Jump to content
mistus01

Router do domu pod ~20 urządzeń Asus?

Recommended Posts

mistus01

cześć,

Mam dom 2 poziomy, internet światłowód 120. Z "serwerowni - kotłowi" do części pomieszczeń mam rozprowadzony tabel ethernet cat6 co zasugerował mi kolega, zapomniał jedynie dodać że przydały by się 2 kable nie 1 - no cóż.

Co do urządzeń to na co dzień standardowo 5 telefonów 2 laptopy, tv, ps3, NAS, +na chwilę obecną 10 włączników świateł/gniazdek  i innych smart home rzeczy łączących się z WIFI po 2,4G.

Problem jest mam taki że na routerze od dostawcy (jakieś śmieszne Huawei którego soft wygląda na nie aktualizowany od kilku lat) wifi działa słabo o co pretensji mieć nie mogę. 

Szukałem rozwiązania i wymyśliłem coś takiego:

https://www.x-kom.pl/p/434338-system-mesh-wi-fi-asus-rt-ac67u-aimesh-1900mb-s-a-b-g-n-ac-zestaw-2szt.html

1) Huawei w tryb modem bez wifi

2) Główny asus w kotłowi z niego kablami ethernet doprowadzam net do pomieszczeń

3) Dodatkowy asus do salonu

4) Oba asusy połączone kablem ethernet w działają w trybie mesh, ten salonowy kablami spięty z PS3, NASem.

5) Opcjonalnie jeśli na piętrze będzie słaby zasięg to kupuje 3 urządzenie mesh nawet bez dodatkowych portów i powinno działać.

Jednak naczytałem się opinii o tym ac67/68 i raczej słabo. Na ogólnych portalach z opiniami wpisy mam wrażenie sponsorowane (i dobre i złe). No i trafiłem na To Forum :)

Pytania

- czy duża ilość urządzeń (smarty) może być problemem dla tych Asusów (działa to tylko w sieci 2.4 i nie wyobrażam sobie żeby generowało jakieś transfery)

- czy jest toś bardziej opłacalnego niż zestaw ac67

- czy opinie o słabym sofcie/ zasięgu/wydajności asusów względem przeszacowanej ceny są zasadne

- co kupić i za ile?

Edited by mistus01

house
31 minut temu, mistus01 napisał:

- czy duża ilość urządzeń (smarty) może być problemem dla tych Asusów (działa to tylko w sieci 2.4 i nie wyobrażam sobie żeby generowało jakieś transfery)

nie, ilość podłączonych klientów nie ma znaczenia jeżeli nie będzie ich więcej jak 100-150 sztuk. Przy 20 nie ma znaczenia... W paśmie 2,4 GHz nie ma znaczenia ich ilość czy transfery ale zaszumienie eteru przez okoliczne sieci/AP/ sąsiadów - jeżeli masz 2 poziomowy dom, to jest dość duża szansa, że nie będzie to miało większego znaczenia. U siebie również podłączyłem kilkanaście "inteligentnych" gniazdek i żarówek via Wi-Fi i również mam 2 poziomowy dom i wszystko działa poprawnie i szybko. 

Z "serwerowni - kotłowi" do części pomieszczeń mam rozprowadzony tabel ethernet cat6 co zasugerował mi kolega

podziękuj koledze bo to naprawdę przydatna rzecz a niektórzy inwestorzy o tym zapominają ;) 

- czy jest toś bardziej opłacalnego niż zestaw ac67

rt-ac67u to handlowa nazwa aimesha pod którą ukrywa się rt-ac1900, dawniej znany jako nowsza wersja rt-ac68u (niegdyś flagowego modelu w palecie Asusa). Nie jest to zły router i nie powiem o nim niczego negatywnego. Dobry model. Nie miałem styczności z samym rt-ac1900, ale posiada on praktycznie tę sama konstrukcję (cpu,ram) z nowszymi układami radiowymi. W dzisiejszych czasach absolutne minimum moim zdaniem, ale wystarcza. Wszystko zależy od budżetu. Osobiście używam mesh'a Synology, jest nieco mocniejszy, wygodniejszy i w mojej ocenie sprawniejszy od takiego zestawu Asusa - ale i droższy - zestaw 2 urządzeń to koszt ok 1600 PLN. Mam główny router  i 3 końcówki mesh AP i działa idealnie w całym domu. Zestawy TP-Link Deco to mniej niż minimum jeżeli brać pod uwagę funkcjonalność FW, Ubiquiti również ale dodatkowo w wyższej cenie, więc moim zdaniem zestaw Asusa jest w sam raz. 

- czy opinie o słabym sofcie/ zasięgu/wydajności asusów względem przeszacowanej ceny są zasadne

i tak i nie - zależy czego oczekujesz. Zasięg dla pojedynczego usera w małym mieszkaniu z jednego urządzenia będzie w miarę ok, ale jeśli czytasz opinie malkontentów, którzy uważają, ze router za "pięćset" (!!! - bo przecież to taka "fura piniendzy") złotych powinien ogarnąć im 200m2 i dodatkowo garaż i część ogrodu to potem można mieć obiekcje co do mocy sygnału :) Własnie po to powstał mesh - jeżeli go dobrze rozplanujesz i nie będziesz oszczędzał - w rozumieniu, że nie pieniądz (koszt sprzętu) zapewnia zasięg a układ radiowy, który ma fizyczne ograniczenia co do propagacji sygnału WiFi ;) to myślę, że taki zestaw spełni swoje zadanie. Może okazać się jednak, że będzie potrzebne dodatkowe urządzenie - w AiMesh możesz dołączyć kolejne, dodatkowe i zapewnić sobie zasięg w martwych punktach domu. Budujesz wtedy "system" WiFi składający się z kilku elementów - coś czego nigdy nie osiągniesz mając z tyłu głowy opinię o "słabym zasięgu" jednego elementu takiej "układanki". To zupełnie dwie różne rzeczy, których nie da się porównać ze sobą. 2 słabsze modele w meshu' mogą zapewnić lepszy zasięg, niż jeden kombajn z nie wiadomo jaką ilością antenek dookoła obudowy :) Poza tym - Asus nie ma słabego softu - nie... i koniec. Zasięg wyjaśniłem a wydajność przy 120 Mbits nie ma znaczenia, chociaż nie jest ona za mała...

- co kupić i za ile?

to co podlinkowałeś :) lub zestaw Synology, o którym wspomniałem wyżej. nic innego... ;) Porównanie ich ze sobą znajdziesz online, ewentualnie mogę coś skrobnąć ponownie tutaj. 

mistus01
W dniu 27.08.2019 o 08:49, house napisał:

to co podlinkowałeś :) lub zestaw Synology, o którym wspomniałem wyżej. nic innego... ;)

1600 za synology jeszcze było by ok ale drugie urządzenie też musi mieć dodatkowe porty lan więc zakup 2ch RT2600 to 2k. Dzięki za uwagi i opis kupiłem Asusy.

• Like it 1

house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• marmod
      By marmod
      Witam

Czas nadszedł wymienić stary router TP-LINK 1043v1 na coś nowego, który obsłuży połączenie internetowe1Gb/1Gb, VPN, VALN, ochronę dla dzieci  oraz NAS Synology 214 play (który będzie obsługiwany w 100% ). Koszt do 1000 zł może trochę więcej
    • Marcin Goc
      By Marcin Goc
      Witam serdecznie,

Chcę zakupić drugi router do domu dwu piętrowego. Obecnie router jest na piętrze, a na dole nie ma zasięgu. Jako, że jestem zielony chciałem sie poradzic jakie drugie urzadzenie kupic, żeby podłaczyć go do routera u góry, jakie informacje jeszcze musze podać?
    • skorek76
      By skorek76
      Witam,
      Zastanawiam się nad tym urządzeniem do siebie do 2 piętrowego domu( 100m2 dół i 90 m2 góra), jak myślicie poradzi sobie ? Czy nie ma z nim jakiś większych problemów( kiedyś miałem Rt-AC1200+ i był problem z nim bo się resetował samoczynnie i mam pewne obawy przed Asusem  
      Obecnie mam Tp-Linka A9 i zastanawiam się czy będzie dużo lepszy sygnał i szybkość internetu? Obecnie internet 350/30 Mbps.
      Jakie macie propozycje jeśli nie ten Asus to co do 450 zł? Dziękuje za pomoc  

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.