Jump to content
Sign in to follow this  
servee

Monitorowanie stanu Synology - wykresy użycia zasobów, temperatury, itp.

Rate this topic

Recommended Posts

servee

Od jakiegoś czasu szukam aplikacji, która umożliwi mi zapisanie logów o aktualnym stanie serwera i późniejsze ich odczytanie w postaci wykresu.
Głównie zależy mi monitorowaniu temperatury dysków. Co prawda mogę tą informację odczytać ze S.M.A.R.T, ale bardziej zależy mi na okresowym sprawdzaniu temperatury i zapisywaniu jej do logów. Dzięki temu łatwiej będzie wychwycić anomalie. W centrum pakietów nie znalazłem nic co mógłbym wykorzystać. Czy znacie jakąś aplikację lub sprawdzony skrypt (bez dziur i błędów zakłócających pracę systemu), które mógłbym do tego wykorzystać?
Używam DS214play z najnowszym DSM.

Share this post


Link to post
Share on other sites
house

obejrzyj zabbix i ten szablon: 

You do not have the required permissions to view the link content.

Share this post


Link to post
Share on other sites
servee

Dzięki za naprowadzenie mnie. Zapoznałem się z opisami zabbix'a, Cacti i innymi podobnymi. Rozumiem, że wszystko sprowadza się do zbierania informacji OID z bazy MIB za pomocą protokołu SNMP. Czy tak, bo jeszcze wczoraj nie wiedziałem o ich istnieniu?
Tylko zastanawiam się, czy to nie jest szykowanie przysłowiowej armaty na muchę. Z tego co zrozumiałem, to MIB SNMP stosuje się do automatycznego monitorowania wielu hostów w infrastrukturze sieciowej m.in. w celu wychwycenia sytuacji anormalnych. Czyli mniej więcej to o co mi chodzi z tą różnicą, że ja chcę monitorować hosta z poziomu tego hosta. Nie ma jakiegoś prostszego narzędzia najlepiej dostępnego z gotowego pakietu do zainstalowania?
Ostatnio pewnie z 10 lat temu instalowałem coś "z palca" w linuxie na serwerze, który postawiłem sobie do zabawy. Nie chcę z poziomu root w konsoli grzebać w konfiguracji, żeby serwera nie wysypać bo używam go jako główne źródło kopii zapasowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites
house
7 minut temu, servee napisał:

Rozumiem, że wszystko sprowadza się do zbierania informacji OID z bazy MIB za pomocą protokołu SNMP. Czy tak, bo jeszcze wczoraj nie wiedziałem o ich istnieniu?

dokładnie tak

8 minut temu, servee napisał:

Nie ma jakiegoś prostszego narzędzia najlepiej dostępnego z gotowego pakietu do zainstalowania?

aplikacji jako takiej nie ma, możesz ewentualnie posiłkować się aplikacją w kontenerze docker lub coś web'owego z db pod spodem i agentem w DSM

Share this post


Link to post
Share on other sites
servee
Godzinę temu, house napisał:

docker lub coś web'owego z db pod spodem i agentem w DSM

Czy mógłbyś nieco tą myśl rozwinąć? Jestem przysłowiowym hydraulikiem, który i tak już za dużo czasu traci na rozwiązania IT dla zrealizowania swoich "fanaberii" :). W tym wypadku monitorowania temperatury NAS, który z różnych względów prawdopodobnie będę musiał umieścić w szafie.

 

EDIT:

Dockera sobie już wygooglowałem, ale nie wiem co miałeś na myśli w dalszej części po wyrazie "lub".

Edited by servee

Share this post


Link to post
Share on other sites
servee

Wiem już więcej niż jeszcze tydzień temu, ale nie posunąłem się do przodu w ogóle.

Na moim DS214play nie mogę zainstalować Docker'a. Oficjalnie w tym modelu nie jest wspierany. Próby ręcznego zainstalowania w DSM również się nie powiodły. Szkoda, bo miałem dla niego o wiele więcej zastosowań niż tylko to o co tutaj pytałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Similar Content

  • neon
   By neon
   Dziś dodałem do Ac2600ac Mesha i ustawiłem wszystko na auto. niestety często Mesh informuje o: "Synology mesh niestabilne połączenie z punktami wifi." Co można zmienić w ustawieniach, żeby poprawić na lepsze połączenie z punktami wifi? Próbowałem co nieco zmieniać, ale jest tak samo. Może macie jakieś sprawdzone ustawienia ? 
    
   Pozdrawiam
    
  • Idanit
   By Idanit
   Support Synology rozsyła ponoć maile, że wraz z końcem roku zaprzestają wsparcia Docker-a. Ktoś może potwierdzić?
    
  • OpenITbot
   By  OpenITbot
   W pełni wykorzystaj możliwości przekształcania infrastruktury IT dzięki zmniejszeniu jej fizycznych rozmiarów oraz większej wydajności i pojemności pamięci masowej, tak istotnych dla średnich i dużych firm
    
   Synology Inc. poinformowała o wprowadzeniu na rynek modeli FS6400 i SA3400 poszerzając swoją ofertę produktów o rozwiązania problemów informatycznych związanych z gęstością operacji we/wy, pojemnością pamięci masowej i fizycznymi rozmiarami serwera. Te modele są następcami dotychczasowych modeli ze zmianą w nazwie serii produktów w celu lepszego rozróżniania serwerów typu rackmount wysokiej klasy.
   FlashStation FS6400: Przyspieszona pamięć masowa dla każdego obciążenia

   Model FS6400 jest wyposażony w dwa 8-rdzeniowe procesory Intel Xeon Silver, które zapewniają ponad 240 000 losowych operacji zapisu IOPS iSCSI 4K oraz stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie na wyższą wydajność i większą elastyczność biznesową. Nowa pamięć masowa FS6400, składająca się z samych dysków SSD, jest idealna do obsługi zwirtualizowanych środowisk kontenerowych, baz danych i aplikacji internetowych, ponieważ umożliwia stworzenie architektury zorientowanej na dane, która zapewni przyspieszenie pamięci masowej.
   Skalowalność: Do 48 dysków z dwoma jednostkami rozszerzającymi RX1217sas lub 72 dyski z dwoma jednostkami rozszerzającymi RX2417sas Pamięć: Rozszerzalna do 512GB modułami 32GB DDR4 ECC RDIMM Wbudowane porty 10GbE: 2 porty 10GbE i 2 porty 1GbE Ethernet z obsługą funkcji przełączania awaryjnego i Link Aggregation Gniazda rozszerzeń PCIe: 2 gniazda PCIe 3.0 na dodatkowe karty sieciowe Wydajność: Ponad 240 000 operacji losowego zapisu IOPS iSCSI 4K  
   SA3400: Kaskadowa pamięć masowa dla dużych firm

   SA3400, pierwszy model z serii SA, jest następcą modelu RS18017xs+ z procesorem uaktualnionym z 6 do 8 rdzeni i o 50% większą wydajnością w losowych operacjach odczytu IOPS 4K. Serwer SA3400 jest wyposażony w 8-rdzeniowy procesor 2,1 GHz oraz 16 GB pamięci ECC RDIMM, a jego skalowalność wynosi do 1536 TB przy niewielkim lub niezauważalnym spadku wydajności. Zapewnia on ponad 1 petabajt pojemności fizycznej, dzięki czemu idealnie nadaje się do postprodukcji wideo i zaawansowanego monitoringu.
   Skalowalność: Do 180 dysków z siedmioma jednostkami rozszerzającymi RX2417sas lub 96 dysków z siedmioma jednostkami rozszerzającymi RX1217sas Pamięć: Rozszerzalna do 128 GB modułami 16 GB DDR4 ECC RDIMM Wbudowane porty 10GbE: 2 porty 10GbE i 4 porty 1GbE Ethernet z obsługą funkcji przełączania awaryjnego i Link Aggregation Gniazda rozszerzeń PCIe: 2 gniazda PCIe na dodatkowe karty sieciowe i gniazdo rozszerzeń karty M.2 SSD Wydajność: Przepustowość sekwencyjna ponad 5 520 MB/s i 304 277 losowych operacji IOPS
   Więcej informacji o rozwiązaniu FS6400, można znaleźć pod linkiem tutaj: https://www.synology.com/pl-pl/products/FS6400
   Więcej informacji o rozwiązaniu SAFS3400, można znaleźć pod linkiem tutaj: https://www.synology.com/pl-pl/products/SA3400

   Zobacz cały artykuł

openitforum.pl

Forum poświęcone przesyłaniu i przechowywaniu danych w małej sieci.
Prezentujemy testy urządzeń oraz pomagamy w ich obsłudze i konfiguracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

We use cookies for purposes related to advertising, social media and statistics. By continuing to browse this site, you agree to our use of cookies. All information required in this matter includes: Privacy Policy, Guidelines and Terms of Use.