Skocz do zawartości

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ramone

Modernizacja sieci domowej

Rekomendowane odpowiedzi

ramone

To mój pierwszy post na forum, tak więc witam wszystkich.
Chciałbym 'ulepszyć' swoją sieć domową. Mieszkam w domu 1-piętrowym. Aktualnie mam taką konfigurację:

Speedstream 4201
       |
Asus RT-N66U--- wifi -- laptop, tablet, smartfony, TV Sony Bravia, PS3, RaspberryPi (Edimax EW-7811Un)
       |
       |------- lan -- Synology DS212 (Download Station, Serwer Multimediów, Cloud Station, Audio Station, Photo Station)
       |
       |------- lan -- tuner SAT VU DUO+ (stream i nagrywanie na DS212 i stream do RaspberryPi)

Tablet i smartfony (parter, piętro) - przeglądanie internetu.
Laptop (parter) - przeglądanie internetu, czasami stream TV z VU Duo.
Sony Bravia (piętro) - stream z DS212.
RaspberryPi (piętro) ma służyć córce jako odtwarzacz multimedialny (XBMC), łącznie ze streamem TV z VU Duo.

Modem, router i NAS-a mam w małej 'serwerowni' na parterze we wnęce pod schodami (betonowymi). W tej chwili z urządzeń, które używam, tylko Galaxy S3 ma możliwość korzystania z sieci 5 GHz. Chociaż także przymierzałem się do wymiany karty w laptopie na Intela 6235. Jednak z racji umiejscowienia routera (i braku możliwości zmiany jego lokalizacji), wykorzystanie tego pasma może być problematyczne.
Dlatego pomyślałem, czy nie lepiej pozbyć się Asusa i kupić jakiś dobry router z mocnym radiem 2,4 GHz. Przy okazji polepszyłbym sobie zasięg przed domem. Myślałem np. o Mikroteku RB2011UAS_2HnD, ewentualnie z rozszerzeniem o Ubiquiti Unifi.
Przede wszystkim zależy mi na dobrym obsłużeniu streamu, zarówno z NAS-a jak i z dekodera VU Duo, a także polepszeniu zasięgu wifi. W tej chwili na TV Sony po wifi generalnie nie mam problemu, ale na Malinie już jest różnie: z NAS-a raczej OK, ale stream TV z VU Duo tnie. Ostatecznie mam jeszcze możliwość mało inwazyjnego dociągnięcia kabla do Maliny na piętro. Poza tym w niedalekiej przyszłości planuję zakup kamery/kamer IP, więc dodatkowe porty LAN mile widziane.

Generalnie mam wrażenie, że Asus się trochę marnuje u mnie (radio 5GHz), a z drugiej strony mam niedosyt jeśli chodzi o zasięg wifi (ale to chyba głównie kwestia umiejscowienia routera).
Proszę o Wasze opinie, czy to dobry kierunek zmian, ewentualnie o inne propozycje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Ubiquiti Unifi zacny sprzęt, ale piekielnie drogi. Jeśli się na niego zdecydujesz to nie widzę powodu aby wywalać z konfiguracji asusa na rzecz mikrotek'a. zyskasz jedynie 4 dodatkowe porty fast ethernet, stracisz jedną antenę i całe pasmo 5GHz.

Pomyśl nad zestawem powerline do maliny, np

Dodaj odpowiedź w tym temacie, aby wyświetlić ukryty link.

Ostatecznie mam jeszcze możliwość mało inwazyjnego dociągnięcia kabla

a na końcu postaw

koszt znikomy (110zł) a trochę potrafi : 

DLNA z Synology puszczam 2 pokoje dalej przez powerline TP-Link'a i na TV Samsunga nawet fullhd z niskim bitrate działa ok. Wszystko w rozdzielczości poniżej fullhd gra idealnie.

Ewentualnie pomyśl nad przeniesieniem asusa na górę zostawiając Speedstream tam gdzie jest. Nawet dla Ubiquiti musisz LAN wyprowadzić poza miejsce gdzie stoi router.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ramone

Pomyśl nad zestawem powerline do maliny

Czy ten sprzęt działa na różnych fazach ? Poza tym trochę drogo, już chyba lepiej kabelek pociągnąć.

DLNA z Synology puszczam 2 pokoje dalej przez powerline TP-Link'a i na TV Samsunga nawet fullhd z niskim bitrate działa ok.

Rozumiem, że to dotyczy Edimax'a ?

Ewentualnie pomyśl nad przeniesieniem asusa na górę zostawiając Speedstream tam gdzie jest. Nawet dla Ubiquiti musisz LAN wyprowadzić poza miejsce gdzie stoi router.

Ale wtedy muszę 3 kable ciągnąć na górę: wan+2xlan, całego sprzętu nie przeniosę na górę... no way.

Wychodzi  na to, że najprościej/najtaniej wyjdzie np. Edimax BR-6428nC w roli reapeter'a. Tylko wtedy zostaje mi jeden port lan w Asusie, czyli podłączam jedną kamerę mam full. Dlatego myślałem o zmianie na Mikrotika, bo bez dokładania kasy zyskuję dodatkowe porty (w tym jeden PoE). A tak, to musiałbym w razie czego dokładać switcha do Asusa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

.

Wychodzi na to, że najprościej/najtaniej wyjdzie np. Edimax BR-6428nC w roli reapeter'a.

Dokładnie, w teście na 10m przez 2 ściany osiągnął na tyle wydajny sygnał ze do dlna sprawdzi się doskonale. Ale zajmie jeden port LAN :) godząc się na stratę drugiego pasma i wymianę asusa na Microtik'a (bo chyba wyjdzie ci jeden do jednego w PLN) będziesz mógł w miarę niskim kosztem poprawić wydajność.

Rozumiem, że to dotyczy Edimax'a ?.

Nie, streamuje dlna powerlinenami tplinka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ramone

Zastanawiam się jeszcze, czy ta karta wifi Edimax w Malinie nie jest wąskim gardłem dla DLNA ? Czy nie lepiej zastosować np. TL-WN722NC ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Na pewno jest bo z tego co pamiętam to jest n150. Warto wymienić tego czopka na coś lepszego.

/edit: obie są n150 ale przewagą tej wspomnianej przez Ciebie jest dodatkowa antena. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• Idanit
      Przez Idanit
      światełko w tunelu

• Atrix
      Przez Atrix
      Witam wszystkich,

mam pytanie onośnie kanału RSS na forum. Chciałbym dostawać informacje o nowych postach w poszczególnych działach (asus, firmware asusa itp) niestety nie wiem czy poza tymi działami forum pod ikonką RSS można wybrać mnie iteresujące.

Z góry dziękuję za informacje
    • grz3si3k
      Przez grz3si3k

Może nowy avatar ?

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności