoc ludzi bardziej ogarniętych w tym zakresie.

Dodatkowo:
      - cena (biorę na firmę więc możliwe iż się uda coś wytargować ale okolice 2k bez dysków)
      - liczę na dobrze działający sprzęt  (istnieje wizja rozbudowany o dodatkowy RAM)
      - hdmi - może tak, muszę sprawdzić gdyż nie wiem ile mam miejsca w korycie aby doprowadzić do TV.. jeśli nie to dLNA tylko. 
      - najchętniej 4k - z racji tego, że TV też 4K ale 1080p jest OK (bo ile filmów jest 4K mimo wszystko...)
      - wirtualce mówię tak  Albo postawię tam WIN i zrobię sobie emulator do gier czy kodi (chyba że z poziomu samego NAS będę mógł(?) albo do pracy mi się przyda (słyszałem też,  że niektóre NAS mimo obsługi wirtualizacji to mają z nią problem)
      - raid - na 85% myślę, że będę chciał RAID zrobić
      - VPN, raczej mają wszystkie więc...
      Co do dysków to się zastanawiałem nad 4TB HGST - mają niezłą niezawodność z tego co czytałem.
      No i teraz.. z racji tego, że to będzie 1 NAS to nie wiem co jeszcze potrzebowałbym więcej nawet...

Proszę o pomoc 

Openitforum

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności