Jump to content
Sign in to follow this  
Wolvie

Zmiana urządzeń sieciowych

Rate this topic

Recommended Posts

Wolvie

Witam wszystkich bardzo serdecznie,

potrzebuję wymienić swoje stare i poczciwe routery - niestety nadszedl ich kres i proszę Was o poradę.

w skrócie:

- dom ok. 150m2 o podstawie w literę L

- na 1 piętrze internet radiowy (czerwony punkt na mapie) - 1wszy router Linksys WRT54GL

- na parterze 2gi router (zielony punkt na mapie) - 2gi router Linksys WRT54GL

- routery połączone przez WDS (firmware Tomato) - jedno WIFI

- zależy mi na dobrym pokryciu WIFI w calym domu i na tarasie.

- w domu mam 3 urządzenia podłączone kablem sieciowym (Raspberry Pi)

- w większości pokoi mam gniazdko sieciowe

Sugerowano mi rozwiazanie AIMesh Asusa - w stylu ASUS RT-AC86U + ASUS RT-AC1900:

https://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-asus-rt-ac86u,id-987162

https://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-asus-rt-ac1900,id-1119209

ew. dwa ASUS RT-AC1900.

Zastanawiam się jednak czy 1450 zł, to kwota adekwatna do tego typu rozwiązania - czy też można to zrobić równie dobrze, a taniej.

Bede wdzieczny za sugestie.

Z góry bardzo dziekuję.

p.s. przepraszam za prowizoryczne mapy - ale nie mialem innych i "wyciągnąłem" je z odkurzacza;) Jesli ten post jest w złym miejscu - bardzo proszę o informacje/ew. przeniesienie.

PARTER.thumb.png.ecd95aa72d61ef047b24156221dde623.png

1_PIETRO.thumb.png.9857b78e93f9ea683f3386dc84afb947.png

Edited by Wolvie

house

celujesz w zasięg czy wydajność ? Wszystko zależy od kart sieciowych, którymi łączysz się do AP...

1 godzinę temu, Wolvie napisał:

Zastanawiam się jednak czy 1450 zł, to kwota adekwatna do tego typu rozwiązania - czy też można to zrobić równie dobrze, a taniej.

równie dobrze - nie, podobnie - tak, taniej - na pewno, ale na krótszą metę - stosując w miejsce asusa np tp-linki

Wolvie
34 minutes ago, house said:

celujesz w zasięg czy wydajność ? Wszystko zależy od kart sieciowych, którymi łączysz się do AP...

chciałbym, żeby to po prostu działało bdb i stabilnie - nawet przy 15+ urządzeniach.

W tej chwili mam dość przeciętny internet radiowy - ale może się to zmienić.

Mogę zainwestować te 1100-1450 zł ale nie chcę wydać je dla zasady - nie wiem co oferuje konkurencja i w co warto wejść (Ubiquiti, Synology, etc.).

34 minutes ago, house said:

równie dobrze - nie, podobnie - tak, taniej - na pewno, ale na krótszą metę - stosując w miejsce asusa np tp-linki

co zyskam z RT-AC86u do zestawu z 2xAC1900 - jakieś inne tandemy możecie polecić do takiego scenariusza?

house
16 godzin temu, Wolvie napisał:

Mogę zainwestować te 1100-1450 zł ale nie chcę wydać je dla zasady - nie wiem co oferuje konkurencja i w co warto wejść (Ubiquiti, Synology, etc.).

Ubiquiti oferuje bardzo fajne rozwiązanie (które nie jest stricte systemem mesh) - router USG i punkty dostępowe np UAP-AC-LR - myślę, że to najbardziej optymalne rozwiązanie (ale bez CloudKey - zarządzanie aplikacją w Windows). Koszt routera i 2 szt AP to ok 1360 PLN ale zasięg na 150m2 i 2 kondygnacjach będzie ok. Rozbudowa takiego systemu jest łatwa a wydajność stoi na wysokim poziomie. 

Synology oferuje system mesh (migracja pomiędzy AP w locie) - RT2600ac + MR2200ac - koszt takiego zestawu to obecnie ok 1600-1700PLN. Rozwiązanie najlepsze pod względem np kontroli dostępu online, kontroli rodzicielskiej, stabilności i bezpieczeństwa oprogramowania (częste i cykliczne aktualizacje). Zasięg i wydajność również nie budzi zastrzeżeń. Jedynie cena nieciekawa ;) 

19 godzin temu, Wolvie napisał:

Sugerowano mi rozwiazanie AIMesh Asusa - w stylu ASUS RT-AC86U + ASUS RT-AC1900:

czyli bardzo podobne do siebie modele różniące się ceną ;) Nie wypowiem się jak działa mesh, nie sprawdzałem (Ubiquiti i Synology używałem na co dzień), ale sprzęt jako taki to wyższa półka a oprogramowanie asuswrt napakowano wszelkimi możliwymi funkcjami. Dość dobre rozwiązanie, ale uważam, że ze wszystkich omówionych najlepszym będzie Ubiquiti (chociaż jest ubogie w funkcje FW), potem Synology (balans wydajności i oferowanych funkcji, pomimo ceny) i na końcu Asus. Linksys Velop, TP-Link Deco czy Netgear Orbi (systemy mesh) moim zdaniem to "jednorazówki" nie oferujące nic przełomowego czy unikalnego w porównaniu do wspomnianych produktów konkurencji. Zazwyczaj kupowane po namowach sprzedawców "wyrabiających" rabat u dostawcy :)

Wolvie
3 hours ago, house said:

Ubiquiti oferuje bardzo fajne rozwiązanie (które nie jest stricte systemem mesh) - router USG i punkty dostępowe np UAP-AC-LR - myślę, że to najbardziej optymalne rozwiązanie (ale bez CloudKey - zarządzanie aplikacją w Windows). Koszt routera i 2 szt AP to ok 1360 PLN ale zasięg na 150m2 i 2 kondygnacjach będzie ok. Rozbudowa takiego systemu jest łatwa a wydajność stoi na wysokim poziomie.

Dzięki za informację

Celuje raczej w 2 urządzenia - w tym wypadku chyba najbardziej optymalne byłyby 2xUSG? W zielonym pkt. muszę podpiąć jedno urządzenie "na kablu".

Z tego powodu UAP-AC-LR srednio mi tu pasuje (różnica w cenie niewielka + konieczne kupno drugiego switcha)

EDIT: chyba popełniłem tu błąd USG - nie daję WIFI - dlatego 2xUAP-AC-LR byłyby niezbędne, zgadza się?

3 hours ago, house said:

Synology oferuje system mesh (migracja pomiędzy AP w locie) - RT2600ac + MR2200ac - koszt takiego zestawu to obecnie ok 1600-1700PLN. Rozwiązanie najlepsze pod względem np kontroli dostępu online, kontroli rodzicielskiej, stabilności i bezpieczeństwa oprogramowania (częste i cykliczne aktualizacje). Zasięg i wydajność również nie budzi zastrzeżeń. Jedynie cena nieciekawa ;)

Cena juz dośc wysoka :/

3 hours ago, house said:

czyli bardzo podobne do siebie modele różniące się ceną ;) Nie wypowiem się jak działa mesh, nie sprawdzałem (Ubiquiti i Synology używałem na co dzień), ale sprzęt jako taki to wyższa półka a oprogramowanie asuswrt napakowano wszelkimi możliwymi funkcjami. Dość dobre rozwiązanie, ale uważam, że ze wszystkich omówionych najlepszym będzie Ubiquiti (chociaż jest ubogie w funkcje FW), potem Synology (balans wydajności i oferowanych funkcji, pomimo ceny) i na końcu Asus. Linksys Velop, TP-Link Deco czy Netgear Orbi (systemy mesh) moim zdaniem to "jednorazówki" nie oferujące nic przełomowego czy unikalnego w porównaniu do wspomnianych produktów konkurencji. Zazwyczaj kupowane po namowach sprzedawców "wyrabiających" rabat u dostawcy :)

Podobne? Myslalem, że AC1900 i AC86 rózni dużo. 

--

Reasumujac widze 3 wyjścia na tą chwilę:

1. 2 x USG - Koszt ok 950 zł

EDIT: 1xUSG + 2 x UAP-AC-LR - Koszt ok. 1300 zł

2. AC86 + AC+1900 - koszt ok 1450 zł

3. 2x AC1900 - koszt. ok 1100 zł

Czy będą jakieś zauważalne różnice przy tych konfiguracjach?

Bo jeżeli nie - to powinienem chyba sugerować się ceną.

Brakuję mi opinii kogoś od Asusa:)

+ nowy switch 8p (góra)

Na górze muszę też wymienić switch, 8 -portowy wystarczy.

Cos polecacie do ok 200 zl?

Ten np. będzie ok?

https://www.x-kom.pl/p/31231-switch-netgear-8p-gs108ge-8x10-100-1000mbit.html

Edited by Wolvie

gabrychu

Router USG + punkty dostępowe np UAP-AC-LR.

Nie 2 razy USG - po co Ci dwa routery :)

• Like it 1

Wolvie
2 minutes ago, gabrychu said:

Router USG + punkty dostępowe np UAP-AC-LR.

Nie 2 razy USG - po co Ci dwa routery :)

Właśnie sie zorientowałem - poprawione;)

Edited by Wolvie
  • Like it 1

house

Podobne? Myslalem, że AC1900 i AC86 rózni dużo. 

wybacz, literówka - pomyliłem z ac68u. ac86u to bardzo mocny sprzęt...

EDIT: chyba popełniłem tu błąd USG - nie daję WIFI - dlatego 2xUAP-AC-LR byłyby niezbędne, zgadza się?

👍

Czy będą jakieś zauważalne różnice przy tych konfiguracjach?

Asusy dadzą Ci więcej funkcji dodatkowych bezpośrednio w FW https://dlcdnimgs.asus.com/websites/global/productcustomizedTab/562/ASUSWRT portal feature.pdf

Wolvie
19 minutes ago, house said:

wybacz, literówka - pomyliłem z ac68u. ac86u to bardzo mocny sprzęt...

Widze tu jakąś niespojność - czy jest jakaś różnica między AC-1900 a AC-68U?

Myślałem, że to 2 nazwy na ten sam sprzęt:

https://www.asus.com/pl/Networking/RTAC68U/

a w sklepie np sa w różnej cenie:

https://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-asus-rt-ac1900,id-1119209

https://www.mediaexpert.pl/routery-xdsl/router-asus-rt-ac68u,id-334739

19 minutes ago, house said:

Asusy dadzą Ci więcej funkcji dodatkowych bezpośrednio w FW https://dlcdnimgs.asus.com/websites/global/productcustomizedTab/562/ASUSWRT portal feature.pdf

Pytanie czy z tego skorzystam :)

I czy odczuję rożnice między 2 x AC-1900, a AC86+RT-1900

house

Widze tu jakąś niespojność - czy jest jakaś różnica między AC-1900 a AC-68U?

poczytaj:

Wolvie
57 minutes ago, house said:

poczytaj:

Ok - czyli z tego wynika ze MM dalej wprowadza w błąd :/

Rozumiem, że to wtedy coś pokroju:

https://www.net-s.pl/produkt/asus-rt-ac66u-dual-band-wireless-80211ac-ac1750-gigabit-router-311456;20-c-10

?

Z drugiej strony - czy to coś zmienia w moim przypadku - dyskwalifikuje tą konfigurację?

Lepiej wziąć jednak 2 x RT-AC68U niż RT-AC1900U?

Jak dużo lepiej na tle tych 2 konfiguracji wypadnie RT-AC86U + RT-AC1900U?

Ktoś ma jakieś spostrzeżenia?

Aż boje się zapytac jak wypadnie wspomniane w linku wyżej 2x RT-AC66U:)

Edited by Wolvie

house
2 minuty temu, Wolvie napisał:

Rozumiem, że to wtedy coś pokroju:

nie, to co linkowałeś jest pokroju RT-AC1900U, RT-AC1900 to coś innego ;) 

2 minuty temu, Wolvie napisał:

Z drugiej strony - czy to coś zmienia w moim przypadku - dyskwalifikuje tą konfigurację?

no tak, nie wszystkie modele obsługują mesh https://www.asus.com/pl/AiMesh/

4 minuty temu, Wolvie napisał:

Aż boje się zapytac jak wypadnie wspomniane w linku wyżej 2x RT-AC66U:)

słabo i to tylko w wersji B1 (chyba już niedostępnej) 

4 minuty temu, Wolvie napisał:

Jak dużo lepiej na tle tych 2 konfiguracji wypadnie RT-AC86U + RT-AC1900U?

1900u nie obsługuje mesh - więc przełączanie pomiędzy 2 punktami może być wolniejsze. Sam rt-ac86u jest ok, nawet bardzo - to całkiem porządny i wydajny model.

Wolvie
1 hour ago, house said:

nie, to co linkowałeś jest pokroju RT-AC1900U, RT-AC1900 to coś innego ;) 

no tak, nie wszystkie modele obsługują mesh https://www.asus.com/pl/AiMesh/

Wiem że nic nie wiem:)

Czyli to chodzi o ten model sprzedawany w dwupacku?

RT-AC67U 2 szt za 1079 zl?

To ten magiczny RT-AC1900 bez U:)?

Cena za ten dwupack atrakcyjna...

house
4 godziny temu, Wolvie napisał:

RT-AC67U 2 szt za 1079 zl? To ten magiczny RT-AC1900 bez U:)?

tak :) dokładnie ten, czyli minimum do AiMesh, sprzętowo - ostatnia rewizja rt-ac68u. 

Wolvie
12 hours ago, house said:

tak :) dokładnie ten, czyli minimum do AiMesh, sprzętowo - ostatnia rewizja rt-ac68u. 

ok:) dziękuję za cierpliwość;)

Chyba zdecyduje się jednk na ten zestaw - jeśli jest duża szansa, że "ogarnie" mój dom, to nie widzę w tej cenie konkurencji...

Jakiś niezawodny 8p switch możecie też polecić (cena tak do 200 zł)?

https://sklep.fipro.pl/pl/p/Netgear-GS108GE-v4/342

Będzie ok?

• Like it 1

house
17 minut temu, Wolvie napisał:

Będzie ok?

👍

house

niczym poza marką, wspólną cechą jest to, że oba nie są zarządzalne.

Wolvie
1 minute ago, house said:

niczym poza marką, wspólną cechą jest to, że oba nie są zarządzalne.

Czyli jesli zalezy mi na montazu w szafie - wybrać po prostu tp-linka?

house

tak ;) 

Wolvie
Just now, house said:

tak ;) 

Temat uważam za zamknięty - house - dziękuję!

• Like it 1

house
Temat został zamknięty jako rozwiązany.

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości proszę użyć funkcji "Zgłoś odpowiedź". 

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Similar Content

• mistus01
      By mistus01
      cześć,

Mam dom 2 poziomy, internet światłowód 120. Z "serwerowni - kotłowi" do części pomieszczeń mam rozprowadzony tabel ethernet cat6 co zasugerował mi kolega, zapomniał jedynie dodać że przydały by się 2 kable nie 1 - no cóż.
      Co do urządzeń to na co dzień standardowo 5 telefonów 2 laptopy, tv, ps3, NAS, +na chwilę obecną 10 włączników świateł/gniazdek  i innych smart home rzeczy łączących się z WIFI po 2,4G.

Problem jest mam taki że na routerze od dostawcy (jakieś śmieszne Huawei którego soft wygląda na nie aktualizowany od kilku lat) wifi działa słabo o co pretensji mieć nie mogę. 
      Szukałem rozwiązania i wymyśliłem coś takiego:
      https://www.x-kom.pl/p/434338-system-mesh-wi-fi-asus-rt-ac67u-aimesh-1900mb-s-a-b-g-n-ac-zestaw-2szt.html
      1) Huawei w tryb modem bez wifi
      2) Główny asus w kotłowi z niego kablami ethernet doprowadzam net do pomieszczeń
      3) Dodatkowy asus do salonu
      4) Oba asusy połączone kablem ethernet w działają w trybie mesh, ten salonowy kablami spięty z PS3, NASem.
      5) Opcjonalnie jeśli na piętrze będzie słaby zasięg to kupuje 3 urządzenie mesh nawet bez dodatkowych portów i powinno działać.

Jednak naczytałem się opinii o tym ac67/68 i raczej słabo. Na ogólnych portalach z opiniami wpisy mam wrażenie sponsorowane (i dobre i złe). No i trafiłem na To Forum

Pytania
      - czy duża ilość urządzeń (smarty) może być problemem dla tych Asusów (działa to tylko w sieci 2.4 i nie wyobrażam sobie żeby generowało jakieś transfery)
      - czy jest toś bardziej opłacalnego niż zestaw ac67
      - czy opinie o słabym sofcie/ zasięgu/wydajności asusów względem przeszacowanej ceny są zasadne
      - co kupić i za ile?

• Tokepit
      By Tokepit
      Witam,

Mam pytanie do Was bo mam nadzieję, że znacie się lepiej niż ja ::)

Otóż mam kilka urządzeń sieciowych w domu, które co prawda działają ale nie wiem czy ich ustawienia są najbardziej optymalne.

Ale do rzeczy.  Internet po kablu dostarczany jest do routera Asus RT-AC750, do niego zaś po kablu podłączony jest jeden z nadajników systemu mesh - Tenda Nova MW3 oraz również po kablu nadajnik do przesłania internetu z domu do budynków gospodarskich - NanoStation 5AC loco.

Pytanie 1 - czy mam włączyć sieć bezprzewodową również w Asusie czy zostawić rozsyłanie bezprzewodowe tylko urządzeniom Tenda? Teraz mam w Asusie wyłączone "rozsiewanie" internetu po Wi-Fi - tylko Tenda.

Pytanie 2 - ustawienia adresów IP - Router Asus przydziela adresy z puli 192.168.2, zaś Tenda z puli - 192.168.5. Oznacza to, że z urządzeń podłączonych do Tendy (bezprzewodowo) nie widzę urządzeń podłączanych do sieci w tym drugim budynku gospodarskim, gdzie poprzez NanoStation urządzenia mają również adresy z zakresu 192.168.2. Czy powinienem ujednolicić zakres adresów IP i ustawić jeden z zakresów zarówno dla Asusa jak i dla Tendy?

Wiem, że speców mogą śmieszyć te pytania ale ja nie jestem expertem od urządzeń sieciowych, zatem proszę Was o pomoc :)

Pozdrawiam

• djmarco
      By djmarco
      A tak propo zmiany regionu. Na jakim regionie anteny emitują największą moc?

Wysłane z mojego ONEPLUS A6013 przy użyciu Tapatalka

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci. Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
  • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.