Jump to content
Sign in to follow this  
kotto

Bezpieczny router domowy z ficzerami

Recommended Posts

kotto

Czołem!

jestem kompletnie zielony w temacie routerów dlatego postanowiłem poradzić się specjalistów, a patrząc na Waszą wiedzę chyba trafiłem w dobre miejsce:) Aktualnie posiadam łącze UPC 500/30 i standardowy modemo-router connet box, chciałbym zmienić go w tryb bridge i korzystać z czegoś zewnętrznego. Jeżeli chodzi o budżet to myślę, że kilka stówek, zależy mi na bezawaryjnej pracy, bezpieczeństwu i kilku ficzerach. Oprócz routera chciałbym abyście mi też poradzili czy do moich celów powinienem skłaniać się w stronę standardowego firmware'u, czy też może coś customowego.

Na czym mi zależy:

• bezpieczeństwo - jak zapewne wiecie connect boxy nie są zbyt bezpieczne, do tego mają bardzo ubogi system logów, który nic nie pokazuje, jako że mało się znam na bezpieczeństwie sieciowym, chciałbym aby router sam miał w miarę dobrą konfigurację przeciwko exploitom i innym niebezpieczeństwom a przy tym dużo pokazywał w logach, fajnie by było abym widział też w GUI nieskuteczne próby połączenia się pod moją sieć domową
  • nadzorowanie ruchu sieciowego i statystyki 
  • USB 
  • w miarę intuicyjny panel
  • fajnie by było aby router miał możliwość wycinania reklam w obrębie całej sieci, ale nie jest to konieczny wymóg
  • duży zasięg nie jest priorytetem
  • dodatkowym atutem aczkolwiek niewymaganym jest automatyczne pobieranie i seedowanie torrentów za pomocą RSS, z tego co wiem to standardowe transmission które jest np. w tomato nie posiada funkcjonalności auto pobieranie poprzez RSS

Czy istnieje rozwiązanie które sprostałoby wszystkim moim wymaganiom a przy tym nie musiałbym wywalać na router bóg wie jakich pieniędzy? Z góry dzięki za pomoc:)

Edited by kotto

jiri1955

Polecam RT-AC86U

kotto

No właśnie ASUS i jego aiprotection pro wydaję się całkiem fajnym rozwiązaniem, czy konkurencyjne firmy mają coś podobnego/lepszego?

house
4 godziny temu, kotto napisał:

czy konkurencyjne firmy mają coś podobnego/lepszego?

Threat Prevension od Synology (

Sorry, only registered users can display links :(
) lub IPS/IDS w Unifi od Ubiquiti - ale to rozwiązania dla maniaków bezpieczeństwa, bardzo absorbujące zasoby routera. 

4 godziny temu, jiri1955 napisał:

Polecam RT-AC86U

+1 ;) ale...

6 godzin temu, kotto napisał:

Na czym mi zależy:

• bezpieczeństwo - jak zapewne wiecie connect boxy nie są zbyt bezpieczne, do tego mają bardzo ubogi system logów, który nic nie pokazuje, jako że mało się znam na bezpieczeństwie sieciowym, chciałbym aby router sam miał w miarę dobrą konfigurację przeciwko exploitom i innym niebezpieczeństwom a przy tym dużo pokazywał w logach, fajnie by było abym widział też w GUI nieskuteczne próby połączenia się pod moją sieć domową

do tego nie trzeba zaprzęgać IPS/IDS - wystarczy np Safe Access od Synology i odpowiednio ustawione reguły. Wtedy dobrym rozwiązaniem byłby RT2600ac.

• nadzorowanie ruchu sieciowego i statystyki 

1:1 w starciu RT-AC86U vs RT2600ac z lekką przewagą w kwestii czytelności logów i powiadomień email dla Synology.

•  USB 

wydajniejsze w Asusie (w sensie transferów z podłączonych nośników USB 3.0).

•  w miarę intuicyjny panel

zarówno Asuswrt jak i Synology SRM są czytelne, ale lepiej i łatwiej używa się SRM.

•  fajnie by było aby router miał możliwość wycinania reklam w obrębie całej sieci, ale nie jest to konieczny wymóg

Tylko Asuswrt i aplikacja z Entware. Synology ma kategorię reklam w ustawieniach ale nie do końca to działa.

•  duży zasięg nie jest priorytetem

a w RT-AC86U i RT2600ac jest - obydwa bardzo dobrze "sieją" zasięgiem.

dodatkowym atutem aczkolwiek niewymaganym jest automatyczne pobieranie i seedowanie torrentów za pomocą RSS, z tego co wiem to standardowe transmission które jest np. w tomato nie posiada funkcjonalności auto pobieranie poprzez RSS

Download Station w Synology SRM pobiera z RSS

Czy istnieje rozwiązanie które sprostałoby wszystkim moim wymaganiom a przy tym nie musiałbym wywalać na router bóg wie jakich pieniędzy? Z góry dzięki za pomoc:)

Nie wiem jakie pieniądze Twój Bóg określa jako "wywalone"  :) ale kwota w okolicach 1k PLN niestety jest w miarę adekwatna do możliwości, które oferują te urządzenia. Można zejść niżej na 5 stówek np za używany RT-AC68U lub Netgear R7000 ale zawsze jest to kwestia kilku kompromisów w oczekiwaniach.

Oprócz routera chciałbym abyście mi też poradzili czy do moich celów powinienem skłaniać się w stronę standardowego firmware'u, czy też może coś customowego.

Tylko i wyłącznie OFW, zwłaszcza od producenta, który dba o rozwój swojego firmware i aktualizuje je na bieżąco. Robi tak zarówno Asus jak i Synology, z przewagą Synology w kwestii częstotliwości aktualizacji i szybkiej reakcji na incydenty i podatności. Synology jako jedyne posiada program "polowania" na bugi i własną komórkę security (mają w portfolio jedynie 2 urządzenia sieciowe a nie kilkanaście/dziesiąt tak jak to jest w przypadku Asusa). Poza tym czasy "customów" daaawno już minęły i te oprogramowania na dzisiejszym sprzęcie są jedynie "przeszczepami" wyłącznie dla naprawdę wiernych lub wyjątkowo naiwnych. 

kotto

@house bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź

a jak byś ocenił porównanie arprotection do threat prevension od synology? chodzi mi tutaj o zastosowanie dla laika, nic nie muszę konfigurować ale dobrze chroni, co byłoby lepsze w takim wypadku?

drugie pytanie - czy taki MR2200ac też ma wszystkie wspomniane przez Ciebie funkcje?

house
11 minut temu, kotto napisał:

a jak byś ocenił porównanie arprotection do threat prevension od synology? chodzi mi tutaj o zastosowanie dla laika, nic nie muszę konfigurować ale dobrze chroni, co byłoby lepsze w takim wypadku?

i jedno i drugie rozwiązanie spełnia swoją rolę i pozwala zabezpieczyć sieć, ale przewagą Asusa jest wydajność. Jest zdecydowanie szybsze od tego co oferuje Synology, więc uważam, że byłoby lepsze. Jednak wszystkie inne funkcje uważam za lepiej realizowane w Synology, wiec zapomniałbym o IPS/IDS i oparł się jedynie o Safe Access - działam tak od dłuższego czasu i jeszcze krzywda w sieci mnie nie spotkała :) 

11 minut temu, kotto napisał:

drugie pytanie - czy taki MR2200ac też ma wszystkie wspomniane przez Ciebie funkcje?

wszystkie, oprócz IPS/IDS

. Poza tym ma zdecydowanie słabszy CPU, mniej RAM oraz portów LAN (więc musiałbyś dokupić osobny switch). Poza tym róznica w cenie nowego MR2200ac a używanego RT2600ac (są na olx) to około 200PLN więc warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem.

kotto

Właśnie stałem się posiadaczem RT-AC88U za zawrotną kwotę 266 zł, dzięki za waszą pomoc :)

house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• marmod
      By marmod
      Witam

Czas nadszedł wymienić stary router TP-LINK 1043v1 na coś nowego, który obsłuży połączenie internetowe1Gb/1Gb, VPN, VALN, ochronę dla dzieci  oraz NAS Synology 214 play (który będzie obsługiwany w 100% ). Koszt do 1000 zł może trochę więcej
    • Marcin Goc
      By Marcin Goc
      Witam serdecznie,

Chcę zakupić drugi router do domu dwu piętrowego. Obecnie router jest na piętrze, a na dole nie ma zasięgu. Jako, że jestem zielony chciałem sie poradzic jakie drugie urzadzenie kupic, żeby podłaczyć go do routera u góry, jakie informacje jeszcze musze podać?
    • KarolA
      By KarolA
      Witam.
      Czy możecie mi podpowiedzieć jaki jaki router ustawić w trybie brigde, a jaki jako router mam r7500 i ac87u. z resztą nawet nie wiem czy potrzebuję oba.
      jeden jest na parterze drugi na pietrze. Wcześniej używałem tylko ac87u i jakoś szło, zmieniłem lapka teraz mam Msi i kartę wifi Intel3165 jakoś mnie ta karta nie powala.
      Macie jakiś pomysł jak najlepiej wykorzystać potencjał tych urządzeń. A i nie wiem dlaczego nie widzę mojego dysku podpiętego do ac87u. na nowym lapku. sprawdzę czy na starym widzę.

aa i ja używam kompa na piętrze.
      i zastanawiam się nad zmianą karty wifi.

Na drugim lapku starym acerze ze zmienioną kartą wifi na ac broadcom ( nie pamiętam jaka ) lepiej zestawia się łącze na 5GHz do routera ac87u na parterze 866Mb/s niż do r7500 na pietrze ( tu używam lapka ). łącze zestawia się na 400Mb/s.
      Testowałem transfery do HDD podpiętego do ac87u i tu to samo szybciej bezpośrednio do ac87u niż przez stojący bliżej r7500.
      Nie kumam dlaczego tak jest.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.