Jump to content
glorifyday

HP EX950 1TB - jakieś opinie?

Recommended Posts

house
13 godzin temu, glorifyday napisał:

Takie pytanie ciut na boku jeszcze: jak planuję na tym Lenovo kilka razy testowo zreinstalować windę, to mogę mieć problemy z aktywacją? Da się temu jakoś zapobiec, jakoś derejestrując, czy coś w ten deseń?

możesz sobie pstrykać instalki w nieskończoność, nie ma limitu aktywacji dla takiego klucza - przetestowane (instalacja obrazów OS via SCCM) ;) 

glorifyday

Na razie wprawdzie nie w nieskończoność, ale zrobiłem testowo drugą instalkę i rzeczywiście bez problemu się aktywowała, o klucz też nie pytała.

W międzyczasie robiłem też firmowy update BIOSu, więc i to przetestowałem - klucz nie zniknął i nadal pasuje do W10 (chociaż pod linuxem sprawdziłem, że zawartość /sys/firmare/acpi/Tables się trochę zmieniła).

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Może jeszcze mały apdejcik z frontu...

Nie zadziałał u mnie Clover z jakichś powodów, ale w sumie jak zobaczyłem, że to oprogramowanie rosyjskie, to jakoś mi się ostudził entuzjazm... być może niesłusznie, może autor to dobry Słowianin ;-), ale... musiałbym się trochę więcej dowiedzieć o tym produkcie, żeby nabrać zaufania.

Tymczasem zadziałała z kolei procedura z boot managerem DUET/REFIND:

Sorry, only registered users can display links :(

Z tym, że on jest na penie. To bym chciał zmienić, ale chyba nie powinno to stanowić problemu. Ostatecznie po prostu skopiuję partycję z bootloaderem na SSD SATA, z którego chcę startować.

To mi mówi, że w sumie to sprawa z dyskiem NVMe jest i gorsza i lepsza niż myślałem.

Gorsza,

bo upgrade BIOSu mi nie poszedł i wobec trudności chwilowo zrezygnowałem i nabrałem stracha, że sobie sceglę płytę.

Lepsza,

bo w sumie to wygląda, że idzie tylko o bootloader.

W sumie zatem... dlaczego by nie GRUB?

Albo dlaczego by nie spróbować w ogóle bootloadera z Windy? Podobno to wykonalne, żeby bootloader windows był na innym dysku niż partycja widziana jako C:, ale muszę poguglać, bo nie znalazłem tutoriala, jak to zrobić.

Gdybyście coś wiedzieli, proszę o namiar.

Edited by glorifyday

glorifyday

--------------------

Może jeszcze mały apdejcik.

Sklonowałem sobie boot managera DUET / REFIND z pendrive na dysk SATA, ustawiłem ten dysk w kolejności bootowania przed DVD, włożyłem płytkę instalacyjną do W10 i poszło. Bootloader po uruchomieniu kompa wykrywa instalator na DVD, wyświetla monit "Press key to boot from CD/DVD" i mozna instalować. Instalacja się powiodła, system startuje. Konfiguracja bootloadera dostępna z windy, na partycji FAT32, można ją na codzień schować, kasując literę dysku i nadając w razie potrzeby. W przypadku, jeśli nie ma więcej systemów, można pokasować timeouty i system wstaje szybko.

Ogólnie wydaje się, że jest to rozwiązanie do zaakceptowania.

Z minusów: tekstowa część bootloadera wyświetla przez chwilę wynik skanowania pamięci i wykryte urządzenia, z których możliwy jest start UEFI (w tym porty USB, do których nie podpięto czegokolwiek), z serią niepokojących napisów "Boot failed." ;-). Pytałem, czy ten ekran można jakoś skasować, ale podobno nie - trzeba by zmienić w źródłach i przekompilować (źródła są na githubie). Do przeżycia, choć głupio wygląda i zabiera ze 2-3 sekundy bez potrzeby, wydłużając start pewnie z dwukrotnie ;-).

Czuję jeszcze tu pewien niepokój niedokładnie rozumiejąc, jak to działa. Do tej pory zawsze uzywałem partycji mbr i nie uzywałem UEFI. Czasem się zdarza na przykład, że boot manager Windy coś skrewi - wówczas wiedziałem zazwyczaj, jak to naprawić.

Albo czasem była potrzeba sklonowania dysku z systemem - też to przerabiałem bez kłopotów.

Tu jest partycja gpt, boot UEFI, bootloadery chyba de facto 2 ( DUET / REFIND na SSD SATA + chyba bootloader Windy na dysku M.2). I trochę nie do końca rozumiejąc jak to działa mam pewne wątpliwości, jak sobie poradzę w ewentualnych sytuacjach awaryjnych czy niestandardowych.

Mam jeszcze jeden pomysł, z wykorzystaniem wyłącznie boot managera windows. Może dzisiaj go wypróbuję.

• Like it 1

house
W dniu 6.09.2019 o 14:14, glorifyday napisał:

Albo dlaczego by nie spróbować w ogóle bootloadera z Windy?

no właśnie ? looknij na Visual BCD Editor

Sorry, only registered users can display links :(