Jump to content
Lutek

Intel Wi-Fi 6 AX200 nie łączy mi się routerem w paśmie 2,4Ghz

Recommended Posts

Lutek

Ja dzisiaj w swoim Lenovo Y700-15ISK zastosowałem Intel® Wi-Fi 6 AX200, który ponoć jest następcą w/w 9260.  Mój router to Asus AC86U a internet to 300Mb/s. Rzeczywiście chodzi bardzo szybko (Ponad 300Mb/s przy 5Ghz). Przy pierwszym uruchomieniu wydaje się lekko rozczarowywać ale wynika to z działającego MU-MIMO , które się dostosowuje i po chwili chodzi jak burza

Edited by Lutek
  • Like it 1

Idanit

Na ile zestawia Ci się połączenie?

house

też jestem ciekaw tego

3 godziny temu, Lutek napisał:

chodzi bardzo szybko

;) moja już jest w Paryżu po locie z Chin... 65PLN na aliexpress :D 

Lutek

Połączenie zestawia się na 867 bo router jest AC Asus AC86U.

Ale zauważyłem inny problem, z którym nie umiem się uporać. Otóż nie łączy mi się routerem w paśmie 2,4Ghz. Wpisuję prawidłowe hasło kręci, kręci, kręci... i nic na końcu przestaje próbować się łączyć. Nie łączy się nawet gdy ustawię sieć jako otwartą. Próbowałem z dwoma routerami z Aususem AC86U i przenośnym MiFi TP Link M7450. W paśmie 5Ghz łączy się bezproblemowo ale w paśmie 2,4 nie udaje się zestawić połączenia. Nie łączy się nawet gdy wybiorę kanał na sztywno np 6 i sieć jest otwarta.
Co do tego MiFi to zaczęło się z nim łączyć gdy wyłączyłem asystenta bezpieczeństwa WiFi Lenovo (załącznik). Natomiast z Asusem AC 86U w paśmie 2,4 nadal się nie łączy. Sterowniki najnowsze ze strony Intela, ale i nie działa nawet z tymi wbudowanymi w Windows 10 64 (1903).

W paśmie 5GHz działa bezproblemowo.
Może ma ktoś jakiś pomysł co to może być za problem w paśmie 2,4Ghz i jak temu zaradzić, bo ja już zgłupiałem?

UPDATE (24.08.2019): 

Dzisiaj w weekend wykonałem kilka prób i chyba znam przyczynę. Wszystko wskazuje na wadę karty sieciowej WiFi AX200.
Na początku zauważyłem, że problem występuje nie tylko przy próbie połączenia z routerem Asus ale też i tym MiFi TP-Link M7450. Po prostu nie dochodzi do połączenia na kanałach 1-8(9) i to nawet gdy odległość router-laptop wynosi 0,5m. Podejrzewając wpływ zakłóceń od innych punktów dostępowych wykonałem dodatkowy test w garażu pod moim domem gdzie nie ma sygnału od innych routerów znajdujących się w okolicy. Okazało się, że w odseparowanym od innych stacji środowisku INTEL AX200  także nie łączy się z MiFi na kanale niższym niż 9. Po tym teście chciałem sprawdzić jeszcze czy problem jest w sterowniku WiFi czy też w tej karcie WiFi. Odinstalowałem najnowsze sterowniki i zainstalowałem starszy tzn 21.10.1. Niestety i to nie dało poprawy. 
Wg mnie wszytko wskazuje na wadliwy hardware adaptera AX200.

Edited by Lutek
Update

Lutek

U mnie ta karta tzn AX200 na Lenovo Y700-15ISK nie łączy się w paśmie 2,4Ghz na kanałach 1-8. Tzn próbuje się połączyć ale bez sukcesu. Na kanałach 9-13 i w całym paśmie 5Ghz nie ma problemu.  karta wymieniona na inny egzemplarz ale jest ten sam objaw. Nie łączy się na kanałach 1-8 w paśmie 2,4G.

Ma ktoś jakiś pomysł co to może być?

Edited by Lutek

Lutek

Ciąg dalszy - karta wymieniona na inny egzemplarz i ten sam problem istnieje tzn nie łączy się z żadnym urządzeniem na kanałach 1-8 w paśmie 2,4Ghz. Na pozostałych nie ma tego problemu.

Ma ktoś jakiś pomysł? 

Edited by Lutek

Betonowy15

Nie ma żadnego problemu z łącznością z kanałami, aktualnie się połączył na 2 kanale.

Sorry, only registered users can download attachments :(

Edited by Betonowy15

Lutek
4 minuty temu, Betonowy15 napisał:

Nie ma żadnego problemu z łącznością z kanałami, aktualnie się połączył na 2 kanale.

Wyprzedziłeś mnie bo napisalem do Ciebie prywatna wiadomość :) 
No to ja mam dziwne zjawisko. Na oryginalnej karcie AC 8260 wszytko jest ok. Na tej AX200 nie łączy się z routerem na kanałach 1-8..... po prostu widzi sygnał, kręci, kręci, kręci i wywala, ze nie może sie połączyć z tą siecią (z różnymi urządzeniami)... nawet jak sieć jest otwarta!
Komputer to Lenovo Y700-15ISK
Ja juz oszaleję przez to 😞 

Edited by Lutek

house
1 godzinę temu, Betonowy15 napisał:

moja również lata w tym paśmie bez problemu z Synology.

Lutek
2 godziny temu, house napisał:

moja również lata w tym paśmie bez problemu z Synology.

Dla porównania zamówiłem 9260...

Lutek

No i jest Intel 9260 160Mhz - na niej nie ma tego problemu, działa znakomicie w obu pasmach częstotliwości!

W międzyczasie dokonałem wymiany tej AX200 i tę pierwszą zwróciłem i mam info od sprzedawcy, ze ta co ode mnie do niego wróciła  w ramach wymiany u niego działa bez problemu.
Czy ma ktoś pomysł co to może być z tą AX200, że u mnie ona nie łączy się na kanałach 1-8 w zakresie 2,4Ghz?

Edited by Lutek

Idanit
W dniu 23.08.2019 o 01:52, Lutek napisał:

Połączenie zestawia się na 867 bo router jest AC Asus AC86U.

Rzekłbym bez rewelacji, na tyle zestawiał mi się Intel AC 7265 z 2014r.😉

1 godzinę temu, Lutek napisał:

...że u mnie ona nie łączy się na kanałach 1-8 w zakresie 2,4Ghz?

Też mam AC86U (na AC87U było zresztą to samo) i w paśmie 5GHz jak miałem ustawiony kanał powyżej 50 to ni jak nie łączyło mi się powyżej 433Mbits. Z tym, że na karcie Broadcom DW1550 (z tego co mi wiadomo to znana przypadłość tej pary). Być może podobnie jest pomiędzy tym Intelem a Asusem...

1 godzinę temu, Lutek napisał:

No i jest Intel 9260 160Mhz - na niej nie ma tego problemu, działa znakomicie w obu pasmach częstotliwości!

To, że zapytam jeszcze raz:

W dniu 22.08.2019 o 20:31, Idanit napisał:

Na ile zestawia Ci się połączenie?

Edited by Idanit
  • Like it 1

house
19 minut temu, Idanit napisał:

Być może podobnie jest pomiędzy tym Intelem a Asusem..

właśnie, tak jak pisałem z Synology pracuje wzorowo.... Być może wkrótce problem zostanie rozwiązany przez Asusa aktualizacją FW

Lutek
W dniu 5.09.2019 o 21:22, house napisał:

właśnie, tak jak pisałem z Synology pracuje wzorowo.... Być może wkrótce problem zostanie rozwiązany przez Asusa aktualizacją FW

No nie bo jak napisałem problem z niełączeniem AX200 z routerem na kanałach 1-8 występuje nie tylko z routerem asusa ale z każdym (telefon Samsung, MiFi TP-Link M7450). Początkowo myślałem, ze ten problem występuje tyko z tym asusem ale do czasu gdy zorientowałem się, ze to zależy nie od urządzenia ale kanału radiowego.

W dniu 5.09.2019 o 21:03, Idanit napisał:

To, że zapytam jeszcze raz: Na ile zestawia Ci się połączenie?

AC 9260 160Mhz z Asusem synchronizuje mi się na pełne AC 80Mhz czyli 866,7. To fakt, że AN8260 tyle też potrafił ale połączenie tzn jego stabilność jest lepsza, bo nie waha się tak jak tamta, że nie wspomnę 7260, którą kupiłem ze 3 lata temu do innego laptopa.. No i 9260 ma MU-MIMO

Edited by Lutek

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• OpenITbot
      By  OpenITbot
      Wi-Fi Allance startuje z certyfikacją urządzeń w ramach standardu Wi-Fi 6. Najnowsza wersja protokołu przesyłu danych to oczywiście większa prędkość, ale to nie jedyna jego zaleta. Co jeszcze potrafi Wi-Fi 6, znane też jako Wi-Fi ax?
      Uproszczone nazewnictwo Zanim przejdziemy do możliwości Wi-Fi 6, warto zwrócić uwagę na zupełnie nowe nazewnictwo standardów Wi-Fi. Do tej pory najszybszym wersjami było Wi-Fi n, następnie Wi-Fi ac oraz najnowsze Wi-Fi ax. Teraz są to kolejno Wi-F 4, Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6. Kosmetyczna zmiana, ale powinna ułatwić zorientowanie się w standardach mniej zaawansowanym użytkownikom.
      Wyższa prędkość, więcej połączeń  
      Nowy standard oznacza, jak łatwo się domyślić, szybszy przesył danych. W Wi-Fi 6 jest to od 3,5 Gb/s, do maksymalnie 9,6 Gb/s. Oczywiście dla jednego urządzenia to zdecydowanie za dużo do codziennego użytku, ale nowy standard jest przygotowany do obsługi wielu urządzeń.
      Pomoże w tym technologia MU-MIMO (8x8), co pozwala na wyposażenie routera w osiem anten i równoległą komunikację z ośmioma różnymi urządzeniami. Do tego szybki transfer danych będzie możliwy dzięki OFDMA. To technologia, dzięki której możliwe jest podzielenie kanałów komunikacji na maksymalnie 72 mniejsze sub-kanały. Dzięki temu wiele urządzeń pracujących na tym samym kanale, co dzisiaj często ma miejsce w blokach, pracuje niezależnie, bez zakłócania swojej pracy, co pozwala uniknąć spadków prędkości.
      Warto też wspomnieć o tym, że urządzenia pracujące w Wi-Fi 6 będą mogły korzystać z bardzo szerokich kanałów, o szerokości 160 MHz. Podobnie jak w przypadku sieci komórkowych można to porównać do sytuacji na drodze. Im szersze jest droga, tym więcej samochodów może po niej jechać w tym samym czasie. Tak samo jest z przesyłem danych.

Zgodność Wi-Fi 6 jest oczywiście wstecznie kompatybilne, więc nowe routery będą bez problemu współpracować ze starszymi urządzeniami. W takim razie można już szykować się do zakupu nowego sprzętu? Niekoniecznie. Chyba, że faktycznie macie dostęp do łącza internetowego wspomnianej prędkości 3,5 Gb/s lub lepszej. Jeśli nie, obecnie dostępne routery z Wi-Fi 5, a do domowego użytku dobry sprzęt z Wi-Fi 4, w zupełności wystarczą. Wi-Fi 6 w pełni rozwinie swoje skrzydła przy zaawansowanej sieci 5G. A na to przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka ładnych lat.
      Póki co wśród dostępnych na rynku urządzeń z Wi-Fi 6 wyróżnić należy Samsunga Galaxy Note10 oraz Note10+. Oprócz tego na liście znajdują się następujące chipy oraz urządzenia w nie wyposażone:
      Broadcom BCM4375, Broadcom BCM43698, Broadcom BCM43684, Cypress CYW 89650 Auto-Grade Wi-Fi 6 Certified, Intel Wi-Fi 6 (Gig+) AX200, Intel Home Wi-Fi Chipset WAV600, Marvell 88W9064 (4x4) Wi-Fi 6 Dual-Band STA, Marvell 88W9064 (4x4) + 88W9068 (8x8) Wi-Fi 6 Concurrent Dual-Band AP, Qualcomm Networking Pro 1200 Platform, Qualcomm FastConnect 6800 Wi-Fi 6 Mobile Connectivity Subsystem, Ruckus R750 Wi-Fi 6 Access Point.  
      © Dostarczane przez Wi-Fi Allance & Telepolis.

Zobacz cały artykuł
    • OpenITbot
      By  OpenITbot
      Wi-Fi Allance startuje z certyfikacją urządzeń w ramach standardu Wi-Fi 6. Najnowsza wersja protokołu przesyłu danych to oczywiście większa prędkość, ale to nie jedyna jego zaleta. Co jeszcze potrafi Wi-Fi 6, znane też jako Wi-Fi ax?
      Uproszczone nazewnictwo Zanim przejdziemy do możliwości Wi-Fi 6, warto zwrócić uwagę na zupełnie nowe nazewnictwo standardów Wi-Fi. Do tej pory najszybszym wersjami było Wi-Fi n, następnie Wi-Fi ac oraz najnowsze Wi-Fi ax. Teraz są to kolejno Wi-F 4, Wi-Fi 5 oraz Wi-Fi 6. Kosmetyczna zmiana, ale powinna ułatwić zorientowanie się w standardach mniej zaawansowanym użytkownikom.
      Wyższa prędkość, więcej połączeń  
      Nowy standard oznacza, jak łatwo się domyślić, szybszy przesył danych. W Wi-Fi 6 jest to od 3,5 Gb/s, do maksymalnie 9,6 Gb/s. Oczywiście dla jednego urządzenia to zdecydowanie za dużo do codziennego użytku, ale nowy standard jest przygotowany do obsługi wielu urządzeń.
      Pomoże w tym technologia MU-MIMO (8x8), co pozwala na wyposażenie routera w osiem anten i równoległą komunikację z ośmioma różnymi urządzeniami. Do tego szybki transfer danych będzie możliwy dzięki OFDMA. To technologia, dzięki której możliwe jest podzielenie kanałów komunikacji na maksymalnie 72 mniejsze sub-kanały. Dzięki temu wiele urządzeń pracujących na tym samym kanale, co dzisiaj często ma miejsce w blokach, pracuje niezależnie, bez zakłócania swojej pracy, co pozwala uniknąć spadków prędkości.
      Warto też wspomnieć o tym, że urządzenia pracujące w Wi-Fi 6 będą mogły korzystać z bardzo szerokich kanałów, o szerokości 160 MHz. Podobnie jak w przypadku sieci komórkowych można to porównać do sytuacji na drodze. Im szersze jest droga, tym więcej samochodów może po niej jechać w tym samym czasie. Tak samo jest z przesyłem danych.

Zgodność Wi-Fi 6 jest oczywiście wstecznie kompatybilne, więc nowe routery będą bez problemu współpracować ze starszymi urządzeniami. W takim razie można już szykować się do zakupu nowego sprzętu? Niekoniecznie. Chyba, że faktycznie macie dostęp do łącza internetowego wspomnianej prędkości 3,5 Gb/s lub lepszej. Jeśli nie, obecnie dostępne routery z Wi-Fi 5, a do domowego użytku dobry sprzęt z Wi-Fi 4, w zupełności wystarczą. Wi-Fi 6 w pełni rozwinie swoje skrzydła przy zaawansowanej sieci 5G. A na to przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka ładnych lat.
      Póki co wśród dostępnych na rynku urządzeń z Wi-Fi 6 wyróżnić należy Samsunga Galaxy Note10 oraz Note10+. Oprócz tego na liście znajdują się następujące chipy oraz urządzenia w nie wyposażone:
      Broadcom BCM4375, Broadcom BCM43698, Broadcom BCM43684, Cypress CYW 89650 Auto-Grade Wi-Fi 6 Certified, Intel Wi-Fi 6 (Gig+) AX200, Intel Home Wi-Fi Chipset WAV600, Marvell 88W9064 (4x4) Wi-Fi 6 Dual-Band STA, Marvell 88W9064 (4x4) + 88W9068 (8x8) Wi-Fi 6 Concurrent Dual-Band AP, Qualcomm Networking Pro 1200 Platform, Qualcomm FastConnect 6800 Wi-Fi 6 Mobile Connectivity Subsystem, Ruckus R750 Wi-Fi 6 Access Point.  
      © Dostarczane przez Wi-Fi Allance & Telepolis.

• OpenITbot
      By  OpenITbot
      Zobacz plik Intel PROSet/Wireless Software
      The Intel® PROSet/Wireless Software or Intel® PROSet/Wireless WiFi Software is the name of the package that includes the Wi-Fi drivers and some other software components for Intel Wireless Adapters.
      Dodający &nbspOpenITbot Dodano 08.02.2019 Kategoria Karty sieciowe  

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.