Jump to content
glorifyday

HP EX950 1TB - jakieś opinie?

Recommended Posts

glorifyday

Ma to pracować w Lenovo ThinkCentre M83.

Dotychczas byłem wierny Crucialowi, ale P1 jest QLC, a ten HP - TLC. To się przekłada i na MTBF i TBW...

house

a dlaczego rozważasz cokolwiek przy parametrze :

Sorry, only registered users can display code field :(

? bierz taki, który posiada najdłuższą gwarancję... 1TB ma 650 TBW, mój prawie 2 letni Samsung 960 PRO "nastukał" dopiero 7 TB i dalej "gania" jak szalony, a komputer to "daily-driver"

glorifyday

Te HP ma 5 lat.

• Confused 1

house

o tym nie wspomniałeś w 1 poście ;) w morelach dostępny po dziś dzień, więc chyba dobry nośnik. Cena nowego x2 względem P1, wydajność również ;) 

glorifyday

Osiągi ma wyśmienite. Mam możliwość kupna w USA, tam różnica w cenie w stosunku do P1 jest mniejsza.

house

bierz i nie wybrzydzaj 😜 

glorifyday

Będę zatem testerem ;-).

---

Teraz widzę, że mogłem zostać źle zrozumiany... On ma 5 lat gwarancji, kupuję oczywiście nowy ;-).

Teraz na Amazonie trochę przecenili P1, ale kiedy kupowałem, P1 kosztował 109, a HP - 139 dolarów.

Edited by glorifyday
  • Haha 1

glorifyday

________

Jednak dałem ciała. Historia pomyłki jest trochę dłuższa, ale krótka lekcja na przyszłość to: unikać kupowania w trakcie urlopu ;-).

Wróciłem, sprawdziłem, M83 nie ma gniazdka M2 ani nie wspiera NVMe.

Czy takie coś mnie uratuje?

Sorry, only registered users can display links :(

house
10 godzin temu, glorifyday napisał:

Czy takie coś mnie uratuje?

jasne, o ile magistrala pci-e będzie pracować w odpowiednim trybie

Sorry, only registered users can display images :(

glorifyday

W specyfikacji napisali tak:

Slot 1: half-length, full-height, PCIe 3.0 x16 (75w max)

Slot 2: half-length, full-height, PCIe 2.0 x1

Slot 3: half-length, full-height, PCIe 2.0 x16 (x4 elec, 75w max)

Czy to znaczy, że mógłbym to wkładać jedynie w slot 3, ale ten ma tylko PCIe 2.0, czyli nie uzyskam pełnej prędkości?

Czytałem jeszcze, że ktoś miał taki problem, że dysk, owszem, widział, ale nie mógł go używać do bootowania.

house
Godzinę temu, glorifyday napisał:

Czy to znaczy, że mógłbym to wkładać jedynie w slot 3, ale ten ma tylko PCIe 2.0, czyli nie uzyskam pełnej prędkości?

jeżeli nie masz dodatkowej karty graficznej (np GPU w CPU) to możesz użyć slot 1 i tam osiągniesz pełną wydajność nośnika, w pozostałych zadziała, ale transfery zostaną obcięte do wydajności magistrali poszczególnego slotu.

Godzinę temu, glorifyday napisał:

Czytałem jeszcze, że ktoś miał taki problem, że dysk, owszem, widział, ale nie mógł go używać do bootowania.

tak czasem bywa w starszych PC, ale może aktualizacja bios załatwi sprawę. 

glorifyday

Zasugerowałem się tym "x4 elec", ale teraz czytam w wielu źródłach, że faktycznie mogę użyć karty x4 w każdym slocie x16.

Karta graficzna jest wbudowana (chyba element chipsetu, procesor to i7), nie zamierzam stosować dodatkowej.

Pozostaje kwestia wykrycia i bootowalności...

house
12 minut temu, glorifyday napisał:

Pozostaje kwestia wykrycia i bootowalności...

wykryć wykryje a chipset tego pc to Intel Q85, więc myślę że zabootuje... w końcu to 4 generacja CPU i 8 chipsetu...

glorifyday

Coś takiego znalazłem...

Moje wątpliwości budzi tu jeszcze fakt licencji i wersji systemu. Mam z kompem płytkę Lenovo, z której instaluje się bez podawania klucza Winda 8.1. Podejrzewam, że to oznacza klucz w BIOSie. Czy podmiana UEFI mi tu czegoś nie zrypie? Zresztą, pytań jest tu więcej, choćby kwestie związane z W10...

house
6 godzin temu, house napisał:

wykryć wykryje a chipset tego pc to Intel Q85, więc myślę że zabootuje... w końcu to 4 generacja CPU i 8 chipsetu...

okazuje się, że zobaczy ssd ale nie zabootuje

15 minut temu, glorifyday napisał:

Czy podmiana UEFI mi tu czegoś nie zrypie?

modowanie biosu to zawsze śliski temat, nie wiem czy nie zrypie, nie robiłem nigdy takich sztuczek

glorifyday

Jest jeszcze coś takiego:

glorifyday

Dysku jeszcze nie mam, w USA jeszcze nie dotarł do adresata, jak stwierdzę beznadziejność sytuacji, to poproszę o zwrot.

Przy okazji miałem sposobność zobaczyć, jak działa reinstalacja systemu w przypadku klucza w BIOSie.

Komp był sprzedawany z W8.1.

Tymczasem wziąłem generyczne DVD z obrazem W10 Pro ściągniętym z MS, uruchomiłem instalację...

nie zapytało mnie w ogóle o klucz, a po skończeniu instalacji system był od razu aktywowany.

Widzę, że jest dostępna aktualizacja BIOSu i się trochę waham... chyba to jest tak zrobione, że nie wywala klucza? ;-).

A w ogóle, to doczytałem, gdzie jest klucz. Trzeba odpalić linuxa i wtedy jest do niego łatwy dostęp:

/sys/firmware/acpi/tables/MSDM

Są też programy pod windę.

W ogóle gdzieś czytałem, że te tabele ACPI są niezależne od BIOSu i UEFI, więc chyba podmiana jednego lub drugiego nie powinna wywalać klucza...

Trochę niestety pływam w tej tematyce, trzebaby poczytać więcej...

Edited by glorifyday
  • Like it 1

house
3 godziny temu, glorifyday napisał:

Widzę, że jest dostępna aktualizacja BIOSu i się trochę waham... chyba to jest tak zrobione, że nie wywala klucza? ;-).

sam update, bezpośrednio od Lenovo, nie wywali Ci klucza do OS. Sprawdzałem ten proces kilkadziesiąt razu z maszynami Dell'a i Fujitsu-Siemens. 

nie zapytało mnie w ogóle o klucz, a po skończeniu instalacji system był od razu aktywowany.

może Lenovo zaktualizowało swoją pulę kluczy do Windows 10 w momencie kiedy ten upgrade był darmowy

A w ogóle, to doczytałem, gdzie jest klucz. Trzeba odpalić linuxa i wtedy jest do niego łatwy dostęp:

/sys/firmware/acpi/tables/MSDM

jeżeli da się zrobić zrzut tej lokalizacji do kopii zapasowej a następnie łatwo nadpisać tą kopią wskazane miejsce (nawet w linuxie) to jesteś w domu i możesz łatwo testować modyfikacje.

glorifyday

Kupiłem przejściówkę i tetuję na sucho z podobnym dyskiem.

Dysk jest widoczny w systemie, ale nie jako bootowalny. Osiągi w zasadzie zgodne z deklarowanymi przez producenta, chociaż testuję na słabszym HP EX900 120GB, więc nie wiem, czy szybszy dysk też wyciągnie swoje osiągi deklarowane, czy może natknę się wtedy na jakieś wąskie gardło.

Próbuję iść zgodnie z tą procedurą:

Zmodowany BIOS już przygotowałem, ale póki co utknąłem na jego flashowaniu. Próbowałem firmowego oprogranowania tylko z obrazem BIOSu podmienionym na zmodowany. Niestety to nie działa, bo zmodowany BIOS nie przechodzi weryfikacji, oprogramowanie sprawdza pewnie jakąś sumę kontrolną:

Sorry, only registered users can display code field :(

Aha,,, przejściówki ASUSa nie udało mi się zdobyć, zanabyłem coś takiego:

https://www.morele.net/aqua-computer-adapter-m-2-ssd-ngff-pcie-53223-938006/

Nie wiem, czy to produkt dobrej jakości i czy sam nie wprowadza jakiegoś wąskiego gardła.

A właśnie... jeszcze jedno.

Zapewne są przejściówki SATA-M.2. Na jakie wówczas maksymalne osiągi można liczyć? Ok. 600 MB/s?

house

5 godzin temu, glorifyday napisał:

ale póki co utknąłem na jego flashowaniu.

poczytaj podlinkowany tam topic o flashowaniu

btw, widziałeś to ?

5 godzin temu, glorifyday napisał:

Zapewne są przejściówki SATA-M.2. Na jakie wówczas maksymalne osiągi można liczyć? Ok. 600 MB/s?

max SATA, więc odrobinę mniej...

glorifyday

Czytałem, ale ne wiedziałem, że do mojej płyty stosują się uwagi takie jak do płyt ASUSa. Ale teraz mi piszą na tamtym forum, że tak.

Ten Clover... hmmm... sam nie wiem. To zakłada, że w bootowaniu pośredniczy jakiś pendrive czy karta SD. Ma to swoje zalety, ale mi trochę pryszczato wygląda.

Owszem, Clover mógłby pójść na jakieś małe SSD SATA, takie rozwiązanie mógłbym zaakceptować, ale to też dodatkowy koszt. Podumam jeszcze...

glorifyday

Zaczynam się chyba przekonywać do myśli o tym cloverze i dodatkowym małym SSD SATA jako dysku pośredniczącym, bo z tym flashowaniem BIOSu idzie, jak po grudzie, w końcu zacząłem się bać, że sobie sceglę płytę główną, jak tak będę kombinował ;-).

To jeszcze takie pytanie pomocnicze, bo tam są tylko trzy gniazdka SATA i wszystkie miałbym zajęte w tej opcji...

Otóż oprócz nich jest na płycie identycznie wyglądające gniazdko (teoretycznie) eSATA. Czy ono może być używane również jako zwykłe SATA w razie takiej potrzeby?

Załączam zdjęcie płyty z netu. Gniazdka SATA / eSATA są w prawym dolnym rogu. Podejrzewam, że powinien od niego iść kabel do śledzia na tylnej ściance PC, ale u mnie to gniazdko jest wolne, niepodłączone:

Sorry, only registered users can display images :(

house
43 minuty temu, glorifyday napisał:

Podejrzewam, że powinien od niego iść kabel do śledzia na tylnej ściance PC, ale u mnie to gniazdko jest wolne, niepodłączone:

dokładnie, dokup śledzia i będziesz miał dodatkowy port. ewentualnie możesz poszukać raiser'ów montowanych wewnątrz. 

glorifyday

Ale bezpośrednio (dysku SATA, kablem SATA, wewnątrz) nie podłączę?

Gniazdko jest identyczne... jest niezgodność... np. elektryczna?

house
20 minut temu, glorifyday napisał:

Ale bezpośrednio (dysku SATA, kablem SATA, wewnątrz) nie podłączę?

dlaczego nie ?

20 minut temu, glorifyday napisał:

Gniazdko jest identyczne... jest niezgodność... np. elektryczna?

nie, zasilanie podpinasz i tak z zasilacza, różnica może wynikać jedynie w bios'ie - osobna kolejka na kontrolerze, miejsce bootowania itp.

glorifyday

Niby gniazdko eSATA powinno mieć też zasilanie, ale to na płycie wygląda identycznie jak gniazdka SATA.

Gniazdko z zasilaniem powinno wyglądać ciut inaczej (zresztą bez zasilania też):

https://i.stack.imgur.com/wITiZ.jpg

Musiałbym zobaczyć, jak wygląda firmowy kabel idący od gniazdka na płycie do śledzia, być może od strony płyty ma dwie wtyczki - do tego gniazdka eSATA i do zasilania... no chyba, że standard gniazdka sata zawiera (nieużywane normalnie) piny zasilające i jednak gniazdko na płycie ma zasilanie?

16 minut temu, house napisał:

dlaczego nie ?

nie, zasilanie podpinasz i tak z zasilacza, różnica może wynikać jedynie w bios'ie - osobna kolejka na kontrolerze, miejsce bootowania itp.

Toż o to właśnie pytam, bo nie jestem pewien ;-). Nie chciałbym np. uwalić dysku ;-).

W BIOSie chyba jest inna obsługa, np. nie wiem, czy z eSATA jest możliwośc bootowania.

Dodatkowo eSATA jest typu hot-plug (ale to by mnie niespecjalnie obchodziło, bo raczej badam możliwość podpięcia dysku wewnątrz - czy to na stałe, czy to do czynności serwisowej typu klonowanie, kopiowanie itp).

Edited by glorifyday
  • Like it 1

house
1 godzinę temu, glorifyday napisał:

Toż o to właśnie pytam, bo nie jestem pewien ;-). Nie chciałbym np. uwalić dysku ;-).

nie chcę Cię wprowadzić w błąd - jedyny kontakt z esata miałem w trakcie podpinania stacji rozszerzającej do Synology, więc nie jestem w stanie do końca wyjaśnić Ci meandrów tego portu ;) 

glorifyday

Jasne.

Guglania nie ułatwia to, że to dziwny port eSATA. Inny niż te dwa z rysunku, który podlinkowałem.

house
7 godzin temu, glorifyday napisał:

Guglania nie ułatwia to, że to dziwny port eSATA. Inny niż te dwa z rysunku, który podlinkowałem.

tzn ? 

glorifyday

Chodzi o ten rysunek:

https://i.stack.imgur.com/wITiZ.jpg

(Nie wiem, czemu się nie wyświetla.)

Jak guglasz "connect sata drive to esata", to pokazuje różne przejściówki z SATA do jednego z tych dwóch standardów złącza.

Tymczasem złącze, które jest u mnie na płycie (też dawałem zdjęcie) jest po prostu identyczne ze złączem SATA i fizycznie jakakolwiek przejściówka potrzebna nie jest, bo będzie pasował zwyczajny kabelek SATA (tu szczerze przyznam, że nie sprawdzałem, ale na 99.9% to jest identyczne gniazdko). Moje wątpliwości budzi to, czy tam nie występuje jakaś niezgodność, np. czysto elektryczna. Nie mam pomysłu, jak to wyguglać, w końcu wysłałem do Lenovo zapytanie.

-----

Takie pytanie ciut na boku jeszcze: jak planuję na tym Lenovo kilka razy testowo zreinstalować windę, to mogę mieć problemy z aktywacją? Da się temu jakoś zapobiec, jakoś derejestrując, czy coś w ten deseń?