Skocz do zawartości
branetre

Konsolowe polecenia dla SYNOLOGY

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

branetre

OPERACJE NA PLIKACH I KATALOGACH W SERWERACH NAS SYNOLOGY

EDYCJA PLIKÓW

vi /folder/plik

PRZECHODZENIE DO KATALOGÓW

cd /folder

TWORZENIE KATALOGÓW

mkdir folder

mkdir /folder/podfolder
WYŚWIETLENIE LISTY KATALOGÓW

dir

ZLICZENIE WSZYSTKICH PLIKÓW I FOLDERÓW W DANYM KATALOGU

find . -type f | wc -l
SPRAWDZENIE ROZMIARU KATALOGU I PODKATALOGÓW

du -ah /folder

SZUKANIE PLIKÓW

find / -name nazwa-pliku

KASOWANIE PLIKÓW

rm nazwa-pliku

KASOWANIE KATALOGU

rm -r nazwa-folderu

PRZENOSZENIE I (LUB) ZMIANA NAZWY PLIKU (LUB) KATALOGU

mv /folder/podfolder /folder

mv /folder/plik /folder/podfolder/plik

mv /folder/plik /folder/znieniona-nazwa-pliku

PARAMETR -V NADPISUJE PLIK

mv -v /folder/plik/ /folder/plik

KOPIOWANIE PLIKÓW

cp /folder/plik /folder/plik

KOPIOWANIE GRUPY PLIKÓW

cp /folder/*.* /folde
KOPIOWANIE KATALOGÓW I PODKATALOGÓW

cp -r -p /folder /folder

TWORZENIE NIESKOMPRESOWANEGO ARCHIWUM TAR

tar -cvf nazwaarchiwum.tar *

TWORZENIE SKOMPRESOWANEGO ARCHIWUM TAR

tar -cvzf nazwaarchiwum.tgz *

WYPAKOWYWANIE ARCHIWÓW TAR

tar xvf plik.tar

WYPAKOWYWANIE ARCHIWÓW TAR.GZ

tar xvzf plik.tar.gz

OPERACJE SYSTEMOWE

RESTART SERWERA

reboot

WYŁĄCZENIE SERWERA

poweroff

ZAMYKANIE PROCESÓW

kill processID

ZAMYKANIE PROGRAMÓW

killall nazwa-programu

WYŚWIETLANIE PROCESÓW

WYŚWIETLANIE UŻYCIA DYSKU

df

WYŚWIETLANIE WSZYSTKICH PROCESÓW

ps

LISTA OTWARTYCH PORTÓW

netstat -an

PRZELOGOWANIE UŻYTKOWNIKA

su – użytkownik

INSTALACJA PROGRAMÓW IPKG

ipkg install nazwa-pliku

DEINSTALACJA PROGRAMÓW IPKG

ipkg remove nazwa-pliku

RESTARTOWANIE USŁUG

APACHE

/usr/syno/etc/rc.d/S97apache-user.sh restart

APPLETALK

/usr/syno/etc/rc.d/S81atalk.sh restart

/usr/syno/etc/rc.d/S04crond.sh stop
/usr/syno/etc/rc.d/S04crond.sh start

FTP

/usr/syno/etc/rc.d/S99ftpd.sh restart

INDEX

/usr/syno/etc/rc.d/S66synoindexd.sh restart

ITUNES

/usr/syno/etc/rc.d/S99itunes.sh restart

MYSQL

/usr/syno/etc/rc.d/S21mysql.sh restart

NFS

/usr/syno/etc/rc.d/S83nfsd.sh restart

POSTRAGESQL

/usr/syno/etc/rc.d/S20pgsql.sh restart

SAMBA

/usr/syno/etc/rc.d/S80samba.sh restart

SSH

/usr/syno/etc.defaults/rc.d/S95sshd.sh restart

INFORMACJE SYSTEMOWE

INFORMACJE O PAMIĘCI

cat /proc/meminfo

INFORMACJE O PROCESORZE

cat /proc/cpuinfo

INFORMACJE O SYSTEMACH PLIKÓW

cat /proc/filesystems

DOKŁADNE INFORMACJE O SYSTEMIE PLIKÓW DANEGO DYSKU

tune2fs -l /dev/hda3

INFORMACJE O KERNELU

cat /proc/version

SPRAWDZANIE URZĄDZEŃ RAID

cat /proc/mdstat

WYŚWIETLANIE ZMIENNYCH POWŁOKI

env

SPRZWDZENIE ILOŚCI DYSKÓW I PARTYCJI

cat /proc/diskstats
cat /proc/partitions
fdisk -l

CZYSZCZENIE TERMINALA

clear

Kliknij tutaj aby zobaczyć artykuł

Edytowane przez lud3ik
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
glorifyday

Fajne podsumowanie, niektorych rzeczy nie znalem.

Mam przy okazji pytanie.

DSM 4.3 mialo miec wbudowany fsck. Czy to tez z konsoli trzeba wolac? Mozesz dodac do artykulu?

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
house

Fajne podsumowanie, niektorych rzeczy nie znalem.

nawet ja poszczególnych nie znałem, ale potrzeba matką wynalazku :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
branetre

Nie lubię latać godzinami po necie w celu "a bo tu coś było ..." "tam było tamto ..." i tak w koło Macieju Jak ktoś będzie miał jakieś propozycję dodania nowych poleceń to pisać na PW.  ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

• Podobna zawartość

• house
      Przez house
      Dzięki uprzejmości kolegi Shibby z OL miałem możliwość przetestowania jego modyfikacji Tomato która obsługuje tryb FastNat. Rozwiązanie to pozwala na sprzętowe zwiększenie przepustowości interfejsu WAN-LAN i w związku z tym na rozwinięcie skrzydeł alternatywnego FW jakim jest Tomato na łączach szybszych niż 80Mbit/s.
      W praktyce szybki router jak Asus RT-N66U radzi sobie z obsługą takiego łącza ze względu na szybki procesor (600MHz) ale pełne wysycenie łącza powoduje w tym czasie brak możliwości korzystania równocześnie z innych usług a zwykłe przeglądanie stron powoduje lekką czkawkę przeglądatki. Dzięki FastNat (przynajmniej w moim przypadku) korzystanie z klienta torrent Transmission i równoczesne przeglądanie Flickr lub FB było normalnie możliwe i komfortowe (domownicy nawet nie byli w stanie zauważyć, że serwer NAS utylizuje całą przepustowość). Wkompilowany moduł "bcm_nat" jest właśnie za to odpowiedzialny w Tomato. Przekazana mi kompilacja posiadała go domyślnie wyłączonego ale szybkie polecenie wydane w konsoli uaktywnia ten tryb:
      root@unknown:/tmp/home/root# modprobe bcm_nat  Włączenie oczywiście zostanie zasygnalizowane w syslogu : 
      Sep 13 18:11:23 unknown user.warn kernel: BCM fast NAT: INIT  Test przepustowości łącza 100Mbit/s (8Mbit/s upload) : 

Niestety klient Transmission jakby tego nie zauważył i nadal działał tak jak na normalnym wydaniu tomato :

Te same pliki torrent pobierane w Transmission na FW Asusa zmodyfikowanym przez RMerlin pokazywały płaski wykres na poziomie 11,2 MB/s.
      Nie był to problem związany z cache dysku w Synology, ilością sesji peerów itp rzeczy. Zmiana FW i wszystko jest ok...
      Muszę jednak dodać, że pomimo działającego klienta torrent inne usługi sieciowe jak i wszyscy podłączeni klienci w mojej sieci nie mieli problemów z połączeniem i jego jakością a wszystko działało bardzo szybko i prawidłowo. To sugeruje, że moduł działa We wcześniejszych wydaniach Tomato nie było to możliwe i dało się zauważyć widoczne "czkawki"
      Tak jak Belliash zasugerował - potrzebne są surowe wyniki więc proszę bardzo
      Router Asus RT-N66U wgrane FW tomato 112-AIO EN wraz modułem bcm_nat. Najpierw wykluczyłem różnice pomiędzy regularnym wydaniem Tomato a otrzymanym testowym. Domyślnie wyłączony moduł sprawia, że zachowuje się identycznie jak wydana w lipcu wersja Tomato by Shibby v112-EN-AIO.
      Do routera podłączyłem od strony WAN komputer HTPC a do portu LAN laptopa. Oba posiadają procesory Intel Core I 3/5, 8GB ram oraz dyski SSD. Karta sieciowa w laptopie (Lenovo Y580) to Atheros Gigabit AR8161 a w HTPC Intel Gigabit 82579V (Intel DH61AG). Następnie za pomocą jperf oraz klienta FTP obadałem czy jakiekolwiek różnice są w stanie potwierdzić moją subiektywną opinię
      JPERF: regularne wydanie Tomato: bin/iperf.exe -c 192.168.1.15 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.15, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [152] local 192.168.2.2 port 49450 connected with 192.168.1.15 port 5001 [ ID] Interval       Transfer     Bandwidth [152]  0.0- 1.0 sec  24.5 MBytes   206 Mbits/sec [152]  1.0- 2.0 sec  24.4 MBytes   205 Mbits/sec [152]  2.0- 3.0 sec  24.5 MBytes   205 Mbits/sec [152]  3.0- 4.0 sec  24.4 MBytes   205 Mbits/sec [152]  4.0- 5.0 sec  24.4 MBytes   205 Mbits/sec [152]  5.0- 6.0 sec  24.5 MBytes   206 Mbits/sec [152]  6.0- 7.0 sec  24.3 MBytes   204 Mbits/sec [152]  7.0- 8.0 sec  24.3 MBytes   204 Mbits/sec [152]  8.0- 9.0 sec  24.4 MBytes   204 Mbits/sec [152]  9.0-10.0 sec  24.4 MBytes   205 Mbits/sec [152]  0.0-10.0 sec   244 MBytes   205 Mbits/sec Done.
      Tomato z włączonym modułem fastnat:
      bin/iperf.exe -c 192.168.1.15 -P 1 -i 1 -p 5001 -f m -t 10 ------------------------------------------------------------ Client connecting to 192.168.1.15, TCP port 5001 TCP window size: 0.06 MByte (default) ------------------------------------------------------------ [148] local 192.168.2.2 port 50849 connected with 192.168.1.15 port 5001 [ ID] Interval       Transfer     Bandwidth [148]  0.0- 1.0 sec  43.0 MBytes   361 Mbits/sec [148]  1.0- 2.0 sec  43.3 MBytes   363 Mbits/sec [148]  2.0- 3.0 sec  43.3 MBytes   363 Mbits/sec [148]  3.0- 4.0 sec  43.1 MBytes   361 Mbits/sec [148]  4.0- 5.0 sec  43.0 MBytes   361 Mbits/sec [148]  5.0- 6.0 sec  43.3 MBytes   364 Mbits/sec [148]  6.0- 7.0 sec  43.4 MBytes   364 Mbits/sec [148]  7.0- 8.0 sec  43.3 MBytes   363 Mbits/sec [148]  8.0- 9.0 sec  42.7 MBytes   358 Mbits/sec [148]  9.0-10.0 sec  43.5 MBytes   365 Mbits/sec [148]  0.0-10.0 sec   432 MBytes   362 Mbits/sec Done.
      FTP: regularne wydanie Tomato:

Tomato z włączonym modułem fastnat:
      Różnice i interpretację wyników pozostawiam Wam
      Widać postęp i należy mieć nadzieję, że wkrótce ten moduł zawita na stale w wydaniach Tomato by Shibby - aczkolwiek to co Shibby sprawdził to :

• MasterD23
      Przez MasterD23
      house chciałem już w tym tygodniu kupić synology rt2600ac ,ale trafiłem na ten post i poczytałem sobie trochę. I teraz mam mętlik w głowie. Czy kupić tego synology, czy może ASUS RT-AC86U ?. Ceny w Polsce są podobne. Kilka osób narzekało na zasięg synology.
      A jak kupię w tym sklepie, to jak z gwarancją i polskim FW. ? Czy ten sprzedawca jest ok?  Dodam, że nie posiadam NAS i w najbliższym czasie nie będę miał.
    • no4fly1
      Przez no4fly1
      Mam chyba podobną potrzebę.
      Chciałbym  jednorazowo wykonać kopię zapasową na zewnętrznym  serwerze .
      Z uwagi na dużą ilość danych (zdjęcia) nie chcę tego robić przez  pośredni komputer.
      W moim przypadku to z Qnap  do Synology.
      Do obu serwerów mam  dostęp i odpowiednie uprawnienia.
      Jedyne co znalazłem  to:  Zdalna replikacja ----> z serwera NAS na serwer NAS  ----> Stwórz zadanie replikacji
      I tu mam pytania:
      Czy przy jednorazowej akcji to odpowiedni sposób?
      Jaki nr portu Synology wpisać ? Domyślnie wpisany jest 873 ale podaje że to nieprawidłowy port.
      Na routerze  (przed Synology) mam przekierowane porty: 20, 21, 80, 5000, 5001

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.

Powiadomienie o plikach cookie

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji zawiera nasza Polityka prywatności