Jump to content
Sign in to follow this  
Crocodil

Router ze "średniej półki" - ok. 500zł, dobry zasięg

Recommended Posts

Crocodil

Witam :)

Trafiłem na to forum, ponieważ jest najlepszym źródłem informacji o wifi w polskim Internecie :) 

Mieszkam w bloku i obecnie użytkuję modem/router dostarczony przez dostawcę Internetu: Technicolor CGA 2121. W salonie wifi działa bardzo dobrze, ale niestety w sypialni, 2 grube ściany dalej, jest kiepsko, a w przypadku sieci 5GHz już fatalnie. Niestety nie mogę przeciągnąć kabla, bo mieszkanie jest wynajmowane...

Czy w cenie ok. 400-500zł jestem w stanie kupić router który poprawi zasięg, najlepiej zachowując przy tym dobre prędkości?

Próbowałem już TP-Link C2300 ale niestety zasięg okazał się słabszy niż na tym Technicolorze 😮 Po poszukiwaniach wydaje mi się że najciekawsze mogą być modele:

• D-Link DIR-882
  • Edimax RG21S
  • Xiaomi R3P Pro

Wygląda na to że wszystkie są technicznie do siebie bardzo podobne (procesor MT7621 i układy MT7615N), różni je ilość pamięci RAM i flash oraz oczywiście wbudowane oprogramowanie. 

Będę wdzięczne za każdą wskazówkę :) W grę wchodzi także jakiś używany model...

EDIT: Bardziej z "ciekawostek" - trafiłem na model Phicomm K3, niestety nie dostępny w Polsce. Ma dobrą cenę i bardzo fajne "bebechy" na oparte na Broadcomie ale niestety sporo osób narzeka na zasięg...

Edited by Crocodil

house
3 godziny temu, Crocodil napisał:

Trafiłem na to forum, ponieważ jest najlepszym źródłem informacji o wifi w polskim Internecie :) 

bez przesady, jest kilka większych i dużo starszych miejsc z nierzadko większymi zasobami wiedzy, ale miło, że nas zauważyłeś ;) 

Niestety nie mogę przeciągnąć kabla, bo mieszkanie jest wynajmowane...

a brałeś pod uwagę adaptery powerline i punkty AP w gniazdkach ?

Po poszukiwaniach wydaje mi się że najciekawsze mogą być modele:

• D-Link DIR-882
  • Edimax RG21S
  • Xiaomi R3P Pro

ups, aż zabolało :D d-link? edimax ? xiaomi ? poważnie ?

W grę wchodzi także jakiś używany model...

w tym budżecie np Asus RT-AC68U lub Netgear R7000 - z przewagą Netgear w kwestii zasięgu.

Bardziej z "ciekawostek" - trafiłem na model Phicomm K3

dość ciekawa platforma - CPU popularny w Asusach, dość dużo RAM'u, niby posiada wzmacniacze Skyworks, kwestia jak działa FW i dlaczego ludzie narzekają na zasięg...

Crocodil
12 hours ago, house said:

bez przesady, jest kilka większych i dużo starszych miejsc z nierzadko większymi zasobami wiedzy, ale miło, że nas zauważyłeś ;) 

a brałeś pod uwagę adaptery powerline i punkty AP w gniazdkach ?

Hej :)

Hmm... Nie chciałem za bardzo się rozpisywać ale próbowałem już kilku rzeczy i nawet używam pewnego rozwiązania, które jednak wydaje mi się raczej tymczasowe... 

Ogólnie sytuacja wygląda tak że sygnał ma do przebycia 2 ściany:

salon (router wifi) <---- ściana 1 ----> kuchnia <---- ściana 2 ----> sypialnia

Właśnie druga ściana cholernie mocno tłumi, bo w kuchni sygnał jest tylko trochę słabszy, a prędkość niewiele mniejsza niż w salonie.

1. Próbowałem już adapterów powerline (dokładniej:

Sorry, only registered users can display links :(
) i wyglądało nawet na to że się sprawdzą. Zsynchronizowały się między sobą z szybkością ok 450 Mbit/s i uruchomiłem wbudowany Access Point. Niestety z czasem ujawniły się problemy:

• Wbudowany Access Point działa tylko na 2.4GHz, a sieci na tej częstotliwości niestety jest mnóstwo, więc szybkość działania była nie lepsza niż korzystanie z wifi bezpośrednio z routera kablówki. Niestety na postawienie osobnego Access Pointa w sypialni podłączonego kablem do powerline'a (np. Xiaomi MiWiFi 3G, którego posiadam) nie zgodziła się moja piękniejsza połowa :)
  • Połączenie między adapterami nigdy się nie zrywało i zawsze pokazywało szybkość > 350 Mbit/s ale niestety rzeczywista szybkość przesyłu po jakimś czasie (co 2-3 tygodnie) spadała do około 10 Mbit/s. Pomagał wtedy reset, np. przez interfejs sieciowy albo po prostu przez wyjęcie z prądu.

Ogólnie mimo wszystko mogę polecić Tenda PH5 - jest stosunkowo niedrogi, a teraz używa go mój brat który mieszka w domku jednorodzinnym. Tam nie ma tylu sieci 2.4GHz, więc wbudowany AP lepiej się sprawdza, a problem ze spadającą po jakimś czasie szybkością u niego się nie pojawił.

2. Drugim rozwiązaniem, którego nadal używam było użycie Xiaomi MiWiFi 3G w trybie "WIFI Repeater". Zasadniczo tworzy on bezprzewodowy most pomiędzy routerem Technicolor a routerem Xiaomi, który stoi na szafie w kuchni i rozszerza zasięg wifi. Teoretycznie problem rozwiązany - zasięg w sypialni jest dobry, a szybkość pokazywana przez speedtest, to około 100Mbit/s (moje łącze to 300Mbit/s). Niestety w praktyce nie działa to tak super, bo są jakieś dziwne opóźnienia, np. po wpisaniu adresu strony przeglądarka przez chwilę "wisi" a potem nagle w bardzo szybkim tempie strona się ładuje. Xiaomi działa tylko jako Access Point, więc DNS wszędzie jest taki sam. 

Miałem nadzieję, że uda mi się ogarnąć całość przy użyciu jednego routera ale niestety TP-Link Archer C2300 okazał się ogromnym niewypałem.

12 hours ago, house said:

ups, aż zabolało :D d-link? edimax ? xiaomi ? poważnie ?

w tym budżecie np Asus RT-AC68U lub Netgear R7000 - z przewagą Netgear w kwestii zasięgu.

dość ciekawa platforma - CPU popularny w Asusach, dość dużo RAM'u, niby posiada wzmacniacze Skyworks, kwestia jak działa FW i dlaczego ludzie narzekają na zasięg...

Zdaję sobie sprawę że nie są to firmy z najwyższej ani nawet średniej półki ale przynajmniej są w miarę rozpoznawalne i/lub dostępne w Polsce :) Po głowie chodził mi też zakup z Chin. Na Aliexpress jest bardzo dużo różnego rodzaju routerów opartych na tej samej platformie (procesor MT7621 + układy MT7615N / MT7611N), np.:

• TP-Link TL-WDR8620, TL-WDR8660 i TL-WDR8690
  • Mercury MAC2600R, D26G i D26GB
  • Zapo 2600 Gaming

To są dopiero hardkory ;) Jednak brakuje ich recenzji, oprogramowanie jest tylko po chińsku, a cena nie jest aż tak korzystna w porównaniu do D-Linka czy Edimaksa.

Oczywiście będę miał oczy otwarte za czymś używanym. Może uda mi się też znaleźć więcej inforacji o tym Phicommie K3.

Pozdrawiam,

Crocodil

• Yay! 1

house
21 godzin temu, Crocodil napisał:

salon (router wifi) <---- ściana 1 ----> kuchnia <---- ściana 2 ----> sypialnia

poczytaj o tym modelu :

Cytat

W odległości od routera (około 12m) w sypialni oddzielonej od salonu dwiema ścianami nie ma spadku wydajności pobierania.