Jump to content
PabloCOL

Porządny NAS SOHO

Rate this topic

Recommended Posts

PabloCOL

Cześć,

zastanawiam się nad kupnem NASa do domu/małego biura. Poszukuję jakiegoś rozwiązania raczej od Synology - mam od nich router, z którego jestem bardzo zadowolony i sam DSM mi się podoba.

Najlepiej żeby NAS miał 4 kieszenie na dyski. Myślę, żeby zamontować tam IronWolfy od Seagate.

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć to około 2000 - 2500 zł

Do czego będzie wykorzystywany NAS:

• backup danych z minimum 2 urządzeń (co ~48h/72h),
  • streaming video 4K za pomocą Plex Media Server (to jest priorytet),
  • przechowywanie plików,
  • ownCloud,
  • Transmission,
  • być może jakieś małe kontenery Docker
  • działanie 24/7

house

W tym budżecie od Synology możesz kupić DS918+

z 2 GB pamięci RAM (którą możesz później łatwo zwiększyć - wspominasz o docker'ze). Spełnia wszystkie założenia, włącznie ze streamingiem 4K w Plex.

PabloCOL

Tak myślałem, że to najlepszy wybór :). Dzięki.

Pytanko jeszcze o dyski. Czy warto brać IronWolfy 4TB 7200 obr/min czy może styka 5900 obr/min? Różnica ~200 PLN per jeden dysk.

EDIT

A ten DS918+ nie ma 4GB pamięci RAM? @house wspominasz o 2GB.

Edited by PabloCOL

milanoa

Spokojnie Ci styknie 5900 dorzucisz 2 dyski ssd i 16GB ramu i będziesz miał rakietę. Transfer na 5G przy 160 MHz to odczyt 112MB/s i zapis 110MB/s.

Niestety u mnie Plex troszkę szwankuje przy dużym bitrate w 4k z hdr ale to pewnie wina androida w tv.

house
4 godziny temu, PabloCOL napisał:

Pytanko jeszcze o dyski. Czy warto brać IronWolfy 4TB 7200 obr/min czy może styka 5900 obr/min? Różnica ~200 PLN per jeden dysk.

mam i takie i takie, wersja PRO jest zdecydowanie głośniejsza od zwykłej, która i tak jest zauważalnie "bardziej szumiąca" od WD RED. Jeżeli hałas nie będzie Ci przeszkadzał - warto, te napędy są naprawdę szybkie ale warto wziąć pod uwagę zastosowanie. Do domowych rozwiązań jest to wyrzucenie kasy... A dlaczego nie WD RED ? 5400 obr czyni je odrobinę cichszymi, przy zachowaniu mniej więcej tego samego poziomu wydajności. Warto w przyszłości pomyśleć nad ssd cache, to znacząco przyspiesza działanie często wykonywanych zadań lub cyklicznie używanych danych. 

4 godziny temu, PabloCOL napisał:

A ten DS918+ nie ma 4GB pamięci RAM? @house wspominasz o 2GB.

są (a przynajmniej były w czasie kiedy kupowałem swój egzemplarz) w sprzedaży wersje 2GB , 4GB i 8GB RAM.  

1 godzinę temu, milanoa napisał:

Transfer na 5G przy 160 MHz to odczyt 112MB/s i zapis 110MB/s.

😎👍

PabloCOL
1 hour ago, house said:

A dlaczego nie WD RED ?

Zdaję sobie sprawę, że REDy to całkiem porządny sprzęt jednak po padniętych 3 x WD Greenach mam jakąś małą awersję do tej firmy :/. Natomiast jeśli ma być ciszej względem IronWolf to rozważę również taką opcję.

3 hours ago, milanoa said:

Spokojnie Ci styknie 5900 dorzucisz 2 dyski ssd i 16GB ramu i będziesz miał rakietę.

Można w ten model wrzucić 16GB :)? Polecasz jakieś kości?

house
10 godzin temu, PabloCOL napisał:

Zdaję sobie sprawę, że REDy to całkiem porządny sprzęt jednak po padniętych 3 x WD Greenach mam jakąś małą awersję do tej firmy :/. Natomiast jeśli ma być ciszej względem IronWolf to rozważę również taką opcję.

będzie ciszej, zauważalnie. WD Greenów padło u mnie mnóstwo, ale RED'y - na przestrzeni ostatnich 6 lat - tylko jeden. Z nimi jest tak, że jak nie padną przez pierwsze 2-3 miesiące - będą działać ok.

10 godzin temu, PabloCOL napisał:

Można w ten model wrzucić 16GB :)? Polecasz jakieś kości?

np :

• Crucial CT2K8G3S186DM
  • Crucial CT2KIT102464BF160B

• HyperX HX318LS11IBK2/16
  • HyperX HX318LS11IB/8