Jump to content
Sign in to follow this  
golsze

Następca WRT54GL do 1000 zł

Recommended Posts

golsze

Dzień  dobry, 

mam prośbę o rozwianie wątpliwości, czy też utwierdzeniu w przekonaniu o właściwym wyborze routera.

Na początek nieco informacji o obecnie używanym rozwiązaniu i problemach.

Obecnie używam jako dostęp do internetu dla wszystkich urządzeń domowych wspomnianego w tytule Linksysa WRT54GL. Obecnie mam łącze od operatora kablówki 100 Mb/s, lecz pewnie niedługo przeprowadzę upgrade na nieco szybsze, a może światło.

Dlaczego używam tak leciwego routera? 

Mieszkam w bloku, gdzie jak sprawdzałem na tak na szybko na telefonie i na routerze, widzę kilkanaście SIDów. Operator kablówki dostarczył mi router cisco z antenami wewnętrznymi, lecz zasięg i stabilność połączenia na tym urządzeniu był żałosny, miałem problem ze stabilnym korzystaniem z netu (np. youtube co chwila się przycinał) nawet przez ścianę obok.

Dodatkowo nie mam żadnej możliwości zarządzania konfiguracją tego routera od operatora kablówki. Wprawdzie wysłali mi maila z informacją, że mam taką możliwość, lecz jak się okazało mogłem jedynie zmienić tryb pracy np. na bridge i kanał. Po zmianie kanału na najmniej oblegany sytuacja się nieco poprawiła, lecz i tak było dość słabo, wiec przytargałem z piwnicy mojego leciwego linksysa i po założeniu nieco dłuższych anten mam jako-tako pokryty zasięg w mieszkaniu. W skrajnych miejscach jest słabo z zXB asięgiem, lecz do tych skrajnych miejsc jest ok. 10 metrów poprzedzone 3 lub 4 ścianami.

Niestety, takie rozwiązanie użytkuję od kilku lat, a urządzeń podłączonych do routera przybywa co wpływa na problemy ze stabilnością urządzenia (ostatnio musiałem restartować roputer kilka razy). Z urządzeń podłączonych do WiFi są m.in.:

Telewizor (Netflix, HBO GO, youtube), XBOX, Chromecast audio, 3 telefony, drukarka, 3 laptopy i jakiś tablet 

Co dla mnie jest ważne?

1. Stabilne, wydajne połączenie wielu urządzeń (pewnie będzie ich przybywać, dzieci rosną, planuje jakiś szczątkowy smart-home).

2. Dobry zasięg w dość ciężkim środowisku, mieszkanie w bloku, mnóstwo routerów dookoła.

3. Kontrola rodzicielska – dzieci rosną i zaczynają korzystać z netu. Idealnie by było jakby można było zdefiniować konkretne reguły i ograniczenia dla konkretnych urządzeń podłączonych do rutera np. telefonów czy tabletów.

Mam NASa, więc nie mam potrzeby podłączania do portu USB w routerze dysków i innych nośników pamięci.

O jakich rozwiązaniach myślałem?

1.       Synology RT2600ac – ponoć najlepsza kontrola rodzicielska, lecz boję się o zasięg. Nie wiem czy uda mi się przenieść router gdzieś bliżej środka mieszkania, na razie nie mam takich planów, być może przy najbliższym remoncie.

2.       ASUS RT-AC87U – tańszy o ok. 200 zł od synology i w przypadku problemów z zasięgiem można dokupić coś znacznie tańszego wspierającego ai mesh.

3.       Netgear Nighthawk X4S R7800 – kolega chwalił zasięg/moc sygnału, lecz soft jest chyba bardziej ubogi, w tym również w tej części kontroli rodzicielskiej.

1.       Który z tej trójki byłby najlepszym rozwiązaniem?

2.       Czy warto myśleć o jakimś rozwiązaniu z 3 radiami, tak by np. na jednym 5GHz podpiąć TV i konslolę, a na wspólnym 2,4/5 GHz podpinać pozostałe urządzenia?

Pozdrawiam,

Golsze

house
32 minuty temu, golsze napisał:

zasięg w dość ciężkim środowisku, mieszkanie w bloku, mnóstwo routerów dookoła.

jedynym rozwiązaniem jest przesiadka na pasmo 5 GHz ale nowe routery podlegają regulacjom prawnym dotyczącym mocy nadawanego sygnału, więc nie jest powiedziane, że to pasmo rozwiąże Twoje problemy.  Jak to wygląda w Twojej okolicy ?

golsze

Mieszkanie w bloku 5p. klatka narożna, na osiedlu większość korzysta z usług UPC lub Vectry, więc sprawdzajac z uzyciem WiFi analizer lub w sofcie routera widzę od kilkunastu do dwudziestu kilku SID. Wiekszość to są routery dwuzakresowe dostarczone przez operatorow kablówki.

Próbowałem używać routera dostarczonego przez Vectrę, lecz na 5GHz na  2, 3 metrach przez jedną ścianę był próblem że stabilnym połączeniem. W skrajnych pokojach na 2,4 byl również problem z zasięgiem. Obecny linksys na większych antenach ogarnia w miarę cale ponad 100 metrowe mieszkanie, lecz już nie wydala tyłu urządzeń i większych transferów. Teoretycznie mam łącze 100 Mb/s, ale na 54g nie ma szans na korzystanie w pełni nawet z obecnego łącza.

house

masz możliwość położenia kabla pomiędzy pokojami ? AiMesh może rozwiązać wtedy Twoje problemy, chociaż rozwiązanie nie będzie tanie (zakup dwóch urządzeń) 

golsze
37 minut temu, house napisał:

masz możliwość położenia kabla pomiędzy pokojami ? AiMesh może rozwiązać wtedy Twoje problemy, chociaż rozwiązanie nie będzie tanie (zakup dwóch urządzeń) 

Generalnie nie będzie to takie proste, ale w wakacje mógłbym spróbować powalczyć z kablami. Na etapie budowy zażyczyłem sobie dodatkowe gniazdka prądowe i koncentryk w garderobie, i tak samo w garderobie są dwie skrzynki (obecnie zastawione szafą), do których dochodzą kable: w jednej koncentryk do każdego pokoju, w drugiej skrętka do każego pokoju. To był standard developerski, ja tylko poprosiłem by te wszystkie skrzynki były w garderobie co by nie szpecić ścian w innych miejscach. Niestety skrzynki są na innej ścianie i w dodatku tuż nad podłogą a router mój i z kablówki stoją na szafie po drugiej stronie. I teraz musiałbym albo sztukować kable, albo sprawdzić czy budowlańcy dobrze wykonali swoją pracę i czy uda się wymienić kable na dłuższe (podobno wszystkie idą w rurkach w podłodze). 

Czy któryś z wymienionych przeze mnie w pierwszym poście routerów dałby radę mieć podobny zasię na 2,4GHz jak mój obecny WRT54GL?

W jeżeli tak to, to w najbliższym pomieszczeniu pod 5GHz podłączyłbym TV, Xboxa, i to co w salonie, a reszta w dalszych pomieszczeniach niech hula na 2,4. Wydaje mi się, że to i tak byłby niezły postęp. 

Zakładam, że w rozwiązaniu z wykorzystaniem Mesh to albo droższy wariant z Synology RT2600ac + MR2200ac, albo coś z Asusa co powinno być tańsze bo mają większy wybór routerów wspierających AiMesh znacznie tańszych, więc ten drugi mógłby być tańszy?

house
1 godzinę temu, golsze napisał:

Czy któryś z wymienionych przeze mnie w pierwszym poście routerów dałby radę mieć podobny zasię na 2,4GHz jak mój obecny WRT54GL?

szczerze ? żaden... WRT54GL pod względem mocy nadawanego sygnału jest klasą samą w sobie...

Zakładam, że w rozwiązaniu z wykorzystaniem Mesh to albo droższy wariant z Synology RT2600ac + MR2200ac, albo coś z Asus

albo, albo - obydwa rozwiązania będą działały podobnie. Używałem obydwóch i uważam, że Synology działa sprawniej, ale będzie droższy.

albo coś z Asusa co powinno być tańsze bo mają większy wybór routerów wspierających AiMesh znacznie tańszych, więc ten drugi mógłby być tańszy?

tak, będzie tańszy, ale minimum to RT-AC68U - 2szt kupisz na allegro za mniej niż 1000PLN.

golsze

House,

dziekuję za odpowierdzi i poświęcony czas.

To jakie rozwiazanie mi pozostaje? 

Czy mix nowy router + WRT54GL w trybie bridge ma sens?

Z nowego na 5GHz "zasiliłbym"' najbliżej położone pomieszczenie, czyli salon i znajdujące się w nim sprzęty, a wrt ustawiłbym, po drugiej stronie mieszkania, tak by w miarę przyzwoity sygnał był wnsypialniach.

house
25 minut temu, golsze napisał:

Czy mix nowy router + WRT54GL w trybie bridge ma sens?

zbytnio nie ma sensu. zwłaszcza z wrt54gl który lata świetności ma dawno za sobą. 

26 minut temu, golsze napisał:

To jakie rozwiazanie mi pozostaje?

odseparować warstwę "transportową" i pójść w AP via powerline ?

golsze

House jeszcze raz dziękuję. 

Zakładam, że AP vis powerline ma rozwiązać problem zasięgu, lecz co ma być tą warstwą transportową?

W pierwszym poście napisałem, że również ważne jest dla mnie kontrola rodzicielska. Jak ten temat dobrze ogarnąc nie mając możliwości ustawienia nic prócz kanału na routerze dostarczonym przez operatora kablówki?

TAK się zastanawiam, czy najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przyciągnięcie kabla od routera vectry i przeniesienie własnego routera/ AP na środek mieszkania.

house
20 minut temu, golsze napisał:

Zakładam, że AP vis powerline ma rozwiązać problem zasięgu,

dokładnie,

lecz co ma być tą warstwą transportową?

kable prądowe

W pierwszym poście napisałem, że również ważne jest dla mnie kontrola rodzicielska.

w tej kwestii nie ma lepszego rozwiązania niż synology. Może 2x MR2200ac wystarczy na Twoje rozwiązanie, ale minusem będzie ograniczona ilość portów sieciowych (każdy unit ma jedynie 2 szt).

22 minuty temu, golsze napisał:

TAK się zastanawiam, czy najlepszym rozwiązaniem nie byłoby przyciągnięcie kabla od routera vectry i przeniesienie własnego routera/ AP na środek mieszkania.

pod względem zasięgu na pewno lepszym, ale tylko w trybie router --> AP

golsze

Myślałem właśnie o takim rozwiązaniu by sprawdzić czy da się wymienić obecne kable pomiędzy pokojem a garderobą (ponoć są w rurkach w podłodze). Jeżeli by się udało wymienić na dłuższy tak by z jeden strony wpiąć go do urządzania dostarczonego przez dostawcę netu, a z drugiej strony wylądowałby pod TV. W kolejnym etapie planowałem małą dziurę w ścianie by ruter stał za ścianą, na której jest TV (w kuchni) i z niego pociągnąć 3 już znacznie krótsze kabelki: do TV, Xboxa i NASa, a reszta pomniejszych urządzeń po WiFi. Takie umieszczenie powinno pozwolić na dużo lepszy zasięg w kolejnym pomieszczeniu za kuchnią, czyli w sypialni, gdzie czasem pracujemy lub się uczymy. Jeżeli byłby problem z zasięgiem w nieco oddalonych pokojach dzieci to docelowo za parę lat, dostawiłbym np. MR2200ac, gdzieś w pobliżu pokoi dzieci.

Czy ta koncepcja ma jakieś istotne wady?

house
3 godziny temu, golsze napisał:

Czy ta koncepcja ma jakieś istotne wady?

nie ma, dobre rozwiązanie.

golsze

House,

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.

• Like it 1