Skocz do zawartości
pociej

[RT-AC68U] Pasmo 2,4Ghz a USB3 | dysk zew. czy NAS

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

pociej    7
pociej

Witam

Parę dni czytania i przeglądania testów no i 4 dni temu dotarł do mnie RT-AC68U, pierwsze wrażenia super: poprawa zasięgu, szybkości (po przesiadce z DIR-655).

Jednak ostatnio postanowiłem włączyć serwer Samba oraz FTP aby przetestować te rozwiązania oraz ułatwić wymianę plików między sprzętami w domu.

Przejściowo został wpięty pendrive 16GB, byłem na etapie wyboru jaki dysk 2.5" zakupić, oraz skoro zacząłem korzystać z funkcji "pseudo NASa" opcja "Redukowanie zakłóceń USB 3.0" została wyłączona co spowodowało drastyczny spadek zasięgu wi-fi i nie możność połączenia się z drukarką wi-fi która znajduje się w przeciwległym pomieszczeniu w mieszkaniu.

Nie ukrywam że mocno mnie to zawiodło bo nie posiadam jakiegoś ogromnego mieszkania czy paru kondygnacji i sądziłem że skoro DIR-655 zapewniał mi jako taki zasięg w całym mieszkaniu, RT-AC68U go zmiażdży i wniesie użyteczne funkcje rodem z NAS.

Także tutaj moje pytanie czy da się to jakoś poprawić, obejść, rozwiązać (z tego czytałem w poprzednich wersjach FW nie było opcji redukcji prędkości USB 3) aby korzystać z dobrodziejstwa USB 3 przy jednoczesnym pokryciu mieszkania zasięgiem.

Przez chwilę już się zastanawiałem czy nie przejść na Netgara R7000 gdyż z tego co wiem ten "problem" nie występuję.

A co jeszcze mi się zdarzyło wczoraj (po 3 dniach użytkowania routera) zrestartował się on.

Tak po prostu w trakcie pracy przy komputerze czego na starym D-linku nie było, był stabilny, czyżby nowe routery nie były tak stabilne?

Jeśli brakuję jakichś informacji to proszę pisać, każda porada, wskazówka mile widziana bo chciałbym jakoś wybrnąć z tego problemu.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

post numer 150.

Poeksperymentuj z kombinacjami włączenie-wyłączenia zakłóceń i zmiany kanału.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house

A co jeszcze mi się zdarzyło wczoraj (po 3 dniach użytkowania routera) zrestartował się on.

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

@Idanit,

Chodziłem z Macbookiem i sprawdzałem na którym paśmie jest puściej oraz próbowałem z automatu.

Przy obydwu ustawieniach i wyłączonej redukcji prędkości USB 3 zasięg nie dochodzi do pomieszczenia z drukarką.

@house,

dzięki, jeśli problem się powtórzy w krótkim czasie (a wciąż będę miał Asusa) spróbuję innej wersji oprogramowania.
Obecnie jestem na najnowszej.

Gdy testowałeś oba routery sprawdzałeś w Asusie jak bardzo redukcja prędkości wpływała na zasięg?
Oraz jak zmniejszony zasięg Asusa przy wyłączonej opcji redukcji prędkości USB 3 ma się do Netgara w którym nie ma opcji redukcji prędkości USB 3?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house

Gdy testowałeś oba routery sprawdzałeś w Asusie jak bardzo redukcja prędkości wpływała na zasięg?

nie, nie sprawdzałem gdyż przysłany do mnie na test egzemplarz nie miał jeszcze tej opcji w FW (koniec września zeszłego roku).

jak zmniejszony zasięg Asusa ma się do Netgara?

nijak, r7000 ma lepszy zasięg względem asusa (nieważne czy ta opcja jest włączona czy nie). Ale przejście na netgear'a powoduje że nie masz AiCloud i kilku innych opcji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit

wyłącz całkiem radio 2,4 i sprawdź zasięg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

@house,

Rozumiem.

Czyli pewnie wtedy była ta opcja domyślnie wyłączona (bo uzyskałeś dobre wyniki z dyskiem) kosztem zmniejszonego zasięgu a teraz dodali możliwość zmiany dla poprawy zasięgu...

Na swoim prywatnym takich testów nie przeprowadzałeś?

Zasięg porównujesz poprzez stwierdzenie na podstawie szybkości w danych punktach czy mierzyłeś parametry sygnału oraz jak daleko dociera?

(wymiana anten na mocniejsze może dać wymierny zysk czy te anteny z zyskiem kilkunastu dBi które można znaleźć to ściema?)

Wiesz może jakie standardowo anteny są montowane w RT-AC-68U czy R7000?

Samo AiCloud nie jest mi aż tak potrzebne.

Samba i FTP spokojnie starczy a nie wiem jak jest w Netgear ale w Asusie bardzo mi się spodobało że wystarczy 1 kliknięcie i gotowe.

DLNA i TimeMachine obsługują oba także z tym nie ma problemu.

@Idanit,

Drukarka (Epson PX730WD) pracuje na paśmie 2,4 Ghz także nie mogę wyłączyć radia 2,4 Ghz.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

Drukarka (Epson PX730WD) pracuje na paśmie 2,4 Ghz także nie mogę wyłączyć radia 2,4 Ghz.

a nie możesz drukarki podłączyć po USB ? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit

tak czy siak sprawdź czy po wyłączeniu 2,4 coś się zmienia, będzie wiadomo czy to jest przyczyna i będzie na czym się skupić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

@grz3si3k

Jest na drugim końcu mieszkania...

Nie po to kupiłem bezprzewodową aby ciągnąć kabel.

@Idanit

Ok.

Zaraz będę włączał i wyłączał na zmianę redukcję i radio sprawdzając zasięg.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house
Dnia 8.03.2014 o 18:09, pociej napisał:

Na swoim prywatnym takich testów nie przeprowadzałeś?

nie, nie używam dysku usb z racji posiadania synology. gdzieś na forum jest post gdzie to porównywałem ale nie mogę teraz znaleźć :radosny:

asięg porównujesz poprzez stwierdzenie na podstawie szybkości w danych punktach czy mierzyłeś parametry sygnału oraz jak daleko dociera?

parametry w dbi oraz wydajność smb

Wiesz może jakie standardowo anteny są montowane w RT-AC-68U czy R7000?

5dBi

Samba i FTP spokojnie starczy a nie wiem jak jest w Netgear

pod tym względem gorzej :12_slight_smile: na pewno nie tak :

że wystarczy 1 kliknięcie i gotowe.

DLNA i TimeMachine obsługują oba także z tym nie ma problemu.

są zonki z DLNA w netgear.

O.T. btw- jeśli zwracasz się do kogoś bezpośrednio w poście używaj ikonki  która znajduje się bezpośrednio przy jego nicku w widoku tematu - użytkownik otrzyma powiadomienie, że wspominasz o nim w danym poście :12_slight_smile:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

Czyli wszystko skłania się ku Asusowi nie licząc tego mankamentu z USB 3.

Myślałem oczywiście o zewnętrznym NASie ale porządny QNAP czy Synology to nieporównywalnie większa kwota (samego urządzenia, dyski mam) niż dysku 2,5" z USB 3.

Zabieram się za testy.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit
Myślałem oczywiście o zewnętrznym NASie ale porządny QNAP czy Synology to nieporównywalnie większa kwota

Ja też kiedyś myślałem ale kupiłem asusa i mi przeszło ;-)

U mnie problemem było pasmo 2,4, powalczyłem z nim ze dwa dni, aż znalazłem najlepsze w moim przypadku ustawienia i działą teraz bardzo dobrze. Najchętniej wyłączył bym 2,4 całkiem ale syn ma telefon, który działa tylko z nim niestety.

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

@house,

teraz robię testy z włączoną redukcją i z wyłączoną.

Zaraz wrzucę wyniki na planie mieszkania z parametrami sygnału.

Czy jeśli zmienię FW na RMerlin interfejs routera ulegnie zmianie?

@Idanit,

A co było u Ciebie powodem problemu i jak go rozwiązałeś?
Możesz się podzielić swoimi ustawieniami (zakładka wireless, ogólne i professional)?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house

Czy jeśli zmienię FW na RMerlin interfejs routera ulegnie zmianie?

nie, to jest modyfikacja wyglądająca identycznie jak fabryczne FW 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

Pora na wyniki.

Standardowe FW, najnowsza wersja, 3.0.0.4.374_4561.

Sygnał sprawdzałem w 5 punktach zaznaczonych na schemacie poniżej wyników.

Ustawienia routera również poniżej.

Wykonane na Macbooku Pro late 2012 przy użyciu programu WiFi Explorer będąc podłączonym do sieci na paśmie 5 Ghz.

YjOPHEF.jpg

D2IhBx9l.jpg

YbAcv8Bl.jpg

30RAg4Tl.jpg

Xqfmudhl.jpg

Xqfmudhl.jpg

Rd9rG9yl.jpg

A na sam koniec postanowiłem coś sprawdzić mniej "fachowo"...

Ostatni test był przeprowadzony z wyłączoną redukcją zakłóceń i bez podłączonego pendrive.

Bez zmieniania żadnych ustawień podłączyłem pendrive USB 3 i chwilę po tym drukarka straciła połączenie z siecią...

Myślę - jak zwykle...

Odłączam, znów łapie zasięg...

Ale coś mnie tknęło i wziąłem przedłużacz USB (jedyny jaki miałem, 5 metrów USB 2 Belkina (nie wiem czy kabel też musi spełniać standard USB 2 czy 3...)).

Podłączam do przedłużacza (redukcja zakłóceń wciąż wyłączona...) no i działa, wciąż działa...

Czekam parę minut - nie rozłącza, próba druku - działa, aż zacząłem przenosić pliki i połączenie wciąż nawiązane.

Wygląda na to że wystarczy niebezpośrednie połączenie pendrive/dysku z routerem które obecnie rozwiązało sprawę.

Z ciekawość nawet położyłem pendrive 0,5 cm od routera z tyłu gdzie się go wpina, bez zmian - działa.

Chyba pora kupić dysk 2,5" USB 3 i sprawdzić jakie prędkości z nim uzyskam, bo po dzisiejszych testach mam nadzieję że wszystko wypadnie pomyślnie.  :12_slight_smile:

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Portal    77
Portal

jak miałeś ustawione anteny w routerze, w które stronę skierowane ? może jakaś fotka ....

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

Ustawienie anten według zaleceń w instrukcji.

1/3 routera jest przysłonięta monitorem.

Zdjęcia poniżej.

Co do wyników zasięgu, co o nich sądzicie?

Wszystko ok? A może coś nie gra?

Coś zmienić? Kanał, pasmo, tryb, moc radia? Czy może jakaś inna opcja z listy?

Wciąż się zastanawiam czy kosztem dysku zewnętrznego stworzyć z routera pseudo NAS czy jednak nie pomyśleć o jakimś tańszym Synology / QNAP.

removed.pngremoved.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house

tańszym Synology / QNAP

lub ReadyNas 102 - cena poniżej 600zł :)

RN102raid1.pngRN102raid0.png

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Portal    77
Portal

@pociej wiesz nikt tak naprawdę nie powie czy to dobre zasięgi, czy można uzyskać lepsze, bo nikt nie zna jakie sa ściany, grubość, materiał, jakie meble , co w meblach itp. a to wszystko tłumi sygnał radiowy, jeżeli w każdym pokoju możesz swobodnie korzystać z neta , sieci to uważam ze router zdaje swoja role. Jeżeli chciałbyś wiedzieć czy dobrze nadaje , weź inny router (innej firmy lub inny model ) i zrob te same testy w tym samym środowisku, wtedy będziesz wiedział jak/czy dobry router kupiłeś.

Co do kanałów i ich zmiany sprawdź jakimś programem jak mocno masz zajęte pasmo (sąsiedzi) i ustaw kanał który jest najmniej zajęty przez innych. Są specjalne programy które nawet sugerują jaki kanał ustawić w danym miejscu (po analizie zajętości pasma)

Ja bym tylko może zmienił miejsce routera, nie przysłaniał bym go tak na samym początku (telewizorem), niech ma trochę przestrzeni do wyemitowania fal :) Ponadto TV może trochę zakłócać prace routera (niby wszystko ekranowane ale zawsze coś, gdzieś .....)

Edytowane przez Portal
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

@house,

Dzięki za propozycję.

Jak na razie nie zagłebiałem się w temat ale np. taki QNAP TS-221 wydał mi się ciekawy na początek.

W domu mam trochę urządzeń które chciałbym aby z niego korzystały także piszę "na początek" ale żeby sprzętowo nie był całkiem słaby...

Co do ustawień routera nie masz jakichś zastrzeżeń?

@Portal,

Rozumiem.

Jutro w godzinach wieczornych przeskanuję pasma (Wifi Explorer pokazuje takie dane) i wybiorę ręcznie kanał zamiast zdać się na automatyczny według routera.

Co do położenia to miałbym dla niego nieco przestronniejsze miejsce, ale bardziej w głąb pokoju i na ziemi (a czytałem że im wyżej tym lepiej), także raczej odpada.

No i szkoda że nie można powiesić go na ścianie bo wisiałby w bardziej przestronnym miejscu pod sufitem.

PS. Od monitora jest parę cm luzu, a jego zasilanie jest z drugiej strony także nie powinno dochodzić do interferencji (choć diabli wiedzą jak taki pendrive z USB 3 potrafi swoje zrobić...).

Edytowane przez pociej

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house
Co do ustawień routera nie masz jakichś zastrzeżeń?

zastrzeżeń nie, ale skoro MacBook ma 802.11n to ustaw tryb na N i szerokość obu pasm na 40MHz. Zwiększenie mocy radia na 200mW dało Ci jakieś wymierne korzyści ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

Czyli na paśmie 2,4 Ghz tryb "N only" i pasmo 40 Mhz,

a na paśmie 5 Ghz tryb "N + AC" i pasmo 40 Mhz?

Co do mocy radia to od razu zmieniłem standardowe 80 mW na 100 mW dla 2,4 Ghz i 200 mW dla 5 Ghz.

Nie sprawdzałem po tej zmianie czy zasięg się pogorszy przy zmniejszeniu mocy.

A jeśli to nie problem w tym temacie...

Proszę także o podanie najciekawszych propozycji NAS.

2 dyskowy do 1000 zł i do 1500 zł oraz 4 dyskowy do 1500 zł i do 2000 zł.

Wymagania: serwer iTunes, TimeMachine oraz automatyczny backup z PC. Dostęp ze smartfonów (iOS oraz Android), DLNA, Samba, FTP. Przyjazny interfejs (jak w RT-AC68U).

Dobrze jakby miał link aggregation, Bonjour, wentylator przynajmniej 92 mm z możliwością wymiany, no i wiadomo w miarę szybki, nie wiem czy w tej kwocie jest możliwe aby NAS przy dużych plikach działał z prędkością ok. 100 MB/s.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1283
house

Czyli na paśmie 2,4 Ghz tryb "N only" i pasmo 40 Mhz, a na paśmie 5 Ghz tryb "N + AC" i pasmo 40 Mhz?

tak, to jest max co ten airport potrafi.

2 dyskowy do 1000 zł i do 1500 zł

Synology DS213j, Synology DS214play

4 dyskowy do 1500 zł i do 2000 zł.

Synology DS414

nie polecę Ci Qnap'a bo za dużo problemów jest z jego oprogramowaniem. O ile sprzęt jest mocny to soft do (...) :) W Twoim przypadku jest co prawda współpraca z MacOSX - powinno być ok ale nie mam doświadczenia więc się nie wypowiem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit
czy w tej kwocie jest możliwe aby NAS przy dużych plikach działał z prędkością ok. 100 MB/s

Taką prędkość transmisji uzyskać możesz jedynie przy połączeniu kablem!

Jeżeli masz komputer stacjonarny z kartą AC o przepustowości 1300Mbits to maksymalna teoretyczna prędkość w laboratoryjnych warunkach to 1300:8=162MB/s.

Maksymalna realna prędkość to połowa tej wartości czyli jakieś 80-90MB/s, a to trochę mniej niż oczekiwane 100MB.

Jeżeli masz laptopa to najszybsze karty AC pracują z teoretyczną prędkością 867Mbits. Analogicznie więc 867:8=108MB/s

Maksymalna realna prędkość to jakieś 60-70MB/s a to już znacznie mniej niż oczekiwane przez ciebie 100MB.

Smartfony, tablety itd z WiFi AC łączą się z prędkością 433Mbits. Obliczenia wykonaj sobie sam;-).

Telewizory, konsole, odtwarzacze sieciowe, pozostałe smartfony itd to "tylko" (przepraszam) N czyli 600Mbits, nie znam takich ale nawet jeśli są to transfer maks i tak w granicach 37MB/s, 450Mbits pewnie są, ale też nie znam, transfer maks i tak 37MB/s. 300Mbits w najnowszych, transfer nadal maks 37MB/s, i 150Mbits najpopularniejsze ale to tylko teoretycznie 18MB/s

Jeżeli masz tego świadomość to podpisuję się pod tym co napisał @house

BTW Ja mam podpięty dysk FreeAgent GoFlex 2GB do USB 3.0 i moje transfery to zapis 42MB/s odczyt 60MB/s bez wydawania 1500-2000 zł na obudowę. Ruter jak w temacie, karta w laptopie USB-AC56 867Mbits po AC.

Jest to opinia na podstawie wiedzy jaką posiadam, jeżeli ktoś uważa inaczej to oczywiście czekam na poprawki, człowiek w końcu uczy się całe życie, tylko proszę mnie nie kamienować :D

Edytowane przez Idanit
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k
Maksymalna realna prędkość to połowa tej wartości czyli jakieś 80-90MB/s, a to trochę mniej niż oczekiwane 100MB.

120 MB/s z serwera do laptopa z ssd :lol: oczywiście kabelkami, na razie wi-fi trochę brakuje do osiągów kablowych, ale widać cień szansy, co może również przyspieszy połączenia kablowe.

Niestety marketing sprzedaży jest jaki jest, nikt nie powie prawdy, a działa się w tak zwanych półprawdach albo prawdach z * (gwiazdką), dziwi mnie to natomiast, że ludzie są w stanie w to uwierzyć.. Pewnie czasami to niewiedza, pewnie czasami zaślepienie nowością.

Każdy ma konika, jedni kupują elektronikę w ten sposób inni, samochody a jeszcze inni wycieczki - kruczki prawne i marketingowe podostają bez zmian

martfony, tablety itd z WiFi AC łączą się z prędkością 433Mbits. Obliczenia wykonaj sobie sam;-).

dokładnie: osiągają słabą N a oczywiście płacisz za AC. ;-) a cena smartphone osiąga odpowiednio większą cenę (znacznie?)

Edytowane przez grz3si3k

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Idanit    247
Idanit
120 MB/s z serwera do laptopa z ssd

na kablu to jak najbardziej realne. Jest to połączenie elektryczne, na krótkich dystansach bezstratne. W przypadku połączeń kablowych stosując nomenklaturę z poprzedniego mojego postu, prędkość teoretyczna i praktyczna są tożsame i wynosi ni mniej ni więcej tylko 125MB/s. Jest to maksymalna ale jednocześnie prosto do osiągnięcia prędkość transferu, w warunkach domowych oczywiście.

@pociej

Całkowicie nieosiągalna przy połączeniach radiowych.

Dlatego przed zakupem tak wypasionego NAS-a, należy się zastanowić jak się go będzie wykorzystywać i oszczędzić sobie niepotrzebnych rozczarowań.

Edytowane przez Idanit

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Portal    77
Portal

tak dla upewnienia się - jak się włączy redukowanie zakłóceń dla USB3 to wydajność owego portu spada do standardu USB2 - czy tak ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
pociej    7
pociej

Małe wyjaśnienie co do posiadanego sprzętu i oczekiwań...

O prędkościach podawanych w bitach, nie bajtach, wiem i rozumiem to, wiem też że połączenie radiowe nie dorówna kablowemu oraz nie osiąga "deklarowanych" prędkości.

Od NAS/dysku zewnętrznego pod routerem oczekuję:

serwera iTunes;

serwera DLNA;

serwera Samba;

dostęp z zewnątrz;

oraz tworzenia backupu z:

PC, połączenie kablowe (sieciówka Intel I217-V, jest też jakiś Broadcom AC, 866Mbps), 0,5-0,8TB danych, używam Cobian Backup 11 Gravity.

Macbook, połączenie wyłącznie radiowe (sieciówka Broadcom BCM4331) do 256 GB danych, TimeMachine.

Prócz tego w sieci są 2 smartfony (iOS i Android) które chcę aby miały dostęp do danych, multimedii na pamięci sieciowej, planuję dołączyć TV oraz pudło z NC+.

No i z tymi wymaganiami mam dylemat czy wystarczy mi dysk zewnętrzny, np. WDBZFP0010BBK, WDBMWV0020BBK i jego obsługę oraz zapewnienie usług zostawić pod stronie routera.

Czy kupić NAS (do niego miałby 2xST2000DL003 w konfiguracji RAID1 także odpada koszt dysków) który zajmie się backupem, zapewni wszystkie wymagane usługi jak i inne, zapewni redundancje, oraz większą wydajność.

Jeśli stanie na NAS to dochodzi kwestia czy coś pokroju ReadyNas 102 czy coś pokroju DS214play za dwa razy większą kasę...

@Portal,

tak, specyfikacja portu spada do poziomu USB 2.

@house,

mogę prosić o zmianę nazwy tematu na "[RT-AC68U] Pasmo 2,4Ghz a USB3 | dysk zew. czy NAS"

Edytowane przez pociej

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta