Jump to content
Sign in to follow this  
Bob

Router domowy

Recommended Posts

Bob

Witam,

Mam taką konfigurację sieci:

Router Huawei B525s z kartą LTE umieszczony na słupie ok. 20 m od domu (kiepski zasięg sieci GSM), w domu router Airlive N.Power podłączony do switcha TP-Link TL-SG1024. Do switcha podłączone kablami: 2 telewizory, konsola, amplituner, NAS Qnap TS-212, rejestrator NVR, 5 kamer, laptopy i telefony przez wifi. Właściwie wszystko działa, najbardziej irytuje mnie transfer między NAS a urządzeniami w sieci lokalnej, przy kopiowaniu plików jest fatalny. Chciałbym również zainstalować na routerze VPN, a żaden z tych, które mam na to nie pozwala. Huawei służy właściwie tylko jako punkt dostępu do Internetu, zastanawiałem się nad wymianą N.Power na jakiś lepszy router. Proszę o pomoc na jaki lub co jeszcze zmienić, żeby poprawić działanie sieci (nie inwestując majątku).

house
1 godzinę temu, Bob napisał:

Chciałbym również zainstalować na routerze VPN, a żaden z tych, które mam na to nie pozwala.

dysponujesz adresem IP z klasy publicznej na tym LTE?

1 godzinę temu, Bob napisał:

najbardziej irytuje mnie transfer między NAS a urządzeniami w sieci lokalnej, przy kopiowaniu plików jest fatalny

jak fatalny i czy wszyscy klienci "spotykają" się w tym switch'u TP-Link ?

Bob
10 godzin temu, house napisał:

dysponujesz adresem IP z klasy publicznej na tym LTE?

jak fatalny i czy wszyscy klienci "spotykają" się w tym switch'u TP-Link ?

nie wiem, nie dawałem żadnych dyspozycji operatorowi ale mam dostęp da NASa i monitoringu z zewnątrz

tak i nie, 1 z kamer jest wpięta bezpośrednio do Huawei, dwie do małego switcha 1 GB, który jest pomiędzy Huawei a Airlive, ale i tak cały ruch sieciowy z kamer idzie do rejestratora, który jest wpięty do tego dużego TP-Linka

Poniżej uproszczony schemat sieci, oprócz połączeń na schemacie (wszystkie po kablu) tak jak wspominałem kilka urządzeń korzysta z wifi.

Sorry, only registered users can download attachments :(

Edited by Bob
Dołączenie zdjęcia

house
48 minut temu, Bob napisał:

ale mam dostęp da NASa i monitoringu z zewnątrz

czyli vpn zadziała ;) 

48 minut temu, Bob napisał:

który jest wpięty do tego dużego TP-Linka

i w obrębie tego switcha narzekasz na transfery, tak ?

Bob

Tak, narzekam na transfery głównie pomiędzy NAS a urządzeniami podłączonymi przez WIFI (laptop, smartfon), to co idzie po kablu (np. odtwarzanie filmu z NAS bezpośrednio na tv) jest akceptowalne. Ale przesyłanie np. zdjęć pomiędzy laptopem, telefonem a NAS to tragedia. Airlive nie obsługuje VPN, Huawei właściwie też (niby obsługuje ale nie open vpn)

house
17 minut temu, Bob napisał:

Airlive nie obsługuje VPN, Huawei właściwie też (niby obsługuje ale nie open vpn)

jaki NAS - może na nim postaw openvpn?

17 minut temu, Bob napisał:

narzekam na transfery głównie pomiędzy NAS a urządzeniami podłączonymi przez WIFI

o tym WiFi należało wspomnieć na początku ;) Wszyscy klienci bezprzewodowi łączą się z Airlive ? 

Bob
3 minuty temu, house napisał:

jaki NAS - może na nim postaw openvpn?

o tym WiFi należało wspomnieć na początku ;) Wszyscy klienci bezprzewodowi łączą się z Airlive ? 

QNAP TS-212, mogę na nim postawić VPN tak, żeby obsługiwał cały ruch sieciowy?

Właściwie wszyscy, Huawei ma w domu słaby zasięg, więc czasem telefon się a niego przełącza jak jestem na zewnątrz, ale w 90% wifi obsługuje airlive.

house
16 godzin temu, Bob napisał:

QNAP TS-212, mogę na nim postawić VPN tak, żeby obsługiwał cały ruch sieciowy?

jasne : 

Sorry, only registered users can display links :(

16 godzin temu, Bob napisał:

Właściwie wszyscy, Huawei ma w domu słaby zasięg, więc czasem telefon się a niego przełącza jak jestem na zewnątrz, ale w 90% wifi obsługuje airlive.

właściwie to jaki router byś nie kupił będzie lepszy od tego airlive :) 

Bob
18 minut temu, house napisał:

jasne : 

Ok, dzięki, zaraz się biorę za lekturę.

18 minut temu, house napisał:

właściwie to jaki router byś nie kupił będzie lepszy od tego airlive :) 

No tak :) ten kupiłem kilka lat temu, bo był chwalony za zasięg. Jak zmienię router to transfer wifi powinien się poprawić? Jeśli tak to co kupić?

house
1 minutę temu, Bob napisał:

Jak zmienię router to transfer wifi powinien się poprawić?

zdecydowanie, zwłaszcza jeśli przejdziesz z WiFi 4 na WiFi 5

3 minuty temu, Bob napisał:

Jeśli tak to co kupić?

wszystko zależy od kwoty jaką chcesz przeznaczyć na zakup...

Bob
4 minuty temu, house napisał:

zdecydowanie, zwłaszcza jeśli przejdziesz z WiFi 4 na WiFi 5

wszystko zależy od kwoty jaką chcesz przeznaczyć na zakup...

A ile muszę przeznaczyć, żeby to miało sens przy takiej sieci? 500-600 wystarczy czy mało? Może być używany.

house

za około 400PLN możesz kupić Netgear R7000 a w granicach 450PLN Asus RT-AC68U (widzę, że są dwa używane na allegro). Niegdyś bardzo popularne flagowe modele, obecnie dość ciekawa propozycja na rynku wtórnym ;) Obydwa są szybkie, dobrze wyposażone i wyróżniają się całkiem dobrym zasięgiem (z nieznaczną przewagą Netgear'a). FW lepsze w Asusie (funkcjonalność i mnóstwo użytecznych opcji). Z nowych urządzeń - zdecydowanie 2 - Asus RT-AC86U i Synology RT2600ac, ale to zupełnie inne kwoty zakupu 😎

Bob

Widzę, że te nowe to ok 900 zł. Warto dopłacić czy nic nie wnoszą w stosunku do tych tańszych? Jeśli tak to do którego?

house

RT-AC68U i RT2600ac są nieco lepsze (ale nie jest to jakaś ogromna różnica) od tych używanych w kwestii zasięgu. Na korzyść RT2600ac przemawia bardzo dobre i często aktualizowane oprogramowanie SRM a na korzyść Asusa ilość funkcji out-of-box. Obudwa nowe modele pracują w trybie mesh i umożliwiają rozbudowę sieci o kolejne punkty dostępowe wraz z roamingiem pomiędzy nimi (wtedy kwestia zasięgu pojedynczego AP ma drugorzędne znaczenie, ale znacznie podnosi to koszta - zakup kolejnych urządzeń).

Bob

Czyli jeśli chodzi o prędkość działania sieci będzie to to samo? A jak z obsługą VPN? Czy dać sobie spokój z VPN na routerze i użyć do tego NASa?

Co do QNAP, przy przeglądaniu zawartości (przez wifi) interfejs NAS chodzi bardzo wolno, a przeglądanie i ewentualne operacje na plikach fatalnie, jak na komputerze z lat 90tych. Czy to jest kwestia łącza, słabego NAS, czy błędów w konfiguracji NAS?

house
47 minut temu, Bob napisał:

A jak z obsługą VPN? Czy dać sobie spokój z VPN na routerze i użyć do tego NASa?

każdy z wymienionych modeli posiada openvpn jako funkcję dostępną w FW. W Synology rozwiązano to zdecydowanie najlepiej gdyż połączenie vpn możesz nawiązać z dowolnego komputera na świecie znając jedynie nazwę ddns swojego hosta - nie ma potrzeby wgrywania pliku z kluczami czy konfiguracją klienta openvpn : 

. Poza tym zdecydowanie łatwiej możesz dostać się do swojej sieci za pomocą telefonu. Nie ma znaczenia gdzie postawisz serwer VPN, mając go na swoim NAS musisz jedynie przekierować odpowiedni port na routerze. 

52 minuty temu, Bob napisał:

Co do QNAP, przy przeglądaniu zawartości (przez wifi) interfejs NAS chodzi bardzo wolno, a przeglądanie i ewentualne operacje na plikach fatalnie, jak na komputerze z lat 90tych. Czy to jest kwestia łącza, słabego NAS, czy błędów w konfiguracji NAS?

trudno powiedzieć bez zajrzenia do niego... stawiałbym w pierwszej kolejności jednak na WiFi, ten airlive to dość stary router.

Bob

Ok, więc zacznę od zmiany routera i zobaczymy co to da.

Przeglądam te routery i pomiędzy tymi, które pojawiłeś znalazłem jeszcze kilka w kwotach pomiędzy 400 a 900 zł.

Asus RT-AC87U, RT-AC3200, Netgear R8000, Synology RT1900AC. żeby nie komplikować nie biorę pod uwagę innych producentów.

Czy któryś z wyżej wymienionych jest wart uwagi? Bo dwukrotna różnica w cenie pomiędzy RT-AC68 a 86 to sporo jak na trochę większy zasięg. Sieci nie zamierzam rozbudowywać o kolejne punkty dostępowe

Edited by Bob
Uzupełnienie danych
  • Like it 1