Skocz do zawartości
djtc

Asus RT-AC68U oraz 2 x TL-WA5210 Problem

Oceń temat:

Rekomendowane odpowiedzi

djtc    4
djtc

Witam mam sieć domową ustawioną na routerze ASUS RT-AC68U z Merlinem na pokładzie i wysyłam sygnał z domu do sąsiada za pomocą dwóch TPLinków TL-WA5210

ASUS serwer    -----kabel lan ---- TPLink 1 Access Point ---- TPLink 2 Access Point Client
Oba mają przypisane adresy z puli mojej sieci i wszystko ok śmiga transfer między nimi jak testuję to na poziomie 15 - 16 Mb/s więc przy 2,4 G jest to OK.

Problem pojawia się natomiast wtedy jak po jakim czasie (domyślam się że po czasie dzierżawy) TPLink 2 zostaje rozłączony i już nie ponawia połączenia nie może się połączyć do momenty aż nie zrestartuję TP LINKA 1 , a czasami muszę zrobić restart ASUSA
Czy jest możliwość wyłączenia czasów dzierżawy chociaż dla kilku urządzeń bo przy włączonym DHCP zawsze czas dzierżawy jest, chyba że czegoś nie widzę.
Mało tego czasami po restarcie zmniejsza się w nich transfer do 0,13 Mb/s a to już lipa.

Drugie pytanie
Od wymiany routera na model RT-AC68U, a dodam że wcześniej miałem RT-N66U zaobserwowałem problemy z Uploadem tzn jak podłączam kompa bezpośrednio do anteny od dostawcy PPPoE i włączam test prędkości i DL i UL są OK tzn 10 Mb/s oraz 8Mb/s a jak puszczam przez router to upload mocno zaniża max to 5,5 Mb/s. Nie wiem czy to też wina AUSA ale na poprzednim modelu jak odpalałem na smartphonie speedtest.net to testy szły ok a teraz przechodzi test ping i DL a na UL się wiesza i wyświetla problem z siecią.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.
:)

Drugie pytanie

prawdopodobnie przyczyną może być

ASUS RT-AC68U z Merlinem na pokładzie

wgraj fabryczny FW i sprawdź. Nie korzystam z Merlina ze względu na takie klocki - czasami się zdarzają a OFW tej przypadłości nie ma. 

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

OKi dzięki za podpowiedź , Merlina wgrałem tylko dlatego że mogę przypisać nazwy hosta dla urządzeń podłączonych do routera które jaki ma adres i mac oraz co to za urządzenie.

@house A czy może wiesz czy DD-WRT ma również taką przypadłość co Merlin.

Czy na chwilę obecną radzisz wgrać OFW.

Dzięki za odp.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

@djtc nie sprawdzałem jeszcze ddwrt na ac68u. sprawdziłem jedynie na r7000 (bardzo podobny sprzęt) i nie powiem aby wszystko działało bezproblemowo. Jeśli na OFW zadziała prawidłowo to będziesz znał przyczynę - jeśli nie będziemy szukać rozwiązania w innym miejscu :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k
wgraj fabryczny FW i sprawdź. Nie korzystam z Merlina ze względu na takie klocki - czasami się zdarzają a OFW tej przypadłości nie ma.

No właśnie, tu jest dobre pytanie: która to funkcjonalność może powodować w Merlinie takie sytuacje? Jest to mocno zastanawiające zważywszy na to ze jednak Merlin nie grzebie  kodzie, a dodaje funkcje...hmmm.

Edytowane przez grz3si3k

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

Jest to mocno zastanawiające zważywszy na to ze jednak Merlin nie grzebie  kodzie, a dodaje funkcje...hmmm.

a jak wyjaśnisz, że WiFi na merlinie dostaje czkawki a na OFW wszystko działa bezbłędnie ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

Też to zaobserwowałem - problemy z wifi.

Zastanawiam się tylko dlaczego ASUS nie chce wprowadzić nazw hosta dla przypisanych adresów IP po mac żeby ułatwić rozpoznawanie urządzeń.

A swoją drogą

Jak chcę wysłać sygnał do sąsiada i podłączyć go do mojej sieci mamy dwie te same anteny TL-WA5210 oraz on ma router ustawiony za anteną w trybie AP

to lepiej ustawić anteny w trybie

AP -- AP client

czy może

bridge point to point

czy jakaś inna metoda.

No właśnie, tu jest dobre pytanie: która to funkcjonalność może powodować w Merlinie takie sytuacje? Jest to mocno zastanawiające zważywszy na to ze jednak Merlin nie grzebie kodzie, a dodaje funkcje...hmmm.

A może w kodzie jest jakiś haczyk który porównuje kod i jak coś się nie zgadza to celowo wprowadza jakieś małe błędy żeby nie zmieniać ich fw.

Może należało by te źródła od a do z prześledzić?

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k
a jak wyjaśnisz, że WiFi na merlinie dostaje czkawki a na OFW wszystko działa bezbłędnie ?

No tutaj to nie jest dobry przykład zważywszy na moje osiągi na OFW jak i na Merlinie .. są takie same :lol: i tak samo złe

Edytowane przez grz3si3k

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

to lepiej ustawić anteny w trybie AP -- AP client czy może bridge point to point  czy jakaś inna metoda.

ap client - to emulacja karty wifi. bridge point it point zastępuje kawałek kabla pomiędzy AP. wds to forwarder otrzymanego sygnału.

No tutaj to nie jest dobry przykład zważywszy na moje osiągi na OFW jak i na Merlinie .. są takie same i tak samo złe

jak wykluczysz uszkodzenie sprzetu to będziesz wyjątkiem. przynajmniej o 2 osób potwierdzone jest lepsze działanie OFW.
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

jak wykluczysz uszkodzenie sprzetu to będziesz wyjątkiem

zobaczymy jak dostane nowy ....

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

ap client - to emulacja karty wifi. bridge point it point zastępuje kawałek kabla pomiędzy AP. wds to forwarder otrzymanego sygnału.

To może lepiej ustawić u mnie point to point bridge może problemów z rozłączaniem nie będzie bo AP - AP client jak się rozłączy druga strona to potem muszę Asusa restartować żeby znowu działało.Asus ma WDS TPLink też tylko jak trzeba to w obu tplinkach ustawić bo jak w AP client włączę WDS to nie łączy się z AP bo w AP nie mam opcji WDS 

zobaczymy jak dostane nowy ....

To rozumię że reklamowałeś te problemy z wifi, może więc i ja tak będę musiał robić ale najpierw testy na OFW bo Merlin u mnie najwidoczniej nie sprawdza zgodnie z wcześniejszymi postami.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
grz3si3k    29
grz3si3k

To rozumię że reklamowałeś te problemy z wifi, może więc i ja tak będę musiał robić ale najpierw testy na OFW bo Merlin u mnie najwidoczniej nie sprawdza zgodnie z wcześniejszymi postami.

Dodaj reakcję lub odpowiedz w tym temacie, aby zobaczyć ukrytą zawartość.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

A mam pytanie czy może ktoś z Was już się kontaktował z supportem w celu dodania np nazwy hostów przy ręcznie przypisywanych adresach do mac bo to jest trochę dziwne że w innych routerach takie pola na nazwy są obecne. I powiedzcie mi czy np warto ustawić wszystkie adresy na stałe w routerze a tylko część przydzielana po dhcp i czy wtedy te z dhcp będą miały czasy dzierżawy?

np

mam 20 urządzeń z przypisanymi adresami przez router według tabeli którą podałem

czyli 192.168.1.2 - 192.168.1.20

ale x.x.x.2 do x.x.x.5 to są AP-y i anteny a reszta to tunery tv konsola i kino domowe oraz telefony i tablety oraz kompy.

Jak ustawię żeby DHCP przydzielało adresy od 192.168.0.6 - 192.168.0.30 to wtedy te pierwsze mi nie odpowiadały czy one muszą mieć też na stałe przypisane adresy?

Powiedzmy że te pierwsze 5 urządzeń musi chodzić non toper bez dzierżaw bo potem kłopoty mam w szczególności z tymi antenami a dokładniej z tą po drugiej stronie bo nie jest połączona po kablu, z tą po kablu nie mam problemów.

Pozdro.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

@djtc ustaw pulę na x.x.x.2 do x.x.x.30, wpisy static w dhcp wykluczą adresy x.x.x.2 do x.x.x.5 z przypisywania dzierżawy innym host'om a faktycznie ustaw je ręcznie na każdym.

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

@house No właśnie teraz tak ustawiłem i pulę rozdawania adresów przez DHCP ustawiłem od x.x.x.6 do x.x.x.30 i to chyba też powinno śmigać bo mam teraz OFW a nie Merlina tylko szkoda że nazw nie można przypisać heh.

Sorki że nie daję plusów ale jeszcze nie mogę ;)

Edytowane przez djtc
  • Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house

@djtc bardziej mi chodziło o ustawienie szerszej puli wraz z adresami APeków. wtedy dając static na dhcp wykluczasz ich adresy z dystrybucji a i tak ustawiasz je z tzw palca. nazwy dodają się na OFW poprawnie i ile skonfigurujesz prawidłowo router jako serwer WINS dla klientów.  

Sorki że nie daję plusów ale jeszcze nie mogę ;)

plusy są dla Was nie dla mnie :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
djtc    4
djtc

plusy są dla Was nie dla mnie :D

Ale za dobre rady można podziękować ;)

@djtc bardziej mi chodziło o ustawienie szerszej puli wraz z adresami APeków. wtedy dając static na dhcp wykluczasz ich adresy z dystrybucji a i tak ustawiasz je z tzw palca. nazwy dodają się na OFW poprawnie i ile skonfigurujesz prawidłowo router jako serwer WINS dla klientów.

Tzn co muszę wpisać w Server WINS bo jest tam takie okno.?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
house    1386
house
Dnia 5.02.2014 o 08:13, djtc napisał:
Tzn co muszę wpisać w Server WINS bo jest tam takie okno.?

w Advanced_DHCP_Content.asp ustaw RT-AC68U's Domain Name

w Advanced_AiDisk_others.asp ustaw "Work Group"

wtedy dhcp będzie publikował adres wins klientom, widoczność w grupie roboczej się polepszy a nazwy będą rozpoznawane poprawnie. 

openit_1391936337__2014-02-09_095828.png

• Lubię to 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta